Observation af Skulderplettet Sumpløber

Indberettet af: Brian Willum Petersen
1 visning
11. april 2022


Skulderplettet Sumpløber (Badister sodalis) 5 Imago


Sjælland



Skulderplettet Sumpløber (Badister sodalis)
Foto: Brian Willum Petersen
Skulderplettet Sumpløber (Badister sodalis)
Temmelig lysvinget variant. Foto: Brian Willum Petersen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Jordhumle/Lys Jordhumle (Bombus terrestris/lucorum)
Jordhumle/Lys Jordhumle
Bombus terrestris/lucorum
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Rød Tvetand (Lamium purpureum)
Rød Tvetand
Lamium purpureum
Stor Skallesluger (Mergus merganser)
Stor Skallesluger
Mergus merganser
Grågås (Anser anser)
Grågås
Anser anser
Gråand (Anas platyrhynchos)
Gråand
Anas platyrhynchos
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Bogfinke/Kvækerfinke (Fringilla coelebs/montifringilla)
Bogfinke/Kvækerfinke
Fringilla coelebs/montifringilla
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig Kuglebænkebider
Armadillidium vulgare
Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
Rød Dværgbænkebider
Trichoniscus pusillus
Havesnegl (Cepaea hortensis)
Havesnegl
Cepaea hortensis
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
Dræbersnegl
Arion cf. vulgaris
Markjordløber (Pterostichus melanarius)
Markjordløber
Pterostichus melanarius
Bronzejordløber (Pterostichus oblongopunctatus)
Bronzejordløber
Pterostichus oblongopunctatus
Rød Jordmide (Trombidium holosericeum)
Rød Jordmide
Trombidium holosericeum
Elachiptera cornuta (Elachiptera cornuta)
Elachiptera cornuta
Lille Sankthansorm (Phosphaenus hemipterus)
Lille Sankthansorm
Phosphaenus hemipterus
Kratløber (Carabus nemoralis)
Kratløber
Carabus nemoralis
Kornet Løber (Carabus granulatus)
Kornet Løber
Carabus granulatus
Spraglet Kvikløber (Anchomenus dorsalis)
Spraglet Kvikløber
Anchomenus dorsalis
Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
Rødbrun Kvikløber
Oxypselaphus obscurus
Kornet Stenbræk (Saxifraga granulata)
Kornet Stenbræk
Saxifraga granulata
Tandbuk sp. (Rhagium sp)
Tandbuk sp.
Rhagium sp
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)
Østlig Dødningehovedmejer
Nemastoma lugubre
Orangemyre (Lasius fuliginosus)
Orangemyre
Lasius fuliginosus
Almindelig Bingelurt (Mercurialis perennis)
Almindelig Bingelurt
Mercurialis perennis
Fireplettet Barkløber (Dromius quadrimaculatus)
Fireplettet Barkløber
Dromius quadrimaculatus
Hvidbrystet Jordbi (Andrena vaga)
Hvidbrystet Jordbi
Andrena vaga
Sort Plantekrustrådsspinder (Brigittea latens)
Sort Plantekrustrådsspinder
Brigittea latens
Gulstribet Kornjordloppe (Phyllotreta vittula)
Gulstribet Kornjordloppe
Phyllotreta vittula
Lathrobium sp. (Lathrobium sp.)
Lathrobium sp.
Skovzebraedderkop (Salticus cingulatus)
Skovzebraedderkop
Salticus cingulatus
Sepsis sp. (Sepsis sp.)
Sepsis sp.
Polydesmus sp. (Polydesmus sp.)
Polydesmus sp.
Buskbaldakinspinder (Neriene montana)
Buskbaldakinspinder
Neriene montana
Kløverhovedgnaver (Hypera meles)
Kløverhovedgnaver
Hypera meles
Julidae ubest. (Julidae indet.)
Julidae ubest.
Julidae indet.
Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
Rødbenet Jordløber
Pterostichus strenuus
Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
Vinbjergsnegl
Helix pomatia
Hundegræscikade (Stenocranus minutus)
Hundegræscikade
Stenocranus minutus
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Smaltæge (Ischnodemus sabuleti)
Smaltæge
Ischnodemus sabuleti

De senest indberettede arter i Naturbasen: