Observation af Tachyerges stigma

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
2 visninger
29. august 2020


Tachyerges stigma 1 uden alder ædespor


Nordjylland



Tachyerges stigma (Tachyerges stigma)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Blåtoptæppespinder (Floronia bucculenta)
Blåtoptæppespinder
Floronia bucculenta
Chasmias motatorius (Chasmias motatorius)
Chasmias motatorius
Skovfirben (Zootoca vivipara)
Skovfirben
Zootoca vivipara
Blodrød Hedelibel (Sympetrum sanguineum)
Blodrød Hedelibel
Sympetrum sanguineum
Rødbåndet Dværgmåler (Gymnoscelis rufifasciata)
Rødbåndet Dværgmåler
Gymnoscelis rufifasciata
Gul Tigerspinder (Spilarctia lutea)
Gul Tigerspinder
Spilarctia lutea
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Marmoreret Hjulspinder (Araneus marmoreus)
Marmoreret Hjulspinder
Araneus marmoreus
Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
Scolopostethus thomsoni
Femplettet Mariehøne (Coccinella quinquepunctata)
Femplettet Mariehøne
Coccinella quinquepunctata
Almindelig Bruskbold (Scleroderma citrinum)
Almindelig Bruskbold
Scleroderma citrinum
Gulfodet Dyndflue (Eristalis pertinax)
Gulfodet Dyndflue
Eristalis pertinax
Plettet Blomstertæge (Compsidolon salicellum)
Plettet Blomstertæge
Compsidolon salicellum
Stenocranus major (Stenocranus major)
Stenocranus major
Stenocranus major (Stenocranus major)
Stenocranus major
Kelisia sp. (Kelisia sp.)
Kelisia sp.
Tidselbåndflue (Urophora cardui)
Tidselbåndflue
Urophora cardui
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Krysantemumminérflue (Chromatomyia syngenesiae)
Krysantemumminérflue
Chromatomyia syngenesiae
Droneflue (Eristalis tenax)
Droneflue
Eristalis tenax
Kompost-Svirreflue (Syritta pipiens)
Kompost-Svirreflue
Syritta pipiens
Sort Hedelibel (Sympetrum danae)
Sort Hedelibel
Sympetrum danae
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Aphis fabae cirsiiacanthoides (Aphis fabae cirsiiacanthoides)
Aphis fabae cirsiiacanthoides
Korttornet Stikmyre (Myrmica rubra)
Korttornet Stikmyre
Myrmica rubra
Brun Bjørnespinder (Arctia caja)
Brun Bjørnespinder
Arctia caja
Ellebladbille (Agelastica alni)
Ellebladbille
Agelastica alni
Teleiodes Proximella (Carpatolechia proximella)
Teleiodes Proximella
Carpatolechia proximella
Snehvid Stregmåler (Cabera pusaria)
Snehvid Stregmåler
Cabera pusaria
Poppelbladrullergalmyg (Dasineura populeti)
Poppelbladrullergalmyg
Dasineura populeti
Taphrina sadebeckii (Taphrina sadebeckii)
Taphrina sadebeckii
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Svineblæregalmyg (Cystiphora sonchi)
Svineblæregalmyg
Cystiphora sonchi
Korsedderkop (Araneus diadematus)
Korsedderkop
Araneus diadematus
Almindelig Tigerspinder (Spilosoma lubricipeda)
Almindelig Tigerspinder
Spilosoma lubricipeda
Tachyerges stigma (Tachyerges stigma)
Tachyerges stigma
Skovtykkæbe (Pachygnatha listeri)
Skovtykkæbe
Pachygnatha listeri
Bølget Måler (Hydria undulata)
Bølget Måler
Hydria undulata
Rosenplet (Thyatira batis)
Rosenplet
Thyatira batis
Botanophila seneciella (Botanophila seneciella)
Botanophila seneciella
Lestodiplosis sp. (Lestodiplosis sp.)
Lestodiplosis sp.
Taphrina tosquinetii (Taphrina tosquinetii)
Taphrina tosquinetii
Ulden Ellebladhveps (Eriocampa ovata)
Ulden Ellebladhveps
Eriocampa ovata
Bleg Bregnetæge (Bryocoris pteridis)
Bleg Bregnetæge
Bryocoris pteridis
Jaapiella hypochoeridis (Jaapiella hypochoeridis)
Jaapiella hypochoeridis
Orius sp. (Orius sp.)
Orius sp.
Dunhammertæge (Chilacis typhae)
Dunhammertæge
Chilacis typhae
Rød Malakitbille (Anthocomus rufus)
Rød Malakitbille
Anthocomus rufus
Hedemejer (Paroligolophus agrestis)
Hedemejer
Paroligolophus agrestis
Jordbærgallelus (Adelges laricis)
Jordbærgallelus
Adelges laricis
Scolopostethus decoratus (Scolopostethus decoratus)
Scolopostethus decoratus
Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
Rødbrun Kvikløber
Oxypselaphus obscurus
Phyllocolpa sp. (Phyllocolpa sp.)
Phyllocolpa sp.
Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
Perleedderkop sp.
Enoplognatha ovata/ E. latimana
Blåt Ordensbånd (Catocala fraxini)
Blåt Ordensbånd
Catocala fraxini
Jordbær-Bladmåler (Dysstroma truncata)
Jordbær-Bladmåler
Dysstroma truncata
Craesus alniastri (Craesus alniastri)
Craesus alniastri
Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
Harlekinmariehøne
Harmonia axyridis
Pile-Havemåler (Eulithis testata)
Pile-Havemåler
Eulithis testata
Brun Brilleugle (Abrostola triplasia)
Brun Brilleugle
Abrostola triplasia
Hvid Dværgmåler (Eupithecia centaureata)
Hvid Dværgmåler
Eupithecia centaureata
Brombær-Guldugle (Cirrhia icteritia)
Brombær-Guldugle
Cirrhia icteritia
Almindelig Dyndflue (Eristalis arbustorum)
Almindelig Dyndflue
Eristalis arbustorum
Hvidåret Græsugle (Tholera decimalis)
Hvidåret Græsugle
Tholera decimalis
Asketandmåler (Ennomos fuscantaria)
Asketandmåler
Ennomos fuscantaria
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Græsplænecikade (Javesella pellucida)
Græsplænecikade
Javesella pellucida
Lille Å-Ugle (Rivula sericealis)
Lille Å-Ugle
Rivula sericealis
Tipula confusa (Tipula confusa)
Tipula confusa
Svagtskygget Smutugle (Noctua comes)
Svagtskygget Smutugle
Noctua comes
Gulmærket Glansugle (Xestia xanthographa)
Gulmærket Glansugle
Xestia xanthographa
Hvidrandet Jordugle (Ochropleura plecta)
Hvidrandet Jordugle
Ochropleura plecta
Brun Engugle (Helotropha leucostigma)
Brun Engugle
Helotropha leucostigma
Kartoffelborer (Hydraecia micacea)
Kartoffelborer
Hydraecia micacea
Firplettet Birkeminérbladhveps (Fenusa pumila)
Firplettet Birkeminérbladhveps
Fenusa pumila
Kile-Birkeminérbladhveps (Fenusella nana)
Kile-Birkeminérbladhveps
Fenusella nana
Bleg Elleminérbladhveps (Fenusa dohrnii)
Bleg Elleminérbladhveps
Fenusa dohrnii
Sen Birkeminérbladhveps (Scolioneura betuleti)
Sen Birkeminérbladhveps
Scolioneura betuleti
Macropsis fuscinervis (Macropsis fuscinervis)
Macropsis fuscinervis
Sømprikket Stængelborer (Globia sparganii)
Sømprikket Stængelborer
Globia sparganii
Lyonetia prunifoliella (Lyonetia prunifoliella)
Lyonetia prunifoliella
Sargus flavipes (Sargus flavipes)
Sargus flavipes
Svingelugle (Plusia festucae)
Svingelugle
Plusia festucae
Amphipoea sp. (Amphipoea sp.)
Amphipoea sp.
Pseudosmittia gracilis (Pseudosmittia gracilis)
Pseudosmittia gracilis
Aethes smeathmanniana (Aethes smeathmanniana)
Aethes smeathmanniana
Birke-Skørhat (Russula claroflava)
Birke-Skørhat
Russula claroflava
Rødlig Rovsnegl (Aegopinella nitidula)
Rødlig Rovsnegl
Aegopinella nitidula
Aspeminérbladhveps (Heterarthrus ochropoda)
Aspeminérbladhveps
Heterarthrus ochropoda
Hoplismenus axillatorius (Hoplismenus axillatorius)
Hoplismenus axillatorius
Gelis melanocephalus (Gelis melanocephalus)
Gelis melanocephalus
Trichiosoma lucorum (Trichiosoma lucorum)
Trichiosoma lucorum
Mycetophila sp. (Mycetophila sp.)
Mycetophila sp.
Clytocerus sp. (Clytocerus sp.)
Clytocerus sp.
Mellemfluen Oskar (Tachina fera)
Mellemfluen Oskar
Tachina fera
Liriomyza tanaceti (Liriomyza tanaceti)
Liriomyza tanaceti
Rødbenet Kærflue (Sepedon sphegea)
Rødbenet Kærflue
Sepedon sphegea
Elgiva solicita (Elgiva solicita)
Elgiva solicita
Stribet Græsflue (Opomyza germinationis)
Stribet Græsflue
Opomyza germinationis
Staldflue (Muscina stabulans)
Staldflue
Muscina stabulans
Grøn Kokasseflue (Neomyia cornicina)
Grøn Kokasseflue
Neomyia cornicina
Sivstråugle (Celaena haworthii)
Sivstråugle
Celaena haworthii
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Phlogophora meticulosa
Augustdværgmåler (Eupithecia pusillata)
Augustdværgmåler
Eupithecia pusillata
Dagpåfugleøje (Aglais io)
Dagpåfugleøje
Aglais io
Nældesommerfugl (Araschnia levana)
Nældesommerfugl
Araschnia levana
Coleophora alticolella/glaucicolella (Coleophora alticolella/glaucicolella)
Coleophora alticolella/glaucicolella
Hundegræsmøl (Glyphipterix simpliciella)
Hundegræsmøl
Glyphipterix simpliciella
Ellebladloppe (Psylla alni)
Ellebladloppe
Psylla alni
Hedecikade (Megophthalmus scanicus)
Hedecikade
Megophthalmus scanicus
Starfrøtæge (Cymus glandicolor)
Starfrøtæge
Cymus glandicolor
Pachybrachius fracticollis (Pachybrachius fracticollis)
Pachybrachius fracticollis
Cyphon coarctatus (Cyphon coarctatus)
Cyphon coarctatus
Omalium rugatum (Omalium rugatum)
Omalium rugatum
Oecetis ochracea (Oecetis ochracea)
Oecetis ochracea
Glyphotaelius pellucidus (Glyphotaelius pellucidus)
Glyphotaelius pellucidus
Dansemyg ubest. (Chironomidae indet.)
Dansemyg ubest.
Chironomidae indet.
Kelisia vittipennis (Kelisia vittipennis)
Kelisia vittipennis
Kybos sp. (Kybos sp.)
Kybos sp.

De senest indberettede arter i Naturbasen: