Observation af Euscelis incisus

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
29. juli 2022


Euscelis incisus 1 Imago


Hovedstaden



Euscelis incisus (Euscelis incisus)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Euscelis incisus (Euscelis incisus)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Euscelis incisus (Euscelis incisus)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Lille Måneplet (Clostera curtula)
Lille Måneplet
Clostera curtula
Bedeugle (Anarta trifolii)
Bedeugle
Anarta trifolii
Violet Ordenugle (Cosmia pyralina)
Violet Ordenugle
Cosmia pyralina
Yponomeuta sp. (Yponomeuta sp.)
Yponomeuta sp.
Øje-Græsugle (Amphipoea oculea)
Øje-Græsugle
Amphipoea oculea
Rusten Græsugle (Mythimna ferrago)
Rusten Græsugle
Mythimna ferrago
Agriphila straminella (Agriphila straminella)
Agriphila straminella
Sortbæltet Bladmåler (Xanthorhoe fluctuata)
Sortbæltet Bladmåler
Xanthorhoe fluctuata
Sortagtig Ugle (Euxoa nigricans)
Sortagtig Ugle
Euxoa nigricans
Blygrå Lavspinder (Eilema lurideola)
Blygrå Lavspinder
Eilema lurideola
Birkeporcelænsspinder (Pheosia gnoma)
Birkeporcelænsspinder
Pheosia gnoma
Følfodbladvikler (Cnephasia stephensiana)
Følfodbladvikler
Cnephasia stephensiana
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Svampeugle (Parascotia fuliginaria)
Svampeugle
Parascotia fuliginaria
Snerlefjermøl (Emmelina monodactyla)
Snerlefjermøl
Emmelina monodactyla
Labyrintedderkop (Agelena labyrinthica)
Labyrintedderkop
Agelena labyrinthica
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Stor Skovtæge (Phytocoris ulmi)
Stor Skovtæge
Phytocoris ulmi
Trestribet Tæge (Phytocoris varipes)
Trestribet Tæge
Phytocoris varipes
Kornbladbille sp. (Oulema sp.)
Kornbladbille sp.
Oulema sp.
Apion frumentarium (Apion frumentarium)
Apion frumentarium
Puccinia variabilis (Puccinia variabilis)
Puccinia variabilis
Thaumatomyia glabra (Thaumatomyia glabra)
Thaumatomyia glabra
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Aphrodes sp. (Aphrodes sp.)
Aphrodes sp.
Almindelig Skorpionflue (Panorpa communis)
Almindelig Skorpionflue
Panorpa communis
Bølgebåndet Marksvirreflue (Eupeodes nitens)
Bølgebåndet Marksvirreflue
Eupeodes nitens
Cerodontha hammi (Cerodontha hammi)
Cerodontha hammi
Svamp ubest. (Fungi indet.)
Svamp ubest.
Fungi indet.
Asiorestia sp. (Asiorestia sp.)
Asiorestia sp.
Hedejæger (Pardosa nigriceps)
Hedejæger
Pardosa nigriceps
Almindelig Borebille (Anobium punctatum)
Almindelig Borebille
Anobium punctatum
Hjerteplettet Tæge (Orthops basalis)
Hjerteplettet Tæge
Orthops basalis
Græsplænecikade (Javesella pellucida)
Græsplænecikade
Javesella pellucida
Tykhornet Blomstertæge (Atractotomus magnicornis)
Tykhornet Blomstertæge
Atractotomus magnicornis
Krybpilcikade (Macropsis impura)
Krybpilcikade
Macropsis impura
Parktæge (Neolygus viridis)
Parktæge
Neolygus viridis
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Phytomyza minuscula (Phytomyza minuscula)
Phytomyza minuscula
Blommepunggalmide (Eriophyes similis)
Blommepunggalmide
Eriophyes similis
Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
Graphopsocus cruciatus
Cypha sp. (Cypha sp.)
Cypha sp.
Tovinget Insekt ubest. (Diptera indet.)
Tovinget Insekt ubest.
Diptera indet.
Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
Stor Skumcikade
Aphrophora alni
Insekt ubest. (Insecta indet.)
Insekt ubest.
Insecta indet.
Sortgul Cikade (Evacanthus interruptus)
Sortgul Cikade
Evacanthus interruptus
Jomfrublomstertæge (Campyloneura virgula)
Jomfrublomstertæge
Campyloneura virgula
Kløvervikler (Grapholita compositella)
Kløvervikler
Grapholita compositella
Feber-Nellikerod (Geum urbanum)
Feber-Nellikerod
Geum urbanum
Nellikerodbladlus (Macrosiphum gei)
Nellikerodbladlus
Macrosiphum gei
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Akelejebladlus (Longicaudus trirhodus)
Akelejebladlus
Longicaudus trirhodus
Rynket Skållav (Parmelia sulcata)
Rynket Skållav
Parmelia sulcata
Poecilobothrus nobilitatus (Poecilobothrus nobilitatus)
Poecilobothrus nobilitatus
Labyrintedderkop (Agelena labyrinthica)
Labyrintedderkop
Agelena labyrinthica
Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
Krabbeedderkop sp.
Xysticus sp.
Hvid kongelys (Verbascum nigrum var. Album)
Hvid kongelys
Verbascum nigrum var. Album
Vejrandøje (Lasiommata megera)
Vejrandøje
Lasiommata megera
Aphis fabae cirsiiacanthoides (Aphis fabae cirsiiacanthoides)
Aphis fabae cirsiiacanthoides
Ahornvortegalmide (Aceria cephalonea)
Ahornvortegalmide
Aceria cephalonea
Ahornfiltgalmide (Aceria pseudoplatani)
Ahornfiltgalmide
Aceria pseudoplatani
Kristtornminérflue (Phytomyza ilicis)
Kristtornminérflue
Phytomyza ilicis
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Phyllocoptes goniothorax (Phyllocoptes goniothorax)
Phyllocoptes goniothorax
Rød Snylteflue (Eriothrix rufomaculatus)
Rød Snylteflue
Eriothrix rufomaculatus
Dichrorampha alpinana/flavidorsana (Dichrorampha alpinana/flavidorsana)
Dichrorampha alpinana/flavidorsana
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Sort Dueurtbladlus (Aphis epilobii)
Sort Dueurtbladlus
Aphis epilobii
Sort Plantekrustrådsspinder (Brigittea latens)
Sort Plantekrustrådsspinder
Brigittea latens
Almindelig Blåfugl (Polyommatus icarus)
Almindelig Blåfugl
Polyommatus icarus
Hedemejer (Paroligolophus agrestis)
Hedemejer
Paroligolophus agrestis
Stor Skovmejer (Mitopus morio)
Stor Skovmejer
Mitopus morio
Meromyza sp. (Meromyza sp.)
Meromyza sp.
Græssporecikade (Dicranotropis hamata)
Græssporecikade
Dicranotropis hamata
Gulstribet Kornjordloppe (Phyllotreta vittula)
Gulstribet Kornjordloppe
Phyllotreta vittula
Trichadenotecnum sexpunctatum (Trichadenotecnum sexpunctatum)
Trichadenotecnum sexpunctatum
Tasgius ater (Tasgius ater)
Tasgius ater
Anthomyia procellaris (Anthomyia procellaris)
Anthomyia procellaris
Psila fimetaria (Psila fimetaria)
Psila fimetaria
Toplettet Bederoetæge (Closterotomus norwegicus)
Toplettet Bederoetæge
Closterotomus norwegicus
Almindelig Kuglebærerflue (Sphaerophoria scripta)
Almindelig Kuglebærerflue
Sphaerophoria scripta
Sorthåret Blomstertæge (Oncotylus punctipes)
Sorthåret Blomstertæge
Oncotylus punctipes
Rækkeplettet Blomstertæge (Plagiognathus chrysanthemi)
Rækkeplettet Blomstertæge
Plagiognathus chrysanthemi
Tovinget Insekt ubest. (Diptera indet.)
Tovinget Insekt ubest.
Diptera indet.
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Almindelig Græssvirreflue (Melanostoma mellinum)
Almindelig Græssvirreflue
Melanostoma mellinum
Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
Graphopsocus cruciatus
Stigmella plagicolella (Stigmella plagicolella)
Stigmella plagicolella
Phytomyza artemisivora (Phytomyza artemisivora)
Phytomyza artemisivora
Trypeta artemisiae (Trypeta artemisiae)
Trypeta artemisiae
Almindelig Borebille (Anobium punctatum)
Almindelig Borebille
Anobium punctatum
Stigmella hybnerella (Stigmella hybnerella)
Stigmella hybnerella
Phyllonorycter sorbi (Phyllonorycter sorbi)
Phyllonorycter sorbi
Meldug ubest. (Erysiphaceae indet.)
Meldug ubest.
Erysiphaceae indet.
Liriomyza strigata (Liriomyza strigata)
Liriomyza strigata
Krysantemumminérflue (Chromatomyia syngenesiae)
Krysantemumminérflue
Chromatomyia syngenesiae
Poppelminérmøl (Phyllocnistis unipunctella)
Poppelminérmøl
Phyllocnistis unipunctella

De senest indberettede arter i Naturbasen: