Observation af Cikadesækhveps ubest.

6. september 2020


Cikadesækhveps ubest. (Dryinidae indet.) 2 larve


Hovedstaden


Sidder på Kybos sp



Cikadesækhveps ubest. (Dryinidae indet.)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Askeblomstgalmide (Aceria fraxinivora)
Askeblomstgalmide
Aceria fraxinivora
Apion pomonae (Apion pomonae)
Apion pomonae
Stethorus pusillus (Stethorus pusillus)
Stethorus pusillus
Almindelig Hvidtjørn (Crataegus laevigata)
Almindelig Hvidtjørn
Crataegus laevigata
Éngriflet Hvidtjørn (Crataegus monogyna)
Éngriflet Hvidtjørn
Crataegus monogyna
Rhyzobius chrysomeloides (Rhyzobius chrysomeloides)
Rhyzobius chrysomeloides
Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)
Jordbærøresnudebille
Otiorhynchus ovatus
Almindelig Agermåne (Agrimonia eupatoria)
Almindelig Agermåne
Agrimonia eupatoria
Stigmella basiguttella (Stigmella basiguttella)
Stigmella basiguttella
Stenopsocus stigmaticus (Stenopsocus stigmaticus)
Stenopsocus stigmaticus
Valenzuela flavidus (Valenzuela flavidus)
Valenzuela flavidus
Bronzefarvet Rosendværgmøl (Stigmella anomalella)
Bronzefarvet Rosendværgmøl
Stigmella anomalella
Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
Broget Askebladloppe
Psyllopsis fraxini
Orangerød Askegalmyg (Dasineura fraxini)
Orangerød Askegalmyg
Dasineura fraxini
Anomoia purmunda (Anomoia purmunda)
Anomoia purmunda
Phyllonorycter leucographella (Phyllonorycter leucographella)
Phyllonorycter leucographella
Cloeon inscriptum (Cloeon inscriptum)
Cloeon inscriptum
Phyllonorycter oxyacanthae (Phyllonorycter oxyacanthae)
Phyllonorycter oxyacanthae
Eriophyes tetanothrix (Eriophyes tetanothrix)
Eriophyes tetanothrix
Pontania proxima (Pontania proxima)
Pontania proxima
Broget Blomstertæge  (Deraeocoris lutescens)
Broget Blomstertæge
Deraeocoris lutescens
Nøgen Blomstertæge (Megacoelum infusum)
Nøgen Blomstertæge
Megacoelum infusum
Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
Tiplettet Mariehøne
Adalia decempunctata
Ildtorn (Pyracantha coccinea)
Ildtorn
Pyracantha coccinea
Andricus quercuscalicis (Andricus quercuscalicis)
Andricus quercuscalicis
Gaffelmejer (Dicranopalpus ramosus)
Gaffelmejer
Dicranopalpus ramosus
Tjørnerosetgalmyg (Dasineura crataegi)
Tjørnerosetgalmyg
Dasineura crataegi
Almindelig Hvidtjørn (Crataegus laevigata)
Almindelig Hvidtjørn
Crataegus laevigata
Tipula sp. (Tipula sp.)
Tipula sp.
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Depressaria emeritella (Depressaria emeritella)
Depressaria emeritella
Høst-Rødtop (Odontites vulgaris)
Høst-Rødtop
Odontites vulgaris
Foder-Lucerne (Medicago sativa ssp. sativa)
Foder-Lucerne
Medicago sativa ssp. sativa
Lucerneblomstgalmyg (Contarinia medicaginis)
Lucerneblomstgalmyg
Contarinia medicaginis
Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
Bedeguargalhveps
Diplolepis rosae
Stor Cigargalle-Fritflue (Lipara lucens)
Stor Cigargalle-Fritflue
Lipara lucens
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
Søtykkæbe
Pachygnatha clercki
Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
Almindelig Rovedderkop
Pisaura mirabilis
Grønåret Kålsommerfugl (Pieris napi)
Grønåret Kålsommerfugl
Pieris napi
Sortpoppelguldugle (Cirrhia ocellaris)
Sortpoppelguldugle
Cirrhia ocellaris
Almindelig Hvede (Triticum aestivum)
Almindelig Hvede
Triticum aestivum
Grøn Askebladloppe (Psyllopsis fraxinicola)
Grøn Askebladloppe
Psyllopsis fraxinicola
Euscelis incisus (Euscelis incisus)
Euscelis incisus
Femplettet Mariehøne (Coccinella quinquepunctata)
Femplettet Mariehøne
Coccinella quinquepunctata
Efterårs-Mosaikguldsmed (Aeshna mixta)
Efterårs-Mosaikguldsmed
Aeshna mixta
Stor Løvtæge (Acanthosoma haemorrhoidale)
Stor Løvtæge
Acanthosoma haemorrhoidale

De senest indberettede arter i Naturbasen: