Observation af Thripidae ubest.

Indberettet af: Christian Sørensen
1 visning
2. juli 2022


Thripidae ubest. (Thripidae indet.) 1 Imago


Midtjylland



Thripidae ubest. (Thripidae indet.)
Foto: Christian Sørensen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Græs-Snudeugle (Macrochilo cribrumalis)
Græs-Snudeugle
Macrochilo cribrumalis
Hvid-Punkt Græsugle (Mythimna albipuncta)
Hvid-Punkt Græsugle
Mythimna albipuncta
Hundegræsugle (Oligia strigilis)
Hundegræsugle
Oligia strigilis
Lille Å-Ugle (Rivula sericealis)
Lille Å-Ugle
Rivula sericealis
Rødgult Redemøl (Tinea semifulvella)
Rødgult Redemøl
Tinea semifulvella
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Graphiphora augur (Graphiphora augur)
Graphiphora augur
Citrongul Havemåler (Gandaritis pyraliata)
Citrongul Havemåler
Gandaritis pyraliata
Blodnakke (Atolmis rubricollis)
Blodnakke
Atolmis rubricollis
Brun Nældeugle (Abrostola tripartita)
Brun Nældeugle
Abrostola tripartita
Lædergul Frugtbladvikler (Pandemis cerasana)
Lædergul Frugtbladvikler
Pandemis cerasana
Vårflue ubest. (Trichoptera indet.)
Vårflue ubest.
Trichoptera indet.
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Violet Tiggerugle (Diarsia brunnea)
Violet Tiggerugle
Diarsia brunnea
Brachylomia viminalis (Brachylomia viminalis)
Brachylomia viminalis
Hvidhjørnet Dagugle (Deltote pygarga)
Hvidhjørnet Dagugle
Deltote pygarga
Døvnældeugle (Hoplodrina octogenaria)
Døvnældeugle
Hoplodrina octogenaria
Dueurtsværmer (Deilephila elpenor)
Dueurtsværmer
Deilephila elpenor
Brun Egevikler (Archips xylosteana)
Brun Egevikler
Archips xylosteana
Vinkelstreget Løvmåler (Idaea aversata)
Vinkelstreget Løvmåler
Idaea aversata
Klyngerspinder (Habrosyne pyritoides)
Klyngerspinder
Habrosyne pyritoides
Catoptria osthelderi (Catoptria osthelderi)
Catoptria osthelderi
Husmoderugle (Scoliopteryx libatrix)
Husmoderugle
Scoliopteryx libatrix
Frugttræsommervikler (Archips podana)
Frugttræsommervikler
Archips podana
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
Have-Græsmøl
Chrysoteuchia culmella
Chokoladebrun Frugtbladvikler (Pandemis heparana)
Chokoladebrun Frugtbladvikler
Pandemis heparana
Kastanieminérmøl (Cameraria ohridella)
Kastanieminérmøl
Cameraria ohridella
Muldsmældere ubest. (Throscidae indet.)
Muldsmældere ubest.
Throscidae indet.
Kirsebærmøl (Argyresthia pruniella)
Kirsebærmøl
Argyresthia pruniella
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Rhagio tringarius (Rhagio tringarius)
Rhagio tringarius
Rød Jordbærvikler (Celypha lacunana)
Rød Jordbærvikler
Celypha lacunana
Bredvinget Nældevikler (Anthophila fabriciana)
Bredvinget Nældevikler
Anthophila fabriciana
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Aphthona sp. (Aphthona sp.)
Aphthona sp.
Flagermus-Vandnymfe (Coenagrion pulchellum)
Flagermus-Vandnymfe
Coenagrion pulchellum
Nemouridae ubest. (Nemouridae indet.)
Nemouridae ubest.
Nemouridae indet.
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Tomocerus vulgaris (Tomocerus vulgaris)
Tomocerus vulgaris
Markjordløber (Pterostichus melanarius)
Markjordløber
Pterostichus melanarius
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Nælde-Sumpfrøtæge (Scolopostethus thomsoni)
Nælde-Sumpfrøtæge
Scolopostethus thomsoni
Julidae ubest. (Julidae indet.)
Julidae ubest.
Julidae indet.
Metallisk Sandløber (Harpalus affinis)
Metallisk Sandløber
Harpalus affinis
Chorthippus sp. (Chorthippus sp.)
Chorthippus sp.
Mosgrøn Uglespinder (Polyploca ridens)
Mosgrøn Uglespinder
Polyploca ridens
Liden Busksmælder (Athous subfuscus)
Liden Busksmælder
Athous subfuscus
Egevikler (Tortrix viridana)
Egevikler
Tortrix viridana
Stavedderkop sp. (Tetragnatha sp.)
Stavedderkop sp.
Tetragnatha sp.
Egecikade (Iassus lanio)
Egecikade
Iassus lanio
Hare (Lepus europaeus)
Hare
Lepus europaeus
Spindler ubest. (Arachnida indet.)
Spindler ubest.
Arachnida indet.
Bøgeløvsnudebille (Phyllobius argentatus)
Bøgeløvsnudebille
Phyllobius argentatus
Grå Sektoredderkop (Zygiella x-notata)
Grå Sektoredderkop
Zygiella x-notata
Psallus sp. (Psallus sp.)
Psallus sp.
Alebra sp. (Alebra sp.)
Alebra sp.
Polydrusus cervinus (Polydrusus cervinus)
Polydrusus cervinus
Broget Forårsugle (Orthosia incerta)
Broget Forårsugle
Orthosia incerta
Orchestes pilosus (Orchestes pilosus)
Orchestes pilosus
Fireplettet Dværgsmælder (Oedostethus quadripustulatus)
Fireplettet Dværgsmælder
Oedostethus quadripustulatus
Strandengsgræshoppe (Chorthippus albomarginatus)
Strandengsgræshoppe
Chorthippus albomarginatus
Dolerus sp. (Dolerus sp.)
Dolerus sp.
Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
Have-Græsmøl
Chrysoteuchia culmella
Tofaset Græstæge (Notostira elongata)
Tofaset Græstæge
Notostira elongata
Opomyza sp. (Opomyza sp.)
Opomyza sp.
Toplettet Blomstertæge (Stenotus binotatus)
Toplettet Blomstertæge
Stenotus binotatus
Blomstertæge sp. (Miridae indet.)
Blomstertæge sp.
Miridae indet.
Tofaset Græstæge (Notostira elongata)
Tofaset Græstæge
Notostira elongata
Gulerodsmøl (Depressaria depressana)
Gulerodsmøl
Depressaria depressana
Ruderat-Husedderkop (Eratigena agrestis)
Ruderat-Husedderkop
Eratigena agrestis
Clubiona sp. (Clubiona sp.)
Clubiona sp.
Stenhumle (Bombus lapidarius)
Stenhumle
Bombus lapidarius
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Sarcophaga sp. (Sarcophaga sp.)
Sarcophaga sp.
Klarvinget Engrovflue (Dioctria hyalipennis)
Klarvinget Engrovflue
Dioctria hyalipennis
Ichneumonidae ubest. (Ichneumonidae indet.)
Ichneumonidae ubest.
Ichneumonidae indet.
Almindelig Stiletflue (Thereva nobilitata)
Almindelig Stiletflue
Thereva nobilitata
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Nældens Takvinge (Aglais urticae)
Nældens Takvinge
Aglais urticae
Hestesko-Vandnymfe (Coenagrion puella)
Hestesko-Vandnymfe
Coenagrion puella
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Athalia sp. (Athalia sp.)
Athalia sp.
Trypoxylon sp. (Trypoxylon sp.)
Trypoxylon sp.
Nephrotoma crocata (Nephrotoma crocata)
Nephrotoma crocata
Kæmpestankelben (Tipula maxima)
Kæmpestankelben
Tipula maxima
Skorpionflue sp. (Panorpa sp.)
Skorpionflue sp.
Panorpa sp.
Sepsis sp. (Sepsis sp.)
Sepsis sp.
Sortfodet Skovrovflue (Neoitamus cyanurus)
Sortfodet Skovrovflue
Neoitamus cyanurus
Rækkeplettet Blomstertæge (Plagiognathus chrysanthemi)
Rækkeplettet Blomstertæge
Plagiognathus chrysanthemi
Hvidkløversnudebille (Apion fulvipes)
Hvidkløversnudebille
Apion fulvipes
Meromyza sp. (Meromyza sp.)
Meromyza sp.
Græshoppe ubest. (Orthoptera indet.)
Græshoppe ubest.
Orthoptera indet.
Almindelig Katost (Malva sylvestris)
Almindelig Katost
Malva sylvestris
Chrysopa sp. (Chrysopa sp.)
Chrysopa sp.
Platypalpus sp. (Platypalpus sp.)
Platypalpus sp.
Stedmoderblomst (Viola tricolor)
Stedmoderblomst
Viola tricolor
Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
Vinbjergsnegl
Helix pomatia
Kurvblomsttæge (Orthocephalus coriaceus)
Kurvblomsttæge
Orthocephalus coriaceus
Almindelig Regnklæg (Haematopota pluvialis)
Almindelig Regnklæg
Haematopota pluvialis
Muldvarp (Talpa europaea)
Muldvarp
Talpa europaea
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Selleriflue (Euleia heraclei)
Selleriflue
Euleia heraclei
Havesnegl (Cepaea hortensis)
Havesnegl
Cepaea hortensis
Grøn Våbenflue (Chloromyia formosa)
Grøn Våbenflue
Chloromyia formosa
Guldflue sp. (Lucilia sp.)
Guldflue sp.
Lucilia sp.
Fjortenplettet Mariehøne (Calvia quatuordecimguttata)
Fjortenplettet Mariehøne
Calvia quatuordecimguttata
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Alebra sp. (Alebra sp.)
Alebra sp.
Cricotopus sp. (Cricotopus sp.)
Cricotopus sp.
Linyphiidae ubest. (Linyphiidae indet.)
Linyphiidae ubest.
Linyphiidae indet.
Perleedderkop (Enoplognatha ovata)
Perleedderkop
Enoplognatha ovata
Mesopsocus unipunctatus (Mesopsocus unipunctatus)
Mesopsocus unipunctatus
Bøgeløvsnudebille (Phyllobius argentatus)
Bøgeløvsnudebille
Phyllobius argentatus
Anystis sp. (Anystis sp.)
Anystis sp.
Øjenplet Blomstertæge (Closterotomus fulvomaculatus)
Øjenplet Blomstertæge
Closterotomus fulvomaculatus
Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
Sumpbille sp.
Cyphon sp.
Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
Skinnende Bladlustæge
Anthocoris nemorum

De senest indberettede arter i Naturbasen: