Observation af Kanel-Støvrør

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
3 visninger
16. oktober 2021


Kanel-Støvrør (Tubifera ferruginosa) 2


Hovedstaden



Kanel-Støvrør (Tubifera ferruginosa)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Kanel-Støvrør (Tubifera ferruginosa)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Epitrix pubescens (Epitrix pubescens)
Epitrix pubescens
Phyllonorycter joannisi (Phyllonorycter joannisi)
Phyllonorycter joannisi
Lyrebladlus (Periphyllus lyropictus)
Lyrebladlus
Periphyllus lyropictus
Eriophyes homophyllus (Eriophyes homophyllus)
Eriophyes homophyllus
Stigmella plagicolella (Stigmella plagicolella)
Stigmella plagicolella
Phytomyza spinaciae (Phytomyza spinaciae)
Phytomyza spinaciae
Birke-Meldug (Phyllactinia betulae)
Birke-Meldug
Phyllactinia betulae
Lupinbladlus (Macrosiphum albifrons)
Lupinbladlus
Macrosiphum albifrons
Hassel-Meldug (Phyllactinia guttata)
Hassel-Meldug
Phyllactinia guttata
Hvid jodplante (Macleaya cordata)
Hvid jodplante
Macleaya cordata
Frynset Skjoldbæger (Scutellinia scutellata)
Frynset Skjoldbæger
Scutellinia scutellata
Bulet Muddermos (Physcomitrella patens)
Bulet Muddermos
Physcomitrella patens
Løvemundblomstertæge (Dicyphus escalerae)
Løvemundblomstertæge
Dicyphus escalerae
Broget Blomstertæge  (Deraeocoris lutescens)
Broget Blomstertæge
Deraeocoris lutescens
Orius niger (Orius niger)
Orius niger
Lamprotettix nitidulus (Lamprotettix nitidulus)
Lamprotettix nitidulus
Brunmeleret Cikade (Allygus mixtus)
Brunmeleret Cikade
Allygus mixtus
Ozyptila praticola (Ozyptila praticola)
Ozyptila praticola
Ellebladloppe (Psylla alni)
Ellebladloppe
Psylla alni
Gul Jordelsker (Geophilus flavus)
Gul Jordelsker
Geophilus flavus
Phragmidium tuberculatum (Phragmidium tuberculatum)
Phragmidium tuberculatum
Pæregitter-Bævrerust (Gymnosporangium sabinae)
Pæregitter-Bævrerust
Gymnosporangium sabinae
Korsknaprust (Puccinia glechomatis)
Korsknaprust
Puccinia glechomatis
Rødlilla Sejskive (Ascocoryne sarcoides)
Rødlilla Sejskive
Ascocoryne sarcoides
Pudret Huesvamp (Mycena adscendens)
Pudret Huesvamp
Mycena adscendens
Krumsporet Voksskive (Orbilia delicatula)
Krumsporet Voksskive
Orbilia delicatula
Randbæltet Hjelmhat (Galerina marginata)
Randbæltet Hjelmhat
Galerina marginata
Højstokket Støvbold (Handkea excipuliformis)
Højstokket Støvbold
Handkea excipuliformis
Ascodichaena rugosa (Ascodichaena rugosa)
Ascodichaena rugosa
Phragmidium violaceum (Phragmidium violaceum)
Phragmidium violaceum
Løv-Tjæreporesvamp (Ischnoderma resinosum)
Løv-Tjæreporesvamp
Ischnoderma resinosum
Frynset Skjoldbæger (Scutellinia scutellata)
Frynset Skjoldbæger
Scutellinia scutellata
Olivengul Brunskive (Rutstroemia luteovirescens)
Olivengul Brunskive
Rutstroemia luteovirescens
Rosenbladlus (Macrosiphum rosae)
Rosenbladlus
Macrosiphum rosae
Ege-Meldug (Erysiphe alphitoides)
Ege-Meldug
Erysiphe alphitoides
Erysiphe urticae (Erysiphe urticae)
Erysiphe urticae
Bøgenonne (Calliteara pudibunda)
Bøgenonne
Calliteara pudibunda
Nældehalvmøl (Anania hortulata)
Nældehalvmøl
Anania hortulata
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Phlogophora meticulosa
Stor Smutugle (Noctua pronuba)
Stor Smutugle
Noctua pronuba
Svagtskygget Smutugle (Noctua comes)
Svagtskygget Smutugle
Noctua comes
Hasselknopgalmide (Phytoptus avellanae)
Hasselknopgalmide
Phytoptus avellanae
Eriophyes inangulis (Eriophyes inangulis)
Eriophyes inangulis
Ellefiltgalmide (Acalitus brevitarsus)
Ellefiltgalmide
Acalitus brevitarsus
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Hattifnatgalmyg (Rondaniola bursaria)
Hattifnatgalmyg
Rondaniola bursaria
Ahornfiltgalmide (Aceria pseudoplatani)
Ahornfiltgalmide
Aceria pseudoplatani
Lindepunggalmide (Eriophyes tiliae)
Lindepunggalmide
Eriophyes tiliae
Springende Lindegalmyg (Contarinia tiliarum)
Springende Lindegalmyg
Contarinia tiliarum
Skovtroldegalmyg (Hartigiola annulipes)
Skovtroldegalmyg
Hartigiola annulipes
Hæg-Punggalmide (Phyllocoptes eupadi)
Hæg-Punggalmide
Phyllocoptes eupadi
Blommepunggalmide (Eriophyes similis)
Blommepunggalmide
Eriophyes similis
Ahornkrusegalmyg (Dasineura irregularis)
Ahornkrusegalmyg
Dasineura irregularis
Ahornvortegalmide (Aceria cephalonea)
Ahornvortegalmide
Aceria cephalonea
Orangerød Askegalmyg (Dasineura fraxini)
Orangerød Askegalmyg
Dasineura fraxini
Phyllocoptes goniothorax (Phyllocoptes goniothorax)
Phyllocoptes goniothorax
Andricus lignicolus (Andricus lignicolus)
Andricus lignicolus
Neuroterus albipes (Neuroterus albipes)
Neuroterus albipes
Østersgalhveps (Neuroterus anthracinus)
Østersgalhveps
Neuroterus anthracinus
Phyllonorycter nicellii (Phyllonorycter nicellii)
Phyllonorycter nicellii
Phyllonorycter joannisi (Phyllonorycter joannisi)
Phyllonorycter joannisi
Lindedværgmøl (Stigmella tiliae)
Lindedværgmøl
Stigmella tiliae
Stigmella plagicolella (Stigmella plagicolella)
Stigmella plagicolella
Stigmella oxyacanthella (Stigmella oxyacanthella)
Stigmella oxyacanthella
Ask-minérflue (Aulagromyza heringii)
Ask-minérflue
Aulagromyza heringii
Gul Jordelsker (Geophilus flavus)
Gul Jordelsker
Geophilus flavus
Orangemyre (Lasius fuliginosus)
Orangemyre
Lasius fuliginosus
Gelis sp. (Gelis sp.)
Gelis sp.
Orangemyre (Lasius fuliginosus)
Orangemyre
Lasius fuliginosus
Stor Gedehams (Vespa crabro)
Stor Gedehams
Vespa crabro
Frugttræbladhveps (Caliroa cerasi)
Frugttræbladhveps
Caliroa cerasi
Caliroa annulipes (Caliroa annulipes)
Caliroa annulipes
Arthrocnodax fraxinellus (Arthrocnodax fraxinellus)
Arthrocnodax fraxinellus
Bøgesnegl (Lehmannia marginata)
Bøgesnegl
Lehmannia marginata
Rød Skovsnegl (Arion rufus)
Rød Skovsnegl
Arion rufus
Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
Dræbersnegl
Arion cf. vulgaris
Lille Foldsnegl (Clausilia bidentata)
Lille Foldsnegl
Clausilia bidentata
Taks (Taxus baccata)
Taks
Taxus baccata
Crepidodera aurata (Crepidodera aurata)
Crepidodera aurata
Aphthona nonstriata (Aphthona nonstriata)
Aphthona nonstriata
Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)
Cartodere bifasciata
Barkøresnudebille (Otiorhynchus singularis)
Barkøresnudebille
Otiorhynchus singularis
Skarlagensvampehøne (Endomychus coccineus)
Skarlagensvampehøne
Endomychus coccineus
Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
Harlekinmariehøne
Harmonia axyridis
Fireplettet Barkløber (Dromius quadrimaculatus)
Fireplettet Barkløber
Dromius quadrimaculatus
Almindelig Sirsmælder (Denticollis linearis)
Almindelig Sirsmælder
Denticollis linearis
Øjeplettet Mariehøne (Anatis ocellata)
Øjeplettet Mariehøne
Anatis ocellata
Brachypterolus vestitus (Brachypterolus vestitus)
Brachypterolus vestitus
Lindebladlus (Eucallipterus tiliae)
Lindebladlus
Eucallipterus tiliae
Stor Nældebladlus (Microlophium carnosum)
Stor Nældebladlus
Microlophium carnosum
Stor Ahornbladlus (Drepanosiphum platanoidis)
Stor Ahornbladlus
Drepanosiphum platanoidis
Hemerobius humulinus (Hemerobius humulinus)
Hemerobius humulinus
Hemerobius humulinus (Hemerobius humulinus)
Hemerobius humulinus
Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
Stor Skumcikade
Aphrophora alni
Elmecikade (Ribautiana ulmi)
Elmecikade
Ribautiana ulmi
Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
Eupteryx aurata
Krydderurtcikade (Eupteryx decemnotata)
Krydderurtcikade
Eupteryx decemnotata
Eupteryx stachydearum (Eupteryx stachydearum)
Eupteryx stachydearum
Eupteryx origani (Eupteryx origani)
Eupteryx origani
Edwardsiana crataegi (Edwardsiana crataegi)
Edwardsiana crataegi
Pilecikade (Populicerus confusus)
Pilecikade
Populicerus confusus
Viridicerus ustulatus (Viridicerus ustulatus)
Viridicerus ustulatus
Acericerus heydenii (Acericerus heydenii)
Acericerus heydenii
Linnavuoriana sexmaculata (Linnavuoriana sexmaculata)
Linnavuoriana sexmaculata
Cratichneumon luteiventris (Cratichneumon luteiventris)
Cratichneumon luteiventris
Tovinget Insekt ubest. (Diptera indet.)
Tovinget Insekt ubest.
Diptera indet.
Prionocera sp. (Prionocera sp.)
Prionocera sp.
Havesvirreflue sp. (Syrphus sp.)
Havesvirreflue sp.
Syrphus sp.
Gul Græsflue (Opomyza florum)
Gul Græsflue
Opomyza florum
Orius vicinus (Orius vicinus)
Orius vicinus
Guldugle (Tiliacea aurago)
Guldugle
Tiliacea aurago
Mager Jordfarveugle (Agrochola macilenta)
Mager Jordfarveugle
Agrochola macilenta
Oktobermåler (E. autumnata) (Epirrita autumnata)
Oktobermåler (E. autumnata)
Epirrita autumnata
Satellitugle (Eupsilia transversa)
Satellitugle
Eupsilia transversa
Brungrøn Bladmåler (Chloroclysta siterata)
Brungrøn Bladmåler
Chloroclysta siterata
Grå Fyrremåler (Thera obeliscata)
Grå Fyrremåler
Thera obeliscata
Spindler ubest. (Arachnida indet.)
Spindler ubest.
Arachnida indet.
Spindler ubest. (Arachnida indet.)
Spindler ubest.
Arachnida indet.
Hedemejer (Paroligolophus agrestis)
Hedemejer
Paroligolophus agrestis
Clubiona corticalis (Clubiona corticalis)
Clubiona corticalis
Gaffelmejer (Dicranopalpus ramosus)
Gaffelmejer
Dicranopalpus ramosus
Ozyptila praticola (Ozyptila praticola)
Ozyptila praticola
Gongylidium rufipes (Gongylidium rufipes)
Gongylidium rufipes
Theridion varians (Theridion varians)
Theridion varians
Kratbaldakinspinder (Neriene clathrata)
Kratbaldakinspinder
Neriene clathrata
Skovbaldakinspinder (Linyphia hortensis)
Skovbaldakinspinder
Linyphia hortensis
Skovbaldakinspinder (Linyphia hortensis)
Skovbaldakinspinder
Linyphia hortensis
Lepthyphantes minutus (Lepthyphantes minutus)
Lepthyphantes minutus
Stor Husedderkop (Eratigena atrica)
Stor Husedderkop
Eratigena atrica
Markjordløber (Pterostichus melanarius)
Markjordløber
Pterostichus melanarius
Pandora neoaphidis (Pandora neoaphidis)
Pandora neoaphidis
Golovinomyces monardae (Golovinomyces monardae)
Golovinomyces monardae
Strongylogaster multifasciata (Strongylogaster multifasciata)
Strongylogaster multifasciata
Chartoscirta cincta (Chartoscirta cincta)
Chartoscirta cincta
Mycetophila sp. (Mycetophila sp.)
Mycetophila sp.

De senest indberettede arter i Naturbasen: