Observation af Aphthona lutescens

Indberettet af: Morten Kofoed-Hansen
14 visninger
22. august 2020


Aphthona lutescens 1 imago


Hovedstaden



Aphthona lutescens (Aphthona lutescens)
2,5 mm, en mose/kær-art, der lever på Kattehale og Mjødurt. Ligner en række Longitarsus-arter, men disse har meget længere 1.bagfodsled og dermed længere bagfødder. DF bind 31 s. 216: www.biodiversitylibrary.org...1up Foto: Morten Kofoed-Hansen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Hieroglyf-Mariehøne (Coccinella hieroglyphica)
Hieroglyf-Mariehøne
Coccinella hieroglyphica
Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
Dueurtblomstertæge
Dicyphus epilobii
Ræv (Vulpes vulpes)
Ræv
Vulpes vulpes
Musvåge (Buteo buteo)
Musvåge
Buteo buteo
Lappet Ådselbille (Thanatophilus sinuatus)
Lappet Ådselbille
Thanatophilus sinuatus
Torskemundbladbille (Chrysolina sanguinolenta)
Torskemundbladbille
Chrysolina sanguinolenta
Ærenprisgalmyg (Jaapiella veronicae)
Ærenprisgalmyg
Jaapiella veronicae
Bidende Pileurt (Persicaria hydropiper)
Bidende Pileurt
Persicaria hydropiper
Klatrende Lærkespore (Ceratocapnos claviculata)
Klatrende Lærkespore
Ceratocapnos claviculata
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Løv-Fladhat (Gymnopus dryophilus)
Løv-Fladhat
Gymnopus dryophilus
Birkeporcelænsspinder (Pheosia gnoma)
Birkeporcelænsspinder
Pheosia gnoma
Strand-Landmand (Agrotis vestigialis)
Strand-Landmand
Agrotis vestigialis
Jordbær-Bladmåler (Dysstroma truncata)
Jordbær-Bladmåler
Dysstroma truncata
Grå Fyrremåler (Thera obeliscata)
Grå Fyrremåler
Thera obeliscata
Rød Fyrremåler (Pennithera firmata)
Rød Fyrremåler
Pennithera firmata
Asketandmåler (Ennomos fuscantaria)
Asketandmåler
Ennomos fuscantaria
Poppelporcelænsspinder (Pheosia tremula)
Poppelporcelænsspinder
Pheosia tremula
Augustdværgmåler (Eupithecia pusillata)
Augustdværgmåler
Eupithecia pusillata
Vinkelstreget Løvmåler (Idaea aversata)
Vinkelstreget Løvmåler
Idaea aversata
Kamelspinder (Ptilodon capucina)
Kamelspinder
Ptilodon capucina
Ege-Bæltemåler (Cyclophora punctaria)
Ege-Bæltemåler
Cyclophora punctaria
Skræpperodæder (Triodia sylvina)
Skræpperodæder
Triodia sylvina
Grøn Lav-Ugle (Cryphia algae)
Grøn Lav-Ugle
Cryphia algae
Bøge-Tandmåler (Ennomos quercinaria)
Bøge-Tandmåler
Ennomos quercinaria
Brun Seglvinge (Drepana curvatula)
Brun Seglvinge
Drepana curvatula
Lille Å-Ugle (Rivula sericealis)
Lille Å-Ugle
Rivula sericealis
Psi-Ugle (Acronicta psi)
Psi-Ugle
Acronicta psi
Mosebunkeugle (Cerapteryx graminis)
Mosebunkeugle
Cerapteryx graminis
Hvidrandet Jordugle (Ochropleura plecta)
Hvidrandet Jordugle
Ochropleura plecta
Blygrå Lavspinder (Eilema lurideola)
Blygrå Lavspinder
Eilema lurideola
Melet Lavspinder (Eilema depressa)
Melet Lavspinder
Eilema depressa
Frøgræsugle (Luperina testacea)
Frøgræsugle
Luperina testacea
Agernvikler (Cydia splendana)
Agernvikler
Cydia splendana
Almindelig Bladmåler (Epirrhoe alternata)
Almindelig Bladmåler
Epirrhoe alternata
Rød Fyrreskudvikler (Rhyacionia buoliana)
Rød Fyrreskudvikler
Rhyacionia buoliana
Seksliniet Glansugle (Xestia sexstrigata)
Seksliniet Glansugle
Xestia sexstrigata
Messingugle (Diachrysia chrysitis)
Messingugle
Diachrysia chrysitis
Fyrresværmer (Sphinx pinastri)
Fyrresværmer
Sphinx pinastri
Elle-Tandmåler (Ennomos alniaria)
Elle-Tandmåler
Ennomos alniaria
Fyrre-Skovmåler (Macaria liturata)
Fyrre-Skovmåler
Macaria liturata
Pile-Havemåler (Eulithis testata)
Pile-Havemåler
Eulithis testata
Fladstjerne-Bladmåler (Euphyia biangulata)
Fladstjerne-Bladmåler
Euphyia biangulata
Gul Syremåler (Timandra comae)
Gul Syremåler
Timandra comae
Rosenbjørn (Miltochrista miniata)
Rosenbjørn
Miltochrista miniata
Prikket Lavspinder (Pelosia muscerda)
Prikket Lavspinder
Pelosia muscerda
Mørkegrå Lavspinder (Eilema complana)
Mørkegrå Lavspinder
Eilema complana
Snudeugle (Hypena proboscidalis)
Snudeugle
Hypena proboscidalis
Brun Brilleugle (Abrostola triplasia)
Brun Brilleugle
Abrostola triplasia
Brun Nældeugle (Abrostola tripartita)
Brun Nældeugle
Abrostola tripartita
Pyramideugle (Amphipyra pyramidea)
Pyramideugle
Amphipyra pyramidea
Berber-Pyramideugle (Amphipyra berbera)
Berber-Pyramideugle
Amphipyra berbera
Skovådselgraver (Nicrophorus investigator)
Skovådselgraver
Nicrophorus investigator
Kartoffelborer (Hydraecia micacea)
Kartoffelborer
Hydraecia micacea
Hundegræsugle (Amphipoea fucosa) (Amphipoea fucosa)
Hundegræsugle (Amphipoea fucosa)
Amphipoea fucosa
Gul Eftersommerugle (Enargia paleacea)
Gul Eftersommerugle
Enargia paleacea
Aske-Septemberugle (Atethmia centrago)
Aske-Septemberugle
Atethmia centrago
Hvidåret Græsugle (Tholera decimalis)
Hvidåret Græsugle
Tholera decimalis
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Hvid-Punkt Græsugle (Mythimna albipuncta)
Hvid-Punkt Græsugle
Mythimna albipuncta
Sandugle (Euxoa cursoria)
Sandugle
Euxoa cursoria
Hvedeugle (Euxoa tritici)
Hvedeugle
Euxoa tritici
Stor Smutugle (Noctua pronuba)
Stor Smutugle
Noctua pronuba
Svagtskygget Smutugle (Noctua comes)
Svagtskygget Smutugle
Noctua comes
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Lyskantet Sødgræshalvmøl (Donacaula mucronella)
Lyskantet Sødgræshalvmøl
Donacaula mucronella
Vinterkarsehalvmøl (Evergestis pallidata)
Vinterkarsehalvmøl
Evergestis pallidata
Mark-Firling (Sagina apetala)
Mark-Firling
Sagina apetala
Sortfiltet Viftesvamp (Tapinella atrotomentosa)
Sortfiltet Viftesvamp
Tapinella atrotomentosa
Sort Bambus (Fargesia nitida)
Sort Bambus
Fargesia nitida
Tørstetræblomstmåler (Acasis viretata)
Tørstetræblomstmåler
Acasis viretata
Agriphila inquinatella (Agriphila inquinatella)
Agriphila inquinatella
Paracorixa concinna (Paracorixa concinna)
Paracorixa concinna
Lille Bugsvømmer (Sigara lateralis)
Lille Bugsvømmer
Sigara lateralis
Dambugsvømmer (Hesperocorixa linnaei)
Dambugsvømmer
Hesperocorixa linnaei
Spiselig Skørhat (Russula vesca)
Spiselig Skørhat
Russula vesca
Cydia amplana (Cydia amplana)
Cydia amplana
Granfrøhalvmøl (Assara terebrella)
Granfrøhalvmøl
Assara terebrella
Koglehalvmøl (Dioryctria abietella)
Koglehalvmøl
Dioryctria abietella
Lille jagtrovbille (Ontholestes murinus)
Lille jagtrovbille
Ontholestes murinus
Dansk Ovalløber (Amara lunicollis)
Dansk Ovalløber
Amara lunicollis
Stor Torpedoløber (Calathus fuscipes)
Stor Torpedoløber
Calathus fuscipes
Lyngblomstertæge (Orthotylus ericetorum)
Lyngblomstertæge
Orthotylus ericetorum
Skovfrøtæge (Drymus sylvaticus)
Skovfrøtæge
Drymus sylvaticus
Broget Blomstertæge  (Deraeocoris lutescens)
Broget Blomstertæge
Deraeocoris lutescens
Calathus cinctus (Calathus cinctus)
Calathus cinctus
Rødbrystet Torpedoløber (Calathus melanocephalus)
Rødbrystet Torpedoløber
Calathus melanocephalus
Sivblomstertæge (Fieberocapsus flaveolus)
Sivblomstertæge
Fieberocapsus flaveolus
Pella laticollis (Pella laticollis)
Pella laticollis
Mycetoporus lepidus (Mycetoporus lepidus)
Mycetoporus lepidus
Rødbenet Ovalløber (Amara familiaris)
Rødbenet Ovalløber
Amara familiaris
Macrodema microptera (Macrodema microptera)
Macrodema microptera
Hedecikade (Megophthalmus scanicus)
Hedecikade
Megophthalmus scanicus
Xantholinus linearis (Xantholinus linearis)
Xantholinus linearis
Lille Klitskyggebille (Melanimon tibialis)
Lille Klitskyggebille
Melanimon tibialis
Megalinus glabratus (Megalinus glabratus)
Megalinus glabratus
Almindelig Træstumpbille (Paromalus flavicornis)
Almindelig Træstumpbille
Paromalus flavicornis
Agathidium varians (Agathidium varians)
Agathidium varians
Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
Treplettet Nældetæge
Liocoris tripustulatus
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Brachypterus urticae (Brachypterus urticae)
Brachypterus urticae
Sorttornet Blomstertæge  (Apolygus lucorum)
Sorttornet Blomstertæge
Apolygus lucorum
Gulrandet Damvandkalv (Ilybius fuliginosus)
Gulrandet Damvandkalv
Ilybius fuliginosus
Enochrus affinis (Enochrus affinis)
Enochrus affinis
Orthocis alni (Orthocis alni)
Orthocis alni
Plinthisus pusillus (Plinthisus pusillus)
Plinthisus pusillus
Enochrus melanocephalus (Enochrus melanocephalus)
Enochrus melanocephalus
Gulstribet Kornjordloppe (Phyllotreta vittula)
Gulstribet Kornjordloppe
Phyllotreta vittula
Olibrus millefolii (Olibrus millefolii)
Olibrus millefolii
Cryptophagus lycoperdi (Cryptophagus lycoperdi)
Cryptophagus lycoperdi
Salturtblomstertæge (Orthotylus flavosparsus)
Salturtblomstertæge
Orthotylus flavosparsus
Phloeocharis subtilissima (Phloeocharis subtilissima)
Phloeocharis subtilissima
Cis fagi (Cis fagi)
Cis fagi
Håret Frøtæge (Pionosomus varius)
Håret Frøtæge
Pionosomus varius
Steppeløber (Masoreus wetterhallii)
Steppeløber
Masoreus wetterhallii
Orchesia undulata (Orchesia undulata)
Orchesia undulata
Ischnocoris angustulus (Ischnocoris angustulus)
Ischnocoris angustulus
Acalypta parvula (Acalypta parvula)
Acalypta parvula
Sen Landkær (Cercyon lateralis)
Sen Landkær
Cercyon lateralis
Mahognibrun Møgbille (Aphodius rufus)
Mahognibrun Møgbille
Aphodius rufus
Dinaraea angustula (Dinaraea angustula)
Dinaraea angustula
Apion atomarium (Apion atomarium)
Apion atomarium
Askemariehøne (Chilocorus renipustulatus)
Askemariehøne
Chilocorus renipustulatus
Enedreytes sepicola (Enedreytes sepicola)
Enedreytes sepicola
Lyngbladbille (Lochmaea suturalis)
Lyngbladbille
Lochmaea suturalis
Quedius nigriceps (Quedius nigriceps)
Quedius nigriceps
Rød Ninja (Zelotes electus)
Rød Ninja
Zelotes electus
Xantholinus Rhenanus (Xantholinus gallicus)
Xantholinus Rhenanus
Xantholinus gallicus
Amischa analis (Amischa analis)
Amischa analis
Kornbladbille (Oulema melanopus)
Kornbladbille
Oulema melanopus
Håret Snerretæge (Polymerus nigrita)
Håret Snerretæge
Polymerus nigrita
Kompakt Blomstertæge     (Charagochilus gyllenhalii)
Kompakt Blomstertæge
Charagochilus gyllenhalii
Harrilgræscikade (Arthaldeus pascuellus)
Harrilgræscikade
Arthaldeus pascuellus
Clerks Minérmøl (Lyonetia clerkella)
Clerks Minérmøl
Lyonetia clerkella
Blyantsugle (Amphipyra tragopoginis)
Blyantsugle
Amphipyra tragopoginis
Lyngmåler (Ematurga atomaria)
Lyngmåler
Ematurga atomaria
Apion dissimile (Apion dissimile)
Apion dissimile
Hedebrunløber (Bradycellus caucasicus)
Hedebrunløber
Bradycellus caucasicus
Notaris scirpi (Notaris scirpi)
Notaris scirpi
Plebejisk Ovalløber (Amara plebeja)
Plebejisk Ovalløber
Amara plebeja
Limnobaris dolorosa (Limnobaris dolorosa)
Limnobaris dolorosa
Dværgagtig Ovalløber (Amara tibialis)
Dværgagtig Ovalløber
Amara tibialis
Kompostmøgbille (Oxyomus sylvestris)
Kompostmøgbille
Oxyomus sylvestris
Lille Pilejordloppe (Crepidodera fulvicornis)
Lille Pilejordloppe
Crepidodera fulvicornis
Prionocyphon serricornis (Prionocyphon serricornis)
Prionocyphon serricornis
Brun Barkbuk (Arhopalus rusticus)
Brun Barkbuk
Arhopalus rusticus
Tapinotus sellatus (Tapinotus sellatus)
Tapinotus sellatus
Amara gebleri (Amara gebleri)
Amara gebleri
Vandpesthalvmøl (Parapoynx stratiotata)
Vandpesthalvmøl
Parapoynx stratiotata
Grålig Markløber (Harpalus griseus)
Grålig Markløber
Harpalus griseus
Hængedyndcikade (Megamelus notulus)
Hængedyndcikade
Megamelus notulus
Streg-Jordugle (Euxoa obelisca)
Streg-Jordugle
Euxoa obelisca
Othius angustus (Othius angustus)
Othius angustus
Agathidium convexum (Agathidium convexum)
Agathidium convexum

De senest indberettede arter i Naturbasen: