Observation af Lys Teltspinder

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
26. juni 2021


Lys Teltspinder (Phylloneta impressa) 1 adult


Hovedstaden



Lys Teltspinder (Phylloneta impressa)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Silke-Ugle (Polia bombycina)
Silke-Ugle
Polia bombycina
Lille Kratmåler (Euchoeca nebulata)
Lille Kratmåler
Euchoeca nebulata
Gulkroppet Balsaminmåler (Ecliptopera capitata)
Gulkroppet Balsaminmåler
Ecliptopera capitata
Mjødurtrust (Triphragmium ulmariae)
Mjødurtrust
Triphragmium ulmariae
Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)
Jordbærøresnudebille
Otiorhynchus ovatus
Grå Fluesnapper (Muscicapa striata)
Grå Fluesnapper
Muscicapa striata
Hybos femoratus (Hybos femoratus)
Hybos femoratus
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Donacia marginata (Donacia marginata)
Donacia marginata
Almindelig Fredløs (Lysimachia vulgaris)
Almindelig Fredløs
Lysimachia vulgaris
Sitona ambiguus (Sitona ambiguus)
Sitona ambiguus
Melampsora sp. (Melampsora sp.)
Melampsora sp.
Kraftig Blomstertæge (Deraeocoris ruber)
Kraftig Blomstertæge
Deraeocoris ruber
Stenus similis (Stenus similis)
Stenus similis
Liden Græssmælder (Limonius minutus)
Liden Græssmælder
Limonius minutus
Mat Spydsvirreflue (Baccha elongata)
Mat Spydsvirreflue
Baccha elongata
Elle-Skovsmælder (Ampedus pomorum)
Elle-Skovsmælder
Ampedus pomorum
Mycodiplosis sp. (Mycodiplosis sp.)
Mycodiplosis sp.
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Hemerobius lutescens (Hemerobius lutescens)
Hemerobius lutescens
Argolamprotes micella (Argolamprotes micella)
Argolamprotes micella
Rosen-Brombær (Rubus odoratus)
Rosen-Brombær
Rubus odoratus
Gul Tigerspinder (Spilarctia lutea)
Gul Tigerspinder
Spilarctia lutea
Vandskræppehalvmøl (Ostrinia palustralis)
Vandskræppehalvmøl
Ostrinia palustralis
Neurotoma saltuum (Neurotoma saltuum)
Neurotoma saltuum
Sankthansorm (Lampyris noctiluca)
Sankthansorm
Lampyris noctiluca
Sankthansorm (Lampyris noctiluca)
Sankthansorm
Lampyris noctiluca
Subsaltusaphis picta (Subsaltusaphis picta)
Subsaltusaphis picta
Almindelig Spidsmus (Sorex araneus)
Almindelig Spidsmus
Sorex araneus
Lille Bladkugleedderkop (Paidiscura pallens)
Lille Bladkugleedderkop
Paidiscura pallens
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Egemikrocikade (Typhlocyba quercus)
Egemikrocikade
Typhlocyba quercus
Havetæge (Lygocoris pabulinus)
Havetæge
Lygocoris pabulinus
Gulbenet Blomstertæge (Phylus coryli)
Gulbenet Blomstertæge
Phylus coryli
Macrosteles sp. (Macrosteles sp.)
Macrosteles sp.
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Dunet Steffensurt (Circaea lutetiana)
Dunet Steffensurt
Circaea lutetiana
Mompha langiella (Mompha langiella)
Mompha langiella
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Mjødurtgalmyg (Dasineura ulmaria)
Mjødurtgalmyg
Dasineura ulmaria
Mompha epilobiella (Mompha epilobiella)
Mompha epilobiella
Lådden Dueurt (Epilobium hirsutum)
Lådden Dueurt
Epilobium hirsutum
Stor Mjødurtbladlus (Macrosiphum cholodkovskyi)
Stor Mjødurtbladlus
Macrosiphum cholodkovskyi
Spring-Balsamin (Impatiens noli-tangere)
Spring-Balsamin
Impatiens noli-tangere
Liriomyza eupatorii (Liriomyza eupatorii)
Liriomyza eupatorii
Dykkervandkalv (Cybister lateralimarginalis)
Dykkervandkalv
Cybister lateralimarginalis
Blågrøn Ellebladbille (Plagiosterna aenea)
Blågrøn Ellebladbille
Plagiosterna aenea
Almindelig Dammusling (Anodonta anatina)
Almindelig Dammusling
Anodonta anatina
Cantharis rufa (Cantharis rufa)
Cantharis rufa
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Flagermus-Vandnymfe (Coenagrion pulchellum)
Flagermus-Vandnymfe
Coenagrion pulchellum
Kær-Star (Carex acutiformis)
Kær-Star
Carex acutiformis
Posthornsnegl (Planorbarius corneus)
Posthornsnegl
Planorbarius corneus
Pardosa sp. (Pardosa sp.)
Pardosa sp.
Blodsugende Bruskigle (Hemiclepsis marginata)
Blodsugende Bruskigle
Hemiclepsis marginata
Hundeigle (Erpobdella octoculata)
Hundeigle
Erpobdella octoculata
Cantharis pellucida (Cantharis pellucida)
Cantharis pellucida
Storøjet hindbærbille (Byturus ochraceus)
Storøjet hindbærbille
Byturus ochraceus
Blegbenet Engrovflue (Dioctria linearis)
Blegbenet Engrovflue
Dioctria linearis
Tobaksfarvet Blomsterbuk (Alosterna tabacicolor)
Tobaksfarvet Blomsterbuk
Alosterna tabacicolor
Lille Blomsterbuk (Grammoptera ruficornis)
Lille Blomsterbuk
Grammoptera ruficornis
Bedebladlus (Aphis fabae)
Bedebladlus
Aphis fabae
Steffensurtrust (Puccinia circaeae)
Steffensurtrust
Puccinia circaeae
Phytoliriomyza melampyga (Phytoliriomyza melampyga)
Phytoliriomyza melampyga
Balsaminbladlus (Impatientinum balsamines)
Balsaminbladlus
Impatientinum balsamines
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Ellebladbille (Agelastica alni)
Ellebladbille
Agelastica alni
Eriophyes inangulis (Eriophyes inangulis)
Eriophyes inangulis
Parktæge (Neolygus viridis)
Parktæge
Neolygus viridis
Havetæge (Lygocoris pabulinus)
Havetæge
Lygocoris pabulinus
Notostira sp. (Notostira sp.)
Notostira sp.
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Cantharis nigricans (Cantharis nigricans)
Cantharis nigricans
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Forårsmejer
Rilaena triangularis
Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
Scolopostethus thomsoni
Jomfrublomstertæge (Campyloneura virgula)
Jomfrublomstertæge
Campyloneura virgula
Allacma fusca (Allacma fusca)
Allacma fusca
Blegt Nøjsomt Møl (Incurvaria pectinea)
Blegt Nøjsomt Møl
Incurvaria pectinea
Phyllonorycter geniculella (Phyllonorycter geniculella)
Phyllonorycter geniculella
Enekølle-Bævrerust (Gymnosporangium clavariiforme)
Enekølle-Bævrerust
Gymnosporangium clavariiforme
Blommepunggalmide (Eriophyes similis)
Blommepunggalmide
Eriophyes similis
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Rødknæet Blomstertæge (Mermitelocerus schmidtii)
Rødknæet Blomstertæge
Mermitelocerus schmidtii
Psallus sp. (Psallus sp.)
Psallus sp.
Dasineura pustulans (Dasineura pustulans)
Dasineura pustulans
Iteomyia capreae (Iteomyia capreae)
Iteomyia capreae
Aculus laevis (Aculus laevis)
Aculus laevis
Gul Blødvinge (Cantharis livida)
Gul Blødvinge
Cantharis livida
Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
Broget Askebladloppe
Psyllopsis fraxini
Criomorphus albomarginatus (Criomorphus albomarginatus)
Criomorphus albomarginatus
Stiroma sp. (Stiroma sp.)
Stiroma sp.
Xyphosia miliaria (Xyphosia miliaria)
Xyphosia miliaria
Stor Skumcikade (Aphrophora alni)
Stor Skumcikade
Aphrophora alni
Kilekæmpejæger (Alopecosa pulverulenta)
Kilekæmpejæger
Alopecosa pulverulenta
Lille Køllesværmer (Zygaena viciae)
Lille Køllesværmer
Zygaena viciae
Klitnymfetæge (Himacerus major)
Klitnymfetæge
Himacerus major
Pardosa sp. (Pardosa sp.)
Pardosa sp.
Rønnespindemøl (Yponomeuta padella)
Rønnespindemøl
Yponomeuta padella
Pontania proxima (Pontania proxima)
Pontania proxima
Hvidtjørnblomstertæge (Atractotomus mali)
Hvidtjørnblomstertæge
Atractotomus mali
Brun Mosaikguldsmed (Aeshna grandis)
Brun Mosaikguldsmed
Aeshna grandis
Vandmide, ubest. (Hydracarina, indet.)
Vandmide, ubest.
Hydracarina, indet.
Toplettet Blomstertæge (Stenotus binotatus)
Toplettet Blomstertæge
Stenotus binotatus
Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
Dueurtblomstertæge
Dicyphus epilobii
Håret Skov-Galtetandtæge (Dicyphus stachydis)
Håret Skov-Galtetandtæge
Dicyphus stachydis
Cassida sp. (Cassida sp.)
Cassida sp.
Engjæger (Pardosa amentata)
Engjæger
Pardosa amentata
Monsoma pulveratum (Monsoma pulveratum)
Monsoma pulveratum
Brun Kløverugle (Euclidia glyphica)
Brun Kløverugle
Euclidia glyphica
Ahornugle (Acronicta aceris)
Ahornugle
Acronicta aceris
Benvedmåler (Ligdia adustata)
Benvedmåler
Ligdia adustata
Lundmåler (Hemithea aestivaria)
Lundmåler
Hemithea aestivaria
Vinkelstreget Løvmåler (Idaea aversata)
Vinkelstreget Løvmåler
Idaea aversata
Måneplettet Måler (Comibaena bajularia)
Måneplettet Måler
Comibaena bajularia
Birkemåler (Biston betularia)
Birkemåler
Biston betularia
Silke-Ugle (Polia bombycina)
Silke-Ugle
Polia bombycina
Måneplet (Phalera bucephala)
Måneplet
Phalera bucephala
Gulkroppet Balsaminmåler (Ecliptopera capitata)
Gulkroppet Balsaminmåler
Ecliptopera capitata
Kamelspinder (Ptilodon capucina)
Kamelspinder
Ptilodon capucina
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Penselugle (Colocasia coryli)
Penselugle
Colocasia coryli
Streg-Snudeugle (Schrankia costaestrigalis)
Streg-Snudeugle
Schrankia costaestrigalis
Birke-Barkmåler (Ectropis crepuscularia)
Birke-Barkmåler
Ectropis crepuscularia
Græs-Snudeugle (Macrochilo cribrumalis)
Græs-Snudeugle
Macrochilo cribrumalis
Dromedarspinder (Notodonta dromedarius)
Dromedarspinder
Notodonta dromedarius
Kolon-Uglespinder (Ochropacha duplaris)
Kolon-Uglespinder
Ochropacha duplaris
Dueurtsværmer (Deilephila elpenor)
Dueurtsværmer
Deilephila elpenor
Gulhvid Stregmåler (Cabera exanthemata)
Gulhvid Stregmåler
Cabera exanthemata
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Bøgespinder (Stauropus fagi)
Bøgespinder
Stauropus fagi
Birkeseglvinge (Drepana falcataria)
Birkeseglvinge
Drepana falcataria
Rustugle (Rusina ferruginea) (Rusina ferruginea)
Rustugle (Rusina ferruginea)
Rusina ferruginea
Grå Lavugle (Laspeyria flexula)
Grå Lavugle
Laspeyria flexula
Blåbærløvmåler (Scopula floslactata)
Blåbærløvmåler
Scopula floslactata
Birkeporcelænsspinder (Pheosia gnoma)
Birkeporcelænsspinder
Pheosia gnoma
Almindelig Tigerspinder (Spilosoma lubricipeda)
Almindelig Tigerspinder
Spilosoma lubricipeda
Gul Tigerspinder (Spilarctia lutea)
Gul Tigerspinder
Spilarctia lutea
Citronmåler (Opisthograptis luteolata)
Citronmåler
Opisthograptis luteolata
Perlemåler (Campaea margaritaria)
Perlemåler
Campaea margaritaria
Sortrandet Måler (Lomaspilis marginata)
Sortrandet Måler
Lomaspilis marginata
Poppelugle (Acronicta megacephala)
Poppelugle
Acronicta megacephala
Skovugle (Diarsia mendica)
Skovugle
Diarsia mendica
Dag-Lavspinder (Cybosia mesomella)
Dag-Lavspinder
Cybosia mesomella
Drømme-Mus (Caradrina morpheus)
Drømme-Mus
Caradrina morpheus
Prikket Lavspinder (Pelosia muscerda)
Prikket Lavspinder
Pelosia muscerda
Lille Kratmåler (Euchoeca nebulata)
Lille Kratmåler
Euchoeca nebulata
Fyrre-Skovmåler (Macaria liturata)
Fyrre-Skovmåler
Macaria liturata
Sortprikket Græsugle (Leucania obsoleta)
Sortprikket Græsugle
Leucania obsoleta
Snerre-Bladmåler (Cosmorhoe ocellata)
Snerre-Bladmåler
Cosmorhoe ocellata
Aftenpåfugleøje (Smerinthus ocellata)
Aftenpåfugleøje
Smerinthus ocellata
Døvnældeugle (Hoplodrina octogenaria)
Døvnældeugle
Hoplodrina octogenaria
Haveugle (Lacanobia oleracea)
Haveugle
Lacanobia oleracea
Flov Græsugle (Mythimna pudorina)
Flov Græsugle
Mythimna pudorina
Palpetandspinder (Pterostoma palpina)
Palpetandspinder
Pterostoma palpina
Hvidrandet Jordugle (Ochropleura plecta)
Hvidrandet Jordugle
Ochropleura plecta
Poppelsværmer (Laothoe populi)
Poppelsværmer
Laothoe populi
Græsspinder (Euthrix potatoria)
Græsspinder
Euthrix potatoria
Bøgenonne (Calliteara pudibunda)
Bøgenonne
Calliteara pudibunda
Flov Græsugle (Mythimna pudorina)
Flov Græsugle
Mythimna pudorina
Ege-Bæltemåler (Cyclophora punctaria)
Ege-Bæltemåler
Cyclophora punctaria
Grå Egemåler (Hypomecis punctinalis)
Grå Egemåler
Hypomecis punctinalis
Snehvid Stregmåler (Cabera pusaria)
Snehvid Stregmåler
Cabera pusaria
Lille Perlemormetalugle (Plusia putnami)
Lille Perlemormetalugle
Plusia putnami
Hvidhjørnet Dagugle (Deltote pygarga)
Hvidhjørnet Dagugle
Deltote pygarga
Grøn Dværgmåler (Pasiphila rectangulata)
Grøn Dværgmåler
Pasiphila rectangulata
Stor Barkmåler (Hypomecis roboraria)
Stor Barkmåler
Hypomecis roboraria
Pilemosemåler (Hydriomena ruberata)
Pilemosemåler
Hydriomena ruberata
Hindevinge (Thumatha senex)
Hindevinge
Thumatha senex
Lille Å-Ugle (Rivula sericealis)
Lille Å-Ugle
Rivula sericealis
Aksugle (Apamea sordens)
Aksugle
Apamea sordens
Guldgul Lavspinder (Eilema sororcula)
Guldgul Lavspinder
Eilema sororcula
Fredløsmåler (Anticollix sparsata)
Fredløsmåler
Anticollix sparsata
Hundegræsugle (Oligia strigilis)
Hundegræsugle
Oligia strigilis
Tobåndet Atlaskmåler (Lomographa temerata)
Tobåndet Atlaskmåler
Lomographa temerata
Lindesværmer (Mimas tiliae)
Lindesværmer
Mimas tiliae
Poppelporcelænsspinder (Pheosia tremula)
Poppelporcelænsspinder
Pheosia tremula
Firestreget Ugle (Charanyca trigrammica)
Firestreget Ugle
Charanyca trigrammica
Brun Nældeugle (Abrostola tripartita)
Brun Nældeugle
Abrostola tripartita
Harmonisk Stængelugle (Apamea unanimis)
Harmonisk Stængelugle
Apamea unanimis
Æblevikler (Cydia pomonella)
Æblevikler
Cydia pomonella
Hjortetrøsthalvmøl (Anania lancealis)
Hjortetrøsthalvmøl
Anania lancealis
Løvskovslanghornsmøl (Nemophora degeerella)
Løvskovslanghornsmøl
Nemophora degeerella
Lyskantet Sødgræshalvmøl (Donacaula mucronella)
Lyskantet Sødgræshalvmøl
Donacaula mucronella
Grå Knopvikler (Hedya nubiferana)
Grå Knopvikler
Hedya nubiferana
Andemadhalvmøl (Cataclysta lemnata)
Andemadhalvmøl
Cataclysta lemnata
Humlevoksmøl (Aphomia sociella)
Humlevoksmøl
Aphomia sociella
Sortplettet Skovugle (Xestia triangulum)
Sortplettet Skovugle
Xestia triangulum
Almindelig Bladmåler (Epirrhoe alternata)
Almindelig Bladmåler
Epirrhoe alternata
Egevikler (Tortrix viridana)
Egevikler
Tortrix viridana
Åkandehalvmøl (Elophila nymphaeata)
Åkandehalvmøl
Elophila nymphaeata
Hvidhovedet Bladvikler (Pandemis cinnamomeana)
Hvidhovedet Bladvikler
Pandemis cinnamomeana
Brun Egevikler (Archips xylosteana)
Brun Egevikler
Archips xylosteana
Clepsis spectrana (Clepsis spectrana)
Clepsis spectrana
Vandpesthalvmøl (Parapoynx stratiotata)
Vandpesthalvmøl
Parapoynx stratiotata
Rønnebærmøl (Argyresthia conjugella)
Rønnebærmøl
Argyresthia conjugella
Leptocerus tineiformis (Leptocerus tineiformis)
Leptocerus tineiformis
Vandpesthalvmøl (Parapoynx stratiotata)
Vandpesthalvmøl
Parapoynx stratiotata
Vandkarsemøl (Eidophasia messingiella)
Vandkarsemøl
Eidophasia messingiella
Gulhvid Stregmåler (Cabera exanthemata)
Gulhvid Stregmåler
Cabera exanthemata
Vandmøl (Acentria ephemerella)
Vandmøl
Acentria ephemerella
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Mini-Snudeugle (Hypenodes humidalis)
Mini-Snudeugle
Hypenodes humidalis
Kolon-Uglespinder (Ochropacha duplaris)
Kolon-Uglespinder
Ochropacha duplaris
Pseudargyrotoza conwagana (Pseudargyrotoza conwagana)
Pseudargyrotoza conwagana
Scoparia sp. (Scoparia sp.)
Scoparia sp.
Sky-Ugle (Polia nebulosa)
Sky-Ugle
Polia nebulosa
Swammerdamia sp. (Swammerdamia sp.)
Swammerdamia sp.
Grå Egemåler (Hypomecis punctinalis)
Grå Egemåler
Hypomecis punctinalis
Grøn Smaragdlibel (Cordulia aenea)
Grøn Smaragdlibel
Cordulia aenea
Sortbenet Ovalløber (Amara ovata)
Sortbenet Ovalløber
Amara ovata

De senest indberettede arter i Naturbasen: