Observation af Ege-Voksskind

Indberettet af: Eva Scheel
1 visning
27. marts 2021


Ege-Voksskind (Peniophora quercina) talrig


Syddanmark



Ege-Voksskind (Peniophora quercina)
Foto: Eva Scheel

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Almindelig Engelsød (Polypodium vulgare)
Almindelig Engelsød
Polypodium vulgare
Vild Kørvel (Anthriscus sylvestris)
Vild Kørvel
Anthriscus sylvestris
Enårig Rapgræs (Poa annua)
Enårig Rapgræs
Poa annua
Almindelig Gedeblad (Lonicera periclymenum)
Almindelig Gedeblad
Lonicera periclymenum
Skovsyre (Oxalis acetosella)
Skovsyre
Oxalis acetosella
Sangdrossel (Turdus philomelos)
Sangdrossel
Turdus philomelos
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Spætmejse (Sitta europaea)
Spætmejse
Sitta europaea
Ravn (Corvus corax)
Ravn
Corvus corax
Almindelig Fingerbøl (Digitalis purpurea)
Almindelig Fingerbøl
Digitalis purpurea
Dværg-Påskelilje (Narcissus x cyclazetta)
Dværg-Påskelilje
Narcissus x cyclazetta
Hedelyng (Calluna vulgaris)
Hedelyng
Calluna vulgaris
Lyng-Snerre (Galium saxatile)
Lyng-Snerre
Galium saxatile
Blåtop (Molinia caerulea)
Blåtop
Molinia caerulea
Gyvel (Cytisus scoparius)
Gyvel
Cytisus scoparius
Stor Fladstjerne (Stellaria holostea)
Stor Fladstjerne
Stellaria holostea
Smuk Perikon (Hypericum pulchrum)
Smuk Perikon
Hypericum pulchrum
Almindelig Vintergæk (Galanthus nivalis)
Almindelig Vintergæk
Galanthus nivalis
Gul Krokus (Crocus x stellaris)
Gul Krokus
Crocus x stellaris
Pyramide-Læbeløs (Ajuga pyramidalis)
Pyramide-Læbeløs
Ajuga pyramidalis
Liden Singrøn (Vinca minor)
Liden Singrøn
Vinca minor
Almindelig Slåenlav (Evernia prunastri)
Almindelig Slåenlav
Evernia prunastri
Hulbladet Fedtmos (Pseudoscleropodium purum)
Hulbladet Fedtmos
Pseudoscleropodium purum
Almindelig Fuglegræs (Stellaria media)
Almindelig Fuglegræs
Stellaria media
Almindelig Røn (Sorbus aucuparia)
Almindelig Røn
Sorbus aucuparia
Brombær (Rubus sect. Rubus)
Brombær
Rubus sect. Rubus
Bogfinke (Fringilla coelebs)
Bogfinke
Fringilla coelebs
Bævreasp (Populus tremula)
Bævreasp
Populus tremula
Burre-Snerre (Galium aparine)
Burre-Snerre
Galium aparine
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Ørnebregne (Pteridium aquilinum)
Ørnebregne
Pteridium aquilinum
Rynket Skållav (Parmelia sulcata)
Rynket Skållav
Parmelia sulcata
Tue-Grenlav (Ramalina fastigiata)
Tue-Grenlav
Ramalina fastigiata
Kruset / Bruchs Låddenhætte (Ulota crispa / bruchii)
Kruset / Bruchs Låddenhætte
Ulota crispa / bruchii
Tørst (Frangula alnus)
Tørst
Frangula alnus
Glansbladet Hæg (Prunus serotina)
Glansbladet Hæg
Prunus serotina
Almindelig Sølvlav (Phlyctis argena)
Almindelig Sølvlav
Phlyctis argena
Grågrøn Skivelav (Lecidella elaeochroma)
Grågrøn Skivelav
Lecidella elaeochroma
Skorpe-Ildporesvamp (Fuscoporia ferrea)
Skorpe-Ildporesvamp
Fuscoporia ferrea
Grøn Støvlav (Lepraria lobificans)
Grøn Støvlav
Lepraria lobificans
Mangeblomstret Frytle (Luzula multiflora)
Mangeblomstret Frytle
Luzula multiflora
Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
Gul Bævresvamp
Tremella mesenterica
Rød-Gran (Picea abies)
Rød-Gran
Picea abies
Almindelig Hyld (Sambucus nigra)
Almindelig Hyld
Sambucus nigra
Sød Æble (Malus domestica)
Sød Æble
Malus domestica
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Almindelig Judasøre (Auricularia auricula-judae)
Almindelig Judasøre
Auricularia auricula-judae
Kristtorn (Ilex aquifolium)
Kristtorn
Ilex aquifolium
Trind Fyrremos (Pleurozium schreberi)
Trind Fyrremos
Pleurozium schreberi
Rhopographus filicinus (Rhopographus filicinus)
Rhopographus filicinus
Kristtornminérflue (Phytomyza ilicis)
Kristtornminérflue
Phytomyza ilicis
Dun-Birk (Betula pubescens)
Dun-Birk
Betula pubescens
Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
Almindelig Bævretop
Exidia nigricans
Laksefarvet Voksskind (Peniophora incarnata)
Laksefarvet Voksskind
Peniophora incarnata
Almindelig Jomfruhår (Polytrichum commune)
Almindelig Jomfruhår
Polytrichum commune
Almindelig Grønskive (Chlorociboria aeruginascens)
Almindelig Grønskive
Chlorociboria aeruginascens
Dyr ubest. (Animalia indet.)
Dyr ubest.
Animalia indet.
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Løvskolopender (Lithobius melanops)
Løvskolopender
Lithobius melanops
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Krondyr (Cervus elaphus)
Krondyr
Cervus elaphus
Grævling (Meles meles)
Grævling
Meles meles
Rynket Lædersvamp (Stereum rugosum)
Rynket Lædersvamp
Stereum rugosum
Spæd Rosetlav (Physcia tenella)
Spæd Rosetlav
Physcia tenella
Éngriflet Hvidtjørn (Crataegus monogyna)
Éngriflet Hvidtjørn
Crataegus monogyna
Stor Regnorm (Lumbricus terrestris)
Stor Regnorm
Lumbricus terrestris
Polydesmus sp. (Polydesmus sp.)
Polydesmus sp.
Almindelig Cypresmos (Hypnum cupressiforme)
Almindelig Cypresmos
Hypnum cupressiforme
Sortbåndet Frostmåler (Agriopis leucophaearia)
Sortbåndet Frostmåler
Agriopis leucophaearia
Jordskolopender (Geophilus sp.)
Jordskolopender
Geophilus sp.
Ichneumon gracilentus (Ichneumon gracilentus)
Ichneumon gracilentus
Sortbåndet Frostmåler (Agriopis leucophaearia)
Sortbåndet Frostmåler
Agriopis leucophaearia
Stor Kransemos (Rhytidiadelphus triquetrus)
Stor Kransemos
Rhytidiadelphus triquetrus
Labyrint-Tandsvamp (Xylodon raduloides)
Labyrint-Tandsvamp
Xylodon raduloides
Smalbladet Mangeløv (Dryopteris carthusiana)
Smalbladet Mangeløv
Dryopteris carthusiana
Almindelig Hundegræs (Dactylis glomerata ssp. glomerata)
Almindelig Hundegræs
Dactylis glomerata ssp. glomerata
Liljekonval (Convallaria majalis)
Liljekonval
Convallaria majalis
Almindelig Støvlav (Lepraria incana)
Almindelig Støvlav
Lepraria incana
Forskelligbladet Vortetand (Kindbergia praelonga)
Forskelligbladet Vortetand
Kindbergia praelonga
Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
Skovskarnbasse
Anoplotrupes stercorosus
Muldvarp (Talpa europaea)
Muldvarp
Talpa europaea
Spætmejse (Sitta europaea)
Spætmejse
Sitta europaea
Tøndersvamp (Fomes fomentarius)
Tøndersvamp
Fomes fomentarius
Musvåge (Buteo buteo)
Musvåge
Buteo buteo
Vorterod (Ranunculus ficaria)
Vorterod
Ranunculus ficaria
Hvid Anemone (Anemone nemorosa)
Hvid Anemone
Anemone nemorosa
Skovsalat (Mycelis muralis)
Skovsalat
Mycelis muralis
Almindelig Cypresmos (Hypnum cupressiforme)
Almindelig Cypresmos
Hypnum cupressiforme
Randbæltet Hovporesvamp (Fomitopsis pinicola)
Randbæltet Hovporesvamp
Fomitopsis pinicola
Krumbladet Stødmos (Nowellia curvifolia)
Krumbladet Stødmos
Nowellia curvifolia
Bølget Krybstjerne (Plagiomnium undulatum)
Bølget Krybstjerne
Plagiomnium undulatum
Bølget Katrinemos (Atrichum undulatum)
Bølget Katrinemos
Atrichum undulatum
Bredbladet Mangeløv (Dryopteris dilatata)
Bredbladet Mangeløv
Dryopteris dilatata
Fjeld-Fjerbregne (Athyrium distentifolium)
Fjeld-Fjerbregne
Athyrium distentifolium
Bæltet Læderporesvamp (Trametes ochracea)
Bæltet Læderporesvamp
Trametes ochracea
Galle-Platfodsflue (Agathomyia wankowiczii)
Galle-Platfodsflue
Agathomyia wankowiczii
Blåbær (Vaccinium myrtillus)
Blåbær
Vaccinium myrtillus
Skvalderkål (Aegopodium podagraria)
Skvalderkål
Aegopodium podagraria
Dag-Pragtstjerne (Silene dioica)
Dag-Pragtstjerne
Silene dioica
Stær (Sturnus vulgaris)
Stær
Sturnus vulgaris
Stød-Bægerlav (Cladonia ochrochlora)
Stød-Bægerlav
Cladonia ochrochlora
Toplettet Spejlløber (Notiophilus biguttatus)
Toplettet Spejlløber
Notiophilus biguttatus
Almindelig Kløvtand (Dicranum scoparium)
Almindelig Kløvtand
Dicranum scoparium
Ege-Bævretop (Exidia glandulosa)
Ege-Bævretop
Exidia glandulosa
Ege-Labyrintsvamp (Daedalea quercina)
Ege-Labyrintsvamp
Daedalea quercina
Stiv Ruslædersvamp (Hymenochaete rubiginosa)
Stiv Ruslædersvamp
Hymenochaete rubiginosa
Almindelig Hønsetarm (Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare)
Almindelig Hønsetarm
Cerastium fontanum ssp. vulgare var. vulgare
Lancet-Vejbred (Plantago lanceolata)
Lancet-Vejbred
Plantago lanceolata
Lav Ranunkel (Ranunculus repens)
Lav Ranunkel
Ranunculus repens
Almindelig Røllike (Achillea millefolium)
Almindelig Røllike
Achillea millefolium
Almindelig Syre (Rumex acetosa)
Almindelig Syre
Rumex acetosa
Melet Grenlav (Ramalina farinacea)
Melet Grenlav
Ramalina farinacea
Almindelig Svinemælk (Sonchus oleraceus)
Almindelig Svinemælk
Sonchus oleraceus
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Skovjæger (Pardosa saltans)
Skovjæger
Pardosa saltans
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Tusindfryd (Bellis perennis)
Tusindfryd
Bellis perennis
Almindelig Fingerbøl (Digitalis purpurea)
Almindelig Fingerbøl
Digitalis purpurea
Forskelligbladet Vortetand (Kindbergia praelonga)
Forskelligbladet Vortetand
Kindbergia praelonga
Bløddyr ubest. (Mollusca indet.)
Bløddyr ubest.
Mollusca indet.
Lyse-Siv (Juncus effusus)
Lyse-Siv
Juncus effusus
Sitka-Gran (Picea sitchensis)
Sitka-Gran
Picea sitchensis
Hedelyng (Calluna vulgaris)
Hedelyng
Calluna vulgaris
Lyng-Snerre (Galium saxatile)
Lyng-Snerre
Galium saxatile
Gyvel (Cytisus scoparius)
Gyvel
Cytisus scoparius
Vinter-Stilkporesvamp (Polyporus brumalis)
Vinter-Stilkporesvamp
Polyporus brumalis
Rødmende Læderporesvamp (Trametes confragosa)
Rødmende Læderporesvamp
Trametes confragosa
Blåtop (Molinia caerulea)
Blåtop
Molinia caerulea
Krage sp. (Corvus corone/cornix)
Krage sp.
Corvus corone/cornix
Hare (Lepus europaeus)
Hare
Lepus europaeus
Bølget Bunke (Deschampsia flexuosa)
Bølget Bunke
Deschampsia flexuosa
Almindelig Kongepen (Hypochoeris radicata)
Almindelig Kongepen
Hypochoeris radicata
Indsvunden Bægerlav (Cladonia macilenta)
Indsvunden Bægerlav
Cladonia macilenta
Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
Rød Skovmyre ubest.
Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis
Læge-Ærenpris (Veronica officinalis)
Læge-Ærenpris
Veronica officinalis
Skov-Fyr (Pinus sylvestris)
Skov-Fyr
Pinus sylvestris
Sølvgran (Abies procera)
Sølvgran
Abies procera
Dun-Birk (Betula pubescens)
Dun-Birk
Betula pubescens
Hekse-Sækdug (Taphrina betulina)
Hekse-Sækdug
Taphrina betulina
Stor Galæblehveps (Cynips quercusfolii)
Stor Galæblehveps
Cynips quercusfolii
Håret Frytle (Luzula pilosa)
Håret Frytle
Luzula pilosa
Svamp ubest. (Fungi indet.)
Svamp ubest.
Fungi indet.
Stor Fladstjerne (Stellaria holostea)
Stor Fladstjerne
Stellaria holostea
Knop-Siv (Juncus conglomeratus)
Knop-Siv
Juncus conglomeratus
Glat Dueurt (Epilobium montanum)
Glat Dueurt
Epilobium montanum
Feber-Nellikerod (Geum urbanum)
Feber-Nellikerod
Geum urbanum
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Almindelig Østershat (Pleurotus ostreatus)
Almindelig Østershat
Pleurotus ostreatus
Klokkeskilla sp. (Hyacinthoides sp.)
Klokkeskilla sp.
Hyacinthoides sp.
Almindelig Vintergæk (Galanthus nivalis)
Almindelig Vintergæk
Galanthus nivalis
Vår-Krokus (Crocus vernus)
Vår-Krokus
Crocus vernus
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Kommentar til turen:
  • Sammen med Martin Reimers, Marianne Siticum og Liselotte Ladegaard

De senest indberettede arter i Naturbasen: