Observation af Tidselbladlus

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
4 visninger
2. august 2020


Tidselbladlus (Uroleucon auneum) 1 uden alder koloni(er)


Sjælland


Kruset tidsel



Tidselbladlus (Uroleucon auneum)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Tidselbladlus (Uroleucon auneum)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Tidselbladlus (Uroleucon auneum)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Rosenbladlus (Macrosiphum rosae)
Rosenbladlus
Macrosiphum rosae
Moskusbuk (Aromia moschata)
Moskusbuk
Aromia moschata
Tychius breviusculus (Tychius breviusculus)
Tychius breviusculus
Sermylassa halensis (Sermylassa halensis)
Sermylassa halensis
Skov-Fladbælg (Lathyrus sylvestris)
Skov-Fladbælg
Lathyrus sylvestris
Hvepsetæge (Alydus calcaratus)
Hvepsetæge
Alydus calcaratus
Gulerodsgalmyg (Kiefferia pericarpiicola)
Gulerodsgalmyg
Kiefferia pericarpiicola
Mogulones asperifoliarum (Mogulones asperifoliarum)
Mogulones asperifoliarum
Ellesnudebille (Cryptorhynchus lapathi)
Ellesnudebille
Cryptorhynchus lapathi
Græsskjoldtæge (Eurygaster maura)
Græsskjoldtæge
Eurygaster maura
Spættet Tornben (Tritomegas bicolor)
Spættet Tornben
Tritomegas bicolor
Cryptocephalus fulvus (Cryptocephalus fulvus)
Cryptocephalus fulvus
Skovkanttæge (Rhopalus subrufus)
Skovkanttæge
Rhopalus subrufus
Trestribet Tæge (Phytocoris varipes)
Trestribet Tæge
Phytocoris varipes
Fyrre-Kridtstregtæge (Pilophorus cinnamopterus)
Fyrre-Kridtstregtæge
Pilophorus cinnamopterus
Eupteryx atropunctata (Eupteryx atropunctata)
Eupteryx atropunctata
Sart Hasseltæge (Malacocoris chlorizans)
Sart Hasseltæge
Malacocoris chlorizans
Snerreknopgalmide (Aceria galiobia)
Snerreknopgalmide
Aceria galiobia
Fligbladet Tidselkugle (Echinops sphaerocephalus)
Fligbladet Tidselkugle
Echinops sphaerocephalus
Vikkebladlus (Megoura viciae)
Vikkebladlus
Megoura viciae
Gulvinget Solbille (Oedemera femorata)
Gulvinget Solbille
Oedemera femorata
Grøn Solbille (Chrysanthia nigricornis)
Grøn Solbille
Chrysanthia nigricornis
Mørk Rejnfanbladlus (Metopeurum fuscoviride)
Mørk Rejnfanbladlus
Metopeurum fuscoviride
Almindelig Guldregn (Laburnum anagyroides)
Almindelig Guldregn
Laburnum anagyroides
Gaffelmejer (Dicranopalpus ramosus)
Gaffelmejer
Dicranopalpus ramosus
Slangehovedmøl (Ethmia bipunctella)
Slangehovedmøl
Ethmia bipunctella
Slangehovedsnudebille (Mogulones geographicus)
Slangehovedsnudebille
Mogulones geographicus
Gul Evighedsblomst (Helichrysum arenarium)
Gul Evighedsblomst
Helichrysum arenarium
Moskusbuk (Aromia moschata)
Moskusbuk
Aromia moschata
Finbladet Vejsennep (Descurainia sophia)
Finbladet Vejsennep
Descurainia sophia
Bleg Bynkebladlus (Pleotrichophorus glandulosus)
Bleg Bynkebladlus
Pleotrichophorus glandulosus
Toårig Natlys (Oenothera biennis)
Toårig Natlys
Oenothera biennis
Mørk Kongelys (Verbascum nigrum)
Mørk Kongelys
Verbascum nigrum
Filtbladet Kongelys (Verbascum thapsus)
Filtbladet Kongelys
Verbascum thapsus
Kanelbjørn (Phragmatobia fuliginosa)
Kanelbjørn
Phragmatobia fuliginosa
Stor Bånd-Tusindben (Ommatoiulus sabulosus)
Stor Bånd-Tusindben
Ommatoiulus sabulosus
Biulv (Philanthus triangulum)
Biulv
Philanthus triangulum
Blåhat (Knautia arvensis)
Blåhat
Knautia arvensis
Stregbredpande (Thymelicus lineola)
Stregbredpande
Thymelicus lineola
Starskjoldtæge (Eurygaster testudinaria)
Starskjoldtæge
Eurygaster testudinaria
Cinara pini (Cinara pini)
Cinara pini
Fyrre-Kridtstregtæge (Pilophorus cinnamopterus)
Fyrre-Kridtstregtæge
Pilophorus cinnamopterus
Fyrrecikade (Grypotes puncticollis)
Fyrrecikade
Grypotes puncticollis
Ananasgallelus (Adelges abietis)
Ananasgallelus
Adelges abietis
Rejnfangalmyg (Rhopalomyia tanaceticola)
Rejnfangalmyg
Rhopalomyia tanaceticola
Slangehoved (Echium vulgare)
Slangehoved
Echium vulgare
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Stor Bynkebladlus (Macrosiphoniella oblonga)
Stor Bynkebladlus
Macrosiphoniella oblonga
Gråbynkebladlus (Macrosiphoniella artemisiae)
Gråbynkebladlus
Macrosiphoniella artemisiae
Almindelig Kåltæge (Eurydema oleracea)
Almindelig Kåltæge
Eurydema oleracea
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Kruset Tidsel (Carduus crispus)
Kruset Tidsel
Carduus crispus
Capitophorus carduinus (Capitophorus carduinus)
Capitophorus carduinus
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Stribet Kartoffelbladlus (Macrosiphum euphorbiae)
Stribet Kartoffelbladlus
Macrosiphum euphorbiae
Sortplettet Tæge (Adelphocoris quadripunctatus)
Sortplettet Tæge
Adelphocoris quadripunctatus
Hornmejer (Phalangium opilio)
Hornmejer
Phalangium opilio
Tysk Gedehams (Vespula germanica)
Tysk Gedehams
Vespula germanica
Almindelig Vandnymfe (Enallagma cyathigerum)
Almindelig Vandnymfe
Enallagma cyathigerum
Almindelig Torngræshoppe (Tetrix undulata)
Almindelig Torngræshoppe
Tetrix undulata
Sød Astragel (Astragalus glycyphyllos)
Sød Astragel
Astragalus glycyphyllos
Tidselbåndflue (Urophora cardui)
Tidselbåndflue
Urophora cardui
Kejserkåbe (Argynnis paphia)
Kejserkåbe
Argynnis paphia
Smalbladet Brandbæger (Senecio inaequidens)
Smalbladet Brandbæger
Senecio inaequidens
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Kraftig Blomstertæge (Deraeocoris ruber)
Kraftig Blomstertæge
Deraeocoris ruber
Dasineura aparines (Dasineura aparines)
Dasineura aparines
Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
Eupteryx aurata
Rød Tandbæger (Ballota nigra ssp. nigra)
Rød Tandbæger
Ballota nigra ssp. nigra
Dagpåfugleøje (Aglais io)
Dagpåfugleøje
Aglais io
Kornet Løber (Carabus granulatus)
Kornet Løber
Carabus granulatus
Tiplettet Småcikade (Balclutha punctata)
Tiplettet Småcikade
Balclutha punctata
Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
Almindelig Bærtæge
Dolycoris baccarum
Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
Myrenymfetæge
Himacerus mirmicoides
Coleophora gallipennella (Coleophora gallipennella)
Coleophora gallipennella
Larinus turbinatus (Larinus turbinatus)
Larinus turbinatus
Almindelig Kåltæge (Eurydema oleracea)
Almindelig Kåltæge
Eurydema oleracea
Bynkegallelus (Cryptosiphum artemisiae)
Bynkegallelus
Cryptosiphum artemisiae
Crabro cribrarius (Crabro cribrarius)
Crabro cribrarius
Ectemnius lapidarius (Ectemnius lapidarius)
Ectemnius lapidarius
Tiphia femorata (Tiphia femorata)
Tiphia femorata
Penselugle (Colocasia coryli)
Penselugle
Colocasia coryli
Sortrandet Måler (Lomaspilis marginata)
Sortrandet Måler
Lomaspilis marginata
Bælte-Svirreflue (Meliscaeva cinctella)
Bælte-Svirreflue
Meliscaeva cinctella
Gulvinget Urtesvirreflue (Cheilosia impressa)
Gulvinget Urtesvirreflue
Cheilosia impressa
Almindelig Græssvirreflue (Melanostoma mellinum)
Almindelig Græssvirreflue
Melanostoma mellinum
Biulvguldhveps (Hedychrum rutilans)
Biulvguldhveps
Hedychrum rutilans
Dorytomus taeniatus (Dorytomus taeniatus)
Dorytomus taeniatus
Altica sp. (Altica sp.)
Altica sp.
Okkergul Sødøgnflue (Cloeon inscriptum)
Okkergul Sødøgnflue
Cloeon inscriptum

De senest indberettede arter i Naturbasen: