Observation af Chromatomyia nigra

Indberettet af: Walther Gritsch
1 visning
24. maj 2018


Chromatomyia nigra 1 Imago han


Hovedstaden



Chromatomyia nigra (Chromatomyia nigra)
Billedet viser hannens genitalier set fra siden. Artens værtsplanter er en lang række forskellige græsser (Poaceae). Foto: Walther Gritsch

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Græshårmyg (Dilophus febrilis)
Græshårmyg
Dilophus febrilis
Orfelia nemoralis (Orfelia nemoralis)
Orfelia nemoralis
Erioconopa trivialis (Erioconopa trivialis)
Erioconopa trivialis
Monoclona rufilatera (Monoclona rufilatera)
Monoclona rufilatera
Monoclona rufilatera (Monoclona rufilatera)
Monoclona rufilatera
Ptychoptera contaminata (Ptychoptera contaminata)
Ptychoptera contaminata
Parascatopse litorea (Parascatopse litorea)
Parascatopse litorea
Tipula varipennis (Tipula varipennis)
Tipula varipennis
Dolichopus brevipennis (Dolichopus brevipennis)
Dolichopus brevipennis
Dolichopus latilimbatus (Dolichopus latilimbatus)
Dolichopus latilimbatus
Dolichopus nubilus (Dolichopus nubilus)
Dolichopus nubilus
Dolichopus plumipes (Dolichopus plumipes)
Dolichopus plumipes
Dolichopus simplex (Dolichopus simplex)
Dolichopus simplex
Dolichopus ungulatus (Dolichopus ungulatus)
Dolichopus ungulatus
Gymnopternus aerosus (Gymnopternus aerosus)
Gymnopternus aerosus
Gymnopternus metallicus (Gymnopternus metallicus)
Gymnopternus metallicus
Micromorphus albipes (Micromorphus albipes)
Micromorphus albipes
Microphor holosericeus (Microphor holosericeus)
Microphor holosericeus
Sympycnus pulicarius (Sympycnus pulicarius)
Sympycnus pulicarius
Dolichocephala guttata (Dolichocephala guttata)
Dolichocephala guttata
Dolichocephala irrorata (Dolichocephala irrorata)
Dolichocephala irrorata
Empis acinerea (Empis acinerea)
Empis acinerea
Empis caudatula (Empis caudatula)
Empis caudatula
Empis livida (Empis livida)
Empis livida
Empis nigripes (Empis nigripes)
Empis nigripes
Empis nuntia (Empis nuntia)
Empis nuntia
Empis opaca (Empis opaca)
Empis opaca
Empis stercorea (Empis stercorea)
Empis stercorea
Stor Danseflue (Empis tessellata)
Stor Danseflue
Empis tessellata
Empis trigramma (Empis trigramma)
Empis trigramma
Rhamphomyia crassirostris (Rhamphomyia crassirostris)
Rhamphomyia crassirostris
Rhamphomyia geniculata (Rhamphomyia geniculata)
Rhamphomyia geniculata
Rhamphomyia laevipes (Rhamphomyia laevipes)
Rhamphomyia laevipes
Rhamphomyia sulcatella (Rhamphomyia sulcatella)
Rhamphomyia sulcatella
Rhamphomyia umbripennis (Rhamphomyia umbripennis)
Rhamphomyia umbripennis
Ocydromia glabricula (Ocydromia glabricula)
Ocydromia glabricula
Oedalea hybotina (Oedalea hybotina)
Oedalea hybotina
Platypalpus agilis (Platypalpus agilis)
Platypalpus agilis
Platypalpus candicans (Platypalpus candicans)
Platypalpus candicans
Platypalpus cursitans (Platypalpus cursitans)
Platypalpus cursitans
Platypalpus longicornis (Platypalpus longicornis)
Platypalpus longicornis
Tachydromia arrogans (Tachydromia arrogans)
Tachydromia arrogans
Tachydromia umbrarum (Tachydromia umbrarum)
Tachydromia umbrarum
Beris chalybata (Beris chalybata)
Beris chalybata
Beris chalybata (Beris chalybata)
Beris chalybata
Microchrysa flavicornis (Microchrysa flavicornis)
Microchrysa flavicornis
Xylophagus ater (Xylophagus ater)
Xylophagus ater
Sorthornet Guldsvirreflue (Ferdinandea cuprea)
Sorthornet Guldsvirreflue
Ferdinandea cuprea
Almindelig Sumpsvirreflue (Helophilus pendulus)
Almindelig Sumpsvirreflue
Helophilus pendulus
Foranderlig Gallesvirreflue (Pipiza noctiluca)
Foranderlig Gallesvirreflue
Pipiza noctiluca
Almindelig Rodsvirreflue (Pipizella viduata)
Almindelig Rodsvirreflue
Pipizella viduata
Smal Bredfodsflue (Platycheirus angustatus)
Smal Bredfodsflue
Platycheirus angustatus
Skjold-Bredfodsflue (Platycheirus clypeatus)
Skjold-Bredfodsflue
Platycheirus clypeatus
Rødgul Bredfodsflue (Platycheirus fulviventris)
Rødgul Bredfodsflue
Platycheirus fulviventris
Selleriflue (Euleia heraclei)
Selleriflue
Euleia heraclei
Hyadina guttata (Hyadina guttata)
Hyadina guttata
Kornbladflue (Hydrellia griseola)
Kornbladflue
Hydrellia griseola
Hydrellia maura (Hydrellia maura)
Hydrellia maura
Homoneura interstincta (Homoneura interstincta)
Homoneura interstincta
Milichia ludens (Milichia ludens)
Milichia ludens
Gulerodsflue (Chamaepsila rosae)
Gulerodsflue
Chamaepsila rosae
Nemopoda nitidula (Nemopoda nitidula)
Nemopoda nitidula
Sepsis punctum (Sepsis punctum)
Sepsis punctum
Themira lucida (Themira lucida)
Themira lucida
Dorylomorpha xanthopus (Dorylomorpha xanthopus)
Dorylomorpha xanthopus
Tomosvaryella palliditarsis  (Tomosvaryella palliditarsis )
Tomosvaryella palliditarsis
Anevrina unispinosa (Anevrina unispinosa)
Anevrina unispinosa
Diplonevra florescens (Diplonevra florescens)
Diplonevra florescens
Agromyza alunulata (Agromyza alunulata)
Agromyza alunulata
Agromyza nana (Agromyza nana)
Agromyza nana
Agromyza nigripes (Agromyza nigripes)
Agromyza nigripes
Agromyza nigrociliata (Agromyza nigrociliata)
Agromyza nigrociliata
Agromyza reptans (Agromyza reptans)
Agromyza reptans
Cerodontha angulata (Cerodontha angulata)
Cerodontha angulata
Cerodontha calamagrostidis (Cerodontha calamagrostidis)
Cerodontha calamagrostidis
Cerodontha fulvipes (Cerodontha fulvipes)
Cerodontha fulvipes
Cerodontha incisa (Cerodontha incisa)
Cerodontha incisa
Cerodontha muscina (Cerodontha muscina)
Cerodontha muscina
Cerodontha phragmitidis (Cerodontha phragmitidis)
Cerodontha phragmitidis
Cerodontha pseuderrans (Cerodontha pseuderrans)
Cerodontha pseuderrans
Cerodontha rozkosnyi (Cerodontha rozkosnyi)
Cerodontha rozkosnyi
Chromatomyia milii (Chromatomyia milii)
Chromatomyia milii
Liriomyza flaveola (Liriomyza flaveola)
Liriomyza flaveola
Liriomyza flaveola (Liriomyza flaveola)
Liriomyza flaveola
Melanagromyza aenea (Melanagromyza aenea)
Melanagromyza aenea
Phytobia cambii (Phytobia cambii)
Phytobia cambii
Phytobia cambii (Phytobia cambii)
Phytobia cambii
Diplonevra nitidula (Diplonevra nitidula)
Diplonevra nitidula
Leptocera nigra (Leptocera nigra)
Leptocera nigra
Opacifrons coxata (Opacifrons coxata)
Opacifrons coxata
Pseudocollinella humida (Pseudocollinella humida)
Pseudocollinella humida
Pteremis fenestralis (Pteremis fenestralis)
Pteremis fenestralis
Rachispoda cryptochaeta (Rachispoda cryptochaeta)
Rachispoda cryptochaeta
Rachispoda fuscipennis (Rachispoda fuscipennis)
Rachispoda fuscipennis
Rachispoda intermedia (Rachispoda intermedia)
Rachispoda intermedia
Rachispoda intermedia (Rachispoda intermedia)
Rachispoda intermedia
Spelobia clunipes (Spelobia clunipes)
Spelobia clunipes
Spelobia luteilabris (Spelobia luteilabris)
Spelobia luteilabris
Spelobia rufilabris (Spelobia rufilabris)
Spelobia rufilabris
Lucilia silvarum (Lucilia silvarum)
Lucilia silvarum
Pollenia angustigena (Pollenia angustigena)
Pollenia angustigena
Almindelig Klyngeflue (Pollenia rudis)
Almindelig Klyngeflue
Pollenia rudis
Sarcophaga sinuata (Sarcophaga sinuata)
Sarcophaga sinuata
Cordilura pubera (Cordilura pubera)
Cordilura pubera
Nanna fasciata (Nanna fasciata)
Nanna fasciata
Norellisoma spinimanum (Norellisoma spinimanum)
Norellisoma spinimanum
Norellisoma spinimanum (Norellisoma spinimanum)
Norellisoma spinimanum
Scathophaga furcata (Scathophaga furcata)
Scathophaga furcata
Scathophaga inquinata (Scathophaga inquinata)
Scathophaga inquinata
Almindelig Gødningsflue (Scathophaga stercoraria)
Almindelig Gødningsflue
Scathophaga stercoraria
Scathophaga suilla (Scathophaga suilla)
Scathophaga suilla
Actia lamia (Actia lamia)
Actia lamia
Cyzenis albicans (Cyzenis albicans)
Cyzenis albicans
Lydina aenea (Lydina aenea)
Lydina aenea
Fannia armata (Fannia armata)
Fannia armata
Fannia genualis (Fannia genualis)
Fannia genualis
Fannia serena (Fannia serena)
Fannia serena
Fannia sociella (Fannia sociella)
Fannia sociella
Azelia cilipes (Azelia cilipes)
Azelia cilipes
Azelia trigonica (Azelia trigonica)
Azelia trigonica
Azelia zetterstedtii (Azelia zetterstedtii)
Azelia zetterstedtii
Coenosia agromyzina (Coenosia agromyzina)
Coenosia agromyzina
Coenosia pumila (Coenosia pumila)
Coenosia pumila
Coenosia testacea (Coenosia testacea)
Coenosia testacea
Drymeia vicana (Drymeia vicana)
Drymeia vicana
Haematobosca stimulans (Haematobosca stimulans)
Haematobosca stimulans
Hebecnema umbratica (Hebecnema umbratica)
Hebecnema umbratica
Helina allotalla (Helina allotalla)
Helina allotalla
Helina impuncta (Helina impuncta)
Helina impuncta
Helina lasiophthalma (Helina lasiophthalma)
Helina lasiophthalma
Helina latitarsis (Helina latitarsis)
Helina latitarsis
Hydrotaea albipuncta (Hydrotaea albipuncta)
Hydrotaea albipuncta
Limnophora nigripes (Limnophora nigripes)
Limnophora nigripes
Limnophora tigrina (Limnophora tigrina)
Limnophora tigrina
Limnospila albifrons (Limnospila albifrons)
Limnospila albifrons
Morellia hortorum (Morellia hortorum)
Morellia hortorum
Morellia simplex (Morellia simplex)
Morellia simplex
Morellia simplex (Morellia simplex)
Morellia simplex
Mydaea nebulosa (Mydaea nebulosa)
Mydaea nebulosa
Mydaea urbana (Mydaea urbana)
Mydaea urbana
Myospila meditabunda (Myospila meditabunda)
Myospila meditabunda
Phaonia errans (Phaonia errans)
Phaonia errans
Phaonia errans (Phaonia errans)
Phaonia errans
Phaonia fuscata (Phaonia fuscata)
Phaonia fuscata
Phaonia gracilis (Phaonia gracilis)
Phaonia gracilis
Phaonia perdita (Phaonia perdita)
Phaonia perdita
Schoenomyza litorella (Schoenomyza litorella)
Schoenomyza litorella
Anthomyia liturata (Anthomyia liturata)
Anthomyia liturata
Anthomyia procellaris (Anthomyia procellaris)
Anthomyia procellaris
Botanophila fugax (Botanophila fugax)
Botanophila fugax
Bønneflue (Delia platura)
Bønneflue
Delia platura
Egle inermis (Egle inermis)
Egle inermis
Hydrophoria lancifer (Hydrophoria lancifer)
Hydrophoria lancifer
Hydrophoria linogrisea (Hydrophoria linogrisea)
Hydrophoria linogrisea
Hylemya vagans (Hylemya vagans)
Hylemya vagans
Hylemya variata (Hylemya variata)
Hylemya variata
Hylemyza partita (Hylemyza partita)
Hylemyza partita
Lasiomma seminitidum (Lasiomma seminitidum)
Lasiomma seminitidum
Paradelia brunneonigra (Paradelia brunneonigra)
Paradelia brunneonigra
Paradelia intersecta (Paradelia intersecta)
Paradelia intersecta
Pegomya bicolor (Pegomya bicolor)
Pegomya bicolor
Pegoplata infirma (Pegoplata infirma)
Pegoplata infirma
Zaphne divisa (Zaphne divisa)
Zaphne divisa
Kommentar til turen:
  • Malaisefælde 55°36´6.41N, 12°31´43.72Ø fra 19/5 - 24/5 2018. Vejret i perioden var sommerligt varmt med temperaturer fra 20-25 grader. Vinden mest fra østlige retninger.

De senest indberettede arter i Naturbasen: