Observation af Ræve-Mælkehat

Observatør: Eva Scheel, Marianne Siticum og Martin Reimers
Indberettet af Eva Scheel · 1 visning
12. oktober 2019


Ræve-Mælkehat (Lactarius fulvissimus) talrig


Syddanmark


mild smag - under bøg og eg



Ræve-Mælkehat (Lactarius fulvissimus)
Foto: Eva Scheel
Ræve-Mælkehat (Lactarius fulvissimus)
Foto: Eva Scheel

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Grenet Stødsvamp (Xylaria hypoxylon)
Grenet Stødsvamp
Xylaria hypoxylon
Horngrå Fladhat (Rhodocollybia butyracea f. asema)
Horngrå Fladhat
Rhodocollybia butyracea f. asema
Kam-Troldkølle (Clavulina coralloides)
Kam-Troldkølle
Clavulina coralloides
Rødmende Fluesvamp (Amanita rubescens var.rubescens)
Rødmende Fluesvamp
Amanita rubescens var.rubescens
Pælerodshat (Oudemansiella radicata)
Pælerodshat
Oudemansiella radicata
Knippe-Svovlhat (Hypholoma fasciculare)
Knippe-Svovlhat
Hypholoma fasciculare
Stor Løghat (Mycetinis alliaceus)
Stor Løghat
Mycetinis alliaceus
Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
Skovskarnbasse
Anoplotrupes stercorosus
Porcelænshat (Oudemansiella mucida)
Porcelænshat
Oudemansiella mucida
Violet Ametysthat (Laccaria amethystina)
Violet Ametysthat
Laccaria amethystina
Sværtende Skørhat (Russula nigricans)
Sværtende Skørhat
Russula nigricans
Flad Støvbold (Vascellum pratense)
Flad Støvbold
Vascellum pratense
Hvid Okseøje (Leucanthemum vulgare)
Hvid Okseøje
Leucanthemum vulgare
Almindelig Cinnobersvamp (Nectria cinnabarina)
Almindelig Cinnobersvamp
Nectria cinnabarina
Bredbladet Dunhammer (Typha latifolia)
Bredbladet Dunhammer
Typha latifolia
Kær-Galtetand (Stachys palustris)
Kær-Galtetand
Stachys palustris
Kær-Tidsel (Cirsium palustre)
Kær-Tidsel
Cirsium palustre
Almindelig Pengeurt (Thlaspi arvense)
Almindelig Pengeurt
Thlaspi arvense
Sump-Evighedsblomst (Gnaphalium uliginosum)
Sump-Evighedsblomst
Gnaphalium uliginosum
Hybrid-Lærk (Larix x marschlinsii)
Hybrid-Lærk
Larix x marschlinsii
Almindelig Brandbæger (Senecio vulgaris)
Almindelig Brandbæger
Senecio vulgaris
Ru Svinemælk (Sonchus asper)
Ru Svinemælk
Sonchus asper
Skov-Springklap (Cardamine flexuosa)
Skov-Springklap
Cardamine flexuosa
Stor Nælde var. holosericea (Urtica dioica var. holosericea)
Stor Nælde var. holosericea
Urtica dioica var. holosericea
Småbladet Lind (Tilia cordata)
Småbladet Lind
Tilia cordata
Skov-Burre (Arctium nemorosum)
Skov-Burre
Arctium nemorosum
Kål-Tidsel (Cirsium oleraceum)
Kål-Tidsel
Cirsium oleraceum
Tidselbåndflue (Urophora cardui)
Tidselbåndflue
Urophora cardui
Slåen (Prunus spinosa)
Slåen
Prunus spinosa
Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Svovl-Ridderhat (Tricholoma sulphureum)
Svovl-Ridderhat
Tricholoma sulphureum
Ege-Labyrintsvamp (Daedalea quercina)
Ege-Labyrintsvamp
Daedalea quercina
Oksetunge (Fistulina hepatica)
Oksetunge
Fistulina hepatica
Rød Ametysthat (Laccaria laccata)
Rød Ametysthat
Laccaria laccata
Manddraber-Mælkehat (Lactarius necator)
Manddraber-Mælkehat
Lactarius necator
Almindelig Judasøre (Auricularia auricula-judae)
Almindelig Judasøre
Auricularia auricula-judae
Pære-Støvbold (Lycoperdon pyriforme)
Pære-Støvbold
Lycoperdon pyriforme
Tobaksbrun Ruslædersvamp (Hymenochaete tabacina)
Tobaksbrun Ruslædersvamp
Hymenochaete tabacina
Krumskællet Skælhat (Pholiota squarrosa)
Krumskællet Skælhat
Pholiota squarrosa
Knippe-Fladhat (Gymnopus confluens)
Knippe-Fladhat
Gymnopus confluens
Dådyr (Dama dama)
Dådyr
Dama dama
Rosa Huesvamp (Mycena rosea)
Rosa Huesvamp
Mycena rosea
Blegblå Kødporesvamp (Postia alni)
Blegblå Kødporesvamp
Postia alni
Stor Galæblehveps (Cynips quercusfolii)
Stor Galæblehveps
Cynips quercusfolii
Rød Fluesvamp (Amanita muscaria)
Rød Fluesvamp
Amanita muscaria
Kæmpeporesvamp (Meripilus giganteus)
Kæmpeporesvamp
Meripilus giganteus
Afsmittende Topsvamp (Bulgaria inquinans)
Afsmittende Topsvamp
Bulgaria inquinans
Almindelig Hyldehinde (Lyomyces sambuci)
Almindelig Hyldehinde
Lyomyces sambuci
Almindelig Bingelurt (Mercurialis perennis)
Almindelig Bingelurt
Mercurialis perennis
Almindelig Stinksvamp (Phallus impudicus)
Almindelig Stinksvamp
Phallus impudicus
Oksetunge (Fistulina hepatica)
Oksetunge
Fistulina hepatica
Kruset Foldhat (Helvella crispa)
Kruset Foldhat
Helvella crispa
Blødende Huesvamp (Mycena haematopus)
Blødende Huesvamp
Mycena haematopus
Brunstokket Rørhat (Imleria badia)
Brunstokket Rørhat
Imleria badia
Anis-Tragthat (Clitocybe odora)
Anis-Tragthat
Clitocybe odora
Blålig Kødporesvamp (Postia caesia)
Blålig Kødporesvamp
Postia caesia
Gran-Mælkehat (Lactarius deterrimus)
Gran-Mælkehat
Lactarius deterrimus
Klor-Bægermorkel (Disciotis venosa)
Klor-Bægermorkel
Disciotis venosa
Højstokket Støvbold (Handkea excipuliformis)
Højstokket Støvbold
Handkea excipuliformis
Spring-Balsamin (Impatiens noli-tangere)
Spring-Balsamin
Impatiens noli-tangere
Hamp-Hanekro (Galeopsis speciosa)
Hamp-Hanekro
Galeopsis speciosa
Almindelig Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum var. robertianum)
Almindelig Stinkende Storkenæb
Geranium robertianum var. robertianum
Almindelig Guldnælde (Lamiastrum galeobdolon ssp. galeobdolon)
Almindelig Guldnælde
Lamiastrum galeobdolon ssp. galeobdolon
Korsknap (Glechoma hederacea)
Korsknap
Glechoma hederacea
Stilk-Eg (Quercus robur)
Stilk-Eg
Quercus robur
Skov-Hullæbe ubest. ssp. (Epipactis helleborine ssp. indet.)
Skov-Hullæbe ubest. ssp.
Epipactis helleborine ssp. indet.
Skovsyre (Oxalis acetosella)
Skovsyre
Oxalis acetosella
Almindelig Fingerbøl (Digitalis purpurea)
Almindelig Fingerbøl
Digitalis purpurea
Tåge-Tragthat (Clitocybe nebularis)
Tåge-Tragthat
Clitocybe nebularis
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
Broget Læderporesvamp
Trametes versicolor
Blankstokket Huesvamp (Mycena vitilis)
Blankstokket Huesvamp
Mycena vitilis
Rank Koralsvamp (Ramaria stricta)
Rank Koralsvamp
Ramaria stricta
Køllestokket Honningsvamp (Armillaria lutea)
Køllestokket Honningsvamp
Armillaria lutea
Gulmælket Huesvamp (Mycena crocata)
Gulmælket Huesvamp
Mycena crocata
Krystal-Støvbold (Lycoperdon perlatum)
Krystal-Støvbold
Lycoperdon perlatum
Fibret Flammehat (Gymnopilus spectabilis)
Fibret Flammehat
Gymnopilus spectabilis
Lysstokket Mørkhat (Psathyrella piluliformis)
Lysstokket Mørkhat
Psathyrella piluliformis
Panter-Fluesvamp (Amanita pantherina)
Panter-Fluesvamp
Amanita pantherina
Randbæltet Hovporesvamp (Fomitopsis pinicola)
Randbæltet Hovporesvamp
Fomitopsis pinicola
Fyrre-Korkhat (Gloeophyllum sepiarium)
Fyrre-Korkhat
Gloeophyllum sepiarium
Stor Skørhat (Russula olivacea)
Stor Skørhat
Russula olivacea
Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
Almindelig Bævretop
Exidia nigricans
Bøge-Kulbær (Hypoxylon fragiforme)
Bøge-Kulbær
Hypoxylon fragiforme
Skov-Æble (Malus sylvestris)
Skov-Æble
Malus sylvestris
Almindelig Gulhat (Bolbitius titubans)
Almindelig Gulhat
Bolbitius titubans
Galde-Huesvamp (Mycena erubescens)
Galde-Huesvamp
Mycena erubescens
Læderløber (Carabus coriaceus)
Læderløber
Carabus coriaceus
Raps (Brassica napus ssp. napus)
Raps
Brassica napus ssp. napus
Ager-Padderok (Equisetum arvense)
Ager-Padderok
Equisetum arvense
Rød-El (Alnus glutinosa)
Rød-El
Alnus glutinosa
Dunstokket Blækhat (Coprinopsis lagopus)
Dunstokket Blækhat
Coprinopsis lagopus
Eng-Rottehale (Phleum pratense ssp. pratense)
Eng-Rottehale
Phleum pratense ssp. pratense
Hybrid-Lærk (Larix x marschlinsii)
Hybrid-Lærk
Larix x marschlinsii
Rød Tvetand (Lamium purpureum)
Rød Tvetand
Lamium purpureum
Ubestemt Netbladhat (Paxillus sp.)
Ubestemt Netbladhat
Paxillus sp.
Skov-Hullæbe ubest. ssp. (Epipactis helleborine ssp. indet.)
Skov-Hullæbe ubest. ssp.
Epipactis helleborine ssp. indet.
Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
Gul Bævresvamp
Tremella mesenterica
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Hyldebladet Baldrian (Valeriana sambucifolia ssp. sambucifolia)
Hyldebladet Baldrian
Valeriana sambucifolia ssp. sambucifolia
Skær Huesvamp (Mycena pura)
Skær Huesvamp
Mycena pura
Rosa Huesvamp (Mycena rosea)
Rosa Huesvamp
Mycena rosea
Rødsprukken Rørhat (Xerocomellus chrysenteron)
Rødsprukken Rørhat
Xerocomellus chrysenteron
Spidsbladet Steffensurt (Circaea x intermedia)
Spidsbladet Steffensurt
Circaea x intermedia
Flad Lakporesvamp (Ganoderma applanatum)
Flad Lakporesvamp
Ganoderma applanatum
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Fibret Flammehat (Gymnopilus spectabilis)
Fibret Flammehat
Gymnopilus spectabilis
Stiv Ruslædersvamp (Hymenochaete rubiginosa)
Stiv Ruslædersvamp
Hymenochaete rubiginosa
Skovskarnbasse (Anoplotrupes stercorosus)
Skovskarnbasse
Anoplotrupes stercorosus
Kam-Troldkølle (Clavulina coralloides)
Kam-Troldkølle
Clavulina coralloides
Krumskællet Skælhat (Pholiota squarrosa)
Krumskællet Skælhat
Pholiota squarrosa
Violet Hekseringshat (Lepista nuda)
Violet Hekseringshat
Lepista nuda
Krumbenet Ådselgraver (Nicrophorus vespillo)
Krumbenet Ådselgraver
Nicrophorus vespillo
Blomme-Ildporesvamp (Phellinus pomaceus)
Blomme-Ildporesvamp
Phellinus pomaceus
Tue-Grenlav (Ramalina fastigiata)
Tue-Grenlav
Ramalina fastigiata
Almindelig Orangebæger (Aleuria aurantia)
Almindelig Orangebæger
Aleuria aurantia
Håret Lædersvamp (Stereum hirsutum)
Håret Lædersvamp
Stereum hirsutum
Almindelig Hyldehinde (Lyomyces sambuci)
Almindelig Hyldehinde
Lyomyces sambuci
Liden Guldgaffel (Calocera cornea)
Liden Guldgaffel
Calocera cornea
Blødende Huesvamp (Mycena haematopus)
Blødende Huesvamp
Mycena haematopus
Bøge-Korsprik (Quaternaria quaternata)
Bøge-Korsprik
Quaternaria quaternata
Gråblå Bark-Huesvamp (Mycena pseudocorticola)
Gråblå Bark-Huesvamp
Mycena pseudocorticola
Tynd Lædersvamp (Stereum gausapatum)
Tynd Lædersvamp
Stereum gausapatum

De senest indberettede arter i Naturbasen: