Observation af Epitrix pubescens

31. marts 2021


Epitrix pubescens 1 imago


Sjælland


fundet i fugtigt område



Epitrix pubescens (Epitrix pubescens)
Foto: Yvonne Engmann
Epitrix pubescens (Epitrix pubescens)
Foto: Yvonne Engmann

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Sanglærke (Alauda arvensis)
Sanglærke
Alauda arvensis
Gulspurv (Emberiza citrinella)
Gulspurv
Emberiza citrinella
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Nældens Takvinge (Aglais urticae)
Nældens Takvinge
Aglais urticae
Grågås (Anser anser)
Grågås
Anser anser
Følfod (Tussilago farfara)
Følfod
Tussilago farfara
Gyldenris sp. (Solidago sp.)
Gyldenris sp.
Solidago sp.
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Troldand (Aythya fuligula)
Troldand
Aythya fuligula
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Tveskægget Ærenpris (Veronica chamaedrys)
Tveskægget Ærenpris
Veronica chamaedrys
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Kornbladbille sp. (Oulema sp.)
Kornbladbille sp.
Oulema sp.
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Gråstrubet Lappedykker (Podiceps grisegena)
Gråstrubet Lappedykker
Podiceps grisegena
Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
Treplettet Nældetæge
Liocoris tripustulatus
Pukkelrygget Stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
Pukkelrygget Stavedderkop
Tetragnatha obtusa
Vibe (Vanellus vanellus)
Vibe
Vanellus vanellus
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Stenus sp. (Stenus sp.)
Stenus sp.
Lyse-Siv (Juncus effusus)
Lyse-Siv
Juncus effusus
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Musvåge (Buteo buteo)
Musvåge
Buteo buteo
Gulhovedet Agerrovbille (Tachyporus obtusus)
Gulhovedet Agerrovbille
Tachyporus obtusus
Vand-Mynte (Mentha aquatica)
Vand-Mynte
Mentha aquatica
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Gråand (Anas platyrhynchos)
Gråand
Anas platyrhynchos
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
Stikmyre sp.
Myrmica sp.
Posthornsnegl (Planorbarius corneus)
Posthornsnegl
Planorbarius corneus
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Rød Jordmide (Trombidium holosericeum)
Rød Jordmide
Trombidium holosericeum
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Busksnegl (Fruticicola fruticum)
Busksnegl
Fruticicola fruticum
Ravsnegl ubest. (Succineidae indet.)
Ravsnegl ubest.
Succineidae indet.
Knopsvane (Cygnus olor)
Knopsvane
Cygnus olor
Havesnegl (Cepaea hortensis)
Havesnegl
Cepaea hortensis
Grå-Pil (Salix cinerea ssp. cinerea)
Grå-Pil
Salix cinerea ssp. cinerea
Drossel ubest. (Turdinae indet.)
Drossel ubest.
Turdinae indet.
Almindelig Hyld (Sambucus nigra)
Almindelig Hyld
Sambucus nigra
Bakke-Jordbær (Fragaria viridis)
Bakke-Jordbær
Fragaria viridis
Humlebi sp. (Bombus sp.)
Humlebi sp.
Bombus sp.
Altica sp. (Altica sp.)
Altica sp.
Scolopostethus sp. (Scolopostethus sp.)
Scolopostethus sp.
Skovsnegl/Dræbersnegl ubest., samt bastarder  (Arion ater / rufus / vulgaris / empiricorum)
Skovsnegl/Dræbersnegl ubest., samt bastarder
Arion ater / rufus / vulgaris / empiricorum
Demetrias atricapillus (Demetrias atricapillus)
Demetrias atricapillus
Museedderkop sp. (Scotophaeus sp.)
Museedderkop sp.
Scotophaeus sp.
Almindelig Moseløber (Acupalpus meridianus)
Almindelig Moseløber
Acupalpus meridianus
Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
Krabbeedderkop sp.
Xysticus sp.
Kærbaldakinspinder (Microlinyphia impigra)
Kærbaldakinspinder
Microlinyphia impigra
Pukkelhovedet Dværgedderkop (Hypomma bituberculatum)
Pukkelhovedet Dværgedderkop
Hypomma bituberculatum
Clubiona sp. (Clubiona sp.)
Clubiona sp.
Tornet Græstæge (Stenodema calcarata)
Tornet Græstæge
Stenodema calcarata
Gymnetron veronicae (Gymnetron veronicae)
Gymnetron veronicae
Bille ubest. (Coleoptera indet.)
Bille ubest.
Coleoptera indet.
Isotoma sp. (viridis gruppe) (Isotoma sp. (viridis gruppe))
Isotoma sp. (viridis gruppe)
Apion fulvipes (Apion fulvipes)
Apion fulvipes
Skræppebladbille (Gastrophysa viridula)
Skræppebladbille
Gastrophysa viridula
Clubiona sp. (Clubiona sp.)
Clubiona sp.
Trips ubest. (Thysanoptera indet.)
Trips ubest.
Thysanoptera indet.
Bredrygget Moseløber (Acupalpus parvulus)
Bredrygget Moseløber
Acupalpus parvulus
Bembidion ubest. (Bembidion indet.)
Bembidion ubest.
Bembidion indet.
Helochares obscurus (Helochares obscurus)
Helochares obscurus
Gulrandet Kvikløber (Agonum marginatum)
Gulrandet Kvikløber
Agonum marginatum
Julidae ubest. (Julidae indet.)
Julidae ubest.
Julidae indet.
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Perleedderkop (Enoplognatha ovata)
Perleedderkop
Enoplognatha ovata
Toplettet Glansløber (Bembidion biguttatum)
Toplettet Glansløber
Bembidion biguttatum
Atheta sp. (Atheta sp.)
Atheta sp.
Almindelig Piratjagtedderkop (Pirata piraticus)
Almindelig Piratjagtedderkop
Pirata piraticus
Laccobius colon (Laccobius colon)
Laccobius colon
Dyschirius sp. (Dyschirius sp.)
Dyschirius sp.
Skov-Jordbær (Fragaria vesca)
Skov-Jordbær
Fragaria vesca
Pelenomus canaliculatus (Pelenomus canaliculatus)
Pelenomus canaliculatus
Bembidion ubest. (Bembidion indet.)
Bembidion ubest.
Bembidion indet.
Bembidion ubest. (Bembidion indet.)
Bembidion ubest.
Bembidion indet.
Agersnegl (Deroceras agreste)
Agersnegl
Deroceras agreste
Cypha sp. (Cypha sp.)
Cypha sp.

De senest indberettede arter i Naturbasen: