Observation af Lathrobium elongatum

Indberettet af: Mathias Holm
12 visninger
23. februar 2020


Lathrobium elongatum 1 Imago han


Midtjylland



Lathrobium elongatum (Lathrobium elongatum)
Foto: Mathias Holm
Lathrobium elongatum (Lathrobium elongatum)
Foto: Mathias Holm
Lathrobium elongatum (Lathrobium elongatum)
Foto: Mathias Holm

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Kornet Ådselbille (Silpha tristis)
Kornet Ådselbille
Silpha tristis
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Stenus fulvicornis (Stenus fulvicornis)
Stenus fulvicornis
Stenus cicindeloides (Stenus cicindeloides)
Stenus cicindeloides
Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
Lille Tunnelløber
Dyschirius globosus
Glimmerbøsse (Meligethes aeneus)
Glimmerbøsse
Meligethes aeneus
Apion apricans (Apion apricans)
Apion apricans
Atomaria mesomela (Atomaria mesomela)
Atomaria mesomela
Anthobium atrocephalum (Anthobium atrocephalum)
Anthobium atrocephalum
Stenus bifoveolatus (Stenus bifoveolatus)
Stenus bifoveolatus
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Toplettet Glansløber (Bembidion biguttatum)
Toplettet Glansløber
Bembidion biguttatum
Sort Moseløber (Acupalpus exiguus)
Sort Moseløber
Acupalpus exiguus
Stenus juno (Stenus juno)
Stenus juno
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Bredrygget Moseløber (Acupalpus parvulus)
Bredrygget Moseløber
Acupalpus parvulus
Salpingus planirostris (Salpingus planirostris)
Salpingus planirostris
Kompostkær (Megasternum concinnum)
Kompostkær
Megasternum concinnum
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Scymnus haemorrhoidalis (Scymnus haemorrhoidalis)
Scymnus haemorrhoidalis
Elachiptera brevipennis (Elachiptera brevipennis)
Elachiptera brevipennis
Båndtegnet Sivløber (Philorhizus sigma)
Båndtegnet Sivløber
Philorhizus sigma
Brachygluta fossulata (Brachygluta fossulata)
Brachygluta fossulata
Rugilus erichsoni (Rugilus erichsoni)
Rugilus erichsoni
Stribet Gråsnude (Strophosoma melanogrammum)
Stribet Gråsnude
Strophosoma melanogrammum
Strandglansløber (Bembidion aeneum)
Strandglansløber
Bembidion aeneum
Epitrix pubescens (Epitrix pubescens)
Epitrix pubescens
Notaris acridulus (Notaris acridulus)
Notaris acridulus
Mannerheims Glansløber (Bembidion mannerheimii)
Mannerheims Glansløber
Bembidion mannerheimii
Stor Dovenløber (Clivina fossor)
Stor Dovenløber
Clivina fossor
Prasocuris marginella (Prasocuris marginella)
Prasocuris marginella
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Psylliodes picina (Psylliodes picina)
Psylliodes picina
Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
Blygrå Rapssnudebille
Ceutorhynchus obstrictus
Corylophus cassidoides (Corylophus cassidoides)
Corylophus cassidoides
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Brunbenet Jordløber (Pterostichus diligens)
Brunbenet Jordløber
Pterostichus diligens
Uanselig Jordløber (Pterostichus vernalis)
Uanselig Jordløber
Pterostichus vernalis
Stenus solutus (Stenus solutus)
Stenus solutus
Stenus palustris (Stenus palustris)
Stenus palustris
Toplettet Barksmalbille (Rhizophagus bipustulatus)
Toplettet Barksmalbille
Rhizophagus bipustulatus
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Demetrias atricapillus (Demetrias atricapillus)
Demetrias atricapillus
Stenus brunnipes (Stenus brunnipes)
Stenus brunnipes
Anthobium unicolor (Anthobium unicolor)
Anthobium unicolor
Dråbeplettet Glansløber (Bembidion guttula)
Dråbeplettet Glansløber
Bembidion guttula
Stenus nitens (Stenus nitens)
Stenus nitens
Clambus armadillo (Clambus armadillo)
Clambus armadillo
Toplettet Spejlløber (Notiophilus biguttatus)
Toplettet Spejlløber
Notiophilus biguttatus
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Geostiba circellaris (Geostiba circellaris)
Geostiba circellaris
Chaetocnema hortensis (Chaetocnema hortensis)
Chaetocnema hortensis
Gulbrun Skjoldbille (Cassida flaveola)
Gulbrun Skjoldbille
Cassida flaveola
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Stenus flavipes (Stenus flavipes)
Stenus flavipes
Ceutorhynchus typhae (Ceutorhynchus typhae)
Ceutorhynchus typhae
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Lathrobium fulvipenne (Lathrobium fulvipenne)
Lathrobium fulvipenne
Aphthona nonstriata (Aphthona nonstriata)
Aphthona nonstriata
Tropiphorus elevatus (Tropiphorus elevatus)
Tropiphorus elevatus
Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
Rødbrun Kvikløber
Oxypselaphus obscurus
Anotylus tetracarinatus (Anotylus tetracarinatus)
Anotylus tetracarinatus
Oscinisoma cognatum (Oscinisoma cognatum)
Oscinisoma cognatum
Euconnus hirticollis (Euconnus hirticollis)
Euconnus hirticollis
Anotylus rugosus (Anotylus rugosus)
Anotylus rugosus
Stenus pallitarsis (Stenus pallitarsis)
Stenus pallitarsis
Stenus impressus (Stenus impressus)
Stenus impressus
Ocyusa maura (Ocyusa maura)
Ocyusa maura
Tychus niger (Tychus niger)
Tychus niger
Gyrohypnus angustatus (Gyrohypnus angustatus)
Gyrohypnus angustatus
Almindelig Moseløber (Acupalpus meridianus)
Almindelig Moseløber
Acupalpus meridianus
Enicmus transversus (Enicmus transversus)
Enicmus transversus
Lathrobium longulum (Lathrobium longulum)
Lathrobium longulum
Bryaxis bulbifer (Bryaxis bulbifer)
Bryaxis bulbifer
Rødhalset Moseløber (Acupalpus flavicollis)
Rødhalset Moseløber
Acupalpus flavicollis
Craspedosoma rawlinsi (Craspedosoma rawlinsi)
Craspedosoma rawlinsi
Almindelig Markløber (Harpalus latus)
Almindelig Markløber
Harpalus latus
Stenus nitidiusculus (Stenus nitidiusculus)
Stenus nitidiusculus
Stenus picipes (Stenus picipes)
Stenus picipes
Børsteløber (Loricera pilicornis)
Børsteløber
Loricera pilicornis
Stenus similis (Stenus similis)
Stenus similis
Fintstribet Kvikløber (Agonum muelleri)
Fintstribet Kvikløber
Agonum muelleri
Bladribbesnudebille (Ceutorhynchus pallidactylus)
Bladribbesnudebille
Ceutorhynchus pallidactylus
Langstrakt Kvikløber (Agonum thoreyi)
Langstrakt Kvikløber
Agonum thoreyi
Trachodes hispidus (Trachodes hispidus)
Trachodes hispidus
Dinaraea angustula (Dinaraea angustula)
Dinaraea angustula
Megarthrus prosseni (Megarthrus prosseni)
Megarthrus prosseni
Kærvinterløber (Trichocellus placidus)
Kærvinterløber
Trichocellus placidus
Skovmøgbille (Aphodius sticticus)
Skovmøgbille
Aphodius sticticus
Psylliodes dulcamarae (Psylliodes dulcamarae)
Psylliodes dulcamarae
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Apion curtirostre (Apion curtirostre)
Apion curtirostre
Apion modestum (Apion modestum)
Apion modestum
Almindelig Bredløber (Anisodactylus binotatus)
Almindelig Bredløber
Anisodactylus binotatus
Lille jagtrovbille (Ontholestes murinus)
Lille jagtrovbille
Ontholestes murinus
Atomaria gutta (Atomaria gutta)
Atomaria gutta
Ochthebius minimus (Ochthebius minimus)
Ochthebius minimus
Atomaria zetterstedti (Atomaria zetterstedti)
Atomaria zetterstedti
Tanysphyrus lemnae (Tanysphyrus lemnae)
Tanysphyrus lemnae
Gulvinget Agerrovbille (Tachyporus solutus)
Gulvinget Agerrovbille
Tachyporus solutus
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Callicerus obscurus (Callicerus obscurus)
Callicerus obscurus
Othius punctulatus (Othius punctulatus)
Othius punctulatus
Kartoffeljordloppe (Psylliodes affinis)
Kartoffeljordloppe
Psylliodes affinis
Almindelig Skyggeløber (Patrobus atrorufus)
Almindelig Skyggeløber
Patrobus atrorufus
Markglansløber (Bembidion lampros)
Markglansløber
Bembidion lampros
Aphodius sphacelatus (Aphodius sphacelatus)
Aphodius sphacelatus
Proteinus laevigatus (Proteinus laevigatus)
Proteinus laevigatus
Rugilus rufipes (Rugilus rufipes)
Rugilus rufipes
Oxypoda procerula (Oxypoda procerula)
Oxypoda procerula
Tachinus rufipes (Tachinus rufipes)
Tachinus rufipes
Aptesis nigrocincta (Aptesis nigrocincta)
Aptesis nigrocincta
Rødbenet Ovalløber (Amara familiaris)
Rødbenet Ovalløber
Amara familiaris
But Ovalløber (Amara communis)
But Ovalløber
Amara communis
Dansk Ovalløber (Amara lunicollis)
Dansk Ovalløber
Amara lunicollis
Agathidium varians (Agathidium varians)
Agathidium varians
Træsaftstumpbille (Margarinotus marginatus)
Træsaftstumpbille
Margarinotus marginatus
Mycetoporus lepidus (Mycetoporus lepidus)
Mycetoporus lepidus
Rødplettet Møgkær (Sphaeridium scarabaeoides)
Rødplettet Møgkær
Sphaeridium scarabaeoides
Stenus carbonarius (Stenus carbonarius)
Stenus carbonarius
Hydrobius subrotundus (Hydrobius subrotundus)
Hydrobius subrotundus
Helophorus obscurus (Helophorus obscurus)
Helophorus obscurus
Anacaena globulus (Anacaena globulus)
Anacaena globulus
Anacaena lutescens (Anacaena lutescens)
Anacaena lutescens
Hydraena britteni (Hydraena britteni)
Hydraena britteni
Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
Rødbenet Jordløber
Pterostichus strenuus
Olophrum fuscum (Olophrum fuscum)
Olophrum fuscum
Kommentar til turen:
  • Fra opskyl efter oversvømmelse af Gudenåen.

De senest indberettede arter i Naturbasen: