Observation af Almindelig Guldstjerne

12. april 2022


Almindelig Guldstjerne (Gagea lutea) 10 blomstrende


Sjælland


Kan Alm. Guldstjerne bekræftes, eller er vi ude i en af de andre?

Mvh Brian.



Almindelig Guldstjerne (Gagea lutea)
Foto: Brian Willum Petersen
Almindelig Guldstjerne (Gagea lutea)
Foto: Brian Willum Petersen
Almindelig Guldstjerne (Gagea lutea)
Foto: Brian Willum Petersen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
Æggebæreren
Neottiura bimaculata
Rød Tvetand (Lamium purpureum)
Rød Tvetand
Lamium purpureum
Jordhumle/Lys Jordhumle (Bombus terrestris/lucorum)
Jordhumle/Lys Jordhumle
Bombus terrestris/lucorum
Pardosa sp. (Pardosa sp.)
Pardosa sp.
Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
Stikmyre sp.
Myrmica sp.
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Orchesella villosa (Orchesella villosa)
Orchesella villosa
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Dicyrtomina sp. (Dicyrtomina sp.)
Dicyrtomina sp.
Kugletusindben (Glomeris marginata)
Kugletusindben
Glomeris marginata
Myrerøver (Drusilla canaliculata)
Myrerøver
Drusilla canaliculata
Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
Hvid Vipstjert
Motacilla alba
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
Rød Skovmyre ubest.
Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis
Stor Humleflue (Bombylius major)
Stor Humleflue
Bombylius major
Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
Glimmerbøsse sp.
Meligethes sp.
Stavedderkop sp. (Tetragnatha sp.)
Stavedderkop sp.
Tetragnatha sp.
Rød Jordmide (Trombidium holosericeum)
Rød Jordmide
Trombidium holosericeum
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)
Østlig Dødningehovedmejer
Nemastoma lugubre
Sort Havemyre ubestemt (Lasius niger/platythorax)
Sort Havemyre ubestemt
Lasius niger/platythorax
Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
Skovørentvist
Chelidurella guentheri
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Lys Skovfrøtæge (Drymus sylvaticus)
Lys Skovfrøtæge
Drymus sylvaticus
Sort Slavemyre (Formica fusca)
Sort Slavemyre
Formica fusca
Børsteløber (Loricera pilicornis)
Børsteløber
Loricera pilicornis
Metellina sp. (Metellina sp.)
Metellina sp.
Vorterod (Ranunculus ficaria)
Vorterod
Ranunculus ficaria
Guldpletløber (Carabus hortensis)
Guldpletløber
Carabus hortensis
Parethelcus pollinarius (Parethelcus pollinarius)
Parethelcus pollinarius
Paederus littoralis (Paederus littoralis)
Paederus littoralis
Det Hvide C (Polygonia c-album)
Det Hvide C
Polygonia c-album
Hundegræscikade (Stenocranus minutus)
Hundegræscikade
Stenocranus minutus
Lepidocyrtus sp. (Lepidocyrtus sp.)
Lepidocyrtus sp.
Tachyporus chrysomelinus/dispar (Tachyporus chrysomelinus/dispar)
Tachyporus chrysomelinus/dispar
Almindelig Gæsterovbille (Lomechusa emarginata)
Almindelig Gæsterovbille
Lomechusa emarginata
Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig Kuglebænkebider
Armadillidium vulgare
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Galeruca melanocephala (Galeruca melanocephala)
Galeruca melanocephala
Græstørvmyre (Tetramorium caespitum)
Græstørvmyre
Tetramorium caespitum
Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
Stikmyre sp.
Myrmica sp.
Græstørvmyre (Tetramorium caespitum)
Græstørvmyre
Tetramorium caespitum
Gul Engmyre (Lasius flavus)
Gul Engmyre
Lasius flavus
Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
Stikmyre sp.
Myrmica sp.
Lakrød Møgbille sp. (Aphodius fimetarius/pedellus)
Lakrød Møgbille sp.
Aphodius fimetarius/pedellus
Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
Skovskarnbasse
Anoplotrupes stercorosus
Euophrys frontalis (Euophrys frontalis)
Euophrys frontalis
Skræntskyggebille (Opatrum sabulosum)
Skræntskyggebille
Opatrum sabulosum
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Kornet Ådselbille (Silpha tristis)
Kornet Ådselbille
Silpha tristis
Stor Torpedoløber (Calathus fuscipes)
Stor Torpedoløber
Calathus fuscipes
Katteedderkop (Zora spinimana)
Katteedderkop
Zora spinimana
Phrurolithus festivus (Phrurolithus festivus)
Phrurolithus festivus
Almindelig Stiletflue (Thereva nobilitata)
Almindelig Stiletflue
Thereva nobilitata
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Forårsmejer
Rilaena triangularis
Linyphiidae ubest. (Linyphiidae indet.)
Linyphiidae ubest.
Linyphiidae indet.
Pardosa sp. (Pardosa sp.)
Pardosa sp.
Spindler ubest. (Arachnida indet.)
Spindler ubest.
Arachnida indet.
Drassyllus sp. (Drassyllus sp.)
Drassyllus sp.
Pardosa sp. (Pardosa sp.)
Pardosa sp.
Kratbaldakinspinder (Neriene clathrata)
Kratbaldakinspinder
Neriene clathrata
Hvidkløversnudebille (Apion fulvipes)
Hvidkløversnudebille
Apion fulvipes
Markjordløber (Pterostichus melanarius)
Markjordløber
Pterostichus melanarius
Limosininae ubest. (Limosininae ubest.)
Limosininae ubest.
Dictenidia bimaculata (Dictenidia bimaculata)
Dictenidia bimaculata
Tachycixius pilosus (Tachycixius pilosus)
Tachycixius pilosus
Sort Stumpløber (Syntomus truncatellus)
Sort Stumpløber
Syntomus truncatellus
Lille Sandpiler (Anthicus flavipes)
Lille Sandpiler
Anthicus flavipes
Bille ubest. (Coleoptera indet.)
Bille ubest.
Coleoptera indet.
Stilbus testaceus (Stilbus testaceus)
Stilbus testaceus
Apion curtirostre (Apion curtirostre)
Apion curtirostre
Engspejlløber (Notiophilus palustris)
Engspejlløber
Notiophilus palustris
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Leptus trimaculatus (Leptus trimaculatus)
Leptus trimaculatus
Loppe ubest. (Siphonaptera indet.)
Loppe ubest.
Siphonaptera indet.
Spindler ubest. (Arachnida indet.)
Spindler ubest.
Arachnida indet.
Spindler ubest. (Arachnida indet.)
Spindler ubest.
Arachnida indet.
Isotoma sp. (viridis gruppe) (Isotoma sp. (viridis gruppe))
Isotoma sp. (viridis gruppe)
Corticarina minuta (Corticarina minuta)
Corticarina minuta
Ampedus sp. (Ampedus sp.)
Ampedus sp.
Lucerneøresnudebille (Otiorhynchus ligustici)
Lucerneøresnudebille
Otiorhynchus ligustici
Grønlig Ovalløber (Amara lucida)
Grønlig Ovalløber
Amara lucida
Dansk Ovalløber (Amara lunicollis)
Dansk Ovalløber
Amara lunicollis
Isotoma sp. (viridis gruppe) (Isotoma sp. (viridis gruppe))
Isotoma sp. (viridis gruppe)
Tjørnejordbi (Andrena carantonica)
Tjørnejordbi
Andrena carantonica

De senest indberettede arter i Naturbasen: