Observation af Piratedderkop sp.

30. marts 2021


Piratedderkop sp. (Ero sp.) 1


Sjælland


Er det muligt at få denne kop til art?



Piratedderkop sp. (Ero sp.)
Foto: Ebbe Kristensen
Piratedderkop sp. (Ero sp.)
Foto: Ebbe Kristensen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Almindelig Guldstjerne (Gagea lutea)
Almindelig Guldstjerne
Gagea lutea
Have-Guldnælde (Lamiastrum galeobdolon ssp. argentatum)
Have-Guldnælde
Lamiastrum galeobdolon ssp. argentatum
Hvid Anemone (Anemone nemorosa)
Hvid Anemone
Anemone nemorosa
Hvid Anemone (Anemone nemorosa)
Hvid Anemone
Anemone nemorosa
Hvid Anemone (Anemone nemorosa)
Hvid Anemone
Anemone nemorosa
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
Skovørentvist
Chelidurella guentheri
Stavedderkop sp. (Tetragnatha sp.)
Stavedderkop sp.
Tetragnatha sp.
Stenus sp. (Stenus sp.)
Stenus sp.
Følfod (Tussilago farfara)
Følfod
Tussilago farfara
Trips ubest. (Thysanoptera indet.)
Trips ubest.
Thysanoptera indet.
Almindelig Bingelurt (Mercurialis perennis)
Almindelig Bingelurt
Mercurialis perennis
Almindelig Cinnobersvamp (Nectria cinnabarina)
Almindelig Cinnobersvamp
Nectria cinnabarina
Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
Gul Bævresvamp
Tremella mesenterica
Blomme-Ildporesvamp (Phellinus pomaceus)
Blomme-Ildporesvamp
Phellinus pomaceus
Fasan (Phasianus colchicus)
Fasan
Phasianus colchicus
Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
Broget Læderporesvamp
Trametes versicolor
Hundegræscikade (Stenocranus minutus)
Hundegræscikade
Stenocranus minutus
Grenet Stødsvamp (Xylaria hypoxylon)
Grenet Stødsvamp
Xylaria hypoxylon
Stikkelsbær (Ribes uva-crispa)
Stikkelsbær
Ribes uva-crispa
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Gransanger (Phylloscopus collybita)
Gransanger
Phylloscopus collybita
Mørkbuget Spætmejse (Sitta europaea caesia)
Mørkbuget Spætmejse
Sitta europaea caesia
Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
Krabbeedderkop sp.
Xysticus sp.
Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
Bedeguargalhveps
Diplolepis rosae
Ask (Fraxinus excelsior)
Ask
Fraxinus excelsior
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Benved (Euonymus europaeus)
Benved
Euonymus europaeus
Grå-Pil (Salix cinerea ssp. cinerea)
Grå-Pil
Salix cinerea ssp. cinerea
Løvskolopender (Lithobius melanops)
Løvskolopender
Lithobius melanops
Citronsommerfugl (Gonepteryx rhamni)
Citronsommerfugl
Gonepteryx rhamni
Almindelig Buskspringhale (Entomobrya nivalis)
Almindelig Buskspringhale
Entomobrya nivalis
Entomobrya muscorum (Entomobrya muscorum)
Entomobrya muscorum
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Isotomidae ubest. (Isotomidae indet.)
Isotomidae ubest.
Isotomidae indet.
Tomocerus sp. (Tomocerus sp.)
Tomocerus sp.
Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)
Østlig Dødningehovedmejer
Nemastoma lugubre
Lille Skovmejer (Oligolophus tridens)
Lille Skovmejer
Oligolophus tridens
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig Kuglebænkebider
Armadillidium vulgare
Hulrodet Lærkespore (Corydalis cava)
Hulrodet Lærkespore
Corydalis cava
Hulrodet Lærkespore (Corydalis cava)
Hulrodet Lærkespore
Corydalis cava
Dicyrtomina saundersi (Dicyrtomina saundersi)
Dicyrtomina saundersi
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Strophosoma capitatum (Strophosoma capitatum)
Strophosoma capitatum
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Philonthus laminatus (Philonthus laminatus)
Philonthus laminatus
Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
Tiplettet Mariehøne
Adalia decempunctata
Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
Almindelig Bævretop
Exidia nigricans
Bogskål-Stødsvamp (Xylaria carpophila)
Bogskål-Stødsvamp
Xylaria carpophila
Mørk Jordhumle (Bombus terrestris)
Mørk Jordhumle
Bombus terrestris
Almindelig Tåresvamp (Dacrymyces stillatus)
Almindelig Tåresvamp
Dacrymyces stillatus
Bille ubest. (Coleoptera indet.)
Bille ubest.
Coleoptera indet.
Aphthona sp. (Aphthona sp.)
Aphthona sp.
Fintstribet Kvikløber (Agonum muelleri)
Fintstribet Kvikløber
Agonum muelleri
Skovfrøtæge (Drymus sylvaticus)
Skovfrøtæge
Drymus sylvaticus
Philonthus laminatus (Philonthus laminatus)
Philonthus laminatus
Lathrobium brunnipes (Lathrobium brunnipes)
Lathrobium brunnipes
Rugilus erichsoni (Rugilus erichsoni)
Rugilus erichsoni
Quedius cinctus (Quedius cinctus)
Quedius cinctus

De senest indberettede arter i Naturbasen: