Observation af Tjørnespinder

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
2 visninger
24. august 2019
EN

Tjørnespinder (Trichiura crataegi) 1 imago


Nordjylland



Tjørnespinder (Trichiura crataegi)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Tjørnespinder (Trichiura crataegi)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Blåt Ordensbånd (Catocala fraxini)
Blåt Ordensbånd
Catocala fraxini
Trane (Grus grus)
Trane
Grus grus
Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
Gærdesmutte
Troglodytes troglodytes
Mosebøllesyge (Exobasidium pachysporum)
Mosebøllesyge
Exobasidium pachysporum
Pelenomus canaliculatus (Pelenomus canaliculatus)
Pelenomus canaliculatus
Lyngnymfetæge (Nabis ericetorum)
Lyngnymfetæge
Nabis ericetorum
Pileborer (Cossus cossus)
Pileborer
Cossus cossus
Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
Scolopostethus thomsoni
Græsplænecikade (Javesella pellucida)
Græsplænecikade
Javesella pellucida
Sektoredderkop (Zygiella atrica)
Sektoredderkop
Zygiella atrica
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Clubiona sp. (Clubiona sp.)
Clubiona sp.
Grå Sektoredderkop (Zygiella x-notata)
Grå Sektoredderkop
Zygiella x-notata
Palpetandspinder (Pterostoma palpina)
Palpetandspinder
Pterostoma palpina
Æggebæreren (Neottiura bimaculata)
Æggebæreren
Neottiura bimaculata
Orchestes testaceus (Orchestes testaceus)
Orchestes testaceus
Buskbaldakinspinder (Neriene montana)
Buskbaldakinspinder
Neriene montana
Brun Nellikeugle (Hadena bicruris)
Brun Nellikeugle
Hadena bicruris
Sandstikmyre (Myrmica rugulosa)
Sandstikmyre
Myrmica rugulosa
Summeedderkop (Anyphaena accentuata)
Summeedderkop
Anyphaena accentuata
Gaffelmejer (Dicranopalpus ramosus)
Gaffelmejer
Dicranopalpus ramosus
Rektangelmejer (Lacinius ephippiatus)
Rektangelmejer
Lacinius ephippiatus
Mosestankelben (Tipula paludosa)
Mosestankelben
Tipula paludosa
Kornbladbille sp. (Oulema sp.)
Kornbladbille sp.
Oulema sp.
Trypeta artemisiae (Trypeta artemisiae)
Trypeta artemisiae
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Myrerøver (Drusilla canaliculata)
Myrerøver
Drusilla canaliculata
Askemariehøne (Chilocorus renipustulatus)
Askemariehøne
Chilocorus renipustulatus
Snehvid Stregmåler (Cabera pusaria)
Snehvid Stregmåler
Cabera pusaria
Chirosia betuleti (Chirosia betuleti)
Chirosia betuleti
Rhysodromus histrio (Rhysodromus histrio)
Rhysodromus histrio
Krystal-Støvbold (Lycoperdon perlatum)
Krystal-Støvbold
Lycoperdon perlatum
Birkegrenbladlus (Symydobius oblongus)
Birkegrenbladlus
Symydobius oblongus
Phytomyza spinaciae (Phytomyza spinaciae)
Phytomyza spinaciae
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Clubiona sp. (Clubiona sp.)
Clubiona sp.
Almindelig Engtæge (Lygus pratensis)
Almindelig Engtæge
Lygus pratensis
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Phlogophora meticulosa
Bøgesnegl (Lehmannia marginata)
Bøgesnegl
Lehmannia marginata
Stor Skovmejer (Mitopus morio)
Stor Skovmejer
Mitopus morio
Gul Syremåler (Timandra comae)
Gul Syremåler
Timandra comae
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Tachydromia umbrarum (Tachydromia umbrarum)
Tachydromia umbrarum
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Rejnfantæge (Megalocoleus tanaceti)
Rejnfantæge
Megalocoleus tanaceti
Mose-Bølle (Vaccinium uliginosum)
Mose-Bølle
Vaccinium uliginosum
Havetæge (Lygocoris pabulinus)
Havetæge
Lygocoris pabulinus
Nikkende Brøndsel (Bidens cernua)
Nikkende Brøndsel
Bidens cernua
Skov-Hanekro (Galeopsis bifida)
Skov-Hanekro
Galeopsis bifida
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Citronsommerfugl (Gonepteryx rhamni)
Citronsommerfugl
Gonepteryx rhamni
Rød Blomsterbuk (Stictoleptura rubra)
Rød Blomsterbuk
Stictoleptura rubra
By-Skræppe (Rumex longifolius)
By-Skræppe
Rumex longifolius
Rød-El (Alnus glutinosa)
Rød-El
Alnus glutinosa
Taphrina tosquinetii (Taphrina tosquinetii)
Taphrina tosquinetii
Klokkelyng (Erica tetralix)
Klokkelyng
Erica tetralix
Hedegræshoppe (Metrioptera brachyptera)
Hedegræshoppe
Metrioptera brachyptera
Egespinder (Lasiocampa quercus)
Egespinder
Lasiocampa quercus
Rødplettet Blåfugl (Aricia agestis)
Rødplettet Blåfugl
Aricia agestis
Storplettet Perlemorsommerfugl (Issoria lathonia)
Storplettet Perlemorsommerfugl
Issoria lathonia
Gåsefod-Bladmåler (Pelurga comitata)
Gåsefod-Bladmåler
Pelurga comitata
Spættet Lyngugle (Lycophotia porphyrea)
Spættet Lyngugle
Lycophotia porphyrea
Mørk Jordhumle (Bombus terrestris)
Mørk Jordhumle
Bombus terrestris
Blåbåndet Pragtvandnymfe (Calopteryx splendens)
Blåbåndet Pragtvandnymfe
Calopteryx splendens
Fireogtyveplettet Mariehøne (Subcoccinella vigintiquatuorpunctata)
Fireogtyveplettet Mariehøne
Subcoccinella vigintiquatuorpunctata
Skovbredtæge (Troilus luridus)
Skovbredtæge
Troilus luridus
Styltemyg ubest. (Limoniidae indet.)
Styltemyg ubest.
Limoniidae indet.
Gråbynkegallevikler (Epiblema foenella)
Gråbynkegallevikler
Epiblema foenella
Frøgræsugle (Luperina testacea)
Frøgræsugle
Luperina testacea
Mesapamea sp. (Mesapamea sp.)
Mesapamea sp.
Rødbåndet Dværgmåler (Gymnoscelis rufifasciata)
Rødbåndet Dværgmåler
Gymnoscelis rufifasciata
Larinioides patagiatus (Larinioides patagiatus)
Larinioides patagiatus
Perlemorshalvmøl (Pleuroptya ruralis)
Perlemorshalvmøl
Pleuroptya ruralis
Lyngmåler (Ematurga atomaria)
Lyngmåler
Ematurga atomaria
Pile-Havemåler (Eulithis testata)
Pile-Havemåler
Eulithis testata
Vatret Bladmåler (Hydriomena furcata)
Vatret Bladmåler
Hydriomena furcata
Bedeugle (Anarta trifolii)
Bedeugle
Anarta trifolii
Stor Smutugle (Noctua pronuba)
Stor Smutugle
Noctua pronuba
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Mosebunkeugle (Cerapteryx graminis)
Mosebunkeugle
Cerapteryx graminis
Kartoffelborer (Hydraecia micacea)
Kartoffelborer
Hydraecia micacea
Pyramideugle (Amphipyra pyramidea)
Pyramideugle
Amphipyra pyramidea
Simulant Ugle (Rhyacia simulans)
Simulant Ugle
Rhyacia simulans
Gulmærket Glansugle (Xestia xanthographa)
Gulmærket Glansugle
Xestia xanthographa
Blyantsugle (Amphipyra tragopoginis)
Blyantsugle
Amphipyra tragopoginis
Mørksømmet Smutugle (Noctua interjecta)
Mørksømmet Smutugle
Noctua interjecta
Amphipoea sp. (Amphipoea sp.)
Amphipoea sp.
Mesapamea sp. (Mesapamea sp.)
Mesapamea sp.
Hundegræsugle (Amphipoea fucosa) (Amphipoea fucosa)
Hundegræsugle (Amphipoea fucosa)
Amphipoea fucosa
Ravsvamp (Leotia lubrica)
Ravsvamp
Leotia lubrica
Almindelig Grønskive (Chlorociboria aeruginascens)
Almindelig Grønskive
Chlorociboria aeruginascens
Tyttebærblad-Bøllesyge (Exobasidium vaccinii)
Tyttebærblad-Bøllesyge
Exobasidium vaccinii
Rynket Mælkehat (Lactarius tabidus)
Rynket Mælkehat
Lactarius tabidus
Prægtig Skørhat (Russula paludosa)
Prægtig Skørhat
Russula paludosa
Rødsprukken Rørhat (Xerocomellus chrysenteron)
Rødsprukken Rørhat
Xerocomellus chrysenteron
Rustrød Skælrørhat (Leccinum quercinum)
Rustrød Skælrørhat
Leccinum quercinum
Almindelig Netbladhat (Paxillus involutus)
Almindelig Netbladhat
Paxillus involutus
Trompet-Stilkporesvamp (Polyporus tubaeformis)
Trompet-Stilkporesvamp
Polyporus tubaeformis
Ræve-Spejlporesvamp (Inonotus rheades)
Ræve-Spejlporesvamp
Inonotus rheades
Sodfarvet Skærmhat (Pluteus cervinus)
Sodfarvet Skærmhat
Pluteus cervinus
Anis-Tragthat (Clitocybe odora)
Anis-Tragthat
Clitocybe odora
Almindelig Trævlhat (Inocybe geophylla)
Almindelig Trævlhat
Inocybe geophylla
Snehvid Fluesvamp (Amanita virosa)
Snehvid Fluesvamp
Amanita virosa
Brun Kam-Fluesvamp (Amanita fulva)
Brun Kam-Fluesvamp
Amanita fulva
Højstokket Støvbold (Handkea excipuliformis)
Højstokket Støvbold
Handkea excipuliformis
Almindelig Rabarberhat (Chlorophyllum olivieri)
Almindelig Rabarberhat
Chlorophyllum olivieri
Foranderlig Skælhat (Kuehneromyces mutabilis)
Foranderlig Skælhat
Kuehneromyces mutabilis
Fliget Brombær (Rubus laciniatus)
Fliget Brombær
Rubus laciniatus
Mose-Pors (Myrica gale)
Mose-Pors
Myrica gale
Stor Nælde var. holosericea (Urtica dioica var. holosericea)
Stor Nælde var. holosericea
Urtica dioica var. holosericea
Pragt-Snerle (Calystegia sepium ssp. spectabilis)
Pragt-Snerle
Calystegia sepium ssp. spectabilis
Mose-Bølle (Vaccinium uliginosum)
Mose-Bølle
Vaccinium uliginosum
Almindelig Gyldenris (Solidago virgaurea)
Almindelig Gyldenris
Solidago virgaurea
Mose-Bunke (Deschampsia cespitosa)
Mose-Bunke
Deschampsia cespitosa
Trebåndet Sumpsvirreflue (Helophilus trivittatus)
Trebåndet Sumpsvirreflue
Helophilus trivittatus
Pilekvistgalmyg (Rabdophaga salicis)
Pilekvistgalmyg
Rabdophaga salicis
Ærteugle (Ceramica pisi)
Ærteugle
Ceramica pisi
Mørkt Rønnedværgmøl (Stigmella nylandriella)
Mørkt Rønnedværgmøl
Stigmella nylandriella
Ringspinder (Malacosoma neustria)
Ringspinder
Malacosoma neustria
Tværstribet Buskcikade (Cixius nervosus)
Tværstribet Buskcikade
Cixius nervosus
Almindelig Torngræshoppe (Tetrix undulata)
Almindelig Torngræshoppe
Tetrix undulata
Tachyerges salicis (Tachyerges salicis)
Tachyerges salicis
Rhinoncus pericarpius (Rhinoncus pericarpius)
Rhinoncus pericarpius
Orchestes populicola (Orchestes populicola)
Orchestes populicola
Lyngløber (Carabus arvensis)
Lyngløber
Carabus arvensis
Lille Firplettet Glansløber (Bembidion quadrimaculatum)
Lille Firplettet Glansløber
Bembidion quadrimaculatum
Dyndløber (Carabus clathratus)
Dyndløber
Carabus clathratus
Glischrochilus hortensis (Glischrochilus hortensis)
Glischrochilus hortensis
Hvepsevåge (Pernis apivorus)
Hvepsevåge
Pernis apivorus
Hjejle (Pluvialis apricaria)
Hjejle
Pluvialis apricaria
Agerhøne (Perdix perdix)
Agerhøne
Perdix perdix
Spiral-Langhornspringhale (Pogonognathellus longicornis)
Spiral-Langhornspringhale
Pogonognathellus longicornis
Stenus impressus (Stenus impressus)
Stenus impressus
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Rødhalet Møgbille (Aphodius haemorrhoidalis)
Rødhalet Møgbille
Aphodius haemorrhoidalis
Bred Metaljordløber (Poecilus cupreus)
Bred Metaljordløber
Poecilus cupreus
Lille Metaljordløber (Poecilus versicolor)
Lille Metaljordløber
Poecilus versicolor
Mørkebrun Ovalløber (Amara apricaria)
Mørkebrun Ovalløber
Amara apricaria
Xantholinus linearis (Xantholinus linearis)
Xantholinus linearis
Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
Rødbrun Kvikløber
Oxypselaphus obscurus
Lys Brunløber (Bradycellus verbasci)
Lys Brunløber
Bradycellus verbasci
Bred Ovalløber (Amara consularis)
Bred Ovalløber
Amara consularis
Kommentar til turen:
  • Bioblitz

De senest indberettede arter i Naturbasen: