Observation af Brillia bifida

Indberettet af: Lars Thomas
6 visninger
20. juni 2020


Brillia bifida 1 imago


Syddanmark



Brillia bifida (Brillia bifida)
Foto: Lars Thomas
Brillia bifida (Brillia bifida)
Foto: Lars Thomas
Brillia bifida (Brillia bifida)
Foto: Lars Thomas

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Husskade (Pica pica)
Husskade
Pica pica
Gråkrage (Corvus cornix)
Gråkrage
Corvus cornix
Ringdue (Columba palumbus)
Ringdue
Columba palumbus
Stær (Sturnus vulgaris)
Stær
Sturnus vulgaris
Solsort (Turdus merula)
Solsort
Turdus merula
Gråsisken sp. (Carduelis sp.)
Gråsisken sp.
Carduelis sp.
Grønsisken (Carduelis spinus)
Grønsisken
Carduelis spinus
Fyrremejse (Poecile montana)
Fyrremejse
Poecile montana
Sangdrossel (Turdus philomelos)
Sangdrossel
Turdus philomelos
Rødhals (Erithacus rubecula)
Rødhals
Erithacus rubecula
Skovskade (Garrulus glandarius)
Skovskade
Garrulus glandarius
Bogfinke (Fringilla coelebs)
Bogfinke
Fringilla coelebs
Skovpiber (Anthus trivialis)
Skovpiber
Anthus trivialis
Strandskade (Haematopus ostralegus)
Strandskade
Haematopus ostralegus
Hættemåge (Chroicocephalus ridibundus)
Hættemåge
Chroicocephalus ridibundus
Sølvmåge (Larus argentatus)
Sølvmåge
Larus argentatus
Løvsanger (Phylloscopus trochilus)
Løvsanger
Phylloscopus trochilus
Rødstjert (Phoenicurus phoenicurus)
Rødstjert
Phoenicurus phoenicurus
Musvåge (Buteo buteo)
Musvåge
Buteo buteo
Havesanger (Sylvia borin)
Havesanger
Sylvia borin
Musvit (Parus major)
Musvit
Parus major
Kærsanger (Acrocephalus palustris)
Kærsanger
Acrocephalus palustris
Knopsvane (Cygnus olor)
Knopsvane
Cygnus olor
Rørsanger (Acrocephalus scirpaceus)
Rørsanger
Acrocephalus scirpaceus
Natravn (Caprimulgus europaeus)
Natravn
Caprimulgus europaeus
Natravn (Caprimulgus europaeus)
Natravn
Caprimulgus europaeus
Natravn (Caprimulgus europaeus)
Natravn
Caprimulgus europaeus
Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
Glimmerbøsse sp.
Meligethes sp.
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Cantharis lateralis (Cantharis lateralis)
Cantharis lateralis
Almindelig Zebraedderkop (Salticus scenicus)
Almindelig Zebraedderkop
Salticus scenicus
Musegrå Smælder (Agrypnus murinus)
Musegrå Smælder
Agrypnus murinus
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Kristtornminérflue (Phytomyza ilicis)
Kristtornminérflue
Phytomyza ilicis
Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
Tiplettet Mariehøne
Adalia decempunctata
Krydderurtcikade (Eupteryx decemnotata)
Krydderurtcikade
Eupteryx decemnotata
Gelis sp. (Gelis sp.)
Gelis sp.
Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
Graphopsocus cruciatus
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
Nedyus quadrimaculatus
Løvskovslanghornsmøl (Nemophora degeerella)
Løvskovslanghornsmøl
Nemophora degeerella
Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
Almindelig Rovedderkop
Pisaura mirabilis
Klarvinget Engrovflue (Dioctria hyalipennis)
Klarvinget Engrovflue
Dioctria hyalipennis
Aphis fabae cirsiiacanthoides (Aphis fabae cirsiiacanthoides)
Aphis fabae cirsiiacanthoides
Pegomya solennis (Pegomya solennis)
Pegomya solennis
Skildpaddebladlus (Periphyllus testudinaceus)
Skildpaddebladlus
Periphyllus testudinaceus
Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
Myrenymfetæge
Himacerus mirmicoides
Oncotylus punctipes (Oncotylus punctipes)
Oncotylus punctipes
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Asiorestia sp. (Asiorestia sp.)
Asiorestia sp.
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Atractotomus mali (Atractotomus mali)
Atractotomus mali
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Aylax papaveris (Aylax papaveris)
Aylax papaveris
Gulplettet Aspargesbille (Crioceris asparagi)
Gulplettet Aspargesbille
Crioceris asparagi
Lys Jordhumle (Bombus lucorum)
Lys Jordhumle
Bombus lucorum
Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
Flad Hjulspinder
Nuctenea umbratica
Mørk Jordhumle (Bombus terrestris)
Mørk Jordhumle
Bombus terrestris
Stor Møgbille (Aphodius fossor)
Stor Møgbille
Aphodius fossor
Nikkende Limurt (Silene nutans)
Nikkende Limurt
Silene nutans
Ligustersværmer (Sphinx ligustri)
Ligustersværmer
Sphinx ligustri
Ribsbladlus (Cryptomyzus ribis)
Ribsbladlus
Cryptomyzus ribis
Hvidvingemåler (Siona lineata)
Hvidvingemåler
Siona lineata
Gul Blødvinge (Cantharis livida)
Gul Blødvinge
Cantharis livida
Aftenpåfugleøje (Smerinthus ocellata)
Aftenpåfugleøje
Smerinthus ocellata
Firestreget Ugle (Charanyca trigrammica)
Firestreget Ugle
Charanyca trigrammica
Lille Vinsværmer (Deilephila porcellus)
Lille Vinsværmer
Deilephila porcellus
Musegrå Smælder (Agrypnus murinus)
Musegrå Smælder
Agrypnus murinus
Havetusindben (Cylindroiulus caeruleocinctus)
Havetusindben
Cylindroiulus caeruleocinctus
Citronmåler (Opisthograptis luteolata)
Citronmåler
Opisthograptis luteolata
Torskemunddværgmåler (Eupithecia linariata)
Torskemunddværgmåler
Eupithecia linariata
Birkeporcelænsspinder (Pheosia gnoma)
Birkeporcelænsspinder
Pheosia gnoma
Palpetandspinder (Pterostoma palpina)
Palpetandspinder
Pterostoma palpina
Dag-Lavspinder (Cybosia mesomella)
Dag-Lavspinder
Cybosia mesomella
Lav-Ugle (Polymixis lichenea)
Lav-Ugle
Polymixis lichenea
Løvstikke (Levisticum officinale)
Løvstikke
Levisticum officinale
Dueurtsværmer (Deilephila elpenor)
Dueurtsværmer
Deilephila elpenor
Brændeugle (Axylia putris)
Brændeugle
Axylia putris
Cantharis flavilabris (Cantharis flavilabris)
Cantharis flavilabris
Mørk Rejnfanbladlus (Metopeurum fuscoviride)
Mørk Rejnfanbladlus
Metopeurum fuscoviride
Beauveria bassiana (Beauveria bassiana)
Beauveria bassiana
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Dasytes aeratus (Dasytes aeratus)
Dasytes aeratus
Blankbuk (Obrium brunneum)
Blankbuk
Obrium brunneum
Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
Rød Skovmyre ubest.
Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis
Strophosoma capitatum (Strophosoma capitatum)
Strophosoma capitatum
Skovbaldakinspinder (Linyphia hortensis)
Skovbaldakinspinder
Linyphia hortensis
Sortfodet Skovrovflue (Neoitamus cyanurus)
Sortfodet Skovrovflue
Neoitamus cyanurus
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Lille Kamelhalsflue (Xanthostigma xanthostigma)
Lille Kamelhalsflue
Xanthostigma xanthostigma
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Barktrådtusindben (Nemasoma varicorne)
Barktrådtusindben
Nemasoma varicorne
Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
Perleedderkop sp.
Enoplognatha ovata/ E. latimana
Blommepung (Taphrina pruni)
Blommepung
Taphrina pruni
Blåmunke (Jasione montana)
Blåmunke
Jasione montana
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Stribet Gråsnude (Strophosoma melanogrammum)
Stribet Gråsnude
Strophosoma melanogrammum
Valenzuela flavidus (Valenzuela flavidus)
Valenzuela flavidus
Uplettet Mariehøne (Aphidecta obliterata)
Uplettet Mariehøne
Aphidecta obliterata
Pigget Hjertemusling (Acanthocardia echinata)
Pigget Hjertemusling
Acanthocardia echinata
Kålmøl (Plutella xylostella)
Kålmøl
Plutella xylostella
Philodromus sp. (Philodromus sp.)
Philodromus sp.
Blodbi sp. (Sphecodes sp.)
Blodbi sp.
Sphecodes sp.
Skovstavedderkop (Tetragnatha montana)
Skovstavedderkop
Tetragnatha montana
Psallus sp. (Psallus sp.)
Psallus sp.
Lille Frostmåler (Operophtera brumata)
Lille Frostmåler
Operophtera brumata
Bark-Springhale (Entomobrya corticalis)
Bark-Springhale
Entomobrya corticalis
Aeolothrips fasciatus (Aeolothrips fasciatus)
Aeolothrips fasciatus
Almindelig Strandkrabbe (Carcinus maenas)
Almindelig Strandkrabbe
Carcinus maenas
Havesnegl (Cepaea hortensis)
Havesnegl
Cepaea hortensis
Brun Sandspringer (Cicindela hybrida)
Brun Sandspringer
Cicindela hybrida
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Sandorm (Arenicola marina)
Sandorm
Arenicola marina
Stillehavsøsters (Crassostrea gigas)
Stillehavsøsters
Crassostrea gigas
Blåmusling (Mytilus edulis)
Blåmusling
Mytilus edulis
Kølet Rur (Balanus crenatus)
Kølet Rur
Balanus crenatus
Stor Østersømusling (Macoma calcarea)
Stor Østersømusling
Macoma calcarea
Almindelig Sandmusling (Mya arenaria)
Almindelig Sandmusling
Mya arenaria
Lille Sandpiler (Anthicus flavipes)
Lille Sandpiler
Anthicus flavipes
Stor Blåpil (Orthetrum cancellatum)
Stor Blåpil
Orthetrum cancellatum
Smaltæge (Ischnodemus sabuleti)
Smaltæge
Ischnodemus sabuleti
Okkergul Pletvinge (Melitaea cinxia)
Okkergul Pletvinge
Melitaea cinxia
Gåsebille (Phyllopertha horticola)
Gåsebille
Phyllopertha horticola
Almindelig Sandhveps (Ammophila sabulosa)
Almindelig Sandhveps
Ammophila sabulosa
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Labyrintedderkop (Agelena labyrinthica)
Labyrintedderkop
Agelena labyrinthica
Egecikade (Iassus lanio)
Egecikade
Iassus lanio
Pilerosetgalmyg (Rabdophaga rosaria)
Pilerosetgalmyg
Rabdophaga rosaria
Blodsnudebille (Polydrusus mollis)
Blodsnudebille
Polydrusus mollis
Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
Knudret Skimmelbille
Cartodere nodifer
Konk (Buccinum undatum)
Konk
Buccinum undatum
Matgrøn Solbille (Oedemera virescens)
Matgrøn Solbille
Oedemera virescens
Lille Kålsommerfugl (Pieris rapae)
Lille Kålsommerfugl
Pieris rapae
Gul Vedrovflue (Laphria flava)
Gul Vedrovflue
Laphria flava
Lille Bladrandbille (Sitona sulcifrons)
Lille Bladrandbille
Sitona sulcifrons
Blodnakke (Atolmis rubricollis)
Blodnakke
Atolmis rubricollis
Stor Sortsmælder (Melanotus castanipes)
Stor Sortsmælder
Melanotus castanipes
Almindelig Markgræshoppe (Chorthippus brunneus)
Almindelig Markgræshoppe
Chorthippus brunneus
Sandgråsnude (Philopedon plagiatus)
Sandgråsnude
Philopedon plagiatus
Charagmus gressorius (Charagmus gressorius)
Charagmus gressorius
Magdalis cerasi (Magdalis cerasi)
Magdalis cerasi
Eupontania collactanea (Eupontania collactanea)
Eupontania collactanea
Poppelbladbille (Chrysomela populi)
Poppelbladbille
Chrysomela populi
Lille Bærtæge (Peribalus strictus)
Lille Bærtæge
Peribalus strictus
Hybomitra sp. (Hybomitra sp.)
Hybomitra sp.
Rødhalet Busksmælder (Athous haemorrhoidalis)
Rødhalet Busksmælder
Athous haemorrhoidalis
Kongepengalhveps (Phanacis hypochoeridis)
Kongepengalhveps
Phanacis hypochoeridis
Nephrotoma sp. (Nephrotoma sp.)
Nephrotoma sp.
Klitnymfetæge (Himacerus major)
Klitnymfetæge
Himacerus major
Hvid Skægrovflue (Dysmachus trigonus)
Hvid Skægrovflue
Dysmachus trigonus
Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
Agurkeedderkop sp.
Araniella sp.
Staldflue (Muscina stabulans)
Staldflue
Muscina stabulans
Lille Møgkær (Sphaeridium bipustulatum)
Lille Møgkær
Sphaeridium bipustulatum
Harmandiola globuli (Harmandiola globuli)
Harmandiola globuli
Lille Skovhumle (Bombus pratorum)
Lille Skovhumle
Bombus pratorum
Øjeplettet Mariehøne (Anatis ocellata)
Øjeplettet Mariehøne
Anatis ocellata
Rødbrun Græstæge (Leptopterna ferrugata)
Rødbrun Græstæge
Leptopterna ferrugata
Tørve-Silkesvirreflue (Sericomyia silentis)
Tørve-Silkesvirreflue
Sericomyia silentis
Grøn Køllesværmer (Adscita statices)
Grøn Køllesværmer
Adscita statices
Tabanus autumnalis (Tabanus autumnalis)
Tabanus autumnalis
Hundegræsmøl (Glyphipterix simpliciella)
Hundegræsmøl
Glyphipterix simpliciella
Kaprifoliepragtbille (Agrilus cyanescens)
Kaprifoliepragtbille
Agrilus cyanescens
Skræppetæge (Coreus marginatus)
Skræppetæge
Coreus marginatus
Almindelig Bispetæge (Aelia acuminata)
Almindelig Bispetæge
Aelia acuminata
Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
Almindelig Løvtæge
Elasmostethus interstinctus
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
Sortstribet Hedehjulspinder
Mangora acalypha
Broget Springedderkop (Evarcha falcata)
Broget Springedderkop
Evarcha falcata
Stor Kæmperovbille (Ocypus olens)
Stor Kæmperovbille
Ocypus olens
Erythraeinae ubest. (Erythraeinae indet.)
Erythraeinae ubest.
Erythraeinae indet.
Melampsora epitea (Melampsora epitea)
Melampsora epitea
Blå Oliebille (Meloe violaceus)
Blå Oliebille
Meloe violaceus
Magdalis violacea (Magdalis violacea)
Magdalis violacea
Cerceris rybyensis (Cerceris rybyensis)
Cerceris rybyensis
Bøgeloppe (Orchestes fagi)
Bøgeloppe
Orchestes fagi
Orthocephalus saltator (Orthocephalus saltator)
Orthocephalus saltator
Aulagromyza cornigera (Aulagromyza cornigera)
Aulagromyza cornigera
Stor Skovmejer (Mitopus morio)
Stor Skovmejer
Mitopus morio
Asciodema obsoleta (Asciodema obsoleta)
Asciodema obsoleta
Lasioglossum sp. (Lasioglossum sp.)
Lasioglossum sp.
Gyvelbladloppe (Arytaina genistae)
Gyvelbladloppe
Arytaina genistae
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Sivhjulspinder
Larinioides cornutus
Melet Fyrrenålebladlus (Schizolachnus pineti)
Melet Fyrrenålebladlus
Schizolachnus pineti
Philodromus dispar (Philodromus dispar)
Philodromus dispar
Ærtebladlus (Acyrthosiphon pisum)
Ærtebladlus
Acyrthosiphon pisum
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Sølle Tyv (Oligia latruncula)
Sølle Tyv
Oligia latruncula
Lille Bønnebille (Bruchus loti)
Lille Bønnebille
Bruchus loti
Molophilus sp. (Molophilus sp.)
Molophilus sp.
Dolichopus ungulatus (Dolichopus ungulatus)
Dolichopus ungulatus
Vandfluer ubest. (Ephydridae indet.)
Vandfluer ubest.
Ephydridae indet.
Aphthona nonstriata (Aphthona nonstriata)
Aphthona nonstriata
Dolichopus sp. (Dolichopus sp.)
Dolichopus sp.
Lille Pilejordloppe (Crepidodera fulvicornis)
Lille Pilejordloppe
Crepidodera fulvicornis
Empis sp. (Empis sp.)
Empis sp.
Dansemyg ubest. (Chironomidae indet.)
Dansemyg ubest.
Chironomidae indet.
Hvidbåndet Humlesvirreflue (Volucella pellucens)
Hvidbåndet Humlesvirreflue
Volucella pellucens
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Kløvervikler (Grapholita compositella)
Kløvervikler
Grapholita compositella
Stor Dunbirkebladlus (Euceraphis punctipennis)
Stor Dunbirkebladlus
Euceraphis punctipennis
Smalvinget Lyngdværgmåler (Eupithecia nanata)
Smalvinget Lyngdværgmåler
Eupithecia nanata
Mørk Jordhumle (Bombus terrestris)
Mørk Jordhumle
Bombus terrestris
Lædergul Frugtbladvikler (Pandemis cerasana)
Lædergul Frugtbladvikler
Pandemis cerasana
Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
Sumpbille sp.
Cyphon sp.
Rhyacionia pinivorana (Rhyacionia pinivorana)
Rhyacionia pinivorana
Douglasgranlus (Adelges cooleyi)
Douglasgranlus
Adelges cooleyi
Catoptria falsella (Catoptria falsella)
Catoptria falsella
Tephritis vespertina (Tephritis vespertina)
Tephritis vespertina
Spættet Lyngugle (Lycophotia porphyrea)
Spættet Lyngugle
Lycophotia porphyrea
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Kamelspinder (Ptilodon capucina)
Kamelspinder
Ptilodon capucina
Tvefarvet Skovsmælder (Ampedus balteatus)
Tvefarvet Skovsmælder
Ampedus balteatus
Egevikler (Tortrix viridana)
Egevikler
Tortrix viridana
Buskcikade ubest. (Cixiidae indet.)
Buskcikade ubest.
Cixiidae indet.
Jordbær-Bladmåler (Dysstroma truncata)
Jordbær-Bladmåler
Dysstroma truncata
Almindelig Sumpstrå (Eleocharis palustris ssp. vulgaris)
Almindelig Sumpstrå
Eleocharis palustris ssp. vulgaris
Smalvingemåler (Plagodis dolabraria)
Smalvingemåler
Plagodis dolabraria
Sort Havemyre (Lasius niger)
Sort Havemyre
Lasius niger
Nåleskovs-Måler (Hylaea fasciaria)
Nåleskovs-Måler
Hylaea fasciaria
Kirsebærsnudebille (Furcipus rectirostris)
Kirsebærsnudebille
Furcipus rectirostris
Perlemåler (Campaea margaritaria)
Perlemåler
Campaea margaritaria
Sortspringer sp. (Heliophanus sp.)
Sortspringer sp.
Heliophanus sp.
Mørk Skræppeugle (Dypterygia scabriuscula)
Mørk Skræppeugle
Dypterygia scabriuscula
Silkeglinsende Jordsmælder (Prosternon tessellatum)
Silkeglinsende Jordsmælder
Prosternon tessellatum
Stor Sneglespinder (Apoda limacodes)
Stor Sneglespinder
Apoda limacodes
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Bøgenonne (Calliteara pudibunda)
Bøgenonne
Calliteara pudibunda
Stor Spidshale (Anaspis frontalis)
Stor Spidshale
Anaspis frontalis
Brombærspinder (Macrothylacia rubi)
Brombærspinder
Macrothylacia rubi
Orchesella villosa (Orchesella villosa)
Orchesella villosa
Konvalrodæder (Korscheltellus lupulina)
Konvalrodæder
Korscheltellus lupulina
Hare (Lepus europaeus)
Hare
Lepus europaeus
Fyrrespinder (Dendrolimus pini)
Fyrrespinder
Dendrolimus pini
Stor Regnorm (Lumbricus terrestris)
Stor Regnorm
Lumbricus terrestris
Blodnakke (Atolmis rubricollis)
Blodnakke
Atolmis rubricollis
Skovzebraedderkop (Salticus cingulatus)
Skovzebraedderkop
Salticus cingulatus
Nældehalvmøl (Anania hortulata)
Nældehalvmøl
Anania hortulata
Røgfarvet Grønsagsugle (Lacanobia suasa)
Røgfarvet Grønsagsugle
Lacanobia suasa
Åkandehalvmøl (Elophila nymphaeata)
Åkandehalvmøl
Elophila nymphaeata
Fyrre-Skovmåler (Macaria liturata)
Fyrre-Skovmåler
Macaria liturata
Torskemunddværgmåler (Eupithecia linariata)
Torskemunddværgmåler
Eupithecia linariata
Almindelig Barkmåler (Alcis repandata)
Almindelig Barkmåler
Alcis repandata
Fyrremåler (Bupalus piniaria)
Fyrremåler
Bupalus piniaria
Grå Egemåler (Hypomecis punctinalis)
Grå Egemåler
Hypomecis punctinalis
Døvnældeugle (Hoplodrina octogenaria)
Døvnældeugle
Hoplodrina octogenaria
Ædelgranmåler (Thera britannica)
Ædelgranmåler
Thera britannica
Fyrreharpiksvikler (C. Coniferana) (Cydia coniferana)
Fyrreharpiksvikler (C. Coniferana)
Cydia coniferana
Hornmejer (Phalangium opilio)
Hornmejer
Phalangium opilio
Tegningsløs Stængelborer (Globia algae)
Tegningsløs Stængelborer
Globia algae
Rhagonycha lignosa (Rhagonycha lignosa)
Rhagonycha lignosa
Natsvalehale (Ourapteryx sambucaria)
Natsvalehale
Ourapteryx sambucaria
Stor Spidshale (Anaspis frontalis)
Stor Spidshale
Anaspis frontalis
Skrubtudse (Bufo bufo)
Skrubtudse
Bufo bufo
Lyngbladbille (Lochmaea suturalis)
Lyngbladbille
Lochmaea suturalis
Smal Kornsmælder (Dalopius marginatus)
Smal Kornsmælder
Dalopius marginatus
Cantharis lateralis (Cantharis lateralis)
Cantharis lateralis
Nephrotoma appendiculata (Nephrotoma appendiculata)
Nephrotoma appendiculata
Lille Møgkær (Sphaeridium bipustulatum)
Lille Møgkær
Sphaeridium bipustulatum
Fyrregallevikler (Retinia resinella)
Fyrregallevikler
Retinia resinella
Sort Skovsnegl (Arion ater)
Sort Skovsnegl
Arion ater
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Curculio pyrrhoceras (Curculio pyrrhoceras)
Curculio pyrrhoceras
Mosebredtæge (Rhacognathus punctatus)
Mosebredtæge
Rhacognathus punctatus
Sibirisk Iris (Iris sibirica)
Sibirisk Iris
Iris sibirica
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Lyngmåler (Ematurga atomaria)
Lyngmåler
Ematurga atomaria
Langhornet Bladbille (Luperus longicornis)
Langhornet Bladbille
Luperus longicornis
Kornbladbille ubest. (Oulema sp.)
Kornbladbille ubest.
Oulema sp.
Forårsmejer (Platybunus triangularis)
Forårsmejer
Platybunus triangularis
Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
Almindelig Sneppeflue
Rhagio scolopaceus
Jaapiella genisticola (Jaapiella genisticola)
Jaapiella genisticola
Camptozygum aequale (Camptozygum aequale)
Camptozygum aequale
Æblesnudebille (Anthonomus pomorum)
Æblesnudebille
Anthonomus pomorum
Phoenicocoris obscurellus (Phoenicocoris obscurellus)
Phoenicocoris obscurellus
Benbræk (Narthecium ossifragum)
Benbræk
Narthecium ossifragum
Skræppetæge (Coreus marginatus)
Skræppetæge
Coreus marginatus
Almindelig Tigerspinder (Spilosoma lubricipeda)
Almindelig Tigerspinder
Spilosoma lubricipeda
Grøn Solbille (Chrysanthia nigricornis)
Grøn Solbille
Chrysanthia nigricornis
Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
Grøn Sumpcikade
Cicadella viridis
Sortrandet Måler (Lomaspilis marginata)
Sortrandet Måler
Lomaspilis marginata
Apion onopordi (Apion onopordi)
Apion onopordi
Polydrusus cervinus (Polydrusus cervinus)
Polydrusus cervinus
Brun Mosaikguldsmed (Aeshna grandis)
Brun Mosaikguldsmed
Aeshna grandis
Tachycixius pilosus (Tachycixius pilosus)
Tachycixius pilosus
Kødflue ubest. (Sarcophagidae indet.)
Kødflue ubest.
Sarcophagidae indet.
Grøn Køllesværmer (Adscita statices)
Grøn Køllesværmer
Adscita statices
Tabanus autumnalis (Tabanus autumnalis)
Tabanus autumnalis
Helophorus sp. (Helophorus sp.)
Helophorus sp.
Hvidbåndet Humlesvirreflue (Volucella pellucens)
Hvidbåndet Humlesvirreflue
Volucella pellucens
Agromyza nana (Agromyza nana)
Agromyza nana
Almindelig Sumpsvirreflue (Helophilus pendulus)
Almindelig Sumpsvirreflue
Helophilus pendulus
Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
Køllehornet Blomstertæge
Heterotoma planicornis
Cantharis nigricans (Cantharis nigricans)
Cantharis nigricans
Skovstavedderkop (Tetragnatha montana)
Skovstavedderkop
Tetragnatha montana
Uplettet Mariehøne (Aphidecta obliterata)
Uplettet Mariehøne
Aphidecta obliterata
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Stor Blåpil (Orthetrum cancellatum)
Stor Blåpil
Orthetrum cancellatum
Dolichosoma lineare (Dolichosoma lineare)
Dolichosoma lineare
Gulplettet Agersvirreflue (Scaeva selenitica)
Gulplettet Agersvirreflue
Scaeva selenitica
Lille Bladrandbille (Sitona sulcifrons)
Lille Bladrandbille
Sitona sulcifrons
Bredbåndet Marksvirreflue (Eupeodes latifasciatus)
Bredbåndet Marksvirreflue
Eupeodes latifasciatus
Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
Blygrå Rapssnudebille
Ceutorhynchus obstrictus
Peleteria rubescens (Peleteria rubescens)
Peleteria rubescens
Abia fasciata (Abia fasciata)
Abia fasciata
Blækkugleedderkop (Platnickina tincta)
Blækkugleedderkop
Platnickina tincta
Lynggræshoppe (Omocestus viridulus)
Lynggræshoppe
Omocestus viridulus
Vandflagermus (Myotis daubentonii)
Vandflagermus
Myotis daubentonii
Sydflagermus (Eptesicus serotinus)
Sydflagermus
Eptesicus serotinus
Valenzuela piceus (Valenzuela piceus)
Valenzuela piceus
Egeblomstertæge (Phylus melanocephalus)
Egeblomstertæge
Phylus melanocephalus
Megastigmus sp. (Megastigmus sp.)
Megastigmus sp.
Cercidia prominens (Cercidia prominens)
Cercidia prominens
Megathrips lativentris (Megathrips lativentris)
Megathrips lativentris
Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
Flad Hjulspinder
Nuctenea umbratica
Almindelig Baldakinspinder (Linyphia triangularis)
Almindelig Baldakinspinder
Linyphia triangularis
Chrysopa perla (Chrysopa perla)
Chrysopa perla
Gotisk Forårsugle (Orthosia gothica)
Gotisk Forårsugle
Orthosia gothica
Håret Markløber (Harpalus rufipes)
Håret Markløber
Harpalus rufipes
Kratløber (Carabus nemoralis)
Kratløber
Carabus nemoralis
Grå Sektoredderkop (Zygiella x-notata)
Grå Sektoredderkop
Zygiella x-notata
Amblytylus nasutus (Amblytylus nasutus)
Amblytylus nasutus
Tipula fascipennis (Tipula fascipennis)
Tipula fascipennis
Zele sp. (Zele sp.)
Zele sp.
Anoplus roboris (Anoplus roboris)
Anoplus roboris
Plantageflue (Hydrotaea irritans)
Plantageflue
Hydrotaea irritans
Scaptomyza pallida (Scaptomyza pallida)
Scaptomyza pallida
Coccidula scutellata (Coccidula scutellata)
Coccidula scutellata
Junimørkvingemåler (Scotopteryx mucronata)
Junimørkvingemåler
Scotopteryx mucronata
Hvidhjørnet Dagugle (Deltote pygarga)
Hvidhjørnet Dagugle
Deltote pygarga
Birke-Barkmåler (Ectropis crepuscularia)
Birke-Barkmåler
Ectropis crepuscularia
Violet Nellikeugle (Sideridis rivularis)
Violet Nellikeugle
Sideridis rivularis
Hypera rumicis (Hypera rumicis)
Hypera rumicis
Håret Engsvirreflue (Melanogaster hirtella)
Håret Engsvirreflue
Melanogaster hirtella
Metopius sp. (Metopius sp.)
Metopius sp.
Tomosvaryella sp. (Tomosvaryella sp.)
Tomosvaryella sp.
Limnephilus luridus (Limnephilus luridus)
Limnephilus luridus
Ochthebius dilatatus (Ochthebius dilatatus)
Ochthebius dilatatus
Meligethes flavimanus (Meligethes flavimanus)
Meligethes flavimanus
Kornbladbille ubest. (Oulema sp.)
Kornbladbille ubest.
Oulema sp.
Stenus impressus (Stenus impressus)
Stenus impressus
Cryptocephalus labiatus (Cryptocephalus labiatus)
Cryptocephalus labiatus
Runkelroebille (Atomaria linearis)
Runkelroebille
Atomaria linearis
Atomaria lewisi (Atomaria lewisi)
Atomaria lewisi
Monotoma picipes (Monotoma picipes)
Monotoma picipes
Dorytomus majalis (Dorytomus majalis)
Dorytomus majalis
Trixagus meybohmi (Trixagus meybohmi)
Trixagus meybohmi
Euplectus karstenii (Euplectus karstenii)
Euplectus karstenii

De senest indberettede arter i Naturbasen: