Observation af Tidlig Agerhat

Indberettet af: Yvonne Engmann
1 visning
3. juni 2022


Tidlig Agerhat (Agrocybe praecox) 1


Sjælland



Tidlig Agerhat (Agrocybe praecox)
Foto: Yvonne Engmann
Tidlig Agerhat (Agrocybe praecox)
Foto: Yvonne Engmann
Tidlig Agerhat (Agrocybe praecox)
Foto: Yvonne Engmann

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Fasan (Phasianus colchicus)
Fasan
Phasianus colchicus
Ahornfiltgalmide (Aceria pseudoplatani)
Ahornfiltgalmide
Aceria pseudoplatani
Almindelig Kællingetand (Lotus corniculatus)
Almindelig Kællingetand
Lotus corniculatus
Korn-Valmue (Papaver rhoeas)
Korn-Valmue
Papaver rhoeas
Gul Snerre (Galium verum)
Gul Snerre
Galium verum
Vand-Mynte (Mentha aquatica)
Vand-Mynte
Mentha aquatica
Tveskægget Ærenpris (Veronica chamaedrys)
Tveskægget Ærenpris
Veronica chamaedrys
Bidende Ranunkel (Ranunculus acris)
Bidende Ranunkel
Ranunculus acris
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Vild Kørvel (Anthriscus sylvestris)
Vild Kørvel
Anthriscus sylvestris
Foder-Vikke (Vicia sativa )
Foder-Vikke
Vicia sativa
Hvid-Kløver (Trifolium repens)
Hvid-Kløver
Trifolium repens
Spætmejse (Sitta europaea)
Spætmejse
Sitta europaea
Sanglærke (Alauda arvensis)
Sanglærke
Alauda arvensis
Rødhals (Erithacus rubecula)
Rødhals
Erithacus rubecula
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Tidsel-Tvecellerust (Puccinia punctiformis)
Tidsel-Tvecellerust
Puccinia punctiformis
Grøn Frø (Pelophylax esculentus)
Grøn Frø
Pelophylax esculentus
Nattergal (Luscinia luscinia)
Nattergal
Luscinia luscinia
Fløjlsgræs (Holcus lanatus)
Fløjlsgræs
Holcus lanatus
Svømmende Vandaks (Potamogeton natans)
Svømmende Vandaks
Potamogeton natans
Almindelig Hønsetarm (Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare)
Almindelig Hønsetarm
Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare
Butbladet Skræppe (Rumex obtusifolius)
Butbladet Skræppe
Rumex obtusifolius
Vand-Pileurt (Persicaria amphibia)
Vand-Pileurt
Persicaria amphibia
Vejbred-Skeblad (Alisma plantago-aquatica)
Vejbred-Skeblad
Alisma plantago-aquatica
Rød-Eg (Quercus rubra)
Rød-Eg
Quercus rubra
Sumpstrå sp. (Eleocharis sp.)
Sumpstrå sp.
Eleocharis sp.
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Ager-Padderok (Equisetum arvense)
Ager-Padderok
Equisetum arvense
Tykbladet Ærenpris (Veronica beccabunga)
Tykbladet Ærenpris
Veronica beccabunga
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Småkronet Eng-Gedeskæg (Tragopogon pratensis ssp. minor)
Småkronet Eng-Gedeskæg
Tragopogon pratensis ssp. minor
Sværtevæld (Lycopus europaeus)
Sværtevæld
Lycopus europaeus
Almindelig Gulhat (Bolbitius titubans)
Almindelig Gulhat
Bolbitius titubans
Ildrovbille (Oxyporus rufus)
Ildrovbille
Oxyporus rufus
Ahornvortegalmide (Aceria cephalonea)
Ahornvortegalmide
Aceria cephalonea
Ahornfiltgalmide (Aceria pseudoplatani)
Ahornfiltgalmide
Aceria pseudoplatani
Skive-Kamille (Matricaria matricarioides)
Skive-Kamille
Matricaria matricarioides
Bedebladlus (Aphis fabae)
Bedebladlus
Aphis fabae
Merian (Origanum vulgare)
Merian
Origanum vulgare
Almindelig Hønsetarm (Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare)
Almindelig Hønsetarm
Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare
Pegomya sp. (Pegomya sp.)
Pegomya sp.
Lyse-Siv (Juncus effusus)
Lyse-Siv
Juncus effusus
Knippe-Star (Carex pseudocyperus)
Knippe-Star
Carex pseudocyperus
Almindelig Star (Carex nigra var. nigra)
Almindelig Star
Carex nigra var. nigra
Talje-Damsvirreflue (Anasimyia contracta)
Talje-Damsvirreflue
Anasimyia contracta
Ramularia rubella (Ramularia rubella)
Ramularia rubella
Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
Æggebæreren
Neottiura bimaculata
Almindelig Ravsnegl (Succinea putris)
Almindelig Ravsnegl
Succinea putris
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Phyllobius virideaeris (Phyllobius virideaeris)
Phyllobius virideaeris
Gul Blødvinge (Cantharis livida)
Gul Blødvinge
Cantharis livida
Rhagonycha limbata (Rhagonycha nigriventris)
Rhagonycha limbata
Rhagonycha nigriventris
Anthocoris nemoralis (Anthocoris nemoralis)
Anthocoris nemoralis
Døgnflue ubest. (Ephemeroptera indet.)
Døgnflue ubest.
Ephemeroptera indet.
Oncopsis sp. (Oncopsis sp.)
Oncopsis sp.
Oncopsis sp. (Oncopsis sp.)
Oncopsis sp.
Oncopsis sp. (Oncopsis sp.)
Oncopsis sp.
Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
Almindelig Guldøje
Chrysoperla carnea
Bladlus ubest. (Aphidoidea indet.)
Bladlus ubest.
Aphidoidea indet.
Kålbladhveps (Athalia rosae)
Kålbladhveps
Athalia rosae
Rødhalet Jordbi (Andrena haemorrhoa)
Rødhalet Jordbi
Andrena haemorrhoa
Sicus ferrugineus (Sicus ferrugineus)
Sicus ferrugineus

De senest indberettede arter i Naturbasen: