Observation af Hvælvet Ovalløber

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
6 visninger
22. august 2020


Hvælvet Ovalløber (Amara equestris) 1 Imago


Hovedstaden


ID Mathias Holm



Hvælvet Ovalløber (Amara equestris)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Glat Markløber (Harpalus calceatus)
Glat Markløber
Harpalus calceatus
Sump-Torngræshoppe (Tetrix subulata)
Sump-Torngræshoppe
Tetrix subulata
Stigmella plagicolella (Stigmella plagicolella)
Stigmella plagicolella
Leverbrun Bægersvamp (Peziza badia)
Leverbrun Bægersvamp
Peziza badia
Macrodema microptera (Macrodema microptera)
Macrodema microptera
Fyrreskovblomstertæge (Megacoelum beckeri)
Fyrreskovblomstertæge
Megacoelum beckeri
Grå Fyrremåler (Thera obeliscata)
Grå Fyrremåler
Thera obeliscata
Conopalpus testaceus (Conopalpus testaceus)
Conopalpus testaceus
Stenacis euonymi (Stenacis euonymi)
Stenacis euonymi
Macrocera phalerata (Macrocera phalerata)
Macrocera phalerata
Trestribet Tæge (Phytocoris varipes)
Trestribet Tæge
Phytocoris varipes
Skræpperodæder (Triodia sylvina)
Skræpperodæder
Triodia sylvina
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Kilekæmpejæger (Alopecosa pulverulenta)
Kilekæmpejæger
Alopecosa pulverulenta
Poppelbuk (Saperda carcharias)
Poppelbuk
Saperda carcharias
Tidlig Enebærdværgmåler (Eupithecia intricata)
Tidlig Enebærdværgmåler
Eupithecia intricata
Sortplettet Tæge (Adelphocoris quadripunctatus)
Sortplettet Tæge
Adelphocoris quadripunctatus
Xantholinus linearis (Xantholinus linearis)
Xantholinus linearis
Gyrophaena williamsi (Gyrophaena williamsi)
Gyrophaena williamsi
Anisotoma castanea (Anisotoma castanea)
Anisotoma castanea
Megarthrus denticollis (Megarthrus denticollis)
Megarthrus denticollis
Scaphisoma agaricinum (Scaphisoma agaricinum)
Scaphisoma agaricinum
Atheta castanoptera (Atheta castanoptera)
Atheta castanoptera
Egepandeduskmøl (Tischeria ekebladella)
Egepandeduskmøl
Tischeria ekebladella
Artiskokgalhveps (Andricus foecundatrix)
Artiskokgalhveps
Andricus foecundatrix
Hvepseedderkop (Argiope bruennichi)
Hvepseedderkop
Argiope bruennichi
Brun Kongepenbladlus (Uroleucon hypochoeridis)
Brun Kongepenbladlus
Uroleucon hypochoeridis
Almindelig Kongepen (Hypochoeris radicata)
Almindelig Kongepen
Hypochoeris radicata
Skovmasketæge (Physatocheila costata)
Skovmasketæge
Physatocheila costata
Kuglebærerflue sp. (Sphaerophoria sp.)
Kuglebærerflue sp.
Sphaerophoria sp.
Almindelig Marksvirreflue (Eupeodes corollae)
Almindelig Marksvirreflue
Eupeodes corollae
Trebåndet Sumpsvirreflue (Helophilus trivittatus)
Trebåndet Sumpsvirreflue
Helophilus trivittatus
Gulfodet Dyndflue (Eristalis pertinax)
Gulfodet Dyndflue
Eristalis pertinax
Almindelig Sumpsvirreflue (Helophilus pendulus)
Almindelig Sumpsvirreflue
Helophilus pendulus
Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
Tiplettet Mariehøne
Adalia decempunctata
Bakke-Nellike (Dianthus deltoides)
Bakke-Nellike
Dianthus deltoides
Blommepunggalmide (Eriophyes similis)
Blommepunggalmide
Eriophyes similis
Kornbladbille sp. (Oulema sp.)
Kornbladbille sp.
Oulema sp.
Fyrre-Kridtstregtæge (Pilophorus cinnamopterus)
Fyrre-Kridtstregtæge
Pilophorus cinnamopterus
Coleophora ibipennella (Coleophora ibipennella)
Coleophora ibipennella
Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
Almindelig Bærtæge
Dolycoris baccarum
Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
Matgrøn Solbille
Oedemera virescens
Almindelig Engtæge (Lygus pratensis)
Almindelig Engtæge
Lygus pratensis
Stor Nymfetæge (Himacerus apterus)
Stor Nymfetæge
Himacerus apterus
Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
Myrenymfetæge
Himacerus mirmicoides
Almindelig Baldakinspinder (Linyphia triangularis)
Almindelig Baldakinspinder
Linyphia triangularis
Metylophorus nebulosus (Metylophorus nebulosus)
Metylophorus nebulosus
Citronmåler (Opisthograptis luteolata)
Citronmåler
Opisthograptis luteolata
Bred Nymfetæge (Nabis limbatus)
Bred Nymfetæge
Nabis limbatus
Chromatomyia aprilina (Chromatomyia aprilina)
Chromatomyia aprilina
Aulagromyza cornigera (Aulagromyza cornigera)
Aulagromyza cornigera
Salturtblomstertæge (Orthotylus flavosparsus)
Salturtblomstertæge
Orthotylus flavosparsus
Tephritis hyoscyami (Tephritis hyoscyami)
Tephritis hyoscyami
Håret Mariehøne (Platynaspis luteorubra)
Håret Mariehøne
Platynaspis luteorubra
Birkeskovmåler (Macaria notata)
Birkeskovmåler
Macaria notata
Birkeporcelænsspinder (Pheosia gnoma)
Birkeporcelænsspinder
Pheosia gnoma
Rustdværgmåler (Eupithecia icterata)
Rustdværgmåler
Eupithecia icterata
Hvid Dværgmåler (Eupithecia centaureata)
Hvid Dværgmåler
Eupithecia centaureata
Ancylis mitterbacheriana (Ancylis mitterbacheriana)
Ancylis mitterbacheriana
Okkergult Græsmøl (Agriphila tristella)
Okkergult Græsmøl
Agriphila tristella
Grålig Markløber (Harpalus griseus)
Grålig Markløber
Harpalus griseus
Aske-Septemberugle (Atethmia centrago)
Aske-Septemberugle
Atethmia centrago
Kartoffelborer (Hydraecia micacea)
Kartoffelborer
Hydraecia micacea
Snerre-Bladmåler (Cosmorhoe ocellata)
Snerre-Bladmåler
Cosmorhoe ocellata
Ege-Bæltemåler (Cyclophora punctaria)
Ege-Bæltemåler
Cyclophora punctaria
Almindelig Bladmåler (Epirrhoe alternata)
Almindelig Bladmåler
Epirrhoe alternata
Frugttræ-Barkmåler (Peribatodes rhomboidaria)
Frugttræ-Barkmåler
Peribatodes rhomboidaria
Fyrre-Skovmåler (Macaria liturata)
Fyrre-Skovmåler
Macaria liturata
Jordbær-Bladmåler (Dysstroma truncata)
Jordbær-Bladmåler
Dysstroma truncata
Dueurt-Bladmåler (Ecliptopera silaceata)
Dueurt-Bladmåler
Ecliptopera silaceata
Ege-Prydvinge (Carcina quercana) (Carcina quercana)
Ege-Prydvinge (Carcina quercana)
Carcina quercana
Zigzagspinder (Notodonta ziczac)
Zigzagspinder
Notodonta ziczac
Brun Nældeugle (Abrostola tripartita)
Brun Nældeugle
Abrostola tripartita
Gul Båndugle (Noctua fimbriata)
Gul Båndugle
Noctua fimbriata
Grøn Lav-Ugle (Cryphia algae)
Grøn Lav-Ugle
Cryphia algae
Hvidåret Græsugle (Tholera decimalis)
Hvidåret Græsugle
Tholera decimalis
Snudeugle (Hypena proboscidalis)
Snudeugle
Hypena proboscidalis
Asketandmåler (Ennomos fuscantaria)
Asketandmåler
Ennomos fuscantaria
Perlemorshalvmøl (Pleuroptya ruralis)
Perlemorshalvmøl
Pleuroptya ruralis
Fladstjerne-Bladmåler (Euphyia biangulata)
Fladstjerne-Bladmåler
Euphyia biangulata
Spættet Lyngugle (Lycophotia porphyrea)
Spættet Lyngugle
Lycophotia porphyrea
Seksliniet Glansugle (Xestia sexstrigata)
Seksliniet Glansugle
Xestia sexstrigata
Mørkegrå Lavspinder (Eilema complana)
Mørkegrå Lavspinder
Eilema complana
Bøge-Tandmåler (Ennomos quercinaria)
Bøge-Tandmåler
Ennomos quercinaria
Vandpesthalvmøl (Parapoynx stratiotata)
Vandpesthalvmøl
Parapoynx stratiotata
Overdrevsblomstervikler (Eupoecilia angustana)
Overdrevsblomstervikler
Eupoecilia angustana
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis
Glat kambænkebider (Haplophthalmus danicus)
Glat kambænkebider
Haplophthalmus danicus
Skovbaldakinspinder (Linyphia hortensis)
Skovbaldakinspinder
Linyphia hortensis
Blækkugleedderkop (Platnickina tincta)
Blækkugleedderkop
Platnickina tincta
Løvskolopender (Lithobius melanops)
Løvskolopender
Lithobius melanops
Natugle (Strix aluco)
Natugle
Strix aluco
Sortmejse (Periparus ater)
Sortmejse
Periparus ater
Skovpiber (Anthus trivialis)
Skovpiber
Anthus trivialis
Korttået Træløber (Certhia brachydactyla)
Korttået Træløber
Certhia brachydactyla
Træløber (Certhia familiaris)
Træløber
Certhia familiaris
Ravn (Corvus corax)
Ravn
Corvus corax
Almindelig Vejhveps (Anoplius viaticus)
Almindelig Vejhveps
Anoplius viaticus
Foranderlig Humlesvirreflue (Volucella bombylans)
Foranderlig Humlesvirreflue
Volucella bombylans
Sort Hårrovflue (Tolmerus atricapillus)
Sort Hårrovflue
Tolmerus atricapillus
Macrocera angulata (Macrocera angulata)
Macrocera angulata
Tachydromia sp. (Tachydromia sp.)
Tachydromia sp.
Stribet Græsflue (Opomyza germinationis)
Stribet Græsflue
Opomyza germinationis
Tephritis vespertina (Tephritis vespertina)
Tephritis vespertina
Poppelporcelænsspinder (Pheosia tremula)
Poppelporcelænsspinder
Pheosia tremula
Måneplet (Phalera bucephala)
Måneplet
Phalera bucephala
Trapezugle (Cosmia trapezina)
Trapezugle
Cosmia trapezina
Lille Å-Ugle (Rivula sericealis)
Lille Å-Ugle
Rivula sericealis
Sisyra fuscata (Sisyra fuscata)
Sisyra fuscata
Mørksømmet Smutugle (Noctua interjecta)
Mørksømmet Smutugle
Noctua interjecta
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Skovådselgraver (Nicrophorus investigator)
Skovådselgraver
Nicrophorus investigator
Ligrøver (Necrodes littoralis)
Ligrøver
Necrodes littoralis
Krumbenet Ådselgraver (Nicrophorus vespillo)
Krumbenet Ådselgraver
Nicrophorus vespillo
Hundegræsugle (Oligia strigilis)
Hundegræsugle
Oligia strigilis
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Gulvinget Ugle (Thalpophila matura)
Gulvinget Ugle
Thalpophila matura
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Brunviolet Smutugle (Noctua janthe)
Brunviolet Smutugle
Noctua janthe
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Phlogophora meticulosa
Brun Brilleugle (Abrostola triplasia)
Brun Brilleugle
Abrostola triplasia
Stor Møgbille (Aphodius fossor)
Stor Møgbille
Aphodius fossor
Rødbenet Møgbille (Aphodius rufipes)
Rødbenet Møgbille
Aphodius rufipes
Rustbladmåler (Xanthorhoe ferrugata)
Rustbladmåler
Xanthorhoe ferrugata
Pile-Havemåler (Eulithis testata)
Pile-Havemåler
Eulithis testata
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Sortplettet Løvmåler (Idaea dimidiata)
Sortplettet Løvmåler
Idaea dimidiata
Gulhvid Stregmåler (Cabera exanthemata)
Gulhvid Stregmåler
Cabera exanthemata
Sciaphilus asperatus (Sciaphilus asperatus)
Sciaphilus asperatus
Nanophyes marmoratus (Nanophyes marmoratus)
Nanophyes marmoratus
Musegrå Smælder (Agrypnus murinus)
Musegrå Smælder
Agrypnus murinus
Prionychus ater (Prionychus ater)
Prionychus ater
Gangskyggebille (Corticeus unicolor)
Gangskyggebille
Corticeus unicolor
Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
Knudret Skimmelbille
Cartodere nodifer
Stor jagtrovbille (Ontholestes tessellatus)
Stor jagtrovbille
Ontholestes tessellatus
Almindelig Guldpletrovbille (Platydracus stercorarius)
Almindelig Guldpletrovbille
Platydracus stercorarius
Fyrrepragtbille (Melanophila cyanea)
Fyrrepragtbille
Melanophila cyanea
Myremariehøne (Coccinella magnifica)
Myremariehøne
Coccinella magnifica
Adonis Mariehøne (Hippodamia variegata)
Adonis Mariehøne
Hippodamia variegata
Lysplettet Barkløber (Calodromius spilotus)
Lysplettet Barkløber
Calodromius spilotus
Håret Markløber (Harpalus rufipes)
Håret Markløber
Harpalus rufipes
Hvælvet Ovalløber (Amara equestris)
Hvælvet Ovalløber
Amara equestris
Blåhale (Favonius quercus)
Blåhale
Favonius quercus
Lyngbladbille (Lochmaea suturalis)
Lyngbladbille
Lochmaea suturalis
Cryptocephalus fulvus (Cryptocephalus fulvus)
Cryptocephalus fulvus
Agraylea multipunctata (Agraylea multipunctata)
Agraylea multipunctata
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis
Limnephilus lunatus (Limnephilus lunatus)
Limnephilus lunatus
Limnephilus auricula (Limnephilus auricula)
Limnephilus auricula
Limnephilus sparsus (Limnephilus sparsus)
Limnephilus sparsus
Limnephilus flavicornis (Limnephilus flavicornis)
Limnephilus flavicornis
Glyphotaelius pellucidus (Glyphotaelius pellucidus)
Glyphotaelius pellucidus
Agrypnia varia (Agrypnia varia)
Agrypnia varia
Lepidostoma hirtum (Lepidostoma hirtum)
Lepidostoma hirtum
Molanna angustata (Molanna angustata)
Molanna angustata
Grammotaulius nigropunctatus (Grammotaulius nigropunctatus)
Grammotaulius nigropunctatus

De senest indberettede arter i Naturbasen: