Observation af Gold Byg

Indberettet af: Yvonne Engmann
1 visning
24. juni 2020


Gold Byg (Hordeum murinum) fåtallig


Sjælland



Gold Byg (Hordeum murinum)
Foto: Yvonne Engmann

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Korn-Valmue (Papaver rhoeas)
Korn-Valmue
Papaver rhoeas
Asparges (Asparagus officinalis)
Asparges
Asparagus officinalis
Draphavre (Arrhenatherum elatius)
Draphavre
Arrhenatherum elatius
Eng-Rævehale (Alopecurus pratensis)
Eng-Rævehale
Alopecurus pratensis
Gøg (Cuculus canorus)
Gøg
Cuculus canorus
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Agersnyltehumle (Bombus campestris)
Agersnyltehumle
Bombus campestris
Almindelig Vandnymfe (Enallagma cyathigerum)
Almindelig Vandnymfe
Enallagma cyathigerum
Amara sp. (Amara sp.)
Amara sp.
Cantharis flavilabris (Cantharis flavilabris)
Cantharis flavilabris
Cantharis nigra (Cantharis nigra)
Cantharis nigra
Græsblomstertæge (Amblytylus nasutus)
Græsblomstertæge
Amblytylus nasutus
Firebåndet Blomsterbuk (Leptura quadrifasciata)
Firebåndet Blomsterbuk
Leptura quadrifasciata
Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
Glimmerbøsse sp.
Meligethes sp.
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Grøn Guldbasse (Cetonia aurata)
Grøn Guldbasse
Cetonia aurata
Guldflue sp. (Lucilia sp.)
Guldflue sp.
Lucilia sp.
Gulvinget Solbille (Oedemera femorata)
Gulvinget Solbille
Oedemera femorata
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Langhornet Bladbille (Luperus longicornis)
Langhornet Bladbille
Luperus longicornis
Larinus turbinatus (Larinus turbinatus)
Larinus turbinatus
Lille Hvepsebuk (Clytus arietis)
Lille Hvepsebuk
Clytus arietis
Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
Matgrøn Solbille
Oedemera virescens
Mordellistena pumila (Mordellistena pumila)
Mordellistena pumila
Neocoenorrhinus aequatus (Neocoenorrhinus aequatus)
Neocoenorrhinus aequatus
Nældens Takvinge (Aglais urticae)
Nældens Takvinge
Aglais urticae
Kurvblomsttæge (Orthocephalus coriaceus)
Kurvblomsttæge
Orthocephalus coriaceus
Stor Skovtæge (Phytocoris ulmi)
Stor Skovtæge
Phytocoris ulmi
Pilerosetgalmyg (Rabdophaga rosaria)
Pilerosetgalmyg
Rabdophaga rosaria
Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
Rød Skovmyre ubest.
Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
Skinnende Bladlustæge
Anthocoris nemorum
Sortsømmet Blomsterbuk (Stenurella melanura)
Sortsømmet Blomsterbuk
Stenurella melanura
Stor Skjoldbille (Cassida viridis)
Stor Skjoldbille
Cassida viridis
Stregbredpande (Thymelicus lineola)
Stregbredpande
Thymelicus lineola
Sydlig Blomsterbuk (Rutpela maculata)
Sydlig Blomsterbuk
Rutpela maculata
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Tobaksfarvet Blomsterbuk (Alosterna tabacicolor)
Tobaksfarvet Blomsterbuk
Alosterna tabacicolor
Vingeløs Mariehøne (Cynegetis impunctata)
Vingeløs Mariehøne
Cynegetis impunctata
Grøn Frø (Pelophylax esculentus)
Grøn Frø
Pelophylax esculentus
Almindelig Bjørneklo (Heracleum sphondylium ssp. sphondylium)
Almindelig Bjørneklo
Heracleum sphondylium ssp. sphondylium
Gyldenris sp. (Solidago sp.)
Gyldenris sp.
Solidago sp.
Gærde-Snerle (Calystegia sepium)
Gærde-Snerle
Calystegia sepium
Hvid Stenkløver (Melilotus albus)
Hvid Stenkløver
Melilotus albus
Kæmpe-Bjørneklo (Heracleum mantegazzianum)
Kæmpe-Bjørneklo
Heracleum mantegazzianum
Peberrod (Armoracia rusticana)
Peberrod
Armoracia rusticana
Foder-Kulsukker (Symphytum x uplandicum)
Foder-Kulsukker
Symphytum x uplandicum
Vellugtende Aftenstjerne (Hesperis matronalis)
Vellugtende Aftenstjerne
Hesperis matronalis
Rank Vejsennep (Sisymbrium officinale)
Rank Vejsennep
Sisymbrium officinale
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Enekølle-Bævrerust (Gymnosporangium clavariiforme)
Enekølle-Bævrerust
Gymnosporangium clavariiforme
Bladhveps ubest. (Tenthredinidae indet.)
Bladhveps ubest.
Tenthredinidae indet.
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Almindelig/Syngende Markgræshoppe (Chorthippus brunneus/biguttulus)
Almindelig/Syngende Markgræshoppe
Chorthippus brunneus/biguttulus
Rækkepunkteret Guldbille (Chrysolina oricalcia)
Rækkepunkteret Guldbille
Chrysolina oricalcia
Phytomyza chaerophylli (Phytomyza chaerophylli)
Phytomyza chaerophylli
Bladlus ubest. (Aphidoidea indet.)
Bladlus ubest.
Aphidoidea indet.
Neocoenorrhinus aequatus (Neocoenorrhinus aequatus)
Neocoenorrhinus aequatus
Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
Have-Græsmøl
Chrysoteuchia culmella
Brodbille ubest. (Mordellidae indet.)
Brodbille ubest.
Mordellidae indet.
Bladlus ubest. (Aphidoidea indet.)
Bladlus ubest.
Aphidoidea indet.
Pontania sp. (Pontania sp.)
Pontania sp.
Ellebladgalmyg (Dasineura tortilis)
Ellebladgalmyg
Dasineura tortilis
Bittersød Natskygge var. dulcamara (Solanum dulcamara var. dulcamara)
Bittersød Natskygge var. dulcamara
Solanum dulcamara var. dulcamara
Puccinia coronata (Puccinia coronata)
Puccinia coronata
Hyldebladlus (Aphis sambuci)
Hyldebladlus
Aphis sambuci
Skov-Kogleaks (Scirpus sylvaticus)
Skov-Kogleaks
Scirpus sylvaticus
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Macropsis prasina (Macropsis prasina)
Macropsis prasina
Almindelig Hulsvøb (Chaerophyllum temulum)
Almindelig Hulsvøb
Chaerophyllum temulum
Helconidea sp (Helconidea sp)
Helconidea sp
Skærm-Vortemælk (Euphorbia helioscopia)
Skærm-Vortemælk
Euphorbia helioscopia
Eng-Rævehale (Alopecurus pratensis)
Eng-Rævehale
Alopecurus pratensis
Ungarsk Vejsennep (Sisymbrium altissimum)
Ungarsk Vejsennep
Sisymbrium altissimum
Kommentar til turen:
  • Hyggelig tur sammen med Ebbe Kristensen :-)

De senest indberettede arter i Naturbasen: