Observation af Sivstråugle

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
17. august 2019
NT

Sivstråugle (Celaena haworthii) 1 imago


Syddanmark



Sivstråugle (Celaena haworthii)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Enhjørning (Notoxus monoceros)
Enhjørning
Notoxus monoceros
Snerle-Pileurt (Fallopia convolvulus)
Snerle-Pileurt
Fallopia convolvulus
Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
Flad Hjulspinder
Nuctenea umbratica
Almindelig Birketæge (Elasmucha grisea)
Almindelig Birketæge
Elasmucha grisea
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Calvia decemguttata (Calvia decemguttata)
Calvia decemguttata
Rødbenet Bredtæge (Pentatoma rufipes)
Rødbenet Bredtæge
Pentatoma rufipes
Poppelporcelænsspinder (Pheosia tremula)
Poppelporcelænsspinder
Pheosia tremula
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Sort Skovsnegl (Arion ater)
Sort Skovsnegl
Arion ater
Douglasgranlus (Adelges cooleyi)
Douglasgranlus
Adelges cooleyi
Elle-Tandmåler (Ennomos alniaria)
Elle-Tandmåler
Ennomos alniaria
Brun Seglvinge (Drepana curvatula)
Brun Seglvinge
Drepana curvatula
Fliget Frynsesvamp (Thelephora terrestris)
Fliget Frynsesvamp
Thelephora terrestris
Engjæger (Pardosa amentata)
Engjæger
Pardosa amentata
Almindelig Vandnymfe (Enallagma cyathigerum)
Almindelig Vandnymfe
Enallagma cyathigerum
Hedemose-Pelsugle (Acronicta menyanthidis)
Hedemose-Pelsugle
Acronicta menyanthidis
Hvid Næbfrø (Rhynchospora alba)
Hvid Næbfrø
Rhynchospora alba
Sen Birkeminérbladhveps (Scolioneura betuleti)
Sen Birkeminérbladhveps
Scolioneura betuleti
Agromyza alnibetulae (Agromyza alnibetulae)
Agromyza alnibetulae
Firplettet Birkeminérbladhveps (Fenusa pumila)
Firplettet Birkeminérbladhveps
Fenusa pumila
Græshårmyg (Dilophus febrilis)
Græshårmyg
Dilophus febrilis
Egepandeduskmøl (Tischeria ekebladella)
Egepandeduskmøl
Tischeria ekebladella
Psococerastis gibbosa (Psococerastis gibbosa)
Psococerastis gibbosa
Nematus sp. (Nematus sp.)
Nematus sp.
Almindelig Bjørneedderkop (Trochosa terricola)
Almindelig Bjørneedderkop
Trochosa terricola
Hedemejer (Paroligolophus agrestis)
Hedemejer
Paroligolophus agrestis
Kløverbladrandbille (Sitona hispidulus)
Kløverbladrandbille
Sitona hispidulus
Sitticus caricis (Sitticus caricis)
Sitticus caricis
Mosebunkeugle (Cerapteryx graminis)
Mosebunkeugle
Cerapteryx graminis
Mosekanttæge (Rhopalus maculatus)
Mosekanttæge
Rhopalus maculatus
Mosekanttæge (Rhopalus maculatus)
Mosekanttæge
Rhopalus maculatus
Eremocoris abietis (Eremocoris abietis)
Eremocoris abietis
Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
Myrenymfetæge
Himacerus mirmicoides
Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
Myrenymfetæge
Himacerus mirmicoides
Nabis ferus (Nabis ferus)
Nabis ferus
Lys Skovtæge (Phytocoris longipennis)
Lys Skovtæge
Phytocoris longipennis
Birke-Bæltemåler (Cyclophora albipunctata)
Birke-Bæltemåler
Cyclophora albipunctata
Almindelig Engtæge (Lygus pratensis)
Almindelig Engtæge
Lygus pratensis
Stygnocoris rusticus (Stygnocoris rusticus)
Stygnocoris rusticus
Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
Scolopostethus thomsoni
Starskjoldtæge (Eurygaster testudinaria)
Starskjoldtæge
Eurygaster testudinaria
Scolopostethus decoratus (Scolopostethus decoratus)
Scolopostethus decoratus
Stenus impressus (Stenus impressus)
Stenus impressus
Kelisia sp. (Kelisia sp.)
Kelisia sp.
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Skovådselgraver (Nicrophorus investigator)
Skovådselgraver
Nicrophorus investigator
Apotomis betuletana (Apotomis betuletana)
Apotomis betuletana
Birkerullevikler (Epinotia ramella)
Birkerullevikler
Epinotia ramella
Åkandehalvmøl (Elophila nymphaeata)
Åkandehalvmøl
Elophila nymphaeata
Brombærvikler (Notocelia uddmanniana)
Brombærvikler
Notocelia uddmanniana
Frønnet Landmand (Agrotis puta)
Frønnet Landmand
Agrotis puta
Birkeskovmåler (Macaria notata)
Birkeskovmåler
Macaria notata
Prikket Lavspinder (Pelosia muscerda)
Prikket Lavspinder
Pelosia muscerda
Grubet Foldhat (Helvella lacunosa)
Grubet Foldhat
Helvella lacunosa
Æblestikker (Rhynchites cupreus)
Æblestikker
Rhynchites cupreus
Fladstrået Siv (Juncus compressus)
Fladstrået Siv
Juncus compressus
Dværgrygsvømmer (Plea minutissima)
Dværgrygsvømmer
Plea minutissima
Hoved-Frytle (Luzula congesta)
Hoved-Frytle
Luzula congesta
Ormyrus nitidulus (Ormyrus nitidulus)
Ormyrus nitidulus
Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
Almindelig Løvtæge
Elasmostethus interstinctus
Birkefrøtæge (Kleidocerys resedae)
Birkefrøtæge
Kleidocerys resedae
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Almindelig Løvtæge (Elasmostethus interstinctus)
Almindelig Løvtæge
Elasmostethus interstinctus
Aften-Pragtstjerne (Silene latifolia ssp. alba)
Aften-Pragtstjerne
Silene latifolia ssp. alba
Rejnfangalmyg (Rhopalomyia tanaceticola)
Rejnfangalmyg
Rhopalomyia tanaceticola
Grøn Sumpcikade (Cicadella viridis)
Grøn Sumpcikade
Cicadella viridis
Rød Sankthansurt (Hylotelephium telephium ssp. telephium)
Rød Sankthansurt
Hylotelephium telephium ssp. telephium
Agersnegl (Deroceras agreste)
Agersnegl
Deroceras agreste
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Elleraklemøl (Argyresthia goedartella)
Elleraklemøl
Argyresthia goedartella
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Cladonia chlorophaea s.lat. (Cladonia chlorophaea s.lat.)
Cladonia chlorophaea s.lat.
Ege-Kridtstregtæge (Pilophorus perplexus)
Ege-Kridtstregtæge
Pilophorus perplexus
Gelis sp. (Gelis sp.)
Gelis sp.
Enggræshoppe (Pseudochorthippus parallelus)
Enggræshoppe
Pseudochorthippus parallelus
Kvadratedderkop (Araneus quadratus)
Kvadratedderkop
Araneus quadratus
Kvadratedderkop (Araneus quadratus)
Kvadratedderkop
Araneus quadratus
Gulvinget Flue (Mesembrina meridiana)
Gulvinget Flue
Mesembrina meridiana
Hvepseedderkop (Argiope bruennichi)
Hvepseedderkop
Argiope bruennichi
Ærenprisgalmyg (Jaapiella veronicae)
Ærenprisgalmyg
Jaapiella veronicae
Tveskægget Ærenpris (Veronica chamaedrys)
Tveskægget Ærenpris
Veronica chamaedrys
Kortvinget Nymfetæge (Nabis flavomarginatus)
Kortvinget Nymfetæge
Nabis flavomarginatus
Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
Myrenymfetæge
Himacerus mirmicoides
Rektangelmejer (Lacinius ephippiatus)
Rektangelmejer
Lacinius ephippiatus
Gaffelmejer (Dicranopalpus ramosus)
Gaffelmejer
Dicranopalpus ramosus
Tysk Gedehams (Vespula germanica)
Tysk Gedehams
Vespula germanica
Tranebær (Vaccinium oxycoccos)
Tranebær
Vaccinium oxycoccos
Starskjoldtæge (Eurygaster testudinaria)
Starskjoldtæge
Eurygaster testudinaria
Rundbladet Soldug (Drosera rotundifolia)
Rundbladet Soldug
Drosera rotundifolia
Brombærspinder (Macrothylacia rubi)
Brombærspinder
Macrothylacia rubi
Rødbrun Birkebladbille (Lochmaea caprea)
Rødbrun Birkebladbille
Lochmaea caprea
Rosmarinlyng (Andromeda polifolia)
Rosmarinlyng
Andromeda polifolia
Stor Hedelibel (Sympetrum striolatum)
Stor Hedelibel
Sympetrum striolatum
Larinioides patagiatus (Larinioides patagiatus)
Larinioides patagiatus
Kuglebærerflue sp. (Sphaerophoria sp.)
Kuglebærerflue sp.
Sphaerophoria sp.
Quedius molochinus (Quedius molochinus)
Quedius molochinus
Anacaena globulus (Anacaena globulus)
Anacaena globulus
Lathrobium brunnipes (Lathrobium brunnipes)
Lathrobium brunnipes
Philonthus nigrita (Philonthus nigrita)
Philonthus nigrita
Tornet Græstæge (Stenodema calcarata)
Tornet Græstæge
Stenodema calcarata
Sphagnumtæge (Hebrus ruficeps)
Sphagnumtæge
Hebrus ruficeps
Bøgenonne (Calliteara pudibunda)
Bøgenonne
Calliteara pudibunda
Myremariehøne (Coccinella magnifica)
Myremariehøne
Coccinella magnifica
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Almindelig Bærtæge (Dolycoris baccarum)
Almindelig Bærtæge
Dolycoris baccarum
Apion simile (Apion simile)
Apion simile
Gulgrøn Birkebladlus (Calaphis flava)
Gulgrøn Birkebladlus
Calaphis flava
Tørve-Silkesvirreflue (Sericomyia silentis)
Tørve-Silkesvirreflue
Sericomyia silentis
Sektoredderkop (Zygiella atrica)
Sektoredderkop
Zygiella atrica
Skovrandøje (Pararge aegeria)
Skovrandøje
Pararge aegeria
Almindelig Bjørneedderkop (Trochosa terricola)
Almindelig Bjørneedderkop
Trochosa terricola
Lachnus iliciphilus (Lachnus iliciphilus)
Lachnus iliciphilus
Hvid Skælrørhat (Leccinum holopus)
Hvid Skælrørhat
Leccinum holopus
Rød Skovmyre (Formica rufa)
Rød Skovmyre
Formica rufa
Rød Langbensmejer (Leiobunum rotundum)
Rød Langbensmejer
Leiobunum rotundum
Cassida vittata (Cassida vittata)
Cassida vittata
Almindelig Kobbervandnymfe (Lestes sponsa)
Almindelig Kobbervandnymfe
Lestes sponsa
Nøgen Blomstertæge (Megacoelum infusum)
Nøgen Blomstertæge
Megacoelum infusum
Ectopsocus petersi (Ectopsocus petersi)
Ectopsocus petersi
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Stribet Baldakinspinder (Stemonyphantes lineatus)
Stribet Baldakinspinder
Stemonyphantes lineatus
Almindelig Baldakinspinder (Linyphia triangularis)
Almindelig Baldakinspinder
Linyphia triangularis
Skovtykkæbe (Pachygnatha listeri)
Skovtykkæbe
Pachygnatha listeri
Smuk Mikrocikade (Eurhadina pulchella)
Smuk Mikrocikade
Eurhadina pulchella
Spids Bøgebladgalmyg (Mikiola fagi)
Spids Bøgebladgalmyg
Mikiola fagi
Sortknæet Blomstertæge (Blepharidopterus angulatus)
Sortknæet Blomstertæge
Blepharidopterus angulatus
Birkegrenbladlus (Symydobius oblongus)
Birkegrenbladlus
Symydobius oblongus
Snehvid Stregmåler (Cabera pusaria)
Snehvid Stregmåler
Cabera pusaria
Mosemyre (Formica picea)
Mosemyre
Formica picea
Lakrød Møgbille (Aphodius pedellus)
Lakrød Møgbille
Aphodius pedellus
Perlemorshalvmøl (Pleuroptya ruralis)
Perlemorshalvmøl
Pleuroptya ruralis
Stor Kålsommerfugl (Pieris brassicae)
Stor Kålsommerfugl
Pieris brassicae
Tidselsommerfugl (Vanessa cardui)
Tidselsommerfugl
Vanessa cardui
Bynke-Dværgmåler (Eupithecia succenturiata)
Bynke-Dværgmåler
Eupithecia succenturiata
Gul Syremåler (Timandra comae)
Gul Syremåler
Timandra comae
Hvidplettet Dværgmåler (Eupithecia tripunctaria)
Hvidplettet Dværgmåler
Eupithecia tripunctaria
Perlemåler (Campaea margaritaria)
Perlemåler
Campaea margaritaria
Snerre-Bladmåler (Cosmorhoe ocellata)
Snerre-Bladmåler
Cosmorhoe ocellata
Ege-Prydvinge (Carcina quercana) (Carcina quercana)
Ege-Prydvinge (Carcina quercana)
Carcina quercana
Dag-Lavspinder (Cybosia mesomella)
Dag-Lavspinder
Cybosia mesomella
Lille Penselspinder (Orgyia antiqua)
Lille Penselspinder
Orgyia antiqua
Skræpperodæder (Triodia sylvina)
Skræpperodæder
Triodia sylvina
Tandet Seglvinge (Falcaria lacertinaria)
Tandet Seglvinge
Falcaria lacertinaria
Coleophora sp. (Coleophora sp.)
Coleophora sp.
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Birkeporcelænsspinder (Pheosia gnoma)
Birkeporcelænsspinder
Pheosia gnoma
Agerugle (Agrotis segetum)
Agerugle
Agrotis segetum
Blyantsugle (Amphipyra tragopoginis)
Blyantsugle
Amphipyra tragopoginis
Det Sorte C (Xestia c-nigrum)
Det Sorte C
Xestia c-nigrum
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Autographa gamma
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Mythimna pallens
Hvidrandet Jordugle (Ochropleura plecta)
Hvidrandet Jordugle
Ochropleura plecta
Stor Smutugle (Noctua pronuba)
Stor Smutugle
Noctua pronuba
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Phlogophora meticulosa
Almindelig Guldøje (Chrysoperla carnea)
Almindelig Guldøje
Chrysoperla carnea
Jordbær-Bladmåler (Dysstroma truncata)
Jordbær-Bladmåler
Dysstroma truncata
Svingelugle (Plusia festucae)
Svingelugle
Plusia festucae
Strand-Landmand (Agrotis vestigialis)
Strand-Landmand
Agrotis vestigialis
Okkergult Græsmøl (Agriphila tristella)
Okkergult Græsmøl
Agriphila tristella
Oxyptilus pilosellae (Oxyptilus pilosellae)
Oxyptilus pilosellae
Grøn Birkemåler (Geometra papilionaria)
Grøn Birkemåler
Geometra papilionaria
Grøn Bladmåler (Colostygia pectinataria)
Grøn Bladmåler
Colostygia pectinataria
Sortbæltet Bladmåler (Xanthorhoe fluctuata)
Sortbæltet Bladmåler
Xanthorhoe fluctuata
Kålmøl (Plutella xylostella)
Kålmøl
Plutella xylostella
Blygrå Lavspinder (Eilema lurideola)
Blygrå Lavspinder
Eilema lurideola
Pyramideugle (Amphipyra pyramidea)
Pyramideugle
Amphipyra pyramidea
Røgfarvet Grønsagsugle (Lacanobia suasa)
Røgfarvet Grønsagsugle
Lacanobia suasa
Epinotia nisella (Epinotia nisella)
Epinotia nisella
Pile-Havemåler (Eulithis testata)
Pile-Havemåler
Eulithis testata
Pyrausta despicata (Pyrausta despicata)
Pyrausta despicata
Tofarvet Bladmåler (Plemyria rubiginata)
Tofarvet Bladmåler
Plemyria rubiginata
Hedemose-Pelsugle (Acronicta menyanthidis)
Hedemose-Pelsugle
Acronicta menyanthidis
Ege-Bæltemåler (Cyclophora punctaria)
Ege-Bæltemåler
Cyclophora punctaria
Brun Engugle (Helotropha leucostigma)
Brun Engugle
Helotropha leucostigma
Frøgræsugle (Luperina testacea)
Frøgræsugle
Luperina testacea
Chokoladebrun Frugtbladvikler (Pandemis heparana)
Chokoladebrun Frugtbladvikler
Pandemis heparana
Monopis weaverella (Monopis weaverella)
Monopis weaverella
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Almindelig Bladmåler (Epirrhoe alternata)
Almindelig Bladmåler
Epirrhoe alternata
Skov-Løvmåler (Idaea biselata)
Skov-Løvmåler
Idaea biselata
Rødbåndet Dværgmåler (Gymnoscelis rufifasciata)
Rødbåndet Dværgmåler
Gymnoscelis rufifasciata
Frugttræ-Barkmåler (Peribatodes rhomboidaria)
Frugttræ-Barkmåler
Peribatodes rhomboidaria
Lille Tyv (Mesoligia furuncula)
Lille Tyv
Mesoligia furuncula
Rustbladmåler (Xanthorhoe ferrugata)
Rustbladmåler
Xanthorhoe ferrugata
Rønnehalvmøl (Acrobasis advenella)
Rønnehalvmøl
Acrobasis advenella
Apotomis betuletana (Apotomis betuletana)
Apotomis betuletana
Mesapamea sp. (Mesapamea sp.)
Mesapamea sp.
Stribet Skumcikade (Neophilaenus lineatus)
Stribet Skumcikade
Neophilaenus lineatus
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Almindelig Guldgaffel (Calocera viscosa)
Almindelig Guldgaffel
Calocera viscosa
Hekse-Sækdug (Taphrina betulina)
Hekse-Sækdug
Taphrina betulina
Phragmidium violaceum (Phragmidium violaceum)
Phragmidium violaceum
Ege-Meldug (Erysiphe alphitoides)
Ege-Meldug
Erysiphe alphitoides
Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
Gul Bævresvamp
Tremella mesenterica
Mose-Mælkehat (Lactarius helvus)
Mose-Mælkehat
Lactarius helvus
Stilket Bruskbold (Scleroderma verrucosum)
Stilket Bruskbold
Scleroderma verrucosum
Almindelig Bruskbold (Scleroderma citrinum)
Almindelig Bruskbold
Scleroderma citrinum
Orange Mosnavlehat (Rickenella fibula)
Orange Mosnavlehat
Rickenella fibula
Gummihat (Sarcomyxa serotina)
Gummihat
Sarcomyxa serotina
Sodfarvet Skærmhat (Pluteus cervinus)
Sodfarvet Skærmhat
Pluteus cervinus
Randbæltet Hjelmhat (Galerina marginata)
Randbæltet Hjelmhat
Galerina marginata
Rød Ametysthat (Laccaria laccata)
Rød Ametysthat
Laccaria laccata
Udspærret Tørvemos (Sphagnum squarrosum)
Udspærret Tørvemos
Sphagnum squarrosum
Ager-Stedmoderblomst (Viola arvensis)
Ager-Stedmoderblomst
Viola arvensis
Vandnavle (Hydrocotyle vulgaris)
Vandnavle
Hydrocotyle vulgaris
Kær-Svovlrod (Peucedanum palustre)
Kær-Svovlrod
Peucedanum palustre
Klatrende Lærkespore (Ceratocapnos claviculata)
Klatrende Lærkespore
Ceratocapnos claviculata
Prikbladet Perikon (Hypericum perforatum)
Prikbladet Perikon
Hypericum perforatum
Tormentil (Potentilla erecta)
Tormentil
Potentilla erecta
Kragefod (Comarum palustre)
Kragefod
Comarum palustre
Gederams (Epilobium angustifolium)
Gederams
Epilobium angustifolium
Almindelig Hanekro (Galeopsis tetrahit)
Almindelig Hanekro
Galeopsis tetrahit
Klokkelyng (Erica tetralix)
Klokkelyng
Erica tetralix
Hedelyng (Calluna vulgaris)
Hedelyng
Calluna vulgaris
Blåbær (Vaccinium myrtillus)
Blåbær
Vaccinium myrtillus
Liden Klokke (Campanula rotundifolia)
Liden Klokke
Campanula rotundifolia
Blåmunke (Jasione montana)
Blåmunke
Jasione montana
Djævelsbid (Succisa pratensis)
Djævelsbid
Succisa pratensis
Sump-Snerre (Galium uliginosum)
Sump-Snerre
Galium uliginosum
Kær-Snerre (Galium palustre ssp. palustre)
Kær-Snerre
Galium palustre ssp. palustre
Kristtorn (Ilex aquifolium)
Kristtorn
Ilex aquifolium
Sitka-Gran (Picea sitchensis)
Sitka-Gran
Picea sitchensis
Klit-Fyr (Pinus contorta)
Klit-Fyr
Pinus contorta
Skov-Fyr (Pinus sylvestris)
Skov-Fyr
Pinus sylvestris
Tue-Kæruld (Eriophorum vaginatum)
Tue-Kæruld
Eriophorum vaginatum
Smalbladet Kæruld (Eriophorum angustifolium)
Smalbladet Kæruld
Eriophorum angustifolium
Næb-Star (Carex rostrata)
Næb-Star
Carex rostrata
Hunde-Hvene (Agrostis canina)
Hunde-Hvene
Agrostis canina
Blåtop (Molinia caerulea)
Blåtop
Molinia caerulea
Almindelig Hvene (Agrostis capillaris)
Almindelig Hvene
Agrostis capillaris
Almindelig Jomfruhår (Polytrichum commune)
Almindelig Jomfruhår
Polytrichum commune
Plæne-Kransemos (Rhytidiadelphus squarrosus)
Plæne-Kransemos
Rhytidiadelphus squarrosus
Erythraeinae ubest. (Erythraeinae indet.)
Erythraeinae ubest.
Erythraeinae indet.
Tagrørssækspinder (Clubiona phragmitis)
Tagrørssækspinder
Clubiona phragmitis
Græsbladsedderkop (Tibellus oblongus)
Græsbladsedderkop
Tibellus oblongus
Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
Perleedderkop sp.
Enoplognatha ovata/ E. latimana
Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
Balalajkaedderkop
Episinus angulatus
Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
Søtykkæbe
Pachygnatha clercki
Marktykkæbe (Pachygnatha degeeri)
Marktykkæbe
Pachygnatha degeeri
Høstmeta (Metellina segmentata)
Høstmeta
Metellina segmentata
Korsedderkop (Araneus diadematus)
Korsedderkop
Araneus diadematus
Vandedderkop (Argyroneta aquatica)
Vandedderkop
Argyroneta aquatica
Vinbjergsnegl (Helix pomatia)
Vinbjergsnegl
Helix pomatia
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Moseskolopender (Lithobius calcaratus)
Moseskolopender
Lithobius calcaratus
Spidssnudet Frø (Rana arvalis)
Spidssnudet Frø
Rana arvalis
Craesus septentrionalis (Craesus septentrionalis)
Craesus septentrionalis
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Gelis mangeri (Gelis mangeri)
Gelis mangeri
Linsegalhveps (Neuroterus quercusbaccarum)
Linsegalhveps
Neuroterus quercusbaccarum
Artiskokgalhveps (Andricus foecundatrix)
Artiskokgalhveps
Andricus foecundatrix
Gulbåndet Pragtvåbenflue (Stratiomys potamida)
Gulbåndet Pragtvåbenflue
Stratiomys potamida
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Sepsis sp. (Sepsis sp.)
Sepsis sp.
Stikmyg ubest. (Culicidae indet.)
Stikmyg ubest.
Culicidae indet.
Guldflue sp. (Lucilia sp.)
Guldflue sp.
Lucilia sp.
Feuerborniella obscura (Feuerborniella obscura)
Feuerborniella obscura
Pericoma sp. (Pericoma sp.)
Pericoma sp.
Almindelig Gødningsflue (Scathophaga stercoraria)
Almindelig Gødningsflue
Scathophaga stercoraria
Trypetoptera punctulata (Trypetoptera punctulata)
Trypetoptera punctulata
Simulium sp. (Simulium sp.)
Simulium sp.
Grøn Kokasseflue (Neomyia cornicina)
Grøn Kokasseflue
Neomyia cornicina
Dansemyg ubest. (Chironomidae indet.)
Dansemyg ubest.
Chironomidae indet.
Lysesivcikade (Conomelus anceps)
Lysesivcikade
Conomelus anceps
Lyngcikade (Ulopa reticulata)
Lyngcikade
Ulopa reticulata
Grøn Bredtæge (Palomena prasina)
Grøn Bredtæge
Palomena prasina
Bøgebladlus (Phyllaphis fagi)
Bøgebladlus
Phyllaphis fagi
Voksnetvinge ubest. (Coniopterygidae indet.)
Voksnetvinge ubest.
Coniopterygidae indet.
Micromus variegatus (Micromus variegatus)
Micromus variegatus
Ectobius sylvestris (Ectobius sylvestris)
Ectobius sylvestris
Måneplettet Møgkær (Sphaeridium lunatum)
Måneplettet Møgkær
Sphaeridium lunatum
Stor Møgbille (Aphodius fossor)
Stor Møgbille
Aphodius fossor
Almindelig Møgbille (Aphodius prodromus)
Almindelig Møgbille
Aphodius prodromus
Apion nigritarse (Apion nigritarse)
Apion nigritarse
Apion frumentarium (Apion frumentarium)
Apion frumentarium
Apion curtirostre (Apion curtirostre)
Apion curtirostre
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Charagmus gressorius (Charagmus gressorius)
Charagmus gressorius
Ceutorhynchus floralis (Ceutorhynchus floralis)
Ceutorhynchus floralis
Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
Blygrå Rapssnudebille
Ceutorhynchus obstrictus
Netskyggebille (Bolitophagus reticulatus)
Netskyggebille
Bolitophagus reticulatus
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Harlekinmariehøne (Harmonia axyridis)
Harlekinmariehøne
Harmonia axyridis
Elleveplettet Mariehøne (Coccinella undecimpunctata)
Elleveplettet Mariehøne
Coccinella undecimpunctata
Kornet Løber (Carabus granulatus)
Kornet Løber
Carabus granulatus
Guldpletløber (Carabus hortensis)
Guldpletløber
Carabus hortensis
Bred Muldløber (Abax parallelepipedus)
Bred Muldløber
Abax parallelepipedus
Apion assimile (Apion assimile)
Apion assimile
Birkebladruller (Deporaus betulae)
Birkebladruller
Deporaus betulae
Rapsjordloppe (Psylliodes chrysocephala)
Rapsjordloppe
Psylliodes chrysocephala
Lyngbladbille (Lochmaea suturalis)
Lyngbladbille
Lochmaea suturalis
Kornguldbille (Lema cyanella)
Kornguldbille
Lema cyanella
Brun Græsjordloppe (Neocrepidodera ferruginea)
Brun Græsjordloppe
Neocrepidodera ferruginea
Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
Sumpbille sp.
Cyphon sp.
Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
Graphopsocus cruciatus
Valenzuela flavidus (Valenzuela flavidus)
Valenzuela flavidus
Havørn (Haliaeetus albicilla)
Havørn
Haliaeetus albicilla
Limnephilus stigma (Limnephilus stigma)
Limnephilus stigma
Limnephilus sparsus (Limnephilus sparsus)
Limnephilus sparsus
Agrypnia varia (Agrypnia varia)
Agrypnia varia
Limnephilus marmoratus (Limnephilus marmoratus)
Limnephilus marmoratus
Limnephilus vittatus (Limnephilus vittatus)
Limnephilus vittatus
Trichostegia minor (Trichostegia minor)
Trichostegia minor

De senest indberettede arter i Naturbasen: