Observation af Håret Skov-Galtetandtæge

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
2 visninger
26. juni 2021


Håret Skov-Galtetandtæge (Dicyphus stachydis) 1 Imago


Hovedstaden



Håret Skov-Galtetandtæge (Dicyphus stachydis)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Silke-Ugle (Polia bombycina)
Silke-Ugle
Polia bombycina
Lille Kratmåler (Euchoeca nebulata)
Lille Kratmåler
Euchoeca nebulata
Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
Grå Fluesnapper
Muscicapa striata
Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)
Jordbærøresnudebille
Otiorhynchus ovatus
Mjødurtrust (Triphragmium ulmariae)
Mjødurtrust
Triphragmium ulmariae
Gulkroppet Balsaminmåler (Ecliptopera capitata)
Gulkroppet Balsaminmåler
Ecliptopera capitata
Almindelig Fredløs (Lysimachia vulgaris)
Almindelig Fredløs
Lysimachia vulgaris
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Kraftig Blomstertæge (Deraeocoris ruber)
Kraftig Blomstertæge
Deraeocoris ruber
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Donacia marginata (Donacia marginata)
Donacia marginata
Sitona ambiguus (Sitona ambiguus)
Sitona ambiguus
Hybos femoratus (Hybos femoratus)
Hybos femoratus
Melampsora sp. (Melampsora sp.)
Melampsora sp.
Gul Tigerspinder (Spilarctia lutea)
Gul Tigerspinder
Spilarctia lutea
Almindelig Spidsmus (Sorex araneus)
Almindelig Spidsmus
Sorex araneus
Sankthansorm (Lampyris noctiluca)
Sankthansorm
Lampyris noctiluca
Sankthansorm (Lampyris noctiluca)
Sankthansorm
Lampyris noctiluca
Mat Spydsvirreflue (Baccha elongata)
Mat Spydsvirreflue
Baccha elongata
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Liden Græssmælder (Limonius minutus)
Liden Græssmælder
Limonius minutus
Elle-Skovsmælder (Ampedus pomorum)
Elle-Skovsmælder
Ampedus pomorum
Stenus similis (Stenus similis)
Stenus similis
Neurotoma saltuum (Neurotoma saltuum)
Neurotoma saltuum
Mycodiplosis sp. (Mycodiplosis sp.)
Mycodiplosis sp.
Rosen-Brombær (Rubus odoratus)
Rosen-Brombær
Rubus odoratus
Argolamprotes micella (Argolamprotes micella)
Argolamprotes micella
Vandskræppehalvmøl (Ostrinia palustralis)
Vandskræppehalvmøl
Ostrinia palustralis
Hemerobius lutescens (Hemerobius lutescens)
Hemerobius lutescens
Subsaltusaphis picta (Subsaltusaphis picta)
Subsaltusaphis picta
Flagermus-Vandnymfe (Coenagrion pulchellum)
Flagermus-Vandnymfe
Coenagrion pulchellum
Dunet Steffensurt (Circaea lutetiana)
Dunet Steffensurt
Circaea lutetiana
Dykkervandkalv (Cybister lateralimarginalis)
Dykkervandkalv
Cybister lateralimarginalis
Lådden Dueurt (Epilobium hirsutum)
Lådden Dueurt
Epilobium hirsutum
Cantharis pellucida (Cantharis pellucida)
Cantharis pellucida
Kær-Star (Carex acutiformis)
Kær-Star
Carex acutiformis
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Tobaksfarvet Blomsterbuk (Alosterna tabacicolor)
Tobaksfarvet Blomsterbuk
Alosterna tabacicolor
Spring-Balsamin (Impatiens noli-tangere)
Spring-Balsamin
Impatiens noli-tangere
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Posthornsnegl (Planorbarius corneus)
Posthornsnegl
Planorbarius corneus
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Almindelig Dammusling (Anodonta anatina)
Almindelig Dammusling
Anodonta anatina
Blågrøn Ellebladbille (Plagiosterna aenea)
Blågrøn Ellebladbille
Plagiosterna aenea
Havetæge (Lygocoris pabulinus)
Havetæge
Lygocoris pabulinus
Lille Bladkugleedderkop (Paidiscura pallens)
Lille Bladkugleedderkop
Paidiscura pallens
Mompha epilobiella (Mompha epilobiella)
Mompha epilobiella
Hundeigle (Erpobdella octoculata)
Hundeigle
Erpobdella octoculata
Lille Blomsterbuk (Grammoptera ruficornis)
Lille Blomsterbuk
Grammoptera ruficornis
Gulbenet Blomstertæge (Phylus coryli)
Gulbenet Blomstertæge
Phylus coryli
Blegbenet Engrovflue (Dioctria linearis)
Blegbenet Engrovflue
Dioctria linearis
Egemikrocikade (Typhlocyba quercus)
Egemikrocikade
Typhlocyba quercus
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Cantharis rufa (Cantharis rufa)
Cantharis rufa
Macrosteles sp. (Macrosteles sp.)
Macrosteles sp.
Mjødurtgalmyg (Dasineura ulmaria)
Mjødurtgalmyg
Dasineura ulmaria
Storøjet hindbærbille (Byturus ochraceus)
Storøjet hindbærbille
Byturus ochraceus
Mompha langiella (Mompha langiella)
Mompha langiella
Liriomyza eupatorii (Liriomyza eupatorii)
Liriomyza eupatorii
Pardosa sp. (Pardosa sp.)
Pardosa sp.
Blodsugende Bruskigle (Hemiclepsis marginata)
Blodsugende Bruskigle
Hemiclepsis marginata
Stor Mjødurtbladlus (Macrosiphum cholodkovskyi)
Stor Mjødurtbladlus
Macrosiphum cholodkovskyi
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Måneplet (Phalera bucephala)
Måneplet
Phalera bucephala
Kamelspinder (Ptilodon capucina)
Kamelspinder
Ptilodon capucina
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Brun Mosaikguldsmed (Aeshna grandis)
Brun Mosaikguldsmed
Aeshna grandis
Ahornugle (Acronicta aceris)
Ahornugle
Acronicta aceris
Bedebladlus (Aphis fabae)
Bedebladlus
Aphis fabae
Benvedmåler (Ligdia adustata)
Benvedmåler
Ligdia adustata
Lundmåler (Hemithea aestivaria)
Lundmåler
Hemithea aestivaria
Birkemåler (Biston betularia)
Birkemåler
Biston betularia
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Forårsmejer
Rilaena triangularis
Engjæger (Pardosa amentata)
Engjæger
Pardosa amentata
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Gul Blødvinge (Cantharis livida)
Gul Blødvinge
Cantharis livida
Cantharis nigricans (Cantharis nigricans)
Cantharis nigricans
Brun Kløverugle (Euclidia glyphica)
Brun Kløverugle
Euclidia glyphica
Birke-Barkmåler (Ectropis crepuscularia)
Birke-Barkmåler
Ectropis crepuscularia
Vinkelstreget Løvmåler (Idaea aversata)
Vinkelstreget Løvmåler
Idaea aversata
Xyphosia miliaria (Xyphosia miliaria)
Xyphosia miliaria
Jomfrublomstertæge (Campyloneura virgula)
Jomfrublomstertæge
Campyloneura virgula
Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
Stor Skumcikade
Aphrophora alni
Penselugle (Colocasia coryli)
Penselugle
Colocasia coryli
Ellebladbille (Agelastica alni)
Ellebladbille
Agelastica alni
Kilekæmpejæger (Alopecosa pulverulenta)
Kilekæmpejæger
Alopecosa pulverulenta
Toplettet Blomstertæge (Stenotus binotatus)
Toplettet Blomstertæge
Stenotus binotatus
Måneplettet Måler (Comibaena bajularia)
Måneplettet Måler
Comibaena bajularia
Lille Køllesværmer (Zygaena viciae)
Lille Køllesværmer
Zygaena viciae
Havetæge (Lygocoris pabulinus)
Havetæge
Lygocoris pabulinus
Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
Scolopostethus thomsoni
Enekølle-Bævrerust (Gymnosporangium clavariiforme)
Enekølle-Bævrerust
Gymnosporangium clavariiforme
Lys Teltspinder (Phylloneta impressa)
Lys Teltspinder
Phylloneta impressa
Silke-Ugle (Polia bombycina)
Silke-Ugle
Polia bombycina
Græs-Snudeugle (Macrochilo cribrumalis)
Græs-Snudeugle
Macrochilo cribrumalis
Rødknæet Blomstertæge (Mermitelocerus schmidtii)
Rødknæet Blomstertæge
Mermitelocerus schmidtii
Pontania proxima (Pontania proxima)
Pontania proxima
Rønnespindemøl (Yponomeuta padella)
Rønnespindemøl
Yponomeuta padella
Hvidtjørnblomstertæge (Atractotomus mali)
Hvidtjørnblomstertæge
Atractotomus mali
Parktæge (Neolygus viridis)
Parktæge
Neolygus viridis
Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
Dueurtblomstertæge
Dicyphus epilobii
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Allacma fusca (Allacma fusca)
Allacma fusca
Notostira sp. (Notostira sp.)
Notostira sp.
Cassida sp. (Cassida sp.)
Cassida sp.
Blegt Nøjsomt Møl (Incurvaria pectinea)
Blegt Nøjsomt Møl
Incurvaria pectinea
Psallus sp. (Psallus sp.)
Psallus sp.
Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
Broget Askebladloppe
Psyllopsis fraxini
Criomorphus albomarginatus (Criomorphus albomarginatus)
Criomorphus albomarginatus
Stiroma sp. (Stiroma sp.)
Stiroma sp.
Klitnymfetæge (Himacerus major)
Klitnymfetæge
Himacerus major
Blommepunggalmide (Eriophyes similis)
Blommepunggalmide
Eriophyes similis
Iteomyia capreae (Iteomyia capreae)
Iteomyia capreae
Dasineura pustulans (Dasineura pustulans)
Dasineura pustulans
Aculus laevis (Aculus laevis)
Aculus laevis
Streg-Snudeugle (Schrankia costaestrigalis)
Streg-Snudeugle
Schrankia costaestrigalis
Phytoliriomyza melampyga (Phytoliriomyza melampyga)
Phytoliriomyza melampyga
Pardosa sp. (Pardosa sp.)
Pardosa sp.
Phyllonorycter geniculella (Phyllonorycter geniculella)
Phyllonorycter geniculella
Steffensurtrust (Puccinia circaeae)
Steffensurtrust
Puccinia circaeae
Eriophyes inangulis (Eriophyes inangulis)
Eriophyes inangulis
Gulkroppet Balsaminmåler (Ecliptopera capitata)
Gulkroppet Balsaminmåler
Ecliptopera capitata
Balsaminbladlus (Impatientinum balsamines)
Balsaminbladlus
Impatientinum balsamines
Monsoma pulveratum (Monsoma pulveratum)
Monsoma pulveratum
Vandmide, ubest. (Hydracarina, indet.)
Vandmide, ubest.
Hydracarina, indet.
Græsspinder (Euthrix potatoria)
Græsspinder
Euthrix potatoria
Lindesværmer (Mimas tiliae)
Lindesværmer
Mimas tiliae
Poppelsværmer (Laothoe populi)
Poppelsværmer
Laothoe populi
Aftenpåfugleøje (Smerinthus ocellata)
Aftenpåfugleøje
Smerinthus ocellata
Dueurtsværmer (Deilephila elpenor)
Dueurtsværmer
Deilephila elpenor
Bøgespinder (Stauropus fagi)
Bøgespinder
Stauropus fagi
Poppelporcelænsspinder (Pheosia tremula)
Poppelporcelænsspinder
Pheosia tremula
Bøgenonne (Calliteara pudibunda)
Bøgenonne
Calliteara pudibunda
Almindelig Tigerspinder (Spilosoma lubricipeda)
Almindelig Tigerspinder
Spilosoma lubricipeda
Gul Tigerspinder (Spilarctia lutea)
Gul Tigerspinder
Spilarctia lutea
Grøn Smaragdlibel (Cordulia aenea)
Grøn Smaragdlibel
Cordulia aenea
Hvidrandet Jordugle (Ochropleura plecta)
Hvidrandet Jordugle
Ochropleura plecta
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Haveugle (Lacanobia oleracea)
Haveugle
Lacanobia oleracea
Løvskovslanghornsmøl (Nemophora degeerella)
Løvskovslanghornsmøl
Nemophora degeerella
Poppelugle (Acronicta megacephala)
Poppelugle
Acronicta megacephala
Birkeseglvinge (Drepana falcataria)
Birkeseglvinge
Drepana falcataria
Birkeporcelænsspinder (Pheosia gnoma)
Birkeporcelænsspinder
Pheosia gnoma
Palpetandspinder (Pterostoma palpina)
Palpetandspinder
Pterostoma palpina
Dromedarspinder (Notodonta dromedarius)
Dromedarspinder
Notodonta dromedarius
Snehvid Stregmåler (Cabera pusaria)
Snehvid Stregmåler
Cabera pusaria
Tobåndet Atlaskmåler (Lomographa temerata)
Tobåndet Atlaskmåler
Lomographa temerata
Citronmåler (Opisthograptis luteolata)
Citronmåler
Opisthograptis luteolata
Sortrandet Måler (Lomaspilis marginata)
Sortrandet Måler
Lomaspilis marginata
Firestreget Ugle (Charanyca trigrammica)
Firestreget Ugle
Charanyca trigrammica
Grå Lavugle (Laspeyria flexula)
Grå Lavugle
Laspeyria flexula
Skovugle (Diarsia mendica)
Skovugle
Diarsia mendica
Sortplettet Skovugle (Xestia triangulum)
Sortplettet Skovugle
Xestia triangulum
Æblevikler (Cydia pomonella)
Æblevikler
Cydia pomonella
Åkandehalvmøl (Elophila nymphaeata)
Åkandehalvmøl
Elophila nymphaeata
Rustugle (Rusina ferruginea) (Rusina ferruginea)
Rustugle (Rusina ferruginea)
Rusina ferruginea
Humlevoksmøl (Aphomia sociella)
Humlevoksmøl
Aphomia sociella
Gulhvid Stregmåler (Cabera exanthemata)
Gulhvid Stregmåler
Cabera exanthemata
Gulhvid Stregmåler (Cabera exanthemata)
Gulhvid Stregmåler
Cabera exanthemata
Hundegræsugle (Oligia strigilis)
Hundegræsugle
Oligia strigilis
Lille Å-Ugle (Rivula sericealis)
Lille Å-Ugle
Rivula sericealis
Grøn Dværgmåler (Pasiphila rectangulata)
Grøn Dværgmåler
Pasiphila rectangulata
Perlemåler (Campaea margaritaria)
Perlemåler
Campaea margaritaria
Lille Perlemormetalugle (Plusia putnami)
Lille Perlemormetalugle
Plusia putnami
Døvnældeugle (Hoplodrina octogenaria)
Døvnældeugle
Hoplodrina octogenaria
Blåbærløvmåler (Scopula floslactata)
Blåbærløvmåler
Scopula floslactata
Almindelig Bladmåler (Epirrhoe alternata)
Almindelig Bladmåler
Epirrhoe alternata
Andemadhalvmøl (Cataclysta lemnata)
Andemadhalvmøl
Cataclysta lemnata
Dag-Lavspinder (Cybosia mesomella)
Dag-Lavspinder
Cybosia mesomella
Brun Nældeugle (Abrostola tripartita)
Brun Nældeugle
Abrostola tripartita
Aksugle (Apamea sordens)
Aksugle
Apamea sordens
Hvidhjørnet Dagugle (Deltote pygarga)
Hvidhjørnet Dagugle
Deltote pygarga
Snerre-Bladmåler (Cosmorhoe ocellata)
Snerre-Bladmåler
Cosmorhoe ocellata
Pseudargyrotoza conwagana (Pseudargyrotoza conwagana)
Pseudargyrotoza conwagana
Fyrre-Skovmåler (Macaria liturata)
Fyrre-Skovmåler
Macaria liturata
Grå Egemåler (Hypomecis punctinalis)
Grå Egemåler
Hypomecis punctinalis
Grå Egemåler (Hypomecis punctinalis)
Grå Egemåler
Hypomecis punctinalis
Pilemosemåler (Hydriomena ruberata)
Pilemosemåler
Hydriomena ruberata
Lille Kratmåler (Euchoeca nebulata)
Lille Kratmåler
Euchoeca nebulata
Harmonisk Stængelugle (Apamea unanimis)
Harmonisk Stængelugle
Apamea unanimis
Hindevinge (Thumatha senex)
Hindevinge
Thumatha senex
Fredløsmåler (Anticollix sparsata)
Fredløsmåler
Anticollix sparsata
Drømme-Mus (Caradrina morpheus)
Drømme-Mus
Caradrina morpheus
Sortprikket Græsugle (Leucania obsoleta)
Sortprikket Græsugle
Leucania obsoleta
Kolon-Uglespinder (Ochropacha duplaris)
Kolon-Uglespinder
Ochropacha duplaris
Kolon-Uglespinder (Ochropacha duplaris)
Kolon-Uglespinder
Ochropacha duplaris
Guldgul Lavspinder (Eilema sororcula)
Guldgul Lavspinder
Eilema sororcula
Brun Egevikler (Archips xylosteana)
Brun Egevikler
Archips xylosteana
Sky-Ugle (Polia nebulosa)
Sky-Ugle
Polia nebulosa
Flov Græsugle (Mythimna pudorina)
Flov Græsugle
Mythimna pudorina
Flov Græsugle (Mythimna pudorina)
Flov Græsugle
Mythimna pudorina
Mini-Snudeugle (Hypenodes humidalis)
Mini-Snudeugle
Hypenodes humidalis
Clepsis spectrana (Clepsis spectrana)
Clepsis spectrana
Grå Knopvikler (Hedya nubiferana)
Grå Knopvikler
Hedya nubiferana
Scoparia sp. (Scoparia sp.)
Scoparia sp.
Vandpesthalvmøl (Parapoynx stratiotata)
Vandpesthalvmøl
Parapoynx stratiotata
Vandpesthalvmøl (Parapoynx stratiotata)
Vandpesthalvmøl
Parapoynx stratiotata
Prikket Lavspinder (Pelosia muscerda)
Prikket Lavspinder
Pelosia muscerda
Ege-Bæltemåler (Cyclophora punctaria)
Ege-Bæltemåler
Cyclophora punctaria
Hjortetrøsthalvmøl (Anania lancealis)
Hjortetrøsthalvmøl
Anania lancealis
Vandmøl (Acentria ephemerella)
Vandmøl
Acentria ephemerella
Sortbenet Ovalløber (Amara ovata)
Sortbenet Ovalløber
Amara ovata
Stor Barkmåler (Hypomecis roboraria)
Stor Barkmåler
Hypomecis roboraria
Lyskantet Sødgræshalvmøl (Donacaula mucronella)
Lyskantet Sødgræshalvmøl
Donacaula mucronella
Hvidhovedet Bladvikler (Pandemis cinnamomeana)
Hvidhovedet Bladvikler
Pandemis cinnamomeana
Egevikler (Tortrix viridana)
Egevikler
Tortrix viridana
Rønnebærmøl (Argyresthia conjugella)
Rønnebærmøl
Argyresthia conjugella
Leptocerus tineiformis (Leptocerus tineiformis)
Leptocerus tineiformis
Vandkarsemøl (Eidophasia messingiella)
Vandkarsemøl
Eidophasia messingiella
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Swammerdamia sp. (Swammerdamia sp.)
Swammerdamia sp.

De senest indberettede arter i Naturbasen: