Observation af Klit-Sandjæger

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
9 visninger
5. juni 2022
NT

Klit-Sandjæger (Xerolycosa miniata) 1 adult


Hovedstaden



Klit-Sandjæger (Xerolycosa miniata)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Klit-Sandjæger (Xerolycosa miniata)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Bedebladlus (Aphis fabae)
Bedebladlus
Aphis fabae
Glocianus punctiger (Glocianus punctiger)
Glocianus punctiger
Krumknivgræshoppe (Leptophyes punctatissima)
Krumknivgræshoppe
Leptophyes punctatissima
Forglemmigejlanghornsmøl (Cauchas rufifrontella)
Forglemmigejlanghornsmøl
Cauchas rufifrontella
Haremadbladlus (Hyperomyzus lampsanae)
Haremadbladlus
Hyperomyzus lampsanae
Pryd-Jordbær (Fragaria chiloënsis x Potentilla palustris)
Pryd-Jordbær
Fragaria chiloënsis x Potentilla palustris
Agromyza pseudorufipes (Agromyza pseudorufipes)
Agromyza pseudorufipes
Skræpperust (Uromyces rumicis)
Skræpperust
Uromyces rumicis
Cochylimorpha straminea (Cochylimorpha straminea)
Cochylimorpha straminea
Eng-Brandbæger (Senecio jacobaea)
Eng-Brandbæger
Senecio jacobaea
Stor Blommebladlus (Brachycaudus cardui)
Stor Blommebladlus
Brachycaudus cardui
Rønnespindemøl (Yponomeuta padella)
Rønnespindemøl
Yponomeuta padella
Blæregalmide (Eriophyes pyri)
Blæregalmide
Eriophyes pyri
Chaitophorus salijaponicus (Chaitophorus salijaponicus)
Chaitophorus salijaponicus
Chaitophorus capreae (Chaitophorus capreae)
Chaitophorus capreae
Almindelig Sumpløber (Badister bullatus)
Almindelig Sumpløber
Badister bullatus
Skvalderkål (Aegopodium podagraria)
Skvalderkål
Aegopodium podagraria
Sort Skvalderkålbladlus (Aphis podagrariae)
Sort Skvalderkålbladlus
Aphis podagrariae
Rejnfanbladlus (Macrosiphoniella tanacetaria)
Rejnfanbladlus
Macrosiphoniella tanacetaria
Blod-Kløver (Trifolium incarnatum)
Blod-Kløver
Trifolium incarnatum
Skov-Elm (Ulmus glabra)
Skov-Elm
Ulmus glabra
Rød Elmeloppe (Orchestes rufus)
Rød Elmeloppe
Orchestes rufus
Hollandsk Elm (Ulmus x hollandica)
Hollandsk Elm
Ulmus x hollandica
Aceria campestricola (Aceria campestricola)
Aceria campestricola
Nikkende Fuglemælk (Ornithogalum nutans)
Nikkende Fuglemælk
Ornithogalum nutans
Parornix sp. (Parornix sp.)
Parornix sp.
Kastanieminérmøl (Cameraria ohridella)
Kastanieminérmøl
Cameraria ohridella
Nellikerodbladlus (Macrosiphum gei)
Nellikerodbladlus
Macrosiphum gei
Guldflue sp. (Lucilia sp.)
Guldflue sp.
Lucilia sp.
Arge pagana (Arge pagana)
Arge pagana
Egeløvtrætæge (Psallus perrisi)
Egeløvtrætæge
Psallus perrisi
Dansk Arum (Arum alpinum ssp. danicum)
Dansk Arum
Arum alpinum ssp. danicum
Storøjet hindbærbille (Byturus ochraceus)
Storøjet hindbærbille
Byturus ochraceus
Stribetæge (Graphosoma italicum)
Stribetæge
Graphosoma italicum
Stikkelsbær (Ribes uva-crispa)
Stikkelsbær
Ribes uva-crispa
Kærmindesøster (Brunnera macrophylla)
Kærmindesøster
Brunnera macrophylla
Bjerg-Knopurt (Centaurea montana)
Bjerg-Knopurt
Centaurea montana
Dunet Gedeblad (Lonicera xylosteum)
Dunet Gedeblad
Lonicera xylosteum
Gedebladskærmplantebladlus (Hyadaphis foeniculi)
Gedebladskærmplantebladlus
Hyadaphis foeniculi
Brun Knopurtbladlus (Uroleucon jaceae)
Brun Knopurtbladlus
Uroleucon jaceae
Martsviolgalmyg (Dasineura odoratae)
Martsviolgalmyg
Dasineura odoratae
Phytomyza vitalbae (Phytomyza vitalbae)
Phytomyza vitalbae
Humlebladlus (Phorodon humuli)
Humlebladlus
Phorodon humuli
Diplocarpon rosae (Diplocarpon rosae)
Diplocarpon rosae
Stenhumle (Bombus lapidarius)
Stenhumle
Bombus lapidarius
Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
Almindelig Rovedderkop
Pisaura mirabilis
Asiatisk Kermesbær (Phytolacca acinosa)
Asiatisk Kermesbær
Phytolacca acinosa
Melet Dueurtbladlus (Aphis epilobiaria)
Melet Dueurtbladlus
Aphis epilobiaria
Stor Dueurtbladlus (Macrosiphum epilobiellum)
Stor Dueurtbladlus
Macrosiphum epilobiellum
Lille Nældebladlus (Aphis urticata)
Lille Nældebladlus
Aphis urticata
Lille Blommebladlus (Brachycaudus helichrysi)
Lille Blommebladlus
Brachycaudus helichrysi
Philodromus albidus (Philodromus albidus)
Philodromus albidus
Stribet Birkebladlus (Callipterinella tuberculata)
Stribet Birkebladlus
Callipterinella tuberculata
Væksthusspinder (Parasteatoda tepidariorum)
Væksthusspinder
Parasteatoda tepidariorum
Rød Elmeloppe (Orchestes rufus)
Rød Elmeloppe
Orchestes rufus
Pachyrhinus lethierryi (Pachyrhinus lethierryi)
Pachyrhinus lethierryi
Okseøjerodvikler (Dichrorampha acuminatana)
Okseøjerodvikler
Dichrorampha acuminatana
Husmoderugle (Scoliopteryx libatrix)
Husmoderugle
Scoliopteryx libatrix
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Lindesværmer (Mimas tiliae)
Lindesværmer
Mimas tiliae
Stregdværgmåler (Eupithecia exiguata)
Stregdværgmåler
Eupithecia exiguata
Syrenmøl (Gracillaria syringella)
Syrenmøl
Gracillaria syringella
Jordbær-Bladmåler (Dysstroma truncata)
Jordbær-Bladmåler
Dysstroma truncata
Hvidbroget Borebille (Ptinomorphus imperialis)
Hvidbroget Borebille
Ptinomorphus imperialis
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Nephrotoma appendiculata (Nephrotoma appendiculata)
Nephrotoma appendiculata
Almindelig Bladmåler (Epirrhoe alternata)
Almindelig Bladmåler
Epirrhoe alternata
Firestreget Ugle (Charanyca trigrammica)
Firestreget Ugle
Charanyca trigrammica
Crambus lathoniellus (Crambus lathoniellus)
Crambus lathoniellus
Humlevoksmøl (Aphomia sociella)
Humlevoksmøl
Aphomia sociella
Netmønstret Nellikeugle (Sideridis reticulata)
Netmønstret Nellikeugle
Sideridis reticulata
Sortbæltet Bladmåler (Xanthorhoe fluctuata)
Sortbæltet Bladmåler
Xanthorhoe fluctuata
Almindelig Tigerspinder (Spilosoma lubricipeda)
Almindelig Tigerspinder
Spilosoma lubricipeda
Perikonmåler (Aplocera efformata)
Perikonmåler
Aplocera efformata
Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
Æggebæreren
Neottiura bimaculata
Conwentzia psociformis (Conwentzia psociformis)
Conwentzia psociformis

De senest indberettede arter i Naturbasen: