Observation af Rød Sporebaldrian

12. september 2020


Rød Sporebaldrian (Centranthus ruber) 1


Hovedstaden



Rød Sporebaldrian (Centranthus ruber)
Foto: Peter Christensen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Lys Snerretæge (Polymerus vulneratus)
Lys Snerretæge
Polymerus vulneratus
Håret Engtæge (Lygus rugulipennis)
Håret Engtæge
Lygus rugulipennis
Ruderat-Kuglebærerflue (Sphaerophoria rueppelli)
Ruderat-Kuglebærerflue
Sphaerophoria rueppelli
Gyldenlak (Erysimum cheiri)
Gyldenlak
Erysimum cheiri
Almindelig Svinemælk (Sonchus oleraceus)
Almindelig Svinemælk
Sonchus oleraceus
Ru Svinemælk (Sonchus asper)
Ru Svinemælk
Sonchus asper
Mursennep (Diplotaxis muralis)
Mursennep
Diplotaxis muralis
Almindelig Brandbæger (Senecio vulgaris)
Almindelig Brandbæger
Senecio vulgaris
Svine-Mælde (Atriplex patula)
Svine-Mælde
Atriplex patula
Ungarsk Vejsennep (Sisymbrium altissimum)
Ungarsk Vejsennep
Sisymbrium altissimum
Have-balsamin (Impatiens balsamina)
Have-balsamin
Impatiens balsamina
Stinkende Karse (Lepidium ruderale)
Stinkende Karse
Lepidium ruderale
Liggende Vej-Pileurt (Polygonum aviculare ssp. microspermum)
Liggende Vej-Pileurt
Polygonum aviculare ssp. microspermum
Egernhale-Byg (Hordeum jubatum)
Egernhale-Byg
Hordeum jubatum
Kryb-Hvene (Agrostis stolonifera var. stolonifera)
Kryb-Hvene
Agrostis stolonifera var. stolonifera
Spyd-Mælde (Atriplex prostrata)
Spyd-Mælde
Atriplex prostrata
Jordbær-Kløver (Trifolium fragiferum)
Jordbær-Kløver
Trifolium fragiferum
Blank Ærenpris (Veronica polita)
Blank Ærenpris
Veronica polita
Uldbladet Kongelys (Verbascum densiflorum)
Uldbladet Kongelys
Verbascum densiflorum
Almindelig Markarve (Arenaria serpyllifolia ssp. serpyllifolia)
Almindelig Markarve
Arenaria serpyllifolia ssp. serpyllifolia
Almindelig Pengeurt (Thlaspi arvense)
Almindelig Pengeurt
Thlaspi arvense
Stortoppet Hvene (Agrostis gigantea)
Stortoppet Hvene
Agrostis gigantea
Kødet Hindeknæ (Spergularia salina)
Kødet Hindeknæ
Spergularia salina
Vejmælkebøtte sp. (Taraxacum sect. Taraxacum)
Vejmælkebøtte sp.
Taraxacum sect. Taraxacum
Udspærret Annelgræs (Puccinellia distans)
Udspærret Annelgræs
Puccinellia distans
Ægte Isop (Hyssopus officinalis)
Ægte Isop
Hyssopus officinalis
Sandsennep (Diplotaxis tenuifolia)
Sandsennep
Diplotaxis tenuifolia
Smalbladet Kællingetand (Lotus tenuis)
Smalbladet Kællingetand
Lotus tenuis
Jordskok (Helianthus tuberosus)
Jordskok
Helianthus tuberosus
Peber-Mynte (Mentha x piperita)
Peber-Mynte
Mentha x piperita
Fliget Tvetand (Lamium hybridum)
Fliget Tvetand
Lamium hybridum
Pigæble (Datura stramonium)
Pigæble
Datura stramonium
Have-Løvemund (Antirrhinum majus)
Have-Løvemund
Antirrhinum majus
Skærm-Vortemælk (Euphorbia helioscopia)
Skærm-Vortemælk
Euphorbia helioscopia
Nedliggende Surkløver (Oxalis corniculata)
Nedliggende Surkløver
Oxalis corniculata
Vej-Guldkarse (Rorippa sylvestris)
Vej-Guldkarse
Rorippa sylvestris
Farve-Gåseurt (Anthemis tinctoria)
Farve-Gåseurt
Anthemis tinctoria
Vedbend-Torskemund (Cymbalaria muralis)
Vedbend-Torskemund
Cymbalaria muralis
Finbladet Vejsennep (Descurainia sophia)
Finbladet Vejsennep
Descurainia sophia
Robinie (Robinia pseudoacacia)
Robinie
Robinia pseudoacacia
Blågrøn Gåsefod (Chenopodium glaucum)
Blågrøn Gåsefod
Chenopodium glaucum
Japan-Pileurt (Fallopia japonica)
Japan-Pileurt
Fallopia japonica
Rank Surkløver (Oxalis stricta)
Rank Surkløver
Oxalis stricta
Smalbladet Brandbæger (Senecio inaequidens)
Smalbladet Brandbæger
Senecio inaequidens
Leucanthemum ircutianum (Leucanthemum ircutianum)
Leucanthemum ircutianum
Tomat (Solanum lycopersicum)
Tomat
Solanum lycopersicum
Skinnende Storkenæb (Geranium lucidum)
Skinnende Storkenæb
Geranium lucidum
Grøn Mynte (Mentha spicata)
Grøn Mynte
Mentha spicata
Have-Morgenfrue (Calendula officinalis)
Have-Morgenfrue
Calendula officinalis
Have-Stedmoderblomst (Viola x wittrockiana)
Have-Stedmoderblomst
Viola x wittrockiana
Hundepersille (Aethusa cynapium)
Hundepersille
Aethusa cynapium
Kæmpe-Gåsefod (Chenopodium giganteum)
Kæmpe-Gåsefod
Chenopodium giganteum
Stilkblomstret Gåsefod (Chenopodium pedunculare)
Stilkblomstret Gåsefod
Chenopodium pedunculare
Opium-Valmue (Papaver somniferum)
Opium-Valmue
Papaver somniferum
Blågrøn Kogleaks (Schoenoplectus tabernaemontani)
Blågrøn Kogleaks
Schoenoplectus tabernaemontani
Strand-Skræppe (Rumex maritimus)
Strand-Skræppe
Rumex maritimus
Purpur-Storkenæb (Geranium purpureum)
Purpur-Storkenæb
Geranium purpureum
Orange Blærebælg (Colutea x media)
Orange Blærebælg
Colutea x media
Almindelig Solsikke (Helianthus annuus)
Almindelig Solsikke
Helianthus annuus
Mandel-Græskar (Cucurbita pepo)
Mandel-Græskar
Cucurbita pepo
Mangefrøet Gåsefod (Chenopodium polyspermum)
Mangefrøet Gåsefod
Chenopodium polyspermum
Asiatisk Kermesbær (Phytolacca acinosa)
Asiatisk Kermesbær
Phytolacca acinosa
Rød-Eg (Quercus rubra)
Rød-Eg
Quercus rubra
Farve-Reseda (Reseda luteola)
Farve-Reseda
Reseda luteola
Kinajute (Abutilon theophrasti)
Kinajute
Abutilon theophrasti
Ananaskirsebær (Physalis peruviana)
Ananaskirsebær
Physalis peruviana
Sommerfuglekløver (Oxalis triangularis)
Sommerfuglekløver
Oxalis triangularis
Hamp (Cannabis sativa)
Hamp
Cannabis sativa
Rød Gåsefod (Chenopodium rubrum)
Rød Gåsefod
Chenopodium rubrum
Strandsennep s.l. (Cakile maritima)
Strandsennep s.l.
Cakile maritima
Prikbladet Fredløs (Lysimachia punctata)
Prikbladet Fredløs
Lysimachia punctata
Portulak (Portulaca oleracea)
Portulak
Portulaca oleracea
Kær-Galtetand (Stachys palustris)
Kær-Galtetand
Stachys palustris
Ægte Blåkant (Nepeta racemosa)
Ægte Blåkant
Nepeta racemosa
Æselfoder (Onopordum acanthium)
Æselfoder
Onopordum acanthium
Æble-Mynte (Mentha x villosa)
Æble-Mynte
Mentha x villosa
Kærmindesøster (Brunnera macrophylla)
Kærmindesøster
Brunnera macrophylla
Opret Amarant (Amaranthus retroflexus)
Opret Amarant
Amaranthus retroflexus
Kartoffel (Solanum tuberosum)
Kartoffel
Solanum tuberosum
Have-Snerle (Calystegia pulchra)
Have-Snerle
Calystegia pulchra
Jødekirsebær (Physalis alkekengi)
Jødekirsebær
Physalis alkekengi
Kantbæger (Nicandra physalodes)
Kantbæger
Nicandra physalodes
Håret Solhat (Rudbeckia hirta)
Håret Solhat
Rudbeckia hirta
Nælde-Klokke (Campanula trachelium)
Nælde-Klokke
Campanula trachelium
Hjulkrone (Borago officinalis)
Hjulkrone
Borago officinalis
Violet Pigæble (Datura stramonium var. tatula)
Violet Pigæble
Datura stramonium var. tatula
Kær-Guldkarse (Rorippa palustris)
Kær-Guldkarse
Rorippa palustris
Hjertebladet Gåsefod (Chenopodium hybridum)
Hjertebladet Gåsefod
Chenopodium hybridum
Snerle-Pileurt (Fallopia convolvulus)
Snerle-Pileurt
Fallopia convolvulus
Dild (Anethum graveolens)
Dild
Anethum graveolens
Kransblomstret Katost (Malva verticillata var. verticillata)
Kransblomstret Katost
Malva verticillata var. verticillata
Salat-Cikorie (Cichorium intybus var. foliosum)
Salat-Cikorie
Cichorium intybus var. foliosum
Håret Natskygge (Solanum villosum ssp. villosum)
Håret Natskygge
Solanum villosum ssp. villosum
Moskus-Katost (Malva moschata)
Moskus-Katost
Malva moschata
Rundbladet Katost (Malva neglecta)
Rundbladet Katost
Malva neglecta
Almindelig Hanespore (Echinochloa crus-galli)
Almindelig Hanespore
Echinochloa crus-galli
Liden Ravnefod (Coronopus didymus)
Liden Ravnefod
Coronopus didymus
Bulmeurt (Hyoscyamus niger)
Bulmeurt
Hyoscyamus niger
Have-Mælde (Atriplex hortensis )
Have-Mælde
Atriplex hortensis
Liden Tvetand (Lamium amplexicaule)
Liden Tvetand
Lamium amplexicaule
Småblomstret Gulurt (Amsinckia micrantha)
Småblomstret Gulurt
Amsinckia micrantha
Liden Nælde (Urtica urens)
Liden Nælde
Urtica urens
Timeviser (Hibiscus trionum)
Timeviser
Hibiscus trionum
Stolt Kavaler (Cosmos bipinnatus)
Stolt Kavaler
Cosmos bipinnatus
Kortakset Top-Amarant (Amaranthus hybridus ssp. hypochondriacus)
Kortakset Top-Amarant
Amaranthus hybridus ssp. hypochondriacus
Skyrækker (Ailanthus altissima)
Skyrækker
Ailanthus altissima
Kæmpe-Jernurt (Verbena bonariensis)
Kæmpe-Jernurt
Verbena bonariensis
Krumhals (Anchusa arvensis)
Krumhals
Anchusa arvensis
Svinesennep (Erucastrum gallicum)
Svinesennep
Erucastrum gallicum
Honningurt (Phacelia tanacetifolia)
Honningurt
Phacelia tanacetifolia
Blomsterkarse (Tropaeolum majus)
Blomsterkarse
Tropaeolum majus
Have-Petunia (Petunia x hybrida)
Have-Petunia
Petunia x hybrida
Almindelig Sløjfeblomst (Iberis umbellata)
Almindelig Sløjfeblomst
Iberis umbellata
Gyldenlak-Hjørneklap (Erysimum cheiranthoides)
Gyldenlak-Hjørneklap
Erysimum cheiranthoides
Datura wrightii (Datura wrightii)
Datura wrightii
Nikkende Brøndsel (Bidens cernua)
Nikkende Brøndsel
Bidens cernua
Citronmelisse (Melissa officinalis)
Citronmelisse
Melissa officinalis
Mamelukærme (Lavatera trimestris)
Mamelukærme
Lavatera trimestris
Toårig Natlys (Oenothera biennis)
Toårig Natlys
Oenothera biennis
Koriander (Coriandrum sativum)
Koriander
Coriandrum sativum
Stivhåret Ranunkel (Ranunculus sardous)
Stivhåret Ranunkel
Ranunculus sardous
Vand-Pileurt (Persicaria amphibia)
Vand-Pileurt
Persicaria amphibia
Lav Ranunkel (Ranunculus repens)
Lav Ranunkel
Ranunculus repens
Brændende Kærlighed (Lychnis chalcedonica)
Brændende Kærlighed
Lychnis chalcedonica
Kors-Vortemælk (Euphorbia lathyris)
Kors-Vortemælk
Euphorbia lathyris
Almindelig Hirse (Panicum miliaceum)
Almindelig Hirse
Panicum miliaceum
Vidunderblomst (Mirabilis jalapa)
Vidunderblomst
Mirabilis jalapa
Ager-Galtetand (Stachys arvensis)
Ager-Galtetand
Stachys arvensis
Georgine (Dahlia x hortensis)
Georgine
Dahlia x hortensis
Kinesisk Sankthansurt (Hylotelephium spectabile)
Kinesisk Sankthansurt
Hylotelephium spectabile
Høst-Anemone (Anemone hupehensis)
Høst-Anemone
Anemone hupehensis
Italiensk Brandbæger (Senecio squalidus)
Italiensk Brandbæger
Senecio squalidus
Kantet Dueurt (Epilobium tetragonum)
Kantet Dueurt
Epilobium tetragonum
Solanum ptychantum (Solanum ptychantum)
Solanum ptychantum

De senest indberettede arter i Naturbasen: