Observation af Tidselkuglebille

Indberettet af: Yvonne Engmann
1 visning
24. februar 2021


Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum) 1 imago


Sjælland



Tidselkuglebille (Sphaeroderma testaceum)
Foto: Yvonne Engmann

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Håret Lædersvamp (Stereum hirsutum)
Håret Lædersvamp
Stereum hirsutum
Isotoma sp. (viridis gruppe) (Isotoma sp. (viridis gruppe))
Isotoma sp. (viridis gruppe)
Sporecikade ubest. (Delphacidae indet.)
Sporecikade ubest.
Delphacidae indet.
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Stenus sp. (Stenus sp.)
Stenus sp.
Apion sp. (Apion sp.)
Apion sp.
Altica sp. (Altica sp.)
Altica sp.
Dicyrtomina saundersi (Dicyrtomina saundersi)
Dicyrtomina saundersi
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Gulspurv (Emberiza citrinella)
Gulspurv
Emberiza citrinella
Lyse-Siv (Juncus effusus)
Lyse-Siv
Juncus effusus
Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
Balalajkaedderkop
Episinus angulatus
Skovbaldakinspinder (Linyphia hortensis)
Skovbaldakinspinder
Linyphia hortensis
Tagrør-Tvecellerust (Puccinia phragmitis)
Tagrør-Tvecellerust
Puccinia phragmitis
Askekræft (Pseudomonas savastanoi pv. fraxini)
Askekræft
Pseudomonas savastanoi pv. fraxini
Gærde-Vikke (Vicia sepium)
Gærde-Vikke
Vicia sepium
Almindelig Krabbeedderkop (Xysticus cristatus)
Almindelig Krabbeedderkop
Xysticus cristatus
Kornbladbille sp. (Oulema sp.)
Kornbladbille sp.
Oulema sp.
Almindelig Sølvlav (Phlyctis argena)
Almindelig Sølvlav
Phlyctis argena
Rød-Eg (Quercus rubra)
Rød-Eg
Quercus rubra
Bøg (Fagus sylvatica)
Bøg
Fagus sylvatica
Cantharis sp. (Cantharis sp.)
Cantharis sp.
Rynket Skållav (Parmelia sulcata)
Rynket Skållav
Parmelia sulcata
Gelis sp. (Gelis sp.)
Gelis sp.
Stød-Bægerlav (Cladonia ochrochlora)
Stød-Bægerlav
Cladonia ochrochlora
Grøn Mikrocikade (Empoasca vitis)
Grøn Mikrocikade
Empoasca vitis
Stiv Ruslædersvamp (Hymenochaete rubiginosa)
Stiv Ruslædersvamp
Hymenochaete rubiginosa
Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
Gul Bævresvamp
Tremella mesenterica
Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
Broget Læderporesvamp
Trametes versicolor
Håret Lædersvamp (Stereum hirsutum)
Håret Lædersvamp
Stereum hirsutum
Laksefarvet Voksskind (Peniophora incarnata)
Laksefarvet Voksskind
Peniophora incarnata
Stilk-Eg (Quercus robur)
Stilk-Eg
Quercus robur
Ege-Bævretop (Exidia glandulosa)
Ege-Bævretop
Exidia glandulosa
Almindelig Væggelav (Xanthoria parietina)
Almindelig Væggelav
Xanthoria parietina
Brun Kantskivelav (Lecanora chlarotera)
Brun Kantskivelav
Lecanora chlarotera
Grågrøn Skivelav (Lecidella elaeochroma)
Grågrøn Skivelav
Lecidella elaeochroma
Polydesmus sp. (Polydesmus sp.)
Polydesmus sp.
Ege-Voksskind (Peniophora quercina)
Ege-Voksskind
Peniophora quercina
Sveden Sodporesvamp (Bjerkandera adusta)
Sveden Sodporesvamp
Bjerkandera adusta
Tøndersvamp (Fomes fomentarius)
Tøndersvamp
Fomes fomentarius
Kliddet Fnughat (Tubaria furfuracea)
Kliddet Fnughat
Tubaria furfuracea
Randbæltet Hovporesvamp (Fomitopsis pinicola)
Randbæltet Hovporesvamp
Fomitopsis pinicola
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
Almindelig Bævretop
Exidia nigricans
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Dunet Randtråd (Phanerochaete velutina)
Dunet Randtråd
Phanerochaete velutina
Ege-Voksskind (Peniophora quercina)
Ege-Voksskind
Peniophora quercina
Labyrint-Tandsvamp (Xylodon raduloides)
Labyrint-Tandsvamp
Xylodon raduloides
Mørkrandet Voksskind (Peniophora limitata)
Mørkrandet Voksskind
Peniophora limitata
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Spiral-Langhornspringhale (Pogonognathellus longicornis)
Spiral-Langhornspringhale
Pogonognathellus longicornis
Anthobium unicolor (Anthobium unicolor)
Anthobium unicolor
Apion fulvipes (Apion fulvipes)
Apion fulvipes
Apion frumentarium (Apion frumentarium)
Apion frumentarium
Apion meliloti (Apion meliloti)
Apion meliloti
Apion fulvipes (Apion fulvipes)
Apion fulvipes
Berytinus minor (Berytinus minor)
Berytinus minor
Demetrias atricapillus (Demetrias atricapillus)
Demetrias atricapillus
Scolopostethus sp. (Scolopostethus sp.)
Scolopostethus sp.
Skovkvikløber (Platynus assimilis)
Skovkvikløber
Platynus assimilis
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Stenus flavipes (Stenus flavipes)
Stenus flavipes
Ege-Kulskorpe (Diatrypella quercina)
Ege-Kulskorpe
Diatrypella quercina
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Sort Skovsnegl (Arion ater)
Sort Skovsnegl
Arion ater
Ahorn-Rynkeplet (Rhytisma acerinum)
Ahorn-Rynkeplet
Rhytisma acerinum
Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
Æggebæreren
Neottiura bimaculata
Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
Æggebæreren
Neottiura bimaculata
Bille ubest. (Coleoptera indet.)
Bille ubest.
Coleoptera indet.
Bladhveps ubest. (Tenthredinidae indet.)
Bladhveps ubest.
Tenthredinidae indet.
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Metellina sp. (Metellina sp.)
Metellina sp.
Bladlus ubest. (Aphidoidea indet.)
Bladlus ubest.
Aphidoidea indet.
Stribet Baldakinspinder (Stemonyphantes lineatus)
Stribet Baldakinspinder
Stemonyphantes lineatus
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
Sortstribet Hedehjulspinder
Mangora acalypha
Tenuiphantes sp. (Tenuiphantes sp.)
Tenuiphantes sp.
Kliddet Fnughat (Tubaria furfuracea)
Kliddet Fnughat
Tubaria furfuracea
Bladloppe ubest. (Psylloidea indet.)
Bladloppe ubest.
Psylloidea indet.
Net-Agersnegl (Deroceras reticulatum)
Net-Agersnegl
Deroceras reticulatum
Almindelig Slåenlav (Evernia prunastri)
Almindelig Slåenlav
Evernia prunastri
Stråle-Åresvamp (Phlebia radiata)
Stråle-Åresvamp
Phlebia radiata
Mos ubest. (Bryophyta indet.)
Mos ubest.
Bryophyta indet.
Bøge-Kulbær (Hypoxylon fragiforme)
Bøge-Kulbær
Hypoxylon fragiforme
Glat Naftalinskind (Cerocorticium confluens)
Glat Naftalinskind
Cerocorticium confluens
Apion fulvipes (Apion fulvipes)
Apion fulvipes
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Anthobium atrocephalum (Anthobium atrocephalum)
Anthobium atrocephalum
Kommentar til turen:
  • Hyggelig tur sammen med Ebbe Kristensen

De senest indberettede arter i Naturbasen: