Observation af Sump-Kællingetand

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
11. juli 2020


Sump-Kællingetand (Lotus pedunculatus var. pedunculatus) hist og her blomstrende


Midtjylland



Sump-Kællingetand (Lotus pedunculatus var. pedunculatus)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Sump-Kællingetand (Lotus pedunculatus var. pedunculatus)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Køllegræshoppe (Myrmeleotettix maculatus)
Køllegræshoppe
Myrmeleotettix maculatus
Fyrrekogletæge (Gastrodes grossipes)
Fyrrekogletæge
Gastrodes grossipes
Silkeglinsende Jordsmælder (Prosternon tessellatum)
Silkeglinsende Jordsmælder
Prosternon tessellatum
Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
Almindelig Bærtæge
Dolycoris baccarum
By-Skræppe (Rumex longifolius)
By-Skræppe
Rumex longifolius
Æble-Rose (Rosa rubiginosa)
Æble-Rose
Rosa rubiginosa
Barkøresnudebille (Otiorhynchus singularis)
Barkøresnudebille
Otiorhynchus singularis
Lille Bladrandbille (Sitona sulcifrons)
Lille Bladrandbille
Sitona sulcifrons
Tyttebær (Vaccinium vitis-idaea)
Tyttebær
Vaccinium vitis-idaea
Apion onopordi (Apion onopordi)
Apion onopordi
Anthonomus pedicularius (Anthonomus pedicularius)
Anthonomus pedicularius
Gulhalset Bladbille (Zeugophora flavicollis)
Gulhalset Bladbille
Zeugophora flavicollis
Tyttebærblad-Bøllesyge (Exobasidium vaccinii)
Tyttebærblad-Bøllesyge
Exobasidium vaccinii
Måneplettet Møgkær (Sphaeridium lunatum)
Måneplettet Møgkær
Sphaeridium lunatum
Rhagonycha testacea (Rhagonycha testacea)
Rhagonycha testacea
Liriomyza valerianae (Liriomyza valerianae)
Liriomyza valerianae
Almindelig Kohvede (Melampyrum pratense)
Almindelig Kohvede
Melampyrum pratense
Notaris scirpi (Notaris scirpi)
Notaris scirpi
Phyllocnistis xenia (Phyllocnistis xenia)
Phyllocnistis xenia
Langhornet Bladbille (Luperus longicornis)
Langhornet Bladbille
Luperus longicornis
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Gulgrøn Pilebladbille (Phratora vitellinae)
Gulgrøn Pilebladbille
Phratora vitellinae
Harmandiola cavernosa (Harmandiola cavernosa)
Harmandiola cavernosa
Fyrrenål-Blærerust (Coleosporium tussilaginis)
Fyrrenål-Blærerust
Coleosporium tussilaginis
Klarvinget Engrovflue (Dioctria hyalipennis)
Klarvinget Engrovflue
Dioctria hyalipennis
Rød Snylteflue (Eriothrix rufomaculatus)
Rød Snylteflue
Eriothrix rufomaculatus
Tephritis vespertina (Tephritis vespertina)
Tephritis vespertina
Jysk Løber (Carabus problematicus)
Jysk Løber
Carabus problematicus
Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
Almindelig Bærtæge
Dolycoris baccarum
Øjenplet Blomstertæge (Closterotomus fulvomaculatus)
Øjenplet Blomstertæge
Closterotomus fulvomaculatus
Lysesivcikade (Conomelus anceps)
Lysesivcikade
Conomelus anceps
Fyrreblomstertæge        (Camptozygum aequale)
Fyrreblomstertæge
Camptozygum aequale
Læge-Øjentrøst (Euphrasia officinalis coll.)
Læge-Øjentrøst
Euphrasia officinalis coll.
Bævreaspcikade (Populicerus populi)
Bævreaspcikade
Populicerus populi
Gul Slørvinge (Isoperla grammatica)
Gul Slørvinge
Isoperla grammatica
Nyse-Røllike (Achillea ptarmica)
Nyse-Røllike
Achillea ptarmica
Klase-Spiræa (Spiraea x billiardii)
Klase-Spiræa
Spiraea x billiardii
Cistogaster globosa (Cistogaster globosa)
Cistogaster globosa
Almindelig Maskesvirreflue (Paragus haemorrhous)
Almindelig Maskesvirreflue
Paragus haemorrhous
Jysk Blomsterbuk (Pachytodes cerambyciformis)
Jysk Blomsterbuk
Pachytodes cerambyciformis
Dødningehoved-Svirreflue (Myathropa florea)
Dødningehoved-Svirreflue
Myathropa florea
Grøn Køllesværmer (Adscita statices)
Grøn Køllesværmer
Adscita statices
Poppelbladbille (Chrysomela populi)
Poppelbladbille
Chrysomela populi
Poppelbladbille (Chrysomela populi)
Poppelbladbille
Chrysomela populi
Poppelbladbille (Chrysomela populi)
Poppelbladbille
Chrysomela populi
Poppelbladbille (Chrysomela populi)
Poppelbladbille
Chrysomela populi
Tidselbuk (Agapanthia villosoviridescens)
Tidselbuk
Agapanthia villosoviridescens
Tyttebær (Vaccinium vitis-idaea)
Tyttebær
Vaccinium vitis-idaea
Sort Fladbælgbladlus (Aphis pseudocomosa)
Sort Fladbælgbladlus
Aphis pseudocomosa
Lille Galæblehveps (Cynips divisa)
Lille Galæblehveps
Cynips divisa
Chrysopa perla (Chrysopa perla)
Chrysopa perla
Ellebladbille (Agelastica alni)
Ellebladbille
Agelastica alni
Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
Agurkeedderkop sp.
Araniella sp.
Aks-Bærmispel (Amelanchier spicata)
Aks-Bærmispel
Amelanchier spicata
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Gederams (Epilobium angustifolium)
Gederams
Epilobium angustifolium
Chaitophorus populeti (Chaitophorus populeti)
Chaitophorus populeti
Brun Kongepenbladlus (Uroleucon hypochoeridis)
Brun Kongepenbladlus
Uroleucon hypochoeridis
Poppelbladrullergalmyg (Dasineura populeti)
Poppelbladrullergalmyg
Dasineura populeti
Contarinia craccae (Contarinia craccae)
Contarinia craccae
Ærenprisgalmyg (Jaapiella veronicae)
Ærenprisgalmyg
Jaapiella veronicae
Tidselbåndflue (Urophora cardui)
Tidselbåndflue
Urophora cardui
Purpurmåler (Lythria cruentaria)
Purpurmåler
Lythria cruentaria
Elleraklemøl (Argyresthia goedartella)
Elleraklemøl
Argyresthia goedartella
Rejnfanfjermøl (Gillmeria ochrodactyla)
Rejnfanfjermøl
Gillmeria ochrodactyla
Hasselknopvikler (Epinotia tenerana)
Hasselknopvikler
Epinotia tenerana
Argyresthia bonnetella (Argyresthia bonnetella)
Argyresthia bonnetella
Lauxania cylindricornis (Lauxania cylindricornis)
Lauxania cylindricornis
Havemaskebi (Hylaeus communis)
Havemaskebi
Hylaeus communis

De senest indberettede arter i Naturbasen: