Observation af Toogtyveplettet Mariehøne

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
13. juni 2020


Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata) 2 imago i parring


Sjælland



Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Aceria dispar (Aceria dispar)
Aceria dispar
Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Stor Pukkelhjulspinder (Araneus angulatus)
Stor Pukkelhjulspinder
Araneus angulatus
Broget Springedderkop (Evarcha falcata)
Broget Springedderkop
Evarcha falcata
Plettet Myreløve (Euroleon nostras)
Plettet Myreløve
Euroleon nostras
Nephrotoma submaculosa (Nephrotoma submaculosa)
Nephrotoma submaculosa
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Harmandiola globuli (Harmandiola globuli)
Harmandiola globuli
Tofarvet Prydvinge (Oecophora bractella)
Tofarvet Prydvinge
Oecophora bractella
Snehvid Stregmåler (Cabera pusaria)
Snehvid Stregmåler
Cabera pusaria
Stor Sneglespinder (Apoda limacodes)
Stor Sneglespinder
Apoda limacodes
Lindesværmer (Mimas tiliae)
Lindesværmer
Mimas tiliae
Brombærspinder (Macrothylacia rubi)
Brombærspinder
Macrothylacia rubi
Fyrresværmer (Sphinx pinastri)
Fyrresværmer
Sphinx pinastri
Marmorugle (Moma alpium)
Marmorugle
Moma alpium
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Phlogophora meticulosa
Brun Seglvinge (Drepana curvatula)
Brun Seglvinge
Drepana curvatula
Birkeseglvinge (Drepana falcataria)
Birkeseglvinge
Drepana falcataria
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Poppelbladrullergalmyg (Dasineura populeti)
Poppelbladrullergalmyg
Dasineura populeti
Vortebider (Decticus verrucivorus)
Vortebider
Decticus verrucivorus
Brombærvikler (Notocelia uddmanniana)
Brombærvikler
Notocelia uddmanniana
Tvebånd-Dagugle (Deltote bankiana)
Tvebånd-Dagugle
Deltote bankiana
Gråkantet Engmåler (Idaea fuscovenosa)
Gråkantet Engmåler
Idaea fuscovenosa
Lille Å-Ugle (Rivula sericealis)
Lille Å-Ugle
Rivula sericealis
Birkeknopmøl (Argyresthia brockeella)
Birkeknopmøl
Argyresthia brockeella
Hvidhjørnet Dagugle (Deltote pygarga)
Hvidhjørnet Dagugle
Deltote pygarga
Snehare (Acronicta leporina)
Snehare
Acronicta leporina
Snehare (Acronicta leporina)
Snehare
Acronicta leporina
Mørk Skræppeugle (Dypterygia scabriuscula)
Mørk Skræppeugle
Dypterygia scabriuscula
Mældeugle (Trachea atriplicis)
Mældeugle
Trachea atriplicis
Aspegaffelhale (Furcula bifida)
Aspegaffelhale
Furcula bifida
Dueurtsværmer (Deilephila elpenor)
Dueurtsværmer
Deilephila elpenor
Citronmåler (Opisthograptis luteolata)
Citronmåler
Opisthograptis luteolata
Skråbåndet Spidsmåler (Epione repandaria)
Skråbåndet Spidsmåler
Epione repandaria
Orangerød Askegalmyg (Dasineura fraxini)
Orangerød Askegalmyg
Dasineura fraxini
Taphrina farlowii (Taphrina farlowii)
Taphrina farlowii
Løvskovslanghornsmøl (Nemophora degeerella)
Løvskovslanghornsmøl
Nemophora degeerella
Cantharis nigricans (Cantharis nigricans)
Cantharis nigricans
Chamaepsylla hartigii (Chamaepsylla hartigii)
Chamaepsylla hartigii
Agersnegl (Deroceras agreste)
Agersnegl
Deroceras agreste
Sortfodet Skovrovflue (Neoitamus cyanurus)
Sortfodet Skovrovflue
Neoitamus cyanurus
Olethreutes arcuella (Olethreutes arcuella)
Olethreutes arcuella
Psallus sp. (Psallus sp.)
Psallus sp.
Egeblomstertæge (Phylus melanocephalus)
Egeblomstertæge
Phylus melanocephalus
Lille Blomsterbuk (Grammoptera ruficornis)
Lille Blomsterbuk
Grammoptera ruficornis
Vorte-Birk (Betula pendula)
Vorte-Birk
Betula pendula
Knippe-Svovlhat (Hypholoma fasciculare)
Knippe-Svovlhat
Hypholoma fasciculare
Resseliella betulicola (Resseliella betulicola)
Resseliella betulicola
Metalimnobia quadrinotata (Metalimnobia quadrinotata)
Metalimnobia quadrinotata
Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
Agurkeedderkop sp.
Araniella sp.
Rødmende Fluesvamp (Amanita rubescens var.rubescens)
Rødmende Fluesvamp
Amanita rubescens var.rubescens
Brunsnegl (Arion fuscus)
Brunsnegl
Arion fuscus
Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
Æggebæreren
Neottiura bimaculata
Fugle-Kirsebær (Prunus avium)
Fugle-Kirsebær
Prunus avium
Kirsebærbladlus (Myzus cerasi)
Kirsebærbladlus
Myzus cerasi
Myrebille (Thanasimus formicarius)
Myrebille
Thanasimus formicarius
Blodrød Blomsterbuk (Anastrangalia sanguinolenta)
Blodrød Blomsterbuk
Anastrangalia sanguinolenta
Myrebille (Thanasimus formicarius)
Myrebille
Thanasimus formicarius
Brun Barkbuk (Arhopalus rusticus)
Brun Barkbuk
Arhopalus rusticus
Pukkelrygget Stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
Pukkelrygget Stavedderkop
Tetragnatha obtusa
Fyrrekogletæge (Gastrodes grossipes)
Fyrrekogletæge
Gastrodes grossipes
Lille Kamelhalsflue (Xanthostigma xanthostigma)
Lille Kamelhalsflue
Xanthostigma xanthostigma
Lille Kamelhalsflue (Xanthostigma xanthostigma)
Lille Kamelhalsflue
Xanthostigma xanthostigma
Kongebregne (Osmunda regalis)
Kongebregne
Osmunda regalis
Brun Kongepenbladlus (Uroleucon hypochoeridis)
Brun Kongepenbladlus
Uroleucon hypochoeridis
Almindelig Kongepen (Hypochoeris radicata)
Almindelig Kongepen
Hypochoeris radicata
Cymus melanocephalus (Cymus melanocephalus)
Cymus melanocephalus
Tephritis vespertina (Tephritis vespertina)
Tephritis vespertina
Tephritis vespertina (Tephritis vespertina)
Tephritis vespertina
Eulachnus agilis (Eulachnus agilis)
Eulachnus agilis
Fyrregrenbladlus (Cinara pinea)
Fyrregrenbladlus
Cinara pinea
Stor Fyrresnudebille (Pissodes pini)
Stor Fyrresnudebille
Pissodes pini
Fingerbølblomstertæge (Dicyphus pallicornis)
Fingerbølblomstertæge
Dicyphus pallicornis
Fingerbølblomstertæge (Dicyphus pallicornis)
Fingerbølblomstertæge
Dicyphus pallicornis
Thereva sp. (Thereva sp.)
Thereva sp.
Birkegrenbladlus (Symydobius oblongus)
Birkegrenbladlus
Symydobius oblongus
Egegrenbladlus (Lachnus roboris)
Egegrenbladlus
Lachnus roboris
Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
Birkecikade
Oncopsis flavicollis
Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
Perleedderkop sp.
Enoplognatha ovata/ E. latimana
Stor Vortebirkebladlus (Euceraphis betulae)
Stor Vortebirkebladlus
Euceraphis betulae
Trestribet Aspeugle (Colobochyla salicalis)
Trestribet Aspeugle
Colobochyla salicalis
Puccinia coronata (Puccinia coronata)
Puccinia coronata
Gulhale (Euproctis similis)
Gulhale
Euproctis similis
Eriocrania sparrmannella (Eriocrania sparrmannella)
Eriocrania sparrmannella
Sekstenplettet Mariehøne (Halyzia sedecimguttata)
Sekstenplettet Mariehøne
Halyzia sedecimguttata
Sump-Torngræshoppe (Tetrix subulata)
Sump-Torngræshoppe
Tetrix subulata
Tørst (Frangula alnus)
Tørst
Frangula alnus
Microsphaera divaricata (Microsphaera divaricata)
Microsphaera divaricata
Mycodiplosis sp. (Mycodiplosis sp.)
Mycodiplosis sp.
Fyrrekogletæge (Gastrodes grossipes)
Fyrrekogletæge
Gastrodes grossipes
Hindbærsnudebille (Anthonomus rubi)
Hindbærsnudebille
Anthonomus rubi
Lys Teltspinder (Phylloneta impressa)
Lys Teltspinder
Phylloneta impressa
Nældemikrocikade (Eupteryx urticae)
Nældemikrocikade
Eupteryx urticae
Chirosia betuleti (Chirosia betuleti)
Chirosia betuleti
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Bævreasp (Populus tremula)
Bævreasp
Populus tremula
Zigzagspinder (Notodonta ziczac)
Zigzagspinder
Notodonta ziczac
Chaitophorus populeti (Chaitophorus populeti)
Chaitophorus populeti
Cantharis cryptica (Cantharis cryptica)
Cantharis cryptica
Almindelig Marksvirreflue (Eupeodes corollae)
Almindelig Marksvirreflue
Eupeodes corollae
Silkeglinsende Jordsmælder (Prosternon tessellatum)
Silkeglinsende Jordsmælder
Prosternon tessellatum
Musegrå Smælder (Agrypnus murinus)
Musegrå Smælder
Agrypnus murinus
Gulstribet Egetæge (Miris striatus)
Gulstribet Egetæge
Miris striatus
Rørstavedderkop (Tetragnatha striata)
Rørstavedderkop
Tetragnatha striata
Anelosimus vittatus (Anelosimus vittatus)
Anelosimus vittatus
Stor Cigargalle-Fritflue (Lipara lucens)
Stor Cigargalle-Fritflue
Lipara lucens
Brombærspinder (Macrothylacia rubi)
Brombærspinder
Macrothylacia rubi
Citronsommerfugl (Gonepteryx rhamni)
Citronsommerfugl
Gonepteryx rhamni
Almindelig Gedeblad (Lonicera periclymenum)
Almindelig Gedeblad
Lonicera periclymenum
Myremariehøne (Coccinella magnifica)
Myremariehøne
Coccinella magnifica
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Gulhåret Sneppeflue (Chrysopilus cristatus)
Gulhåret Sneppeflue
Chrysopilus cristatus
Sort Plantekrustrådsspinder (Brigittea latens)
Sort Plantekrustrådsspinder
Brigittea latens
Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
Myrenymfetæge
Himacerus mirmicoides
Valenzuela flavidus (Valenzuela flavidus)
Valenzuela flavidus
Philodromus dispar (Philodromus dispar)
Philodromus dispar
Hvidplettet Agersvirreflue (Scaeva pyrastri)
Hvidplettet Agersvirreflue
Scaeva pyrastri
Mørk Brombærbladlus (Macrosiphum funestum)
Mørk Brombærbladlus
Macrosiphum funestum
Majblomst (Maianthemum bifolium)
Majblomst
Maianthemum bifolium
Adonis Mariehøne (Hippodamia variegata)
Adonis Mariehøne
Hippodamia variegata
Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
Sortstribet Hedehjulspinder
Mangora acalypha
Sortkøllet Ådselgraver (Nicrophorus vespilloides)
Sortkøllet Ådselgraver
Nicrophorus vespilloides
Dødningeur (Hadrobregmus pertinax)
Dødningeur
Hadrobregmus pertinax
Stor Bånd-Tusindben (Ommatoiulus sabulosus)
Stor Bånd-Tusindben
Ommatoiulus sabulosus
Stor Gedehams (Vespa crabro)
Stor Gedehams
Vespa crabro
Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
Stikmyre sp.
Myrmica sp.
Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
Almindelig Løvtæge
Elasmostethus interstinctus
Barkgalhveps (Andricus testaceipes)
Barkgalhveps
Andricus testaceipes
Tephritis vespertina (Tephritis vespertina)
Tephritis vespertina
Marmoreret Hjulspinder (Araneus marmoreus)
Marmoreret Hjulspinder
Araneus marmoreus
Rhagonycha lignosa (Rhagonycha lignosa)
Rhagonycha lignosa
Almindelig Stinksvamp (Phallus impudicus)
Almindelig Stinksvamp
Phallus impudicus
Isblåfugl (Polyommatus amandus)
Isblåfugl
Polyommatus amandus
Rhamphus pulicarius (Rhamphus pulicarius)
Rhamphus pulicarius
Båndødebille (Byrrhus fasciatus)
Båndødebille
Byrrhus fasciatus
Philodromus dispar (Philodromus dispar)
Philodromus dispar
Troldsmør (Fuligo septica)
Troldsmør
Fuligo septica
Hasselknopgalmide (Phytoptus avellanae)
Hasselknopgalmide
Phytoptus avellanae
Scaphisoma sp. (Scaphisoma sp.)
Scaphisoma sp.
Hare (Lepus europaeus)
Hare
Lepus europaeus
Katteedderkop (Zora spinimana)
Katteedderkop
Zora spinimana
Skovjæger (Pardosa saltans)
Skovjæger
Pardosa saltans
Grøn Frø (Pelophylax esculentus)
Grøn Frø
Pelophylax esculentus
Rødbenet Vejhveps (Episyron rufipes)
Rødbenet Vejhveps
Episyron rufipes
Tidlig Birkeminérbladhveps (Scolioneura vicina)
Tidlig Birkeminérbladhveps
Scolioneura vicina
Tenthredopsis scutellaris (Tenthredopsis scutellaris)
Tenthredopsis scutellaris
Hemichroa australis (Hemichroa australis)
Hemichroa australis
Almindelig Sandhveps (Ammophila sabulosa)
Almindelig Sandhveps
Ammophila sabulosa
Engmaskebi (Hylaeus confusus)
Engmaskebi
Hylaeus confusus
Aeolothrips fasciatus (Aeolothrips fasciatus)
Aeolothrips fasciatus
Tanypeza longimana (Tanypeza longimana)
Tanypeza longimana
Skjold-Bredfodsflue (Platycheirus clypeatus)
Skjold-Bredfodsflue
Platycheirus clypeatus
Dolichopus ungulatus (Dolichopus ungulatus)
Dolichopus ungulatus
Euphylidorea dispar (Euphylidorea dispar)
Euphylidorea dispar
Hybomitra bimaculata (Hybomitra bimaculata)
Hybomitra bimaculata
Stribet Græsflue (Opomyza germinationis)
Stribet Græsflue
Opomyza germinationis
Skovsneppe (Scolopax rusticola)
Skovsneppe
Scolopax rusticola
Lille Korsnæb (Loxia curvirostra)
Lille Korsnæb
Loxia curvirostra
Loensia fasciata (Loensia fasciata)
Loensia fasciata
Stor Sumpbille (Microcara testacea)
Stor Sumpbille
Microcara testacea
Cryptocephalus parvulus (Cryptocephalus parvulus)
Cryptocephalus parvulus
Liden Guldbille (Chrysolina hyperici)
Liden Guldbille
Chrysolina hyperici
Birkebladruller (Deporaus betulae)
Birkebladruller
Deporaus betulae
Neocoenorrhinus aequatus (Neocoenorrhinus aequatus)
Neocoenorrhinus aequatus
Gul Blødvinge (Cantharis livida)
Gul Blødvinge
Cantharis livida
Skovfladløber (Nebria brevicollis)
Skovfladløber
Nebria brevicollis
Blå Malakitbille (Dasytes caeruleus)
Blå Malakitbille
Dasytes caeruleus
Lille Sandpiler (Anthicus flavipes)
Lille Sandpiler
Anthicus flavipes
Coccidula scutellata (Coccidula scutellata)
Coccidula scutellata
Sandskyggebille (Crypticus quisquilius)
Sandskyggebille
Crypticus quisquilius
Dannebrogsbille (Bitoma crenata)
Dannebrogsbille
Bitoma crenata
Blodsnudebille (Polydrusus mollis)
Blodsnudebille
Polydrusus mollis
Curculio glandium (Curculio glandium)
Curculio glandium
Notaris scirpi (Notaris scirpi)
Notaris scirpi
Nøddesnudebille (Curculio nucum)
Nøddesnudebille
Curculio nucum
Stor Nåletræsnudebille (Hylobius abietis)
Stor Nåletræsnudebille
Hylobius abietis
Anaspis regimbarti (Anaspis regimbarti)
Anaspis regimbarti
Anaspis thoracica (Anaspis thoracica)
Anaspis thoracica
Sortplettet Spidshale (Anaspis maculata)
Sortplettet Spidshale
Anaspis maculata
Stor Spidshale (Anaspis frontalis)
Stor Spidshale
Anaspis frontalis
Apion fuscirostre (Apion fuscirostre)
Apion fuscirostre
Apion marchicum (Apion marchicum)
Apion marchicum
Paromalus parallelepipedus (Paromalus parallelepipedus)
Paromalus parallelepipedus
Mahognibrun Møgbille (Aphodius rufus)
Mahognibrun Møgbille
Aphodius rufus
Køllegræshoppe (Myrmeleotettix maculatus)
Køllegræshoppe
Myrmeleotettix maculatus
Almindelig Vandnymfe (Enallagma cyathigerum)
Almindelig Vandnymfe
Enallagma cyathigerum
Stor Farvevandnymfe (Ischnura elegans)
Stor Farvevandnymfe
Ischnura elegans
Hemerobius humulinus (Hemerobius humulinus)
Hemerobius humulinus
Almindelig Skorpionflue (Panorpa communis)
Almindelig Skorpionflue
Panorpa communis
Bævreaspcikade (Populicerus populi)
Bævreaspcikade
Populicerus populi
Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
Birkecikade
Oncopsis flavicollis
Oncopsis subangulata (Oncopsis subangulata)
Oncopsis subangulata
Kybos sp. (Kybos sp.)
Kybos sp.
Trapez-Svirreflue (Meliscaeva auricollis)
Trapez-Svirreflue
Meliscaeva auricollis
Smuk Glanssvirreflue (Epistrophella euchroma)
Smuk Glanssvirreflue
Epistrophella euchroma
Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
Almindelig Sneppeflue
Rhagio scolopaceus
Brun Tjørnebladloppe (Cacopsylla melanoneura)
Brun Tjørnebladloppe
Cacopsylla melanoneura
Skorpiontæge (Nepa cinerea)
Skorpiontæge
Nepa cinerea
Almindelig Bispetæge (Aelia acuminata)
Almindelig Bispetæge
Aelia acuminata
Skræppebladlus (Aphis rumicis)
Skræppebladlus
Aphis rumicis
W-Grønsagsugle (Lacanobia w-latinum)
W-Grønsagsugle
Lacanobia w-latinum
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Tvivlsom Mus (Hoplodrina ambigua)
Tvivlsom Mus
Hoplodrina ambigua
Stor Smutugle (Noctua pronuba)
Stor Smutugle
Noctua pronuba
Sortprikket Græsugle (Leucania obsoleta)
Sortprikket Græsugle
Leucania obsoleta
Lille Tyv (Mesoligia furuncula)
Lille Tyv
Mesoligia furuncula
Kommaugle (Leucania comma)
Kommaugle
Leucania comma
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Hundegræsugle (Oligia strigilis)
Hundegræsugle
Oligia strigilis
Firestreget Ugle (Charanyca trigrammica)
Firestreget Ugle
Charanyca trigrammica
Brun Nældeugle (Abrostola tripartita)
Brun Nældeugle
Abrostola tripartita
Palpetandspinder (Pterostoma palpina)
Palpetandspinder
Pterostoma palpina
Måneplet (Phalera bucephala)
Måneplet
Phalera bucephala
Skovrandøje (Pararge aegeria)
Skovrandøje
Pararge aegeria
Okkergul Randøje (Coenonympha pamphilus)
Okkergul Randøje
Coenonympha pamphilus
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Bogstav-Uglespinder (Tethea or)
Bogstav-Uglespinder
Tethea or
Ørnebregnerodæder (Korscheltellus fusconebulosa)
Ørnebregnerodæder
Korscheltellus fusconebulosa
Lille Rodæder (Phymatopus hecta)
Lille Rodæder
Phymatopus hecta
Marmoreret Kløverugle (Euclidia mi)
Marmoreret Kløverugle
Euclidia mi
Dag-Lavspinder (Cybosia mesomella)
Dag-Lavspinder
Cybosia mesomella
Almindelig Tigerspinder (Spilosoma lubricipeda)
Almindelig Tigerspinder
Spilosoma lubricipeda
Blegt Nøjsomt Møl (Incurvaria pectinea)
Blegt Nøjsomt Møl
Incurvaria pectinea
Grå Egemåler (Hypomecis punctinalis)
Grå Egemåler
Hypomecis punctinalis
Okkergult Græsmøl (Agriphila tristella)
Okkergult Græsmøl
Agriphila tristella
Ahornugle (Acronicta aceris)
Ahornugle
Acronicta aceris
Grammotaulius nigropunctatus (Grammotaulius nigropunctatus)
Grammotaulius nigropunctatus
Limnephilus affinis (Limnephilus affinis)
Limnephilus affinis
Athripsodes aterrimus (Athripsodes aterrimus)
Athripsodes aterrimus
Cyphon ochraceus (Cyphon ochraceus)
Cyphon ochraceus
Bronzestumpløber (Syntomus foveatus)
Bronzestumpløber
Syntomus foveatus
Båndødebille (Byrrhus fasciatus)
Båndødebille
Byrrhus fasciatus
Quedius levicollis (Quedius levicollis)
Quedius levicollis
Trixagus dermestoides (Trixagus dermestoides)
Trixagus dermestoides
Trixagus leseigneuri (Trixagus leseigneuri)
Trixagus leseigneuri
Natsommerfugl ubest. (Heterocera indet.)
Natsommerfugl ubest.
Heterocera indet.
Gåsefoddværgmåler (Eupithecia simpliciata)
Gåsefoddværgmåler
Eupithecia simpliciata
Rusten Græsugle (Mythimna ferrago)
Rusten Græsugle
Mythimna ferrago
Oligia sp. (Oligia sp.)
Oligia sp.
Crambus lathoniellus (Crambus lathoniellus)
Crambus lathoniellus
Grå Egemåler (Hypomecis punctinalis)
Grå Egemåler
Hypomecis punctinalis
Gulerodshalvmøl (Sitochroa palealis)
Gulerodshalvmøl
Sitochroa palealis
Åkandehalvmøl (Elophila nymphaeata)
Åkandehalvmøl
Elophila nymphaeata
Crambus pratella (Crambus pratella)
Crambus pratella

De senest indberettede arter i Naturbasen: