Observation af Anthobium unicolor

Indberettet af: Yvonne Engmann
1 visning
15. marts 2021


Anthobium unicolor 3 imago


Sjælland



Anthobium unicolor (Anthobium unicolor)
Foto: Yvonne Engmann

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Bævreasp (Populus tremula)
Bævreasp
Populus tremula
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Pil sp. (Salix sp.)
Pil sp.
Salix sp.
Almindelig Vintergæk (Galanthus nivalis)
Almindelig Vintergæk
Galanthus nivalis
Skov-Fyr (Pinus sylvestris)
Skov-Fyr
Pinus sylvestris
Gulspurv (Emberiza citrinella)
Gulspurv
Emberiza citrinella
Feber-Nellikerod (Geum urbanum)
Feber-Nellikerod
Geum urbanum
Strandskade (Haematopus ostralegus)
Strandskade
Haematopus ostralegus
Følfod (Tussilago farfara)
Følfod
Tussilago farfara
Rød-El (Alnus glutinosa)
Rød-El
Alnus glutinosa
Pile-Bævretop (Exidia recisa)
Pile-Bævretop
Exidia recisa
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Knopsvane (Cygnus olor)
Knopsvane
Cygnus olor
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Tagrør (Phragmites australis)
Tagrør
Phragmites australis
Troldand (Aythya fuligula)
Troldand
Aythya fuligula
Taffeland (Aythya ferina)
Taffeland
Aythya ferina
Sanglærke (Alauda arvensis)
Sanglærke
Alauda arvensis
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Spætmejse (Sitta europaea)
Spætmejse
Sitta europaea
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Strandskade (Haematopus ostralegus)
Strandskade
Haematopus ostralegus
Grågås (Anser anser)
Grågås
Anser anser
Fiskehejre (Ardea cinerea)
Fiskehejre
Ardea cinerea
Solsort (Turdus merula)
Solsort
Turdus merula
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Vorte-Birk (Betula pendula)
Vorte-Birk
Betula pendula
Demetrias atricapillus (Demetrias atricapillus)
Demetrias atricapillus
Gravand (Tadorna tadorna)
Gravand
Tadorna tadorna
Sølvmåge (Larus argentatus)
Sølvmåge
Larus argentatus
Hvid Vipstjert (Motacilla alba)
Hvid Vipstjert
Motacilla alba
Brungrøn Bægerlav  (Cladonia chlorophaea)
Brungrøn Bægerlav
Cladonia chlorophaea
Rød Tvetand (Lamium purpureum)
Rød Tvetand
Lamium purpureum
Strand-Bede (Beta vulgaris ssp. maritima)
Strand-Bede
Beta vulgaris ssp. maritima
Knopsvane (Cygnus olor)
Knopsvane
Cygnus olor
Almindelig Æggeblommelav (Candelariella vitellina)
Almindelig Æggeblommelav
Candelariella vitellina
Kuglebænkebider sp. (Armadillidium sp.)
Kuglebænkebider sp.
Armadillidium sp.
Blæretang (Fucus vesiculosus)
Blæretang
Fucus vesiculosus
Almindelig Søstjerne (Asterias rubens)
Almindelig Søstjerne
Asterias rubens
Almindelig Posthornsorm (Spirorbis spirorbis)
Almindelig Posthornsorm
Spirorbis spirorbis
Almindelig Strandkrabbe (Carcinus maenas)
Almindelig Strandkrabbe
Carcinus maenas
Brødkrummesvamp (Halichondria panicea)
Brødkrummesvamp
Halichondria panicea
Glat Hindemosdyr (Membranipora membranacea)
Glat Hindemosdyr
Membranipora membranacea
Tangloppe sp. (Gammarus sp.)
Tangloppe sp.
Gammarus sp.
Vibe (Vanellus vanellus)
Vibe
Vanellus vanellus
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Stor Nælde (Urtica dioica)
Stor Nælde
Urtica dioica
Burre-Snerre (Galium aparine)
Burre-Snerre
Galium aparine
Bramgås (Branta leucopsis)
Bramgås
Branta leucopsis
Halsbåndstroldand (Aythya collaris)
Halsbåndstroldand
Aythya collaris
Pibeand (Anas penelope)
Pibeand
Anas penelope
Tårnfalk (Falco tinnunculus)
Tårnfalk
Falco tinnunculus
Bredrygget Moseløber (Acupalpus parvulus)
Bredrygget Moseløber
Acupalpus parvulus
Markglansløber (Bembidion lampros)
Markglansløber
Bembidion lampros
Tachinus rufipes (Tachinus rufipes)
Tachinus rufipes
Pile-fløjlsfod (Flammulina elastica)
Pile-fløjlsfod
Flammulina elastica
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Elachiptera brevipennis (Elachiptera brevipennis)
Elachiptera brevipennis
Gråsidesnegl (Arion circumscriptus)
Gråsidesnegl
Arion circumscriptus
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Mørk Damløber (Stenolophus mixtus)
Mørk Damløber
Stenolophus mixtus
Stenus sp. (Stenus sp.)
Stenus sp.
Tachinus corticinus (Tachinus corticinus)
Tachinus corticinus
Balaustium sp. (Balaustium sp.)
Balaustium sp.
Storfrugtet Lavpest (Lichenoconium xanthoriae)
Storfrugtet Lavpest
Lichenoconium xanthoriae
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Storfrugtet Lavpest (Lichenoconium xanthoriae)
Storfrugtet Lavpest
Lichenoconium xanthoriae
Gaffeltang (Furcellaria lumbricalis)
Gaffeltang
Furcellaria lumbricalis
Atheta sp. (Atheta sp.)
Atheta sp.
Kommentar til turen:
  • hyggelig tur sammen med Ebbe Kristensen

De senest indberettede arter i Naturbasen: