Observation af Bruchus atomarius

Observatør: Brian Willum Petersen & Simon Haarder
Indberettet af Brian Willum Petersen · 1 visning
16. juni 2020


Bruchus atomarius 1 imago


Sjælland


3,3 mm.



Bruchus atomarius (Bruchus atomarius)
Foto: Brian Willum Petersen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Ahornkrusegalmyg (Dasineura irregularis)
Ahornkrusegalmyg
Dasineura irregularis
Blankbuk (Obrium brunneum)
Blankbuk
Obrium brunneum
Smalbuk (Stenocorus meridianus)
Smalbuk
Stenocorus meridianus
Blå Malakitbille (Dasytes caeruleus)
Blå Malakitbille
Dasytes caeruleus
Skovmalakitbille (Malachius bipustulatus)
Skovmalakitbille
Malachius bipustulatus
Bøgefiltgalmide (Aceria nervisequa)
Bøgefiltgalmide
Aceria nervisequa
Bøgeloppe (Orchestes fagi)
Bøgeloppe
Orchestes fagi
Ectinus aterrimus (Ectinus aterrimus)
Ectinus aterrimus
Hvidbroget Borebille (Ptinomorphus imperialis)
Hvidbroget Borebille
Ptinomorphus imperialis
Hylis olexai (Hylis olexai)
Hylis olexai
Spids Bøgebladgalmyg (Mikiola fagi)
Spids Bøgebladgalmyg
Mikiola fagi
Phyllonorycter esperella (Phyllonorycter esperella)
Phyllonorycter esperella
Rødhalet Busksmælder (Athous haemorrhoidalis)
Rødhalet Busksmælder
Athous haemorrhoidalis
Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
Treplettet Nældetæge
Liocoris tripustulatus
Sciaphilus asperatus (Sciaphilus asperatus)
Sciaphilus asperatus
Lille Blomsterbuk (Grammoptera ruficornis)
Lille Blomsterbuk
Grammoptera ruficornis
Cantharis nigricans (Cantharis nigricans)
Cantharis nigricans
Cantharis pellucida (Cantharis pellucida)
Cantharis pellucida
Apion fulvipes (Apion fulvipes)
Apion fulvipes
Nældesnudebille (Phyllobius pomaceus)
Nældesnudebille
Phyllobius pomaceus
Barkøresnudebille (Otiorhynchus singularis)
Barkøresnudebille
Otiorhynchus singularis
Rækkepunkteret Guldbille (Chrysolina oricalcia)
Rækkepunkteret Guldbille
Chrysolina oricalcia
Rødbenet Bredtæge (Pentatoma rufipes)
Rødbenet Bredtæge
Pentatoma rufipes
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Starskjoldtæge (Eurygaster testudinaria)
Starskjoldtæge
Eurygaster testudinaria
Stor Skægløber (Leistus rufomarginatus)
Stor Skægløber
Leistus rufomarginatus
Nebria sp. (Nebria sp.)
Nebria sp.
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig Kuglebænkebider
Armadillidium vulgare
Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
Tiplettet Mariehøne
Adalia decempunctata
Tobaksfarvet Blomsterbuk (Alosterna tabacicolor)
Tobaksfarvet Blomsterbuk
Alosterna tabacicolor
Buskgræshoppe (Pholidoptera griseoaptera)
Buskgræshoppe
Pholidoptera griseoaptera
Bøgebladlus (Phyllaphis fagi)
Bøgebladlus
Phyllaphis fagi
Bredvinget Nældevikler (Anthophila fabriciana)
Bredvinget Nældevikler
Anthophila fabriciana
Sortdusket Bøgedværgmøl (Stigmella hemargyrella)
Sortdusket Bøgedværgmøl
Stigmella hemargyrella
Håret Bøgebladgalmyg (Hartigiola annulipes)
Håret Bøgebladgalmyg
Hartigiola annulipes
Limonia phragmitidis (Limonia phragmitidis)
Limonia phragmitidis
Phytomyza tussilaginis (Phytomyza tussilaginis)
Phytomyza tussilaginis
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Havesnegl (Cepaea hortensis)
Havesnegl
Cepaea hortensis
Korsedderkop (Araneus diadematus)
Korsedderkop
Araneus diadematus
Acalitus stenaspis (Acalitus stenaspis)
Acalitus stenaspis
Pleuroceras pseudoplatani (Pleuroceras pseudoplatani)
Pleuroceras pseudoplatani
Almindelig Bladmåler (Epirrhoe alternata)
Almindelig Bladmåler
Epirrhoe alternata
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Glyphipterix sp. (Glyphipterix sp.)
Glyphipterix sp.
Hvepsebi sp. (Nomada sp.)
Hvepsebi sp.
Nomada sp.
Stenhumle (Bombus lapidarius)
Stenhumle
Bombus lapidarius
Rød Skovmyre ubest. (Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis)
Rød Skovmyre ubest.
Formica rufa/aquilonia/polyctena/pratensis
Sort Havemyre (Lasius niger)
Sort Havemyre
Lasius niger
Ichneumoninae ubest. (Ichneumoninae indet.)
Ichneumoninae ubest.
Ichneumoninae indet.
Brachysomus echinatus (Brachysomus echinatus)
Brachysomus echinatus
Phyllonorycter maestingella (Phyllonorycter maestingella)
Phyllonorycter maestingella
Skov-Galtetand (Stachys sylvatica)
Skov-Galtetand
Stachys sylvatica
Løvskovslanghornsmøl (Nemophora degeerella)
Løvskovslanghornsmøl
Nemophora degeerella
Beris chalybata (Beris chalybata)
Beris chalybata
Lille Rodæder (Phymatopus hecta)
Lille Rodæder
Phymatopus hecta
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Udvisket Barkmåler (Parectropis similaria)
Udvisket Barkmåler
Parectropis similaria
Klarvinget Engrovflue (Dioctria hyalipennis)
Klarvinget Engrovflue
Dioctria hyalipennis
Blegbenet Engrovflue (Dioctria linearis)
Blegbenet Engrovflue
Dioctria linearis
Sortfodet Skovrovflue (Neoitamus cyanurus)
Sortfodet Skovrovflue
Neoitamus cyanurus

De senest indberettede arter i Naturbasen: