Observation af Mørkøjet Blomstertæge

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
9. juli 2022


Mørkøjet Blomstertæge (Orthotylus tenellus) 1 Imago


Hovedstaden



Mørkøjet Blomstertæge (Orthotylus tenellus)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Jomfrublomstertæge (Campyloneura virgula)
Jomfrublomstertæge
Campyloneura virgula
Summeedderkop (Anyphaena accentuata)
Summeedderkop
Anyphaena accentuata
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Pselaphorhynchites longiceps (Temnocerus longiceps)
Pselaphorhynchites longiceps
Temnocerus longiceps
Diprion similis (Diprion similis)
Diprion similis
Chironomus sp. (Chironomus sp.)
Chironomus sp.
Parktæge (Neolygus viridis)
Parktæge
Neolygus viridis
Gilpinia hercyniae (Gilpinia hercyniae)
Gilpinia hercyniae
Hvidplettet Agersvirreflue (Scaeva pyrastri)
Hvidplettet Agersvirreflue
Scaeva pyrastri
Stor Blommebladlus (Brachycaudus cardui)
Stor Blommebladlus
Brachycaudus cardui
Tidselsommerfugl (Vanessa cardui)
Tidselsommerfugl
Vanessa cardui
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Høgeurt-Ugle (Hecatera bicolorata)
Høgeurt-Ugle
Hecatera bicolorata
Tenthredo zonula (Tenthredo zonula)
Tenthredo zonula
Ærenprisgalmyg (Jaapiella veronicae)
Ærenprisgalmyg
Jaapiella veronicae
Engrandøje (Aphantopus hyperantus)
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Urophora stylata (Urophora stylata)
Urophora stylata
Urophora stylata (Urophora stylata)
Urophora stylata
Smal Filtbi (Epeolus variegatus)
Smal Filtbi
Epeolus variegatus
Bøgefiltgalmide (Aceria nervisequa)
Bøgefiltgalmide
Aceria nervisequa
Uplettet Mariehøne (Aphidecta obliterata)
Uplettet Mariehøne
Aphidecta obliterata
Korsedderkop (Araneus diadematus)
Korsedderkop
Araneus diadematus
Perleedderkop (Enoplognatha ovata)
Perleedderkop
Enoplognatha ovata
Grå Sektoredderkop (Zygiella x-notata)
Grå Sektoredderkop
Zygiella x-notata
Strittende Ellemøl (Stathmopoda pedella)
Strittende Ellemøl
Stathmopoda pedella
Pachygaster leachii (Pachygaster leachii)
Pachygaster leachii
Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
Broget Askebladloppe
Psyllopsis fraxini
Temnostethus pusillus (Temnostethus pusillus)
Temnostethus pusillus
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Kybos lindbergi (Kybos lindbergi)
Kybos lindbergi
Kybos lindbergi (Kybos lindbergi)
Kybos lindbergi
Bedebladlus (Aphis fabae)
Bedebladlus
Aphis fabae
Podosphaera aphanis (Podosphaera aphanis)
Podosphaera aphanis
Elleraklemøl (Argyresthia goedartella)
Elleraklemøl
Argyresthia goedartella
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Ditula angustiorana (Ditula angustiorana)
Ditula angustiorana
Eudasyphora cyanicolor (Eudasyphora cyanicolor)
Eudasyphora cyanicolor
Hyldeblomstgalmyg (Placochela nigripes)
Hyldeblomstgalmyg
Placochela nigripes
Nældemikrocikade (Eupteryx urticae)
Nældemikrocikade
Eupteryx urticae
Psallus sp. (Psallus sp.)
Psallus sp.
Panorpa germanica (Panorpa germanica)
Panorpa germanica
Phyllocoptes goniothorax (Phyllocoptes goniothorax)
Phyllocoptes goniothorax
Iteomyia capreae (Iteomyia capreae)
Iteomyia capreae
Blommepung (Taphrina pruni)
Blommepung
Taphrina pruni
Eupontania pedunculi (Eupontania pedunculi)
Eupontania pedunculi
Egemaskebladlus (Thelaxes dryophila)
Egemaskebladlus
Thelaxes dryophila
Ballonminérmøl (Acrocercops brongniardella)
Ballonminérmøl
Acrocercops brongniardella
Chrysolina varians (Chrysolina varians)
Chrysolina varians
Brun Benvedbladlus (Aphis evonymi)
Brun Benvedbladlus
Aphis evonymi
Rejnfanbladlus (Macrosiphoniella tanacetaria)
Rejnfanbladlus
Macrosiphoniella tanacetaria
Mompha epilobiella (Mompha epilobiella)
Mompha epilobiella
Puccinia epilobii (Puccinia epilobii)
Puccinia epilobii
Puccinia pulverulenta (Puccinia pulverulenta)
Puccinia pulverulenta
Stor Grøn Løvgræshoppe (Tettigonia viridissima)
Stor Grøn Løvgræshoppe
Tettigonia viridissima
Rød Snylteflue (Eriothrix rufomaculatus)
Rød Snylteflue
Eriothrix rufomaculatus
Tovinget Insekt ubest. (Diptera indet.)
Tovinget Insekt ubest.
Diptera indet.
Aphis fabae cirsiiacanthoides (Aphis fabae cirsiiacanthoides)
Aphis fabae cirsiiacanthoides
Enggræshoppe (Pseudochorthippus parallelus)
Enggræshoppe
Pseudochorthippus parallelus
Eng-skorpionflue (Panorpa vulgaris)
Eng-skorpionflue
Panorpa vulgaris
Galerucella calmariensis (Galerucella calmariensis)
Galerucella calmariensis
Taphrina tosquinetii (Taphrina tosquinetii)
Taphrina tosquinetii
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Sørgekåbe (Nymphalis antiopa)
Sørgekåbe
Nymphalis antiopa
Hare-Kløver (Trifolium arvense)
Hare-Kløver
Trifolium arvense
Blåmunke (Jasione montana)
Blåmunke
Jasione montana
Birkemaskebladlus (Glyphina betulae)
Birkemaskebladlus
Glyphina betulae
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Birkegrenbladlus (Symydobius oblongus)
Birkegrenbladlus
Symydobius oblongus
Almindelig Krabbeedderkop (Xysticus cristatus)
Almindelig Krabbeedderkop
Xysticus cristatus
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Ellefiltgalmide (Acalitus brevitarsus)
Ellefiltgalmide
Acalitus brevitarsus
Agromyza alnivora (Agromyza alnivora)
Agromyza alnivora
Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
Birkecikade
Oncopsis flavicollis
Pileskudbladlus (Aphis farinosa)
Pileskudbladlus
Aphis farinosa
Almindelig Blåfugl (Polyommatus icarus)
Almindelig Blåfugl
Polyommatus icarus
Kvadratedderkop (Araneus quadratus)
Kvadratedderkop
Araneus quadratus
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Vingeløs Mariehøne (Cynegetis impunctata)
Vingeløs Mariehøne
Cynegetis impunctata
Lysesivcikade (Conomelus anceps)
Lysesivcikade
Conomelus anceps
Attenplettet Mariehøne (Myrrha octodecimguttata)
Attenplettet Mariehøne
Myrrha octodecimguttata
Hægspindemøl (Yponomeuta evonymella)
Hægspindemøl
Yponomeuta evonymella
Fyrrekogletæge (Gastrodes grossipes)
Fyrrekogletæge
Gastrodes grossipes
Fyrregrenbladlus (Cinara pinea)
Fyrregrenbladlus
Cinara pinea
Melet Fyrrenålebladlus (Schizolachnus pineti)
Melet Fyrrenålebladlus
Schizolachnus pineti
Håret Markløber (Harpalus rufipes)
Håret Markløber
Harpalus rufipes
Almindelig Hyld (Sambucus nigra)
Almindelig Hyld
Sambucus nigra
Stribet bænkebider (Trachelipus rathkii)
Stribet bænkebider
Trachelipus rathkii
Enebærmøl (Dichomeris marginella)
Enebærmøl
Dichomeris marginella
Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
Dræbersnegl
Arion cf. vulgaris
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Nyse-Røllike (Achillea ptarmica)
Nyse-Røllike
Achillea ptarmica
Småblomstret Balsamin (Impatiens parviflora)
Småblomstret Balsamin
Impatiens parviflora
Phytoliriomyza melampyga (Phytoliriomyza melampyga)
Phytoliriomyza melampyga
Blæregalmide (Eriophyes pyri)
Blæregalmide
Eriophyes pyri
Liriomyza strigata (Liriomyza strigata)
Liriomyza strigata
Syrenmøl (Gracillaria syringella)
Syrenmøl
Gracillaria syringella
Poppelbladrullergalmyg (Dasineura populeti)
Poppelbladrullergalmyg
Dasineura populeti
Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
Agurkeedderkop sp.
Araniella sp.
Trypeta artemisiae (Trypeta artemisiae)
Trypeta artemisiae
Eriophyes inangulis (Eriophyes inangulis)
Eriophyes inangulis
Baldrianfrøtæge (Acompus rufipes)
Baldrianfrøtæge
Acompus rufipes
Mjødurt-meldug (Erysiphe ulmariae)
Mjødurt-meldug
Erysiphe ulmariae
Nemoura sp. (Nemoura sp.)
Nemoura sp.
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Jordhumle/Lys Jordhumle (Bombus terrestris/lucorum)
Jordhumle/Lys Jordhumle
Bombus terrestris/lucorum
Aphthona nonstriata (Aphthona nonstriata)
Aphthona nonstriata
Ræv (Vulpes vulpes)
Ræv
Vulpes vulpes
Grøn Æblebladlus (Aphis pomi)
Grøn Æblebladlus
Aphis pomi
Egemaskebladlus (Thelaxes dryophila)
Egemaskebladlus
Thelaxes dryophila
Egeblomstertæge (Phylus melanocephalus)
Egeblomstertæge
Phylus melanocephalus
Voksnetvinge ubest. (Coniopterygidae indet.)
Voksnetvinge ubest.
Coniopterygidae indet.
Ellebladgalmyg (Dasineura tortilis)
Ellebladgalmyg
Dasineura tortilis
Muldvarp (Talpa europaea)
Muldvarp
Talpa europaea
Svampemyg ubest. (Mycetophilidae indet.)
Svampemyg ubest.
Mycetophilidae indet.
Frugttræbladhveps (Caliroa cerasi)
Frugttræbladhveps
Caliroa cerasi
Lille Bønnebille (Bruchus loti)
Lille Bønnebille
Bruchus loti
Tue-Grenlav (Ramalina fastigiata)
Tue-Grenlav
Ramalina fastigiata
Almindelig Slåenlav (Evernia prunastri)
Almindelig Slåenlav
Evernia prunastri
Rynket Skållav (Parmelia sulcata)
Rynket Skållav
Parmelia sulcata
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Tachycixius pilosus (Tachycixius pilosus)
Tachycixius pilosus
Fyrre-Kridtstregtæge (Pilophorus cinnamopterus)
Fyrre-Kridtstregtæge
Pilophorus cinnamopterus
Gulrygget Rejnfanvikler (Dichrorampha flavidorsana)
Gulrygget Rejnfanvikler
Dichrorampha flavidorsana
Lille Røllikerodvikler (Dichrorampha petiverella)
Lille Røllikerodvikler
Dichrorampha petiverella
Tipula fascipennis (Tipula fascipennis)
Tipula fascipennis
Lædergul Frugtbladvikler (Pandemis cerasana)
Lædergul Frugtbladvikler
Pandemis cerasana
Kanelbjørn (Phragmatobia fuliginosa)
Kanelbjørn
Phragmatobia fuliginosa
Næbmundet Insekt ubest. (Hemiptera indet.)
Næbmundet Insekt ubest.
Hemiptera indet.
Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
Flad Hjulspinder
Nuctenea umbratica
Lundmåler (Hemithea aestivaria)
Lundmåler
Hemithea aestivaria
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Tandet Tigersnyltehveps (Amblyteles armatorius)
Tandet Tigersnyltehveps
Amblyteles armatorius
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Brændeugle (Axylia putris)
Brændeugle
Axylia putris
Hundegræsugle (Oligia strigilis)
Hundegræsugle
Oligia strigilis
Vandpesthalvmøl (Parapoynx stratiotata)
Vandpesthalvmøl
Parapoynx stratiotata
Birkemåler (Biston betularia)
Birkemåler
Biston betularia
Grøn Dværgmåler (Pasiphila rectangulata)
Grøn Dværgmåler
Pasiphila rectangulata
Poppelugle (Acronicta megacephala)
Poppelugle
Acronicta megacephala
Svagtskygget Smutugle (Noctua comes)
Svagtskygget Smutugle
Noctua comes
Gul Tigerspinder (Spilarctia lutea)
Gul Tigerspinder
Spilarctia lutea
Psi-Ugle (Acronicta psi)
Psi-Ugle
Acronicta psi
Måneplet (Phalera bucephala)
Måneplet
Phalera bucephala
Natsvalehale (Ourapteryx sambucaria)
Natsvalehale
Ourapteryx sambucaria
Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
Have-Græsmøl
Chrysoteuchia culmella
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Hvidrandet Jordugle (Ochropleura plecta)
Hvidrandet Jordugle
Ochropleura plecta
Rusten Græsugle (Mythimna ferrago)
Rusten Græsugle
Mythimna ferrago
Hvidstribet Ugle (Trisateles emortualis)
Hvidstribet Ugle
Trisateles emortualis
Smalvinget Grønsagsugle (Lacanobia contigua)
Smalvinget Grønsagsugle
Lacanobia contigua
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Gråbæltet Uglespinder (Tetheella fluctuosa)
Gråbæltet Uglespinder
Tetheella fluctuosa
Mældeugle (Trachea atriplicis)
Mældeugle
Trachea atriplicis
Slange-Stængelugle (Lateroligia ophiogramma)
Slange-Stængelugle
Lateroligia ophiogramma
Klyngerspinder (Habrosyne pyritoides)
Klyngerspinder
Habrosyne pyritoides
Døvnælde-Bladmåler (Perizoma alchemillata)
Døvnælde-Bladmåler
Perizoma alchemillata
Nøgle-Landmand (Agrotis clavis)
Nøgle-Landmand
Agrotis clavis
W-Grønsagsugle (Lacanobia w-latinum)
W-Grønsagsugle
Lacanobia w-latinum
Mælkebøttevikler (Celypha striana)
Mælkebøttevikler
Celypha striana
Vinkelstreget Løvmåler (Idaea aversata)
Vinkelstreget Løvmåler
Idaea aversata
Grå Knopvikler (Hedya nubiferana)
Grå Knopvikler
Hedya nubiferana
Mørkegrå Lavspinder (Eilema complana)
Mørkegrå Lavspinder
Eilema complana
Slåenhalvmøl (Udea prunalis)
Slåenhalvmøl
Udea prunalis
Haveugle (Lacanobia oleracea)
Haveugle
Lacanobia oleracea
Grøn Bladmåler (Colostygia pectinataria)
Grøn Bladmåler
Colostygia pectinataria
Tovinget Insekt ubest. (Diptera indet.)
Tovinget Insekt ubest.
Diptera indet.
Loensia variegata (Loensia variegata)
Loensia variegata
Almindelig Marksvirreflue (Eupeodes corollae)
Almindelig Marksvirreflue
Eupeodes corollae
Almindelig Vandnymfe (Enallagma cyathigerum)
Almindelig Vandnymfe
Enallagma cyathigerum
Lille Rødøjet Vandnymfe (Erythromma viridulum)
Lille Rødøjet Vandnymfe
Erythromma viridulum
Årevinget Insekt ubest. (Hymenoptera indet.)
Årevinget Insekt ubest.
Hymenoptera indet.
Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
Køllehornet Blomstertæge
Heterotoma planicornis
Årevinget Insekt ubest. (Hymenoptera indet.)
Årevinget Insekt ubest.
Hymenoptera indet.
Rødbenet Engrovflue (Dioctria rufipes)
Rødbenet Engrovflue
Dioctria rufipes
Orthotylus sp. (Orthotylus sp.)
Orthotylus sp.
Harrilgræscikade (Arthaldeus pascuellus)
Harrilgræscikade
Arthaldeus pascuellus
Stor Nældeblomstertæge (Apolygus spinolae)
Stor Nældeblomstertæge
Apolygus spinolae
Skærmplantetæge (Orthops campestris)
Skærmplantetæge
Orthops campestris
Argyresthia retinella (Argyresthia retinella)
Argyresthia retinella
Græsplænecikade (Javesella pellucida)
Græsplænecikade
Javesella pellucida
Elleraklemøl (Argyresthia goedartella)
Elleraklemøl
Argyresthia goedartella
Populicerus nitidissimus (Populicerus nitidissimus)
Populicerus nitidissimus
Coleophora sp. (Coleophora sp.)
Coleophora sp.
Enkelt V Blomstertæge (Deraeocoris flavilinea)
Enkelt V Blomstertæge
Deraeocoris flavilinea
Jomfrublomstertæge (Campyloneura virgula)
Jomfrublomstertæge
Campyloneura virgula
Altica palustris (Altica palustris)
Altica palustris
Altica palustris (Altica palustris)
Altica palustris
Blågrøn Pilebladbille (Phratora vulgatissima)
Blågrøn Pilebladbille
Phratora vulgatissima
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Agromyza alnibetulae (Agromyza alnibetulae)
Agromyza alnibetulae
Pragtbuksebi (Dasypoda hirtipes)
Pragtbuksebi
Dasypoda hirtipes
Birkeblomstertæge (Neolygus contaminatus)
Birkeblomstertæge
Neolygus contaminatus
Gulstribet Blomstertæge (Orthotylus marginalis)
Gulstribet Blomstertæge
Orthotylus marginalis
Natsabelhveps sp. (Macrocentrus sp.)
Natsabelhveps sp.
Macrocentrus sp.
Fyrreblomstertæge        (Camptozygum aequale)
Fyrreblomstertæge
Camptozygum aequale
Almindelig Fyrrehveps (Diprion pini)
Almindelig Fyrrehveps
Diprion pini
Lyshåret Blomstertæge (Phoenicocoris obscurellus)
Lyshåret Blomstertæge
Phoenicocoris obscurellus
Nematinus steini (Nematinus steini)
Nematinus steini
Baldriandværgmåler (Eupithecia valerianata)
Baldriandværgmåler
Eupithecia valerianata
Nanophyes marmoratus (Nanophyes marmoratus)
Nanophyes marmoratus
Kattehale (Lythrum salicaria)
Kattehale
Lythrum salicaria
Stor Nymfetæge (Himacerus apterus)
Stor Nymfetæge
Himacerus apterus
Almindelig Kobbervandnymfe (Lestes sponsa)
Almindelig Kobbervandnymfe
Lestes sponsa
Eulophus sp. (Eulophus sp.)
Eulophus sp.
Bævreasp-Blomstertæge (Orthotylus bilineatus)
Bævreasp-Blomstertæge
Orthotylus bilineatus
Sargents Æble (Malus toringo var. sargentii)
Sargents Æble
Malus toringo var. sargentii
Pardosa sp. (Pardosa sp.)
Pardosa sp.
Galerucella sp. (Galerucella sp.)
Galerucella sp.
Bille ubest. (Coleoptera indet.)
Bille ubest.
Coleoptera indet.
Stor Farvevandnymfe (Ischnura elegans)
Stor Farvevandnymfe
Ischnura elegans
Blodrød Hedelibel (Sympetrum sanguineum)
Blodrød Hedelibel
Sympetrum sanguineum
Egebladvikler (Gypsonoma dealbana)
Egebladvikler
Gypsonoma dealbana
Leptocerus tineiformis (Leptocerus tineiformis)
Leptocerus tineiformis
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Tachydromia sp. (Tachydromia sp.)
Tachydromia sp.
Grantæge    (Dichrooscytus intermedius)
Grantæge
Dichrooscytus intermedius
Følfodbladvikler (Cnephasia stephensiana)
Følfodbladvikler
Cnephasia stephensiana
Gotisk Forårsugle (Orthosia gothica)
Gotisk Forårsugle
Orthosia gothica
Hieroglyfprydvinge (Promalactis procerella)
Hieroglyfprydvinge
Promalactis procerella
Microchrysa polita (Microchrysa polita)
Microchrysa polita
Rød Jordbærvikler (Celypha lacunana)
Rød Jordbærvikler
Celypha lacunana
Bryotropha terrella (Bryotropha terrella)
Bryotropha terrella
Sciaphilus asperatus (Sciaphilus asperatus)
Sciaphilus asperatus
Ulomyia sp. (Ulomyia sp.)
Ulomyia sp.
Kateretes pedicularius (Kateretes pedicularius)
Kateretes pedicularius
Almindelig Marksmælder (Adrastus pallens)
Almindelig Marksmælder
Adrastus pallens
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Polydrusus formosus (Polydrusus formosus)
Polydrusus formosus
Ellemaskebladlus (Glyphina jacutensis)
Ellemaskebladlus
Glyphina jacutensis

De senest indberettede arter i Naturbasen: