Observation af Trestribet Aspeugle

Indberettet af: Lars Thomas
10 visninger
13. juni 2020
NT

Trestribet Aspeugle (Colobochyla salicalis) 1 Imago


Sjælland



Trestribet Aspeugle (Colobochyla salicalis)
Foto: Lars Thomas

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Skovsneppe (Scolopax rusticola)
Skovsneppe
Scolopax rusticola
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Havesnegl (Cepaea hortensis)
Havesnegl
Cepaea hortensis
Stor Bånd-Tusindben (Ommatoiulus sabulosus)
Stor Bånd-Tusindben
Ommatoiulus sabulosus
Nephrotoma flavescens (Nephrotoma flavescens)
Nephrotoma flavescens
Valenzuela flavidus (Valenzuela flavidus)
Valenzuela flavidus
Valenzuela burmeisteri (Valenzuela burmeisteri)
Valenzuela burmeisteri
Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
Graphopsocus cruciatus
Ectopsocus briggsi (Ectopsocus briggsi)
Ectopsocus briggsi
Kornthrips (Limothrips cerealium)
Kornthrips
Limothrips cerealium
Aeolothrips fasciatus (Aeolothrips fasciatus)
Aeolothrips fasciatus
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Vortebider (Decticus verrucivorus)
Vortebider
Decticus verrucivorus
Lille Kamelhalsflue (Xanthostigma xanthostigma)
Lille Kamelhalsflue
Xanthostigma xanthostigma
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Hemerobius humulinus (Hemerobius humulinus)
Hemerobius humulinus
Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
Agurkeedderkop sp.
Araniella sp.
Skovstavedderkop (Tetragnatha montana)
Skovstavedderkop
Tetragnatha montana
Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
Perleedderkop sp.
Enoplognatha ovata/ E. latimana
Clubiona sp. (Clubiona sp.)
Clubiona sp.
Aceria dispar (Aceria dispar)
Aceria dispar
Sort Havemyre (Lasius niger)
Sort Havemyre
Lasius niger
Stikmyre sp. (Myrmica sp.)
Stikmyre sp.
Myrmica sp.
Stor Gedehams (Vespa crabro)
Stor Gedehams
Vespa crabro
Blegt Nøjsomt Møl (Incurvaria pectinea)
Blegt Nøjsomt Møl
Incurvaria pectinea
Løvskovslanghornsmøl (Nemophora degeerella)
Løvskovslanghornsmøl
Nemophora degeerella
Kålmøl (Plutella xylostella)
Kålmøl
Plutella xylostella
Brombærspinder (Macrothylacia rubi)
Brombærspinder
Macrothylacia rubi
Lille Rodæder (Phymatopus hecta)
Lille Rodæder
Phymatopus hecta
Firestreget Ugle (Charanyca trigrammica)
Firestreget Ugle
Charanyca trigrammica
Tvebånd-Dagugle (Deltote bankiana)
Tvebånd-Dagugle
Deltote bankiana
Kommaugle (Leucania comma)
Kommaugle
Leucania comma
Bogstav-Uglespinder (Tethea or)
Bogstav-Uglespinder
Tethea or
Lille Tyv (Mesoligia furuncula)
Lille Tyv
Mesoligia furuncula
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Stor Smutugle (Noctua pronuba)
Stor Smutugle
Noctua pronuba
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Mældeugle (Trachea atriplicis)
Mældeugle
Trachea atriplicis
Grå Egemåler (Hypomecis punctinalis)
Grå Egemåler
Hypomecis punctinalis
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Lindesværmer (Mimas tiliae)
Lindesværmer
Mimas tiliae
Fyrresværmer (Sphinx pinastri)
Fyrresværmer
Sphinx pinastri
Måneplet (Phalera bucephala)
Måneplet
Phalera bucephala
Ørnebregnerodæder (Korscheltellus fusconebulosa)
Ørnebregnerodæder
Korscheltellus fusconebulosa
Almindelig Tigerspinder (Spilosoma lubricipeda)
Almindelig Tigerspinder
Spilosoma lubricipeda
Sortprikket Græsugle (Leucania obsoleta)
Sortprikket Græsugle
Leucania obsoleta
Tvivlsom Mus (Hoplodrina ambigua)
Tvivlsom Mus
Hoplodrina ambigua
W-Grønsagsugle (Lacanobia w-latinum)
W-Grønsagsugle
Lacanobia w-latinum
Hundegræsugle (Oligia strigilis)
Hundegræsugle
Oligia strigilis
Æblesækmøl (Coleophora hemerobiella)
Æblesækmøl
Coleophora hemerobiella
Bucculatrix ulmella (Bucculatrix ulmella)
Bucculatrix ulmella
Brun Brilleugle (Abrostola triplasia)
Brun Brilleugle
Abrostola triplasia
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Phlogophora meticulosa
Marmorugle (Moma alpium)
Marmorugle
Moma alpium
Snehvid Stregmåler (Cabera pusaria)
Snehvid Stregmåler
Cabera pusaria
Stor Sneglespinder (Apoda limacodes)
Stor Sneglespinder
Apoda limacodes
Birkeseglvinge (Drepana falcataria)
Birkeseglvinge
Drepana falcataria
Brun Seglvinge (Drepana curvatula)
Brun Seglvinge
Drepana curvatula
Olethreutes arcuella (Olethreutes arcuella)
Olethreutes arcuella
Palpetandspinder (Pterostoma palpina)
Palpetandspinder
Pterostoma palpina
Birkeknopmøl (Argyresthia brockeella)
Birkeknopmøl
Argyresthia brockeella
Skråbåndet Spidsmåler (Epione repandaria)
Skråbåndet Spidsmåler
Epione repandaria
Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig Kuglebænkebider
Armadillidium vulgare
Barktrådtusindben (Nemasoma varicorne)
Barktrådtusindben
Nemasoma varicorne
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Grøn Frø (Pelophylax esculentus)
Grøn Frø
Pelophylax esculentus
Almindelig Fingerbøl (Digitalis purpurea)
Almindelig Fingerbøl
Digitalis purpurea
Hvidplettet Agersvirreflue (Scaeva pyrastri)
Hvidplettet Agersvirreflue
Scaeva pyrastri
Stor Cigargalle-Fritflue (Lipara lucens)
Stor Cigargalle-Fritflue
Lipara lucens
Rhamphus pulicarius (Rhamphus pulicarius)
Rhamphus pulicarius
Scymnus suturalis (Scymnus suturalis)
Scymnus suturalis
Phyllobius virideaeris (Phyllobius virideaeris)
Phyllobius virideaeris
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Nedyus quadrimaculatus (Nedyus quadrimaculatus)
Nedyus quadrimaculatus
Jordbærøresnudebille (Otiorhynchus ovatus)
Jordbærøresnudebille
Otiorhynchus ovatus
Apion fuscirostre (Apion fuscirostre)
Apion fuscirostre
Stribet Kornsmælder (Agriotes lineatus)
Stribet Kornsmælder
Agriotes lineatus
Apion marchicum (Apion marchicum)
Apion marchicum
Sandskyggebille (Crypticus quisquilius)
Sandskyggebille
Crypticus quisquilius
Coccidula scutellata (Coccidula scutellata)
Coccidula scutellata
Neocoenorrhinus aequatus (Neocoenorrhinus aequatus)
Neocoenorrhinus aequatus
Stor Sumpbille (Microcara testacea)
Stor Sumpbille
Microcara testacea
Cyphon padi (Cyphon padi)
Cyphon padi
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Musegrå Smælder (Agrypnus murinus)
Musegrå Smælder
Agrypnus murinus
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Smal Kornsmælder (Dalopius marginatus)
Smal Kornsmælder
Dalopius marginatus
Almindelig Vandnymfe (Enallagma cyathigerum)
Almindelig Vandnymfe
Enallagma cyathigerum
Stor Farvevandnymfe (Ischnura elegans)
Stor Farvevandnymfe
Ischnura elegans
Almindelig Skorpionflue (Panorpa communis)
Almindelig Skorpionflue
Panorpa communis
Plettet Myreløve (Euroleon nostras)
Plettet Myreløve
Euroleon nostras
Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)
Engstavedderkop
Tetragnatha extensa
Sort Plantekrustrådsspinder (Brigittea latens)
Sort Plantekrustrådsspinder
Brigittea latens
Pukkelrygget Stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
Pukkelrygget Stavedderkop
Tetragnatha obtusa
Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
Sortstribet Hedehjulspinder
Mangora acalypha
Stor Pukkelhjulspinder (Araneus angulatus)
Stor Pukkelhjulspinder
Araneus angulatus
Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
Almindelig Rovedderkop
Pisaura mirabilis
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Tachycixius pilosus (Tachycixius pilosus)
Tachycixius pilosus
Almindelig Bispetæge (Aelia acuminata)
Almindelig Bispetæge
Aelia acuminata
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Skorpiontæge (Nepa cinerea)
Skorpiontæge
Nepa cinerea
Nældemikrocikade (Eupteryx urticae)
Nældemikrocikade
Eupteryx urticae
Fyrrekogletæge (Gastrodes grossipes)
Fyrrekogletæge
Gastrodes grossipes
Fingerbølblomstertæge (Dicyphus pallicornis)
Fingerbølblomstertæge
Dicyphus pallicornis
Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
Rød Skovmyre ubest.
Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis
Stenhumle (Bombus lapidarius)
Stenhumle
Bombus lapidarius
Sort Slavemyre (Formica fusca)
Sort Slavemyre
Formica fusca
Almindelig Sandhveps (Ammophila sabulosa)
Almindelig Sandhveps
Ammophila sabulosa
Rødbenet Vejhveps (Episyron rufipes)
Rødbenet Vejhveps
Episyron rufipes
Resseliella betulicola (Resseliella betulicola)
Resseliella betulicola
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
Rød Dværgbænkebider
Trichoniscus pusillus
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Sort Skovsnegl (Arion ater)
Sort Skovsnegl
Arion ater
Træcylindertusindben (Cylindroiulus punctatus)
Træcylindertusindben
Cylindroiulus punctatus
Løvskolopender (Lithobius melanops)
Løvskolopender
Lithobius melanops
Stuborm (Dendrodrilus rubidus)
Stuborm
Dendrodrilus rubidus
Loensia fasciata (Loensia fasciata)
Loensia fasciata
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Dolichopus ungulatus (Dolichopus ungulatus)
Dolichopus ungulatus
Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
Almindelig Sneppeflue
Rhagio scolopaceus
Skjold-Bredfodsflue (Platycheirus clypeatus)
Skjold-Bredfodsflue
Platycheirus clypeatus
Hybomitra bimaculata (Hybomitra bimaculata)
Hybomitra bimaculata
Tanypeza longimana (Tanypeza longimana)
Tanypeza longimana
Euphylidorea dispar (Euphylidorea dispar)
Euphylidorea dispar
Metalimnobia quadrinotata (Metalimnobia quadrinotata)
Metalimnobia quadrinotata
Toplettet Brodbille (Tomoxia bucephala)
Toplettet Brodbille
Tomoxia bucephala
Rhinoncus leucostigma (Rhinoncus leucostigma)
Rhinoncus leucostigma
Blankbuk (Obrium brunneum)
Blankbuk
Obrium brunneum
Apion onopordi (Apion onopordi)
Apion onopordi
Liden Busksmælder (Athous subfuscus)
Liden Busksmælder
Athous subfuscus
Malthinus flaveolus (Malthinus flaveolus)
Malthinus flaveolus
Stenus impressus (Stenus impressus)
Stenus impressus
Brungul Skægløber (Leistus ferrugineus)
Brungul Skægløber
Leistus ferrugineus
Stor Sortsmælder (Melanotus castanipes)
Stor Sortsmælder
Melanotus castanipes
Rækkepunkteret Guldbille (Chrysolina oricalcia)
Rækkepunkteret Guldbille
Chrysolina oricalcia
Dødningeur (Hadrobregmus pertinax)
Dødningeur
Hadrobregmus pertinax
Notaris scirpi (Notaris scirpi)
Notaris scirpi
Blodsnudebille (Polydrusus mollis)
Blodsnudebille
Polydrusus mollis
Lille Bladrandbille (Sitona sulcifrons)
Lille Bladrandbille
Sitona sulcifrons
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Nøddesnudebille (Curculio nucum)
Nøddesnudebille
Curculio nucum
Sekstenplettet Mariehøne (Halyzia sedecimguttata)
Sekstenplettet Mariehøne
Halyzia sedecimguttata
Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
Knudret Skimmelbille
Cartodere nodifer
Blå Malakitbille (Dasytes caeruleus)
Blå Malakitbille
Dasytes caeruleus
Gul Blødvinge (Cantharis livida)
Gul Blødvinge
Cantharis livida
Skovørentvist sp. (Chelidurella sp.)
Skovørentvist sp.
Chelidurella sp.
Buskgræshoppe (Pholidoptera griseoaptera)
Buskgræshoppe
Pholidoptera griseoaptera
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Skovjæger (Pardosa saltans)
Skovjæger
Pardosa saltans
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Katteedderkop (Zora spinimana)
Katteedderkop
Zora spinimana
Blækkugleedderkop (Platnickina tincta)
Blækkugleedderkop
Platnickina tincta
Zelotes sp. (Zelotes sp.)
Zelotes sp.
Ahornfiltgalmide (Aceria pseudoplatani)
Ahornfiltgalmide
Aceria pseudoplatani
Hasselknopgalmide (Phytoptus avellanae)
Hasselknopgalmide
Phytoptus avellanae
Xysticus ulmi (Xysticus ulmi)
Xysticus ulmi
Stor Vortebirkebladlus (Euceraphis betulae)
Stor Vortebirkebladlus
Euceraphis betulae
Brun Tjørnebladloppe (Cacopsylla melanoneura)
Brun Tjørnebladloppe
Cacopsylla melanoneura
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Tenthredopsis scutellaris (Tenthredopsis scutellaris)
Tenthredopsis scutellaris
Engmaskebi (Hylaeus confusus)
Engmaskebi
Hylaeus confusus
Gulhale (Euproctis similis)
Gulhale
Euproctis similis
Gulhale (Euproctis similis)
Gulhale
Euproctis similis
Dag-Lavspinder (Cybosia mesomella)
Dag-Lavspinder
Cybosia mesomella
Skovrandøje (Pararge aegeria)
Skovrandøje
Pararge aegeria
Åkandehalvmøl (Elophila nymphaeata)
Åkandehalvmøl
Elophila nymphaeata
Almindelig Torngræshoppe (Tetrix undulata)
Almindelig Torngræshoppe
Tetrix undulata
Sump-Torngræshoppe (Tetrix subulata)
Sump-Torngræshoppe
Tetrix subulata
Kongebregne (Osmunda regalis)
Kongebregne
Osmunda regalis
Almindelig Stinksvamp (Phallus impudicus)
Almindelig Stinksvamp
Phallus impudicus
Fyrrenål-Blærerust (Coleosporium tussilaginis)
Fyrrenål-Blærerust
Coleosporium tussilaginis
Sort Engrovflue (Dioctria atricapilla)
Sort Engrovflue
Dioctria atricapilla
Almindelig Gødningsflue (Scathophaga stercoraria)
Almindelig Gødningsflue
Scathophaga stercoraria
Tephritis vespertina (Tephritis vespertina)
Tephritis vespertina
Almindelig Marksvirreflue (Eupeodes corollae)
Almindelig Marksvirreflue
Eupeodes corollae
Sortfodet Skovrovflue (Neoitamus cyanurus)
Sortfodet Skovrovflue
Neoitamus cyanurus
Stribet Græsflue (Opomyza germinationis)
Stribet Græsflue
Opomyza germinationis
Malthinus flaveolus (Malthinus flaveolus)
Malthinus flaveolus
Dasytes aeratus (Dasytes aeratus)
Dasytes aeratus
Olibrus corticalis (Olibrus corticalis)
Olibrus corticalis
Myremariehøne (Coccinella magnifica)
Myremariehøne
Coccinella magnifica
Sortkøllet Ådselgraver (Nicrophorus vespilloides)
Sortkøllet Ådselgraver
Nicrophorus vespilloides
Brun Barkbuk (Arhopalus rusticus)
Brun Barkbuk
Arhopalus rusticus
Cryptocephalus parvulus (Cryptocephalus parvulus)
Cryptocephalus parvulus
Silkeglinsende Jordsmælder (Prosternon tessellatum)
Silkeglinsende Jordsmælder
Prosternon tessellatum
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Rødhalet Busksmælder (Athous haemorrhoidalis)
Rødhalet Busksmælder
Athous haemorrhoidalis
Hindbærsnudebille (Anthonomus rubi)
Hindbærsnudebille
Anthonomus rubi
Gåsebille (Phyllopertha horticola)
Gåsebille
Phyllopertha horticola
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Liden Guldbille (Chrysolina hyperici)
Liden Guldbille
Chrysolina hyperici
Paromalus parallelepipedus (Paromalus parallelepipedus)
Paromalus parallelepipedus
Dannebrogsbille (Bitoma crenata)
Dannebrogsbille
Bitoma crenata
Myrebille (Thanasimus formicarius)
Myrebille
Thanasimus formicarius
Stor Nåletræsnudebille (Hylobius abietis)
Stor Nåletræsnudebille
Hylobius abietis
Curculio glandium (Curculio glandium)
Curculio glandium
Lille Hvepsebuk (Clytus arietis)
Lille Hvepsebuk
Clytus arietis
Stribet Gråsnude (Strophosoma melanogrammum)
Stribet Gråsnude
Strophosoma melanogrammum
Sandgråsnude (Philopedon plagiatum)
Sandgråsnude
Philopedon plagiatum
Birkebladruller (Deporaus betulae)
Birkebladruller
Deporaus betulae
Skovfladløber (Nebria brevicollis)
Skovfladløber
Nebria brevicollis
Gul Spidshale (Anaspis flava)
Gul Spidshale
Anaspis flava
Stor Spidshale (Anaspis frontalis)
Stor Spidshale
Anaspis frontalis
Sortplettet Spidshale (Anaspis maculata)
Sortplettet Spidshale
Anaspis maculata
Anaspis regimbarti (Anaspis regimbarti)
Anaspis regimbarti
Anaspis thoracica (Anaspis thoracica)
Anaspis thoracica
Apion rubens (Apion rubens)
Apion rubens
Lille Sandpiler (Anthicus flavipes)
Lille Sandpiler
Anthicus flavipes
Mahognibrun Møgbille (Aphodius rufus)
Mahognibrun Møgbille
Aphodius rufus
Blodrød Blomsterbuk (Anastrangalia sanguinolenta)
Blodrød Blomsterbuk
Anastrangalia sanguinolenta
Båndødebille (Byrrhus fasciatus)
Båndødebille
Byrrhus fasciatus
Stor Fyrresnudebille (Pissodes pini)
Stor Fyrresnudebille
Pissodes pini
Almindelig Markgræshoppe (Chorthippus brunneus)
Almindelig Markgræshoppe
Chorthippus brunneus
Køllegræshoppe (Myrmeleotettix maculatus)
Køllegræshoppe
Myrmeleotettix maculatus
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Stor Grøn Løvgræshoppe (Tettigonia viridissima)
Stor Grøn Løvgræshoppe
Tettigonia viridissima
Skovkakerlak (Ectobius lapponicus)
Skovkakerlak
Ectobius lapponicus
Stor Springedderkop (Marpissa muscosa)
Stor Springedderkop
Marpissa muscosa
Svovlgullig Cikade (Elymana sulphurella)
Svovlgullig Cikade
Elymana sulphurella
Sortrandet Frøtæge (Peritrechus geniculatus)
Sortrandet Frøtæge
Peritrechus geniculatus
Sort Blomstertæge (Capsus ater)
Sort Blomstertæge
Capsus ater
Aflang Blomstertæge (Cyllecoris histrionius)
Aflang Blomstertæge
Cyllecoris histrionius
Søfrøtæge (Cymus melanocephalus)
Søfrøtæge
Cymus melanocephalus
Nælde-Sumpfrøtæge (Scolopostethus thomsoni)
Nælde-Sumpfrøtæge
Scolopostethus thomsoni
Skræppebladlus (Aphis rumicis)
Skræppebladlus
Aphis rumicis
Bedebladlus (Aphis fabae)
Bedebladlus
Aphis fabae
Psallus sp. (Psallus sp.)
Psallus sp.
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Tidlig Birkeminérbladhveps (Scolioneura vicina)
Tidlig Birkeminérbladhveps
Scolioneura vicina
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Hemichroa australis (Hemichroa australis)
Hemichroa australis
Tofarvet Prydvinge (Oecophora bractella)
Tofarvet Prydvinge
Oecophora bractella
Okkergult Græsmøl (Agriphila tristella)
Okkergult Græsmøl
Agriphila tristella
Marmoreret Kløverugle (Euclidia mi)
Marmoreret Kløverugle
Euclidia mi
Isblåfugl (Polyommatus amandus)
Isblåfugl
Polyommatus amandus
Gulerodshalvmøl (Sitochroa palealis)
Gulerodshalvmøl
Sitochroa palealis
Aspegaffelhale (Furcula bifida)
Aspegaffelhale
Furcula bifida
Mørk Skræppeugle (Dypterygia scabriuscula)
Mørk Skræppeugle
Dypterygia scabriuscula
Eriocrania sparrmannella (Eriocrania sparrmannella)
Eriocrania sparrmannella
Eulachnus agilis (Eulachnus agilis)
Eulachnus agilis
Mørk Brombærbladlus (Macrosiphum funestum)
Mørk Brombærbladlus
Macrosiphum funestum
Trapez-Svirreflue (Meliscaeva auricollis)
Trapez-Svirreflue
Meliscaeva auricollis
Smuk Glanssvirreflue (Epistrophella euchroma)
Smuk Glanssvirreflue
Epistrophella euchroma
Microsphaera divaricata (Microsphaera divaricata)
Microsphaera divaricata
Harmandiola globuli (Harmandiola globuli)
Harmandiola globuli
Ahornugle (Acronicta aceris)
Ahornugle
Acronicta aceris
Microsphaera divaricata (Microsphaera divaricata)
Microsphaera divaricata
Cyphon ochraceus (Cyphon ochraceus)
Cyphon ochraceus
Bronzestumpløber (Syntomus foveatus)
Bronzestumpløber
Syntomus foveatus
Båndødebille (Byrrhus fasciatus)
Båndødebille
Byrrhus fasciatus
Quedius levicollis (Quedius levicollis)
Quedius levicollis
Trixagus dermestoides (Trixagus dermestoides)
Trixagus dermestoides
Trixagus leseigneuri (Trixagus leseigneuri)
Trixagus leseigneuri
Hedya atropunctana (Metendothenia atropunctana)
Hedya atropunctana
Metendothenia atropunctana
Crambus pratella (Crambus pratella)
Crambus pratella
Lynghalvmøl (Pyla fusca)
Lynghalvmøl
Pyla fusca

De senest indberettede arter i Naturbasen: