Observation af Toplettet Barksmalbille

Observatør: Peter Christensen og Morten Kofoed-Hansen
Indberettet af Peter Christensen · 3 visninger
15. januar 2020


Toplettet Barksmalbille (Rhizophagus bipustulatus) 1 imago


Hovedstaden



Toplettet Barksmalbille (Rhizophagus bipustulatus)
Foto: Peter Christensen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Xantholinus linearis (Xantholinus linearis)
Xantholinus linearis
Quedius xanthopus (Quedius xanthopus)
Quedius xanthopus
Sepedophilus immaculatus (Sepedophilus immaculatus)
Sepedophilus immaculatus
Stenus impressus (Stenus impressus)
Stenus impressus
Rugilus rufipes (Rugilus rufipes)
Rugilus rufipes
Cerylon fagi (Cerylon fagi)
Cerylon fagi
Nargus Wilkinii (Nargus wilkini)
Nargus Wilkinii
Nargus wilkini
Geostiba circellaris (Geostiba circellaris)
Geostiba circellaris
Rødbenet Jordløber (Pterostichus strenuus)
Rødbenet Jordløber
Pterostichus strenuus
Stenichnus godarti (Stenichnus godarti)
Stenichnus godarti
Birke-Læderporesvamp (Lenzites betulina)
Birke-Læderporesvamp
Lenzites betulina
Laksefarvet Voksskind (Peniophora incarnata)
Laksefarvet Voksskind
Peniophora incarnata
Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
Broget Læderporesvamp
Trametes versicolor
Kløvblad (Schizophyllum commune)
Kløvblad
Schizophyllum commune
Sammenflydende Kulbær (Hypoxylon cohaerens)
Sammenflydende Kulbær
Hypoxylon cohaerens
Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
Almindelig Bævretop
Exidia nigricans
Bævrende Åresvamp (Phlebia tremellosa)
Bævrende Åresvamp
Phlebia tremellosa
Stråle-Åresvamp (Phlebia radiata)
Stråle-Åresvamp
Phlebia radiata
Stor Sejskive (Ascocoryne cylichnium)
Stor Sejskive
Ascocoryne cylichnium
Stor Sejskive (Ascocoryne cylichnium)
Stor Sejskive
Ascocoryne cylichnium
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Vinter-Stilkporesvamp (Polyporus brumalis)
Vinter-Stilkporesvamp
Polyporus brumalis
Spids Kulkegle (Leptosphaeria acuta)
Spids Kulkegle
Leptosphaeria acuta
Glimmer-Blækhat (Coprinellus micaceus)
Glimmer-Blækhat
Coprinellus micaceus
Almindelig Tåresvamp (Dacrymyces stillatus)
Almindelig Tåresvamp
Dacrymyces stillatus
Håret Læderporesvamp (Trametes hirsuta)
Håret Læderporesvamp
Trametes hirsuta
Stribet Redesvamp (Cyathus striatus)
Stribet Redesvamp
Cyathus striatus
Rødlilla Sejskive (Ascocoryne sarcoides)
Rødlilla Sejskive
Ascocoryne sarcoides
Flad Lakporesvamp (Ganoderma applanatum)
Flad Lakporesvamp
Ganoderma applanatum
Blød Begporesvamp (Datronia mollis)
Blød Begporesvamp
Datronia mollis
Barksprænger-Kulskorpe (Diatrype decorticata)
Barksprænger-Kulskorpe
Diatrype decorticata
Foranderlig Kulbær (Jackrogersella multiformis)
Foranderlig Kulbær
Jackrogersella multiformis
Bøgefod-Kulhals (Melanamphora spinifera)
Bøgefod-Kulhals
Melanamphora spinifera
Dunskive (Polydesmia pruinosa)
Dunskive
Polydesmia pruinosa
Skarlagensvampehøne (Endomychus coccineus)
Skarlagensvampehøne
Endomychus coccineus
Skovpantersnegl (Limax cinereo-niger)
Skovpantersnegl
Limax cinereo-niger
Hvid Tandsvamp (Hyphodontia paradoxa)
Hvid Tandsvamp
Hyphodontia paradoxa
Sveden Sodporesvamp (Bjerkandera adusta)
Sveden Sodporesvamp
Bjerkandera adusta
Tøndersvamp (Fomes fomentarius)
Tøndersvamp
Fomes fomentarius
Hængende klyngekugle (Badhamia utricularis)
Hængende klyngekugle
Badhamia utricularis
Krusblad (Plicatura crispa)
Krusblad
Plicatura crispa
Grovtandet Kalkskind (Basidioradulum radula)
Grovtandet Kalkskind
Basidioradulum radula
Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)
Østlig Dødningehovedmejer
Nemastoma lugubre
Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
Almindelig Mosskorpion
Neobisium carcinoides
Glat Børstekerne (Ruzenia spermoides)
Glat Børstekerne
Ruzenia spermoides
Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
Almindelig Løvtæge
Elasmostethus interstinctus
Stor Løvtæge (Acanthosoma haemorrhoidale)
Stor Løvtæge
Acanthosoma haemorrhoidale
Skovfladløber (Nebria brevicollis)
Skovfladløber
Nebria brevicollis
Puklet Læderporesvamp (Trametes gibbosa)
Puklet Læderporesvamp
Trametes gibbosa
Gul Bambus (Fargesia murielae)
Gul Bambus
Fargesia murielae
Gul Bambus (Fargesia murielae)
Gul Bambus
Fargesia murielae
Fliget Frynsesvamp (Thelephora terrestris)
Fliget Frynsesvamp
Thelephora terrestris
Gran-Bævretop (Exidia pithya)
Gran-Bævretop
Exidia pithya
Ascodichaena rugosa (Ascodichaena rugosa)
Ascodichaena rugosa
Eutypa flavovirens (Eutypa flavovirens)
Eutypa flavovirens
Eutypa maura (Eutypa maura)
Eutypa maura
Andricus inflator (Andricus inflator)
Andricus inflator
Barkgalhveps (Andricus testaceipes)
Barkgalhveps
Andricus testaceipes
Eremocoris abietis (Eremocoris abietis)
Eremocoris abietis

De senest indberettede arter i Naturbasen: