Observation af Stenus geniculatus

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
4. april 2020


Stenus geniculatus 1 Imago


Sjælland



 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Stor Humleflue (Bombylius major)
Stor Humleflue
Bombylius major
Natugle (Strix aluco)
Natugle
Strix aluco
Blå Anemone (Hepatica nobilis)
Blå Anemone
Hepatica nobilis
Nælde-Sumpfrøtæge (Scolopostethus thomsoni)
Nælde-Sumpfrøtæge
Scolopostethus thomsoni
Æblestikker (Ivolvulus cupreus)
Æblestikker
Ivolvulus cupreus
Stilpon graminum (Stilpon graminum)
Stilpon graminum
Brachygluta fossulata (Brachygluta fossulata)
Brachygluta fossulata
Stenus palustris (Stenus palustris)
Stenus palustris
Chartoscirta elegantula (Chartoscirta elegantula)
Chartoscirta elegantula
Cerylon histeroides (Cerylon histeroides)
Cerylon histeroides
Starfrøtæge (Cymus glandicolor)
Starfrøtæge
Cymus glandicolor
Egeborebille (Xestobium rufovillosum)
Egeborebille
Xestobium rufovillosum
Toplettet Glansløber (Bembidion biguttatum)
Toplettet Glansløber
Bembidion biguttatum
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Jomfru-Frynseskive (Lachnum virgineum)
Jomfru-Frynseskive
Lachnum virgineum
Stenus juno (Stenus juno)
Stenus juno
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Stor Svampeborer (Cis boleti)
Stor Svampeborer
Cis boleti
Stor Sortsmælder (Melanotus castanipes)
Stor Sortsmælder
Melanotus castanipes
Geophilus proximus (Geophilus proximus)
Geophilus proximus
Ege-Skovsmælder (Ampedus hjorti)
Ege-Skovsmælder
Ampedus hjorti
Sankthansorm (Lampyris noctiluca)
Sankthansorm
Lampyris noctiluca
Sortbenet Øjenløber (Elaphrus uliginosus)
Sortbenet Øjenløber
Elaphrus uliginosus
Dannebrogsgalhveps (Cynips longiventris)
Dannebrogsgalhveps
Cynips longiventris
Glatsnegl (Deroceras laeve)
Glatsnegl
Deroceras laeve
Sneorm (Cantharis sp. (larvae))
Sneorm
Cantharis sp. (larvae)
Dinocheirus panzeri (Dinocheirus panzeri)
Dinocheirus panzeri
Cryptops hortensis (Cryptops hortensis)
Cryptops hortensis
Entyloma ficariae (Entyloma ficariae)
Entyloma ficariae
Eledona agricola (Eledona agricola)
Eledona agricola
Bøghjort (Dorcus parallelipipedus)
Bøghjort
Dorcus parallelipipedus
Hylster-Guldstjerne (Gagea spathacea)
Hylster-Guldstjerne
Gagea spathacea
Brun Træmyre (Lasius brunneus)
Brun Træmyre
Lasius brunneus
Astenus immaculatus (Astenus immaculatus)
Astenus immaculatus
Phyllodrepa melanocephala (Phyllodrepa melanocephala)
Phyllodrepa melanocephala
Bøge-Skovsmælder (Ampedus rufipennis)
Bøge-Skovsmælder
Ampedus rufipennis
Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)
Cartodere bifasciata
Lythraria salicariae (Lythraria salicariae)
Lythraria salicariae
Sycophila biguttata (Sycophila biguttata)
Sycophila biguttata
Kulsort Jordløber (Pterostichus anthracinus)
Kulsort Jordløber
Pterostichus anthracinus
Lythraria salicariae (Lythraria salicariae)
Lythraria salicariae
Brunbenet Jordløber (Pterostichus diligens)
Brunbenet Jordløber
Pterostichus diligens
Sort Moseløber (Acupalpus exiguus)
Sort Moseløber
Acupalpus exiguus
Mørkgrønlig Glansløber (Bembidion assimile)
Mørkgrønlig Glansløber
Bembidion assimile
Gulspættet Glansløber (Bembidion varium)
Gulspættet Glansløber
Bembidion varium
Anotylus rugosus (Anotylus rugosus)
Anotylus rugosus
Atheta fungi (Atheta fungi)
Atheta fungi
Ocalea picata (Ocalea picata)
Ocalea picata
Ochthephilum collare (Ochthephilum collare)
Ochthephilum collare
Gabrius sp. (Gabrius sp.)
Gabrius sp.
Dacrila fallax (Dacrila fallax)
Dacrila fallax
Atheta amplicollis (Atheta amplicollis)
Atheta amplicollis
Kommentar til turen:
  • Tur med Lars Thomas, Morten Kofoed, Jens Søgård, Jan Pedersen

De senest indberettede arter i Naturbasen: