Observation af Monopis monachella

22. juni 2021


Monopis monachella 1 Imago


Hovedstaden



Monopis monachella (Monopis monachella)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Monopis monachella (Monopis monachella)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Elleveplettet Mariehøne (Coccinella undecimpunctata)
Elleveplettet Mariehøne
Coccinella undecimpunctata
Kødfarvet Gøgeurt (Dactylorhiza incarnata ssp. incarnata)
Kødfarvet Gøgeurt
Dactylorhiza incarnata ssp. incarnata
Karpater-Klokke (Campanula carpatica)
Karpater-Klokke
Campanula carpatica
Hermelinskåbe (Cerura vinula)
Hermelinskåbe
Cerura vinula
Pilerosetgalmyg (Rabdophaga rosaria)
Pilerosetgalmyg
Rabdophaga rosaria
Pile-Rynkeplet (Rhytisma salicinum)
Pile-Rynkeplet
Rhytisma salicinum
Filtbladet Kongelys (Verbascum thapsus)
Filtbladet Kongelys
Verbascum thapsus
Kongelysbladlus (Aphis verbasci)
Kongelysbladlus
Aphis verbasci
Hård Hjørneklap (Erysimum marschallianum)
Hård Hjørneklap
Erysimum marschallianum
Aftenpåfugleøje (Smerinthus ocellata)
Aftenpåfugleøje
Smerinthus ocellata
Glinsende Blomstertæge (Salicarus roseri)
Glinsende Blomstertæge
Salicarus roseri
Havtornbladloppe (Cacopsylla hippophaes)
Havtornbladloppe
Cacopsylla hippophaes
Anthocoris confusus (Anthocoris confusus)
Anthocoris confusus
Gulstribet Blomstertæge (Orthotylus marginalis)
Gulstribet Blomstertæge
Orthotylus marginalis
Lille Birkecikade (Oncopsis tristis)
Lille Birkecikade
Oncopsis tristis
Perikonfaldbille (Cryptocephalus moraei)
Perikonfaldbille
Cryptocephalus moraei
Blå Koprabille (Necrobia violacea)
Blå Koprabille
Necrobia violacea
Bruchus atomarius (Bruchus atomarius)
Bruchus atomarius
Aphrophora sp. (Aphrophora sp.)
Aphrophora sp.
Dværgbuk (Tetrops praeustus)
Dværgbuk
Tetrops praeustus
Kybos sp. (Kybos sp.)
Kybos sp.
Kællingetandhalvmøl (Oncocera semirubella)
Kællingetandhalvmøl
Oncocera semirubella
Foder-Kællingetand (Lotus corniculatus var. sativus)
Foder-Kællingetand
Lotus corniculatus var. sativus
Hvidpilhalvmøl (Sciota adelphella)
Hvidpilhalvmøl
Sciota adelphella
Birkemaskebladlus (Glyphina betulae)
Birkemaskebladlus
Glyphina betulae
Femplettet Mariehøne (Coccinella quinquepunctata)
Femplettet Mariehøne
Coccinella quinquepunctata
Elleveplettet Mariehøne (Coccinella undecimpunctata)
Elleveplettet Mariehøne
Coccinella undecimpunctata
Broget Forårsugle (Orthosia incerta)
Broget Forårsugle
Orthosia incerta
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Smalbladet Brandbæger (Senecio inaequidens)
Smalbladet Brandbæger
Senecio inaequidens
Stribet Birkebladlus (Callipterinella tuberculata)
Stribet Birkebladlus
Callipterinella tuberculata
Guldøje ubest. (Chrysopidae indet.)
Guldøje ubest.
Chrysopidae indet.
Grønbroget Tudse (Bufotes viridis)
Grønbroget Tudse
Bufotes viridis
Hvid Følfodbladlus (Capitophorus similis)
Hvid Følfodbladlus
Capitophorus similis
Pilespindemøl (Yponomeuta rorrella)
Pilespindemøl
Yponomeuta rorrella
Glinsende Blomstertæge (Salicarus roseri)
Glinsende Blomstertæge
Salicarus roseri
Glinsende Blomstertæge (Salicarus roseri)
Glinsende Blomstertæge
Salicarus roseri
Busksommervikler (Archips rosana)
Busksommervikler
Archips rosana
Pukkelrygget Stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
Pukkelrygget Stavedderkop
Tetragnatha obtusa
Pukkelrygget Stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
Pukkelrygget Stavedderkop
Tetragnatha obtusa
Gulstribet Blomstertæge (Orthotylus marginalis)
Gulstribet Blomstertæge
Orthotylus marginalis
Skov-Jordbær (Fragaria vesca)
Skov-Jordbær
Fragaria vesca
Pletbåndet Solsnegl (Candidula intersecta)
Pletbåndet Solsnegl
Candidula intersecta
Entomobrya multifasciata (Entomobrya multifasciata)
Entomobrya multifasciata
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Cryptocephalus fulvus (Cryptocephalus fulvus)
Cryptocephalus fulvus
Slangehovedmøl (Ethmia bipunctella)
Slangehovedmøl
Ethmia bipunctella
Seglgræshoppe (Phaneroptera falcata)
Seglgræshoppe
Phaneroptera falcata
Tvebånd-Dagugle (Deltote bankiana)
Tvebånd-Dagugle
Deltote bankiana
Amphigerontia bifasciata (Amphigerontia bifasciata)
Amphigerontia bifasciata
Aceria iteina (Aceria iteina)
Aceria iteina
Skov-Jordbær (Fragaria vesca)
Skov-Jordbær
Fragaria vesca
Flerårig Lathyrus (Lathyrus latifolius)
Flerårig Lathyrus
Lathyrus latifolius
Sankthansoldenborre (Amphimallon solstitiale)
Sankthansoldenborre
Amphimallon solstitiale
Havtorn (Hippophaë rhamnoides)
Havtorn
Hippophaë rhamnoides
Gederams (Epilobium angustifolium)
Gederams
Epilobium angustifolium
Philodromus cespitum (Philodromus cespitum)
Philodromus cespitum
Balsam-Poppel (Populus balsamifera)
Balsam-Poppel
Populus balsamifera
Gul Blødvinge (Cantharis livida)
Gul Blødvinge
Cantharis livida
Slangehovedmøl (Ethmia bipunctella)
Slangehovedmøl
Ethmia bipunctella
Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
Birkecikade
Oncopsis flavicollis
Gul Evighedsblomst (Helichrysum arenarium)
Gul Evighedsblomst
Helichrysum arenarium
Strand-Ringspinder (Malacosoma castrensis)
Strand-Ringspinder
Malacosoma castrensis
Dueurtsværmer (Deilephila elpenor)
Dueurtsværmer
Deilephila elpenor
Leptocerus tineiformis (Leptocerus tineiformis)
Leptocerus tineiformis
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Stor Smutugle (Noctua pronuba)
Stor Smutugle
Noctua pronuba
Tidselgulvikler (Agapeta hamana)
Tidselgulvikler
Agapeta hamana
Perikonmåler (Aplocera efformata)
Perikonmåler
Aplocera efformata
Rhamphus pulicarius (Rhamphus pulicarius)
Rhamphus pulicarius
Purpurhalvmøl (Pyrausta purpuralis)
Purpurhalvmøl
Pyrausta purpuralis
Polydrusus formosus (Polydrusus formosus)
Polydrusus formosus
Phyllobius virideaeris (Phyllobius virideaeris)
Phyllobius virideaeris
Phyllobius maculicornis (Phyllobius maculicornis)
Phyllobius maculicornis
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis
Lille Vinsværmer (Deilephila porcellus)
Lille Vinsværmer
Deilephila porcellus
Drømme-Mus (Caradrina morpheus)
Drømme-Mus
Caradrina morpheus
Cordylepherus viridis (Cordylepherus viridis)
Cordylepherus viridis
Netmønstret Nellikeugle (Sideridis reticulata)
Netmønstret Nellikeugle
Sideridis reticulata
Pilevikler (Earias clorana)
Pilevikler
Earias clorana
Bogstav-Uglespinder (Tethea or)
Bogstav-Uglespinder
Tethea or
Ærteugle (Ceramica pisi)
Ærteugle
Ceramica pisi
Grå Knopvikler (Hedya nubiferana)
Grå Knopvikler
Hedya nubiferana
Poppelporcelænsspinder (Pheosia tremula)
Poppelporcelænsspinder
Pheosia tremula
Gråkantet Engmåler (Idaea fuscovenosa)
Gråkantet Engmåler
Idaea fuscovenosa
Spidsvinget Tørstetræmåler (Macaria alternata)
Spidsvinget Tørstetræmåler
Macaria alternata
Kommaugle (Leucania comma)
Kommaugle
Leucania comma
Tipula fascipennis (Tipula fascipennis)
Tipula fascipennis
Crambus pascuella (Crambus pascuella)
Crambus pascuella
Cochylimorpha straminea (Cochylimorpha straminea)
Cochylimorpha straminea
Crambus perlella (Crambus perlella)
Crambus perlella
Haveugle (Lacanobia oleracea)
Haveugle
Lacanobia oleracea
Gulhvid Stregmåler (Cabera exanthemata)
Gulhvid Stregmåler
Cabera exanthemata
Aspeseglvikler (Ancylis laetana)
Aspeseglvikler
Ancylis laetana
Hedya salicella (Hedya salicella)
Hedya salicella
Bynkerodvikler (Celypha rufana)
Bynkerodvikler
Celypha rufana
Clepsis spectrana (Clepsis spectrana)
Clepsis spectrana
Aleimma loeflingiana (Aleimma loeflingiana)
Aleimma loeflingiana
Hestehovvikler (Epiblema grandaevana)
Hestehovvikler
Epiblema grandaevana
Clepsis spectrana (Clepsis spectrana)
Clepsis spectrana
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Scoparia sp. (Scoparia sp.)
Scoparia sp.
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Scoparia sp. (Scoparia sp.)
Scoparia sp.
Hestehovvikler (Epiblema grandaevana)
Hestehovvikler
Epiblema grandaevana
Røgfarvet Grønsagsugle (Lacanobia suasa)
Røgfarvet Grønsagsugle
Lacanobia suasa
Hestehovvikler (Epiblema grandaevana)
Hestehovvikler
Epiblema grandaevana
Rødbåndet Dværgmåler (Gymnoscelis rufifasciata)
Rødbåndet Dværgmåler
Gymnoscelis rufifasciata
Apamea sp. (Apamea sp.)
Apamea sp.
Hundegræsugle (Oligia strigilis)
Hundegræsugle
Oligia strigilis
Ethmia terminella (Ethmia terminella)
Ethmia terminella
Dorytomus rufatus (Dorytomus rufatus)
Dorytomus rufatus
Agrypnia varia (Agrypnia varia)
Agrypnia varia
Leptocerus tineiformis (Leptocerus tineiformis)
Leptocerus tineiformis
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis
Cloeon sp. (Cloeon sp.)
Cloeon sp.
Dorytomus melanophthalmus (Dorytomus melanophthalmus)
Dorytomus melanophthalmus
Tychius breviusculus (Tychius breviusculus)
Tychius breviusculus
Cercyon marinus (Cercyon marinus)
Cercyon marinus
Cercyon bifenestratus (Cercyon bifenestratus)
Cercyon bifenestratus
Gulvinget Agerrovbille (Tachyporus solutus)
Gulvinget Agerrovbille
Tachyporus solutus
Hydrobius fuscipes (Hydrobius fuscipes)
Hydrobius fuscipes
Larinioides patagiatus (Larinioides patagiatus)
Larinioides patagiatus

De senest indberettede arter i Naturbasen: