Observation af Musvit

Indberettet af: Yvonne Engmann
1 visning
19. august 2021


Musvit (Parus major) 2


Midtjylland



 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Ahorn-Rynkeplet (Rhytisma acerinum)
Ahorn-Rynkeplet
Rhytisma acerinum
Almindelig Røn (Sorbus aucuparia)
Almindelig Røn
Sorbus aucuparia
Ahorn (Acer pseudoplatanus)
Ahorn
Acer pseudoplatanus
Stilk-Eg (Quercus robur)
Stilk-Eg
Quercus robur
Almindelig Gedeblad (Lonicera periclymenum)
Almindelig Gedeblad
Lonicera periclymenum
Gyvel (Cytisus scoparius)
Gyvel
Cytisus scoparius
Blåhat (Knautia arvensis)
Blåhat
Knautia arvensis
Stribetæge (Graphosoma italicum)
Stribetæge
Graphosoma italicum
Brombær/Hasselbrombær ubest. (Rubus sect. Rubus/Corylifolii)
Brombær/Hasselbrombær ubest.
Rubus sect. Rubus/Corylifolii
Skovsyre (Oxalis acetosella)
Skovsyre
Oxalis acetosella
Orange Mosnavlehat (Rickenella fibula)
Orange Mosnavlehat
Rickenella fibula
Rødmende Fluesvamp (Amanita rubescens var.rubescens)
Rødmende Fluesvamp
Amanita rubescens var.rubescens
Hedelyng (Calluna vulgaris)
Hedelyng
Calluna vulgaris
Skov-Brandbæger (Senecio sylvaticus)
Skov-Brandbæger
Senecio sylvaticus
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Almindelig Guldgaffel (Calocera viscosa)
Almindelig Guldgaffel
Calocera viscosa
Glat Vejbred (Plantago major ssp. major)
Glat Vejbred
Plantago major ssp. major
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Korsedderkop (Araneus diadematus)
Korsedderkop
Araneus diadematus
Almindelig Kongepen (Hypochaeris radicata)
Almindelig Kongepen
Hypochaeris radicata
Hindbær (Rubus idaeus)
Hindbær
Rubus idaeus
Tørst (Frangula alnus)
Tørst
Frangula alnus
Stribet Gråsnude (Strophosoma melanogrammum)
Stribet Gråsnude
Strophosoma melanogrammum
Canadisk Bakkestjerne (Conyza canadensis)
Canadisk Bakkestjerne
Conyza canadensis
Gederams (Epilobium angustifolium)
Gederams
Epilobium angustifolium
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Skov-Fyr (Pinus sylvestris)
Skov-Fyr
Pinus sylvestris
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
Perleedderkop sp.
Enoplognatha ovata/ E. latimana
Hare-Kløver (Trifolium arvense)
Hare-Kløver
Trifolium arvense
Lærk sp. (Larix sp.)
Lærk sp.
Larix sp.
Lærke-Slimrørhat (Suillus grevillei var. grevillei)
Lærke-Slimrørhat
Suillus grevillei var. grevillei
Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
Skovskarnbasse
Anoplotrupes stercorosus
Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
Rød Skovmyre ubest.
Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis
Broget Skørhat (Russula cyanoxantha)
Broget Skørhat
Russula cyanoxantha
Rødmende Fluesvamp (Amanita rubescens var.rubescens)
Rødmende Fluesvamp
Amanita rubescens var.rubescens
Spiselig Rørhat (Boletus edulis)
Spiselig Rørhat
Boletus edulis
Gråhvid Melhat (Clitopilus prunulus)
Gråhvid Melhat
Clitopilus prunulus
Lærke-Slimrørhat (Suillus grevillei var. grevillei)
Lærke-Slimrørhat
Suillus grevillei var. grevillei
Almindelig Guldgaffel (Calocera viscosa)
Almindelig Guldgaffel
Calocera viscosa
Almindelig Orangekantarel (Hygrophoropsis aurantiaca)
Almindelig Orangekantarel
Hygrophoropsis aurantiaca
Brunstokket Rørhat (Imleria badia)
Brunstokket Rørhat
Imleria badia
Rødsprukken Rørhat (Xerocomellus chrysenteron)
Rødsprukken Rørhat
Xerocomellus chrysenteron
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Gyvelbladloppe (Arytaina genistae)
Gyvelbladloppe
Arytaina genistae
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Lakrød Bægerlav (Cladonia floerkeana)
Lakrød Bægerlav
Cladonia floerkeana
Finger-Bægerlav (Cladonia digitata)
Finger-Bægerlav
Cladonia digitata
Ru Bægerlav (Cladonia scabriuscula)
Ru Bægerlav
Cladonia scabriuscula
Lav ubest. (Lichenes indet.)
Lav ubest.
Lichenes indet.
Ru Bægerlav (Cladonia scabriuscula)
Ru Bægerlav
Cladonia scabriuscula
Hedemejer (Paroligolophus agrestis)
Hedemejer
Paroligolophus agrestis
Elleraklemøl (Argyresthia goedartella)
Elleraklemøl
Argyresthia goedartella
Artiskokgalhveps (Andricus foecundatrix)
Artiskokgalhveps
Andricus foecundatrix
Egepandeduskmøl (Tischeria ekebladella)
Egepandeduskmøl
Tischeria ekebladella
Enhjørning (Notoxus monoceros)
Enhjørning
Notoxus monoceros
Enhjørning (Notoxus monoceros)
Enhjørning
Notoxus monoceros
Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)
Jordbærøresnudebille
Otiorhynchus ovatus
Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
Tiplettet Mariehøne
Adalia decempunctata
Korsedderkop (Araneus diadematus)
Korsedderkop
Araneus diadematus
Bleggrøn Bægerlav (Cladonia fimbriata)
Bleggrøn Bægerlav
Cladonia fimbriata
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Brun Kam-Fluesvamp (Amanita fulva)
Brun Kam-Fluesvamp
Amanita fulva
Charagmus gressorius (Charagmus gressorius)
Charagmus gressorius
Lakrød Bægerlav (Cladonia floerkeana)
Lakrød Bægerlav
Cladonia floerkeana
Afblegende Skørhat (Russula decolorans)
Afblegende Skørhat
Russula decolorans
Afblegende Skørhat (Russula decolorans)
Afblegende Skørhat
Russula decolorans

De senest indberettede arter i Naturbasen: