Observation af Bruchus atomarius

Indberettet af: Yvonne Engmann
1 visning
13. juli 2020


Bruchus atomarius 5 imago


Sjælland


Fundet på Fladbælg



Bruchus atomarius (Bruchus atomarius)
Foto: Yvonne Engmann

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Orange Blærebælg (Colutea x media)
Orange Blærebælg
Colutea x media
Almindelig Blærebælg (Colutea arborescens)
Almindelig Blærebælg
Colutea arborescens
Vingeløs Mariehøne (Cynegetis impunctata)
Vingeløs Mariehøne
Cynegetis impunctata
Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
Harlekinmariehøne
Harmonia axyridis
Skov-Fladbælg (Lathyrus sylvestris)
Skov-Fladbælg
Lathyrus sylvestris
Mellemstor Gedehams (Dolichovespula media)
Mellemstor Gedehams
Dolichovespula media
Stor Havesvirreflue (Syrphus torvus)
Stor Havesvirreflue
Syrphus torvus
Præstebille (Rhagonycha fulva)
Præstebille
Rhagonycha fulva
Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
Matgrøn Solbille
Oedemera virescens
Aften-Pragtstjerne (Silene latifolia ssp. alba)
Aften-Pragtstjerne
Silene latifolia ssp. alba
Vild Gulerod (Daucus carota ssp. carota)
Vild Gulerod
Daucus carota ssp. carota
Prikbladet Perikon (Hypericum perforatum)
Prikbladet Perikon
Hypericum perforatum
Gul Evighedsblomst (Helichrysum arenarium)
Gul Evighedsblomst
Helichrysum arenarium
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Uldbladet Kongelys (Verbascum densiflorum)
Uldbladet Kongelys
Verbascum densiflorum
Perikonfaldbille (Cryptocephalus moraei)
Perikonfaldbille
Cryptocephalus moraei
Droneflue (Eristalis tenax)
Droneflue
Eristalis tenax
Hindbær (Rubus idaeus)
Hindbær
Rubus idaeus
Korbær (Rubus caesius)
Korbær
Rubus caesius
Kuglebænkebider sp. (Armadillidium sp.)
Kuglebænkebider sp.
Armadillidium sp.
Blishøne (Fulica atra)
Blishøne
Fulica atra
Gråand (Anas platyrhynchos)
Gråand
Anas platyrhynchos
Foder-Vikke (Vicia sativa )
Foder-Vikke
Vicia sativa
Gederams (Epilobium angustifolium)
Gederams
Epilobium angustifolium
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Mark-Tusindgylden (Centaurium erythraea var. erythraea)
Mark-Tusindgylden
Centaurium erythraea var. erythraea
Smalbladet Kællingetand (Lotus tenuis)
Smalbladet Kællingetand
Lotus tenuis
Almindelig Brunelle (Prunella vulgaris)
Almindelig Brunelle
Prunella vulgaris
Sump-Hullæbe (Epipactis palustris)
Sump-Hullæbe
Epipactis palustris
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Colletes sp. (Colletes sp.)
Colletes sp.
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Almindelig Syren (Syringa vulgaris)
Almindelig Syren
Syringa vulgaris
Slangehoved (Echium vulgare)
Slangehoved
Echium vulgare
Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
Almindelig Bærtæge
Dolycoris baccarum
Eng-Brandbæger (Senecio jacobaea)
Eng-Brandbæger
Senecio jacobaea
Gulvinget Solbille (Oedemera femorata)
Gulvinget Solbille
Oedemera femorata
Almindelig Kuglebærerflue (Sphaerophoria scripta)
Almindelig Kuglebærerflue
Sphaerophoria scripta
Grå-Bynke (Artemisia vulgaris)
Grå-Bynke
Artemisia vulgaris
Almindelig Røllike (Achillea millefolium)
Almindelig Røllike
Achillea millefolium
Rejnfan (Tanacetum vulgare)
Rejnfan
Tanacetum vulgare
Rejnfantæge (Megalocoleus tanaceti)
Rejnfantæge
Megalocoleus tanaceti
Almindelig Havesvirreflue (Syrphus ribesii)
Almindelig Havesvirreflue
Syrphus ribesii
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Bleggul Snerre (Galium x pomeranicum)
Bleggul Snerre
Galium x pomeranicum
Hvid Snerre (Galium mollugo)
Hvid Snerre
Galium mollugo
Blåhat (Knautia arvensis)
Blåhat
Knautia arvensis
Cikorie (Cichorium intybus)
Cikorie
Cichorium intybus
Korn-Valmue (Papaver rhoeas)
Korn-Valmue
Papaver rhoeas
Gærde-Snerle (Calystegia sepium)
Gærde-Snerle
Calystegia sepium
Nældens Takvinge (Aglais urticae)
Nældens Takvinge
Aglais urticae
Ager-Tidsel (Cirsium arvense)
Ager-Tidsel
Cirsium arvense
Pastinak (Pastinaca sativa)
Pastinak
Pastinaca sativa
Kruset Tidsel (Carduus crispus)
Kruset Tidsel
Carduus crispus
Pastinakmøl (Depressaria radiella)
Pastinakmøl
Depressaria radiella
Almindelig Agermåne (Agrimonia eupatoria)
Almindelig Agermåne
Agrimonia eupatoria
Stor Knopurt (Centaurea scabiosa)
Stor Knopurt
Centaurea scabiosa
Merian (Origanum vulgare)
Merian
Origanum vulgare
Kantet Perikon (Hypericum maculatum)
Kantet Perikon
Hypericum maculatum
Sød Astragel (Astragalus glycyphyllos)
Sød Astragel
Astragalus glycyphyllos
Prægtig Champignon (Agaricus augustus)
Prægtig Champignon
Agaricus augustus
Lugtløs Kamille (Tripleurospermum perforatum)
Lugtløs Kamille
Tripleurospermum perforatum
Rødmende Fluesvamp (Amanita rubescens var.rubescens)
Rødmende Fluesvamp
Amanita rubescens var.rubescens
Prikbladet Perikon (Hypericum perforatum)
Prikbladet Perikon
Hypericum perforatum
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Skov-Hullæbe ubest. ssp. (Epipactis helleborine ssp. indet.)
Skov-Hullæbe ubest. ssp.
Epipactis helleborine ssp. indet.
Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
Tiplettet Mariehøne
Adalia decempunctata
Blæresmælde (Silene vulgaris)
Blæresmælde
Silene vulgaris
Bugtet Kløver (Trifolium medium)
Bugtet Kløver
Trifolium medium
Engrandøje (Aphantopus hyperantus)
Engrandøje
Aphantopus hyperantus
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Toårig Natlys (Oenothera biennis)
Toårig Natlys
Oenothera biennis
Hvidplettet Agersvirreflue (Scaeva pyrastri)
Hvidplettet Agersvirreflue
Scaeva pyrastri
Guldhveps ubest. (Chrysididae indet.)
Guldhveps ubest.
Chrysididae indet.
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Almindelig Blåfugl (Polyommatus icarus)
Almindelig Blåfugl
Polyommatus icarus
Mark-Krageklo (Ononis spinosa ssp. spinosa)
Mark-Krageklo
Ononis spinosa ssp. spinosa
Gyldenris sp. (Solidago sp.)
Gyldenris sp.
Solidago sp.
Havtorn (Hippophaë rhamnoides)
Havtorn
Hippophaë rhamnoides
Gulvinget Solbille (Oedemera femorata)
Gulvinget Solbille
Oedemera femorata
Hvid Okseøje (Leucanthemum vulgare)
Hvid Okseøje
Leucanthemum vulgare
Larinus turbinatus (Larinus turbinatus)
Larinus turbinatus
Femplettet Køllesværmer (Zygaena lonicerae)
Femplettet Køllesværmer
Zygaena lonicerae
Hare (Lepus europaeus)
Hare
Lepus europaeus
Markfirben (Lacerta agilis)
Markfirben
Lacerta agilis
Okkergul Randøje (Coenonympha pamphilus)
Okkergul Randøje
Coenonympha pamphilus
Almindelig Rundbælg (Anthyllis vulneraria ssp. carpatica)
Almindelig Rundbælg
Anthyllis vulneraria ssp. carpatica
Muse-Vikke (Vicia cracca)
Muse-Vikke
Vicia cracca
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Podosphaera aphanis (Podosphaera aphanis)
Podosphaera aphanis
Liriomyza congesta (Liriomyza congesta)
Liriomyza congesta
Toplettet Mariehøne (Adalia bipunctata)
Toplettet Mariehøne
Adalia bipunctata
Mørk Rejnfanbladlus (Metopeurum fuscoviride)
Mørk Rejnfanbladlus
Metopeurum fuscoviride
Colletes sp. (Colletes sp.)
Colletes sp.
Aphis sp. (Aphis sp.)
Aphis sp.
Sen Birkeminérbladhveps (Scolioneura betuleti)
Sen Birkeminérbladhveps
Scolioneura betuleti
Tychius meliloti (Tychius meliloti)
Tychius meliloti
Bittersød Trævlhat (Inocybe dulcamara)
Bittersød Trævlhat
Inocybe dulcamara
Candolles Mørkhat (Psathyrella candolleana)
Candolles Mørkhat
Psathyrella candolleana
Melampsora caprearum (Melampsora caprearum)
Melampsora caprearum
Mycodiplosis sp. (Mycodiplosis sp.)
Mycodiplosis sp.
Bynkegallelus (Cryptosiphum artemisiae)
Bynkegallelus
Cryptosiphum artemisiae
Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
Almindelig Bærtæge
Dolycoris baccarum
Phytoliriomyza variegata (Phytoliriomyza variegata)
Phytoliriomyza variegata
Lådden Perikon (Hypericum hirsutum)
Lådden Perikon
Hypericum hirsutum
Stor Navrbladgalmide (Aceria macrochela)
Stor Navrbladgalmide
Aceria macrochela
Navr (Acer campestre)
Navr
Acer campestre
Aulagromyza sp. (Aulagromyza sp.)
Aulagromyza sp.
Agromyza flaviceps (Agromyza flaviceps)
Agromyza flaviceps
Bugtet Kløver (Trifolium medium)
Bugtet Kløver
Trifolium medium
Almindelig Røllike f. rosea (Achillea millefolium f. rosea)
Almindelig Røllike f. rosea
Achillea millefolium f. rosea
Phragmidium violaceum (Phragmidium violaceum)
Phragmidium violaceum
Rødfrugtet Natlys (Oenothera rubricaulis)
Rødfrugtet Natlys
Oenothera rubricaulis
Grøn Guldbasse (Cetonia aurata)
Grøn Guldbasse
Cetonia aurata
Grøn Solbille (Chrysanthia nigricornis)
Grøn Solbille
Chrysanthia nigricornis
Guldhveps ubest. (Chrysididae indet.)
Guldhveps ubest.
Chrysididae indet.
Lille Penselspinder (Orgyia antiqua)
Lille Penselspinder
Orgyia antiqua
Bittersød Trævlhat (Inocybe dulcamara)
Bittersød Trævlhat
Inocybe dulcamara
Kommentar til turen:
  • Hyggelig tur sammen med Ebbe Kristensen

De senest indberettede arter i Naturbasen: