Observation af Cypha longicornis

Indberettet af: Brian Willum Petersen
2 visninger
31. marts 2021


Cypha longicornis 1 Imago


Sjælland



Cypha longicornis (Cypha longicornis)
Foto: Brian Willum Petersen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Atheta sp. (Atheta sp.)
Atheta sp.
Julidae ubest. (Julidae indet.)
Julidae ubest.
Julidae indet.
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
Rød Dværgbænkebider
Trichoniscus pusillus
Linyphiidae ubest. (Linyphiidae indet.)
Linyphiidae ubest.
Linyphiidae indet.
Summeedderkop (Anyphaena accentuata)
Summeedderkop
Anyphaena accentuata
Pardosa sp. (Pardosa sp.)
Pardosa sp.
Bogfinke/Kvækerfinke (Fringilla coelebs/montifringilla)
Bogfinke/Kvækerfinke
Fringilla coelebs/montifringilla
Stor Flagspætte (Dendrocopos major)
Stor Flagspætte
Dendrocopos major
Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
Vinbjergsnegl
Helix pomatia
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Jordskolopender (Geophilus sp.)
Jordskolopender
Geophilus sp.
Bronzejordløber (Pterostichus oblongopunctatus)
Bronzejordløber
Pterostichus oblongopunctatus
Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
Sumpbille sp.
Cyphon sp.
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Pukkelrygget Stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
Pukkelrygget Stavedderkop
Tetragnatha obtusa
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Gråkrage (Corvus cornix)
Gråkrage
Corvus cornix
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Trådorm ubest. (Mermithidae indet.)
Trådorm ubest.
Mermithidae indet.
Citronsommerfugl (Gonepteryx rhamni)
Citronsommerfugl
Gonepteryx rhamni
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Forårsmejer
Rilaena triangularis
Metellina sp. (Metellina sp.)
Metellina sp.
Metellina sp. (Metellina sp.)
Metellina sp.
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Hvid Anemone (Anemone nemorosa)
Hvid Anemone
Anemone nemorosa
Damaeus onustus (Damaeus onustus)
Damaeus onustus
Strophosoma capitatum (Strophosoma capitatum)
Strophosoma capitatum
Stavedderkop sp. (Tetragnatha sp.)
Stavedderkop sp.
Tetragnatha sp.
Anthobium unicolor (Anthobium unicolor)
Anthobium unicolor
Lille broget kuglebænkebider (Armadillidium pulchellum)
Lille broget kuglebænkebider
Armadillidium pulchellum
Dråberovbille (Scaphidium quadrimaculatum)
Dråberovbille
Scaphidium quadrimaculatum
Netskyggebille (Bolitophagus reticulatus)
Netskyggebille
Bolitophagus reticulatus
Sepedophilus marshami (Sepedophilus marshami)
Sepedophilus marshami
Tachyporus chrysomelinus/dispar (Tachyporus chrysomelinus/dispar)
Tachyporus chrysomelinus/dispar
Myrerøver (Drusilla canaliculata)
Myrerøver
Drusilla canaliculata
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Heterocerus fenestratus (Heterocerus fenestratus)
Heterocerus fenestratus
Ene (Juniperus communis)
Ene
Juniperus communis
Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
Agurkeedderkop sp.
Araniella sp.
Brachygluta helferi (Brachygluta helferi)
Brachygluta helferi
Børsteløber (Loricera pilicornis)
Børsteløber
Loricera pilicornis
Acrotrichis sp. (Acrotrichis sp.)
Acrotrichis sp.
Blankplettet Tandbuk (Rhagium mordax)
Blankplettet Tandbuk
Rhagium mordax
Lagynodes pallidus (Lagynodes pallidus)
Lagynodes pallidus
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
Glimmerbøsse sp.
Meligethes sp.
Bladribbesnudebille (Ceutorhynchus pallidactylus)
Bladribbesnudebille
Ceutorhynchus pallidactylus
Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
Æggebæreren
Neottiura bimaculata
Omalium rivulare (Omalium rivulare)
Omalium rivulare
Isotoma riparia (Isotoma riparia)
Isotoma riparia
Hypogastruridae ubest. (Hypogastruridae ubest,)
Hypogastruridae ubest.
Hypogastruridae ubest,
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Coelostoma orbiculare (Coelostoma orbiculare)
Coelostoma orbiculare
Sort Stumpløber (Syntomus truncatellus)
Sort Stumpløber
Syntomus truncatellus
Psilopa nitidula (Psilopa nitidula)
Psilopa nitidula
Tovinget Insekt ubest. (Diptera indet.)
Tovinget Insekt ubest.
Diptera indet.
Trochosa sp. (Trochosa sp.)
Trochosa sp.
Spindler ubest. (Arachnida indet.)
Spindler ubest.
Arachnida indet.
Gonatium rubens (Gonatium rubens)
Gonatium rubens
Enochrus sp. (Enochrus sp.)
Enochrus sp.
Tangvandkær (Cercyon littoralis)
Tangvandkær
Cercyon littoralis
Anacaena sp. (Anacaena sp.)
Anacaena sp.
Olibrus sp. (Olibrus sp.)
Olibrus sp.
Philonthus salinus (Philonthus salinus)
Philonthus salinus
Crambidae ubest. (Crambidae indet.)
Crambidae ubest.
Crambidae indet.
Peritrechus nubilus (Peritrechus nubilus)
Peritrechus nubilus
Gyrohypnus fracticornis (Gyrohypnus fracticornis)
Gyrohypnus fracticornis
Markjordløber (Pterostichus melanarius)
Markjordløber
Pterostichus melanarius
Xantholinus sp. (Xantholinus sp.)
Xantholinus sp.
Mørkgrønlig Glansløber (Bembidion assimile)
Mørkgrønlig Glansløber
Bembidion assimile
Liden Jordløber (Pterostichus minor)
Liden Jordløber
Pterostichus minor
Moseskolopender (Lithobius calcaratus)
Moseskolopender
Lithobius calcaratus
Almindelig Buskspringhale (Entomobrya nivalis)
Almindelig Buskspringhale
Entomobrya nivalis
Melanotus sp. (Melanotus sp.)
Melanotus sp.
Ampedus sp. (Ampedus sp.)
Ampedus sp.
Lasius sp. (Lasius sp.)
Lasius sp.
Entomobrya sp. (Entomobrya sp.)
Entomobrya sp.
Mørk Sandhopper (Orchestia gammarellus)
Mørk Sandhopper
Orchestia gammarellus
Noctuidae ubest. (Noctuidae indet.)
Noctuidae ubest.
Noctuidae indet.

De senest indberettede arter i Naturbasen: