Observation af Jordhumle/Lys Jordhumle

Observatør: Brian Willum Petersen (Bioblitz i Vasby Mose)
Indberettet af Brian Willum Petersen · 1 visning
11. juni 2022


Jordhumle/Lys Jordhumle (Bombus terrestris/lucorum) 2 Imago


Hovedstaden



 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Dictenidia bimaculata (Dictenidia bimaculata)
Dictenidia bimaculata
Slåenblomstmåler (Pasiphila chloerata)
Slåenblomstmåler
Pasiphila chloerata
Oncopsis sp. (Oncopsis sp.)
Oncopsis sp.
Psallus sp. (Psallus sp.)
Psallus sp.
Drassyllus sp. (Drassyllus sp.)
Drassyllus sp.
Apion curtirostre (Apion curtirostre)
Apion curtirostre
Bladhveps ubest. (Tenthredinidae indet.)
Bladhveps ubest.
Tenthredinidae indet.
Anaspis sp. (Anaspis sp.)
Anaspis sp.
Rødhalet Busksmælder (Athous haemorrhoidalis)
Rødhalet Busksmælder
Athous haemorrhoidalis
Linyphiidae ubest. (Linyphiidae indet.)
Linyphiidae ubest.
Linyphiidae indet.
Havesnegl (Cepaea hortensis)
Havesnegl
Cepaea hortensis
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Stor Danseflue (Empis tessellata)
Stor Danseflue
Empis tessellata
Enoplognatha sp. (Enoplognatha sp.)
Enoplognatha sp.
Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
Stikmyre sp.
Myrmica sp.
Sort Slavemyre (Formica fusca)
Sort Slavemyre
Formica fusca
Mellemfluen Oskar (Tachina fera)
Mellemfluen Oskar
Tachina fera
Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
Almindelig Sneppeflue
Rhagio scolopaceus
Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
Grøn Sumpcikade
Cicadella viridis
Ravsnegl ubest. (Succineidae indet.)
Ravsnegl ubest.
Succineidae indet.
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Hvidplettet Agersvirreflue (Scaeva pyrastri)
Hvidplettet Agersvirreflue
Scaeva pyrastri
Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
Æggebæreren
Neottiura bimaculata
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Pardosa sp. (Pardosa sp.)
Pardosa sp.
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Stor Farvevandnymfe (Ischnura elegans)
Stor Farvevandnymfe
Ischnura elegans
Eng-Nellikerod (Geum rivale)
Eng-Nellikerod
Geum rivale
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Lille Kålsommerfugl (Pieris rapae)
Lille Kålsommerfugl
Pieris rapae
Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
Matgrøn Solbille
Oedemera virescens
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
Sumpbille sp.
Cyphon sp.
Sommerfuglemyg ubest. (Psychodidae indet.)
Sommerfuglemyg ubest.
Psychodidae indet.
Sump-Kællingetand (Lotus pedunculatus var. pedunculatus)
Sump-Kællingetand
Lotus pedunculatus var. pedunculatus
Flagermus-Vandnymfe (Coenagrion pulchellum)
Flagermus-Vandnymfe
Coenagrion pulchellum
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Dagpåfugleøje (Aglais io)
Dagpåfugleøje
Aglais io
Skorpionflue sp. (Panorpa sp.)
Skorpionflue sp.
Panorpa sp.
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Cantharis pellucida (Cantharis pellucida)
Cantharis pellucida
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Stor Blødvinge (Cantharis fusca)
Stor Blødvinge
Cantharis fusca
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Lille Hvepsebuk (Clytus arietis)
Lille Hvepsebuk
Clytus arietis
Krumknivgræshoppe (Leptophyes punctatissima)
Krumknivgræshoppe
Leptophyes punctatissima
Hypera rumicis (Hypera rumicis)
Hypera rumicis
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Chaetocnema sp. (Chaetocnema sp.)
Chaetocnema sp.
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Gøg (Cuculus canorus)
Gøg
Cuculus canorus
Gråkrage (Corvus cornix)
Gråkrage
Corvus cornix
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Metellina sp. (Metellina sp.)
Metellina sp.
Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
Skinnende Bladlustæge
Anthocoris nemorum
Limnephilus sp. (Limnephilus sp.)
Limnephilus sp.
Sjællandsk Smælder (Actenicerus sjaelandicus)
Sjællandsk Smælder
Actenicerus sjaelandicus
Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
Almindelig Sneppeflue
Rhagio scolopaceus
Altica sp. (Altica sp.)
Altica sp.
Anotylus rugosus (Anotylus rugosus)
Anotylus rugosus
Anthocoris sp. (Anthocoris sp.)
Anthocoris sp.
Vagabonderende Møgbille (Aphodius erraticus)
Vagabonderende Møgbille
Aphodius erraticus
Aphrodes sp. (Aphrodes sp.)
Aphrodes sp.
Hvidkløversnudebille (Apion fulvipes)
Hvidkløversnudebille
Apion fulvipes
Apion craccae (Apion craccae)
Apion craccae
Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
Balalajkaedderkop
Episinus angulatus
Busklanghornsmøl (Adela croesella)
Busklanghornsmøl
Adela croesella
Hestebønnebille (Bruchus rufimanus)
Hestebønnebille
Bruchus rufimanus
Brachysomus echinatus (Brachysomus echinatus)
Brachysomus echinatus
Cantharis decipiens (Cantharis decipiens)
Cantharis decipiens
Cantharis figurata (Cantharis figurata)
Cantharis figurata
Cantharis cryptica (Cantharis cryptica)
Cantharis cryptica
Sort Blomstertæge (Capsus ater)
Sort Blomstertæge
Capsus ater
Epitrix pubescens (Epitrix pubescens)
Epitrix pubescens
Euophrys frontalis (Euophrys frontalis)
Euophrys frontalis
Eusphalerum torquatum (Eusphalerum torquatum)
Eusphalerum torquatum
Eusphalerum torquatum (Eusphalerum torquatum)
Eusphalerum torquatum
Foranderlig Humlesvirreflue (Volucella bombylans)
Foranderlig Humlesvirreflue
Volucella bombylans
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Glocianus punctiger (Glocianus punctiger)
Glocianus punctiger
Gul Spidshale (Anaspis flava)
Gul Spidshale
Anaspis flava
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Sort Busksmælder (Hemicrepidius niger)
Sort Busksmælder
Hemicrepidius niger
Hvidt Fjermøl (Pterophorus pentadactyla)
Hvidt Fjermøl
Pterophorus pentadactyla
Hygronoma dimidiata (Hygronoma dimidiata)
Hygronoma dimidiata
Konvalrodæder (Korscheltellus lupulina)
Konvalrodæder
Korscheltellus lupulina
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Kuglebærerflue sp. (Sphaerophoria sp.)
Kuglebærerflue sp.
Sphaerophoria sp.
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Larinus carlinae (Larinus carlinae)
Larinus carlinae
Kornguldbille (Lema cyanella)
Kornguldbille
Lema cyanella
Havetæge (Lygocoris pabulinus)
Havetæge
Lygocoris pabulinus
Melanotus sp. (Melanotus sp.)
Melanotus sp.
Kvadratedderkop (Araneus quadratus)
Kvadratedderkop
Araneus quadratus
Stor Sumpbille (Microcara testacea)
Stor Sumpbille
Microcara testacea
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Padderokkesnudebille (Grypus equiseti)
Padderokkesnudebille
Grypus equiseti
Phrurolithus festivus (Phrurolithus festivus)
Phrurolithus festivus
Stribet Blomstertæge (Rhabdomiris striatellus)
Stribet Blomstertæge
Rhabdomiris striatellus
Rød Vandnymfe (Pyrrhosoma nymphula)
Rød Vandnymfe
Pyrrhosoma nymphula
Sciaphilus asperatus (Sciaphilus asperatus)
Sciaphilus asperatus
Scolopostethus sp. (Scolopostethus sp.)
Scolopostethus sp.
Nælde-Sumpfrøtæge (Scolopostethus thomsoni)
Nælde-Sumpfrøtæge
Scolopostethus thomsoni
Sortfodet Skovrovflue (Neoitamus cyanurus)
Sortfodet Skovrovflue
Neoitamus cyanurus
Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
Sortstribet Hedehjulspinder
Mangora acalypha
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Deuterosminthurus bicinctus (Deuterosminthurus bicinctus)
Deuterosminthurus bicinctus
Stenus similis (Stenus similis)
Stenus similis
Stikmyg ubest. (Culicidae indet.)
Stikmyg ubest.
Culicidae indet.
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Piratula sp. (Piratula sp.)
Piratula sp.
Xysticus ulmi (Xysticus ulmi)
Xysticus ulmi

De senest indberettede arter i Naturbasen: