Observation af Uplettet Mariehøne

11. juni 2022


Uplettet Mariehøne (Aphidecta obliterata) 1 larve


Hovedstaden


hvilken mariehøne?



Uplettet Mariehøne (Aphidecta obliterata)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Sjællandsk Smælder (Actenicerus sjaelandicus)
Sjællandsk Smælder
Actenicerus sjaelandicus
Hvid Birkefiltgalmide (Acalitus rudis)
Hvid Birkefiltgalmide
Acalitus rudis
Rust-Skæne (Schoenus ferrugineus)
Rust-Skæne
Schoenus ferrugineus
Melet Kodriver (Primula farinosa)
Melet Kodriver
Primula farinosa
Butblomstret Siv (Juncus subnodulosus)
Butblomstret Siv
Juncus subnodulosus
Krognæb-Star (Carex lepidocarpa)
Krognæb-Star
Carex lepidocarpa
Hestebønnebille (Bruchus rufimanus)
Hestebønnebille
Bruchus rufimanus
Xylosandrus germanus (Xylosandrus germanus)
Xylosandrus germanus
Rød Fyrrehveps (Neodiprion sertifer)
Rød Fyrrehveps
Neodiprion sertifer
Elmecikade (Ribautiana ulmi)
Elmecikade
Ribautiana ulmi
Ahornmeldug (Sawadaea bicornis)
Ahornmeldug
Sawadaea bicornis
Eupteryx stachydearum (Eupteryx stachydearum)
Eupteryx stachydearum
Tagrør-Tvecellerust (Puccinia phragmitis)
Tagrør-Tvecellerust
Puccinia phragmitis
Enggræshoppe (Pseudochorthippus parallelus)
Enggræshoppe
Pseudochorthippus parallelus
Birkebarktæge (Aradus betulae)
Birkebarktæge
Aradus betulae
Rørhvenetæge  (Capsus wagneri)
Rørhvenetæge
Capsus wagneri
Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
Birkecikade
Oncopsis flavicollis
Phytomyza ranunculivora (Phytomyza ranunculivora)
Phytomyza ranunculivora
Aspegalmide (Phyllocoptes populi)
Aspegalmide
Phyllocoptes populi
Gødnings-Dyndflue (Eristalinus sepulchralis)
Gødnings-Dyndflue
Eristalinus sepulchralis
Køl-Svirreflue (Tropidia scita)
Køl-Svirreflue
Tropidia scita
Beris chalybata (Beris chalybata)
Beris chalybata
Macrophya duodecimpunctata (Macrophya duodecimpunctata)
Macrophya duodecimpunctata
Larinus carlinae (Larinus carlinae)
Larinus carlinae
Limnobaris dolorosa (Limnobaris dolorosa)
Limnobaris dolorosa
Ulden Fyrrebladlus (Pineus pini)
Ulden Fyrrebladlus
Pineus pini
Hypera rumicis (Hypera rumicis)
Hypera rumicis
Bøgegalmyg (Mikiola fagi)
Bøgegalmyg
Mikiola fagi
Bøgefiltgalmide (Aceria nervisequa)
Bøgefiltgalmide
Aceria nervisequa
Øjenplet Blomstertæge (Closterotomus fulvomaculatus)
Øjenplet Blomstertæge
Closterotomus fulvomaculatus
Sortplettet Spidshale (Anaspis maculata)
Sortplettet Spidshale
Anaspis maculata
Mesopsocus unipunctatus (Mesopsocus unipunctatus)
Mesopsocus unipunctatus
Nellikerodbladlus (Macrosiphum gei)
Nellikerodbladlus
Macrosiphum gei
Liophloeus tessulatus (Liophloeus tessulatus)
Liophloeus tessulatus
Clubiona sp. (Clubiona sp.)
Clubiona sp.
By-Skræppe (Rumex longifolius)
By-Skræppe
Rumex longifolius
Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
Have-Græsmøl
Chrysoteuchia culmella
Nældens Takvinge (Aglais urticae)
Nældens Takvinge
Aglais urticae
Dagpåfugleøje (Aglais io)
Dagpåfugleøje
Aglais io
Sort Måler (Odezia atrata)
Sort Måler
Odezia atrata
Kløvermåler (Chiasmia clathrata)
Kløvermåler
Chiasmia clathrata
Bakke-Bladmåler (Xanthorhoe montanata)
Bakke-Bladmåler
Xanthorhoe montanata
Gul Syremåler (Timandra comae)
Gul Syremåler
Timandra comae
Glyphipterix thrasonella (Glyphipterix thrasonella)
Glyphipterix thrasonella
Storøjet hindbærbille (Byturus ochraceus)
Storøjet hindbærbille
Byturus ochraceus
Lille Blomsterbuk (Grammoptera ruficornis)
Lille Blomsterbuk
Grammoptera ruficornis
Panorpa germanica (Panorpa germanica)
Panorpa germanica
Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
Dueurtblomstertæge
Dicyphus epilobii
Almindelig Ravsnegl (Succinea putris)
Almindelig Ravsnegl
Succinea putris
Mjødurtgalmyg (Dasineura ulmaria)
Mjødurtgalmyg
Dasineura ulmaria
Køl-Svirreflue (Tropidia scita)
Køl-Svirreflue
Tropidia scita
Sort Starbladlus (Caricosipha paniculatae)
Sort Starbladlus
Caricosipha paniculatae
Hygronoma dimidiata (Hygronoma dimidiata)
Hygronoma dimidiata
Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
Almindelig Sneppeflue
Rhagio scolopaceus
Beraea pullata (Beraea pullata)
Beraea pullata
Rhagonycha testacea (Rhagonycha testacea)
Rhagonycha testacea
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Forårsmejer
Rilaena triangularis
Tidselbuk (Agapanthia villosoviridescens)
Tidselbuk
Agapanthia villosoviridescens
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
Matgrøn Solbille
Oedemera virescens
Sivgræshoppe (Conocephalus dorsalis)
Sivgræshoppe
Conocephalus dorsalis
Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
Almindelig Rovedderkop
Pisaura mirabilis
Chrysopa perla (Chrysopa perla)
Chrysopa perla
Padderokkesnudebille (Grypus equiseti)
Padderokkesnudebille
Grypus equiseti
Taphrina tosquinetii (Taphrina tosquinetii)
Taphrina tosquinetii
Hvidrandet Tornben (Legnotus limbosus)
Hvidrandet Tornben
Legnotus limbosus
Skarlagensvampehøne (Endomychus coccineus)
Skarlagensvampehøne
Endomychus coccineus
Tidselbladlus (Uroleucon auneum)
Tidselbladlus
Uroleucon auneum
Rejnfanbladlus (Macrosiphoniella tanacetaria)
Rejnfanbladlus
Macrosiphoniella tanacetaria
Foranderlig Humlesvirreflue (Volucella bombylans)
Foranderlig Humlesvirreflue
Volucella bombylans
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Syrenmøl (Gracillaria syringella)
Syrenmøl
Gracillaria syringella
Puccinia aegopodii (Puccinia aegopodii)
Puccinia aegopodii
Stor Stikkelsbærbladhveps (Euura ribesii)
Stor Stikkelsbærbladhveps
Euura ribesii
Stikkelsbær (Ribes uva-crispa)
Stikkelsbær
Ribes uva-crispa
Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis)
Skvalderkålbladloppe
Trioza flavipennis
Allygidius commutatus (Allygidius commutatus)
Allygidius commutatus
Tephritis hyoscyami (Tephritis hyoscyami)
Tephritis hyoscyami
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Kødfarvet Gøgeurt (Dactylorhiza incarnata ssp. incarnata)
Kødfarvet Gøgeurt
Dactylorhiza incarnata ssp. incarnata
Baldrian sp. (Valeriana sp.)
Baldrian sp.
Valeriana sp.
Melet Blommebladlus (Hyalopterus pruni)
Melet Blommebladlus
Hyalopterus pruni
Nælde-Sumpfrøtæge (Scolopostethus thomsoni)
Nælde-Sumpfrøtæge
Scolopostethus thomsoni
Lille Skovhumle (Bombus pratorum)
Lille Skovhumle
Bombus pratorum
Rosencikade (Edwardsiana rosae)
Rosencikade
Edwardsiana rosae
Korbær (Rubus caesius)
Korbær
Rubus caesius
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Katteedderkop (Zora spinimana)
Katteedderkop
Zora spinimana
Rødbenet Bredtæge (Pentatoma rufipes)
Rødbenet Bredtæge
Pentatoma rufipes
Kvalkvedbladbille (Pyrrhalta viburni)
Kvalkvedbladbille
Pyrrhalta viburni
Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
Birkecikade
Oncopsis flavicollis
Stor Spidshale (Anaspis frontalis)
Stor Spidshale
Anaspis frontalis
Ananasgallelus sp. (Adelges sp.)
Ananasgallelus sp.
Adelges sp.
Hestesko-Vandnymfe (Coenagrion puella)
Hestesko-Vandnymfe
Coenagrion puella
Ægbladet Fliglæbe (Neottia ovata)
Ægbladet Fliglæbe
Neottia ovata
Stor Ahornbladlus (Drepanosiphum platanoidis)
Stor Ahornbladlus
Drepanosiphum platanoidis
Dysaphis anthrisci (Dysaphis anthrisci)
Dysaphis anthrisci
Skovstavedderkop (Tetragnatha montana)
Skovstavedderkop
Tetragnatha montana
Æblespindemøl (Yponomeuta malinellus)
Æblespindemøl
Yponomeuta malinellus
Stavedderkop sp. (Tetragnatha sp.)
Stavedderkop sp.
Tetragnatha sp.
Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)
Engstavedderkop
Tetragnatha extensa
Krumknivgræshoppe (Leptophyes punctatissima)
Krumknivgræshoppe
Leptophyes punctatissima
Stor Navrbladgalmide (Aceria macrochela)
Stor Navrbladgalmide
Aceria macrochela
Almindelig Kanttæge (Rhopalus parumpunctatus)
Almindelig Kanttæge
Rhopalus parumpunctatus
Plateumaris braccata (Plateumaris braccata)
Plateumaris braccata
Gedebladskærmplantebladlus (Hyadaphis foeniculi)
Gedebladskærmplantebladlus
Hyadaphis foeniculi
Pegomya solennis (Pegomya solennis)
Pegomya solennis
Broget Blomstertæge  (Deraeocoris lutescens)
Broget Blomstertæge
Deraeocoris lutescens
Apion simile (Apion simile)
Apion simile
Firestreget Ugle (Charanyca trigrammica)
Firestreget Ugle
Charanyca trigrammica
Følfodbladvikler (Cnephasia stephensiana)
Følfodbladvikler
Cnephasia stephensiana
Citronmåler (Opisthograptis luteolata)
Citronmåler
Opisthograptis luteolata
Perlemåler (Campaea margaritaria)
Perlemåler
Campaea margaritaria
Håret Dværgdøgnflue (Caenis horaria)
Håret Dværgdøgnflue
Caenis horaria
Gråbrun Egedværgmåler (Eupithecia abbreviata)
Gråbrun Egedværgmåler
Eupithecia abbreviata
Grå Egemåler (Hypomecis punctinalis)
Grå Egemåler
Hypomecis punctinalis
Lille Å-Ugle (Rivula sericealis)
Lille Å-Ugle
Rivula sericealis
Delphax crassicornis (Delphax crassicornis)
Delphax crassicornis
Sort Blomstertæge (Capsus ater)
Sort Blomstertæge
Capsus ater
Almindelig Sumpsvirreflue (Helophilus pendulus)
Almindelig Sumpsvirreflue
Helophilus pendulus
Puccinia pulverulenta (Puccinia pulverulenta)
Puccinia pulverulenta
Mørk Dagpragtstjernetæge (Dicyphus errans)
Mørk Dagpragtstjernetæge
Dicyphus errans
Mørk Dagpragtstjernetæge (Dicyphus errans)
Mørk Dagpragtstjernetæge
Dicyphus errans
Busksnegl (Fruticicola fruticum)
Busksnegl
Fruticicola fruticum
Gul Blødvinge (Cantharis livida)
Gul Blødvinge
Cantharis livida
Erythraeinae ubest. (Erythraeinae indet.)
Erythraeinae ubest.
Erythraeinae indet.
Tenthredopsis sp. (Tenthredopsis sp.)
Tenthredopsis sp.
Rønnespindemøl (Yponomeuta padella)
Rønnespindemøl
Yponomeuta padella
Cantharis pellucida (Cantharis pellucida)
Cantharis pellucida
Bævreaspcikade (Populicerus populi)
Bævreaspcikade
Populicerus populi
Hypera rumicis (Hypera rumicis)
Hypera rumicis
Anelosimus vittatus (Anelosimus vittatus)
Anelosimus vittatus
Kanelbjørn (Phragmatobia fuliginosa)
Kanelbjørn
Phragmatobia fuliginosa
Ceutorhynchus atomus (Ceutorhynchus atomus)
Ceutorhynchus atomus
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Blækkugleedderkop (Platnickina tincta)
Blækkugleedderkop
Platnickina tincta
Sortbrun Jordbi (Andrena nigroaenea)
Sortbrun Jordbi
Andrena nigroaenea
Almindelig Krabbeedderkop (Xysticus cristatus)
Almindelig Krabbeedderkop
Xysticus cristatus
Cossonus linearis (Cossonus linearis)
Cossonus linearis
Erythraeinae ubest. (Erythraeinae indet.)
Erythraeinae ubest.
Erythraeinae indet.
Cephus spinipes (Cephus spinipes)
Cephus spinipes
Scirtes orbicularis (Scirtes orbicularis)
Scirtes orbicularis
Lille Birkeraklevikler (Thyraylia nana)
Lille Birkeraklevikler
Thyraylia nana
Gasteruption jaculator (Gasteruption jaculator)
Gasteruption jaculator
Blåbåndet Pragtvandnymfe (Calopteryx splendens)
Blåbåndet Pragtvandnymfe
Calopteryx splendens
Vagabonderende Møgbille (Aphodius erraticus)
Vagabonderende Møgbille
Aphodius erraticus
Neria commutata (Neria commutata)
Neria commutata

De senest indberettede arter i Naturbasen: