Observation af Staegeriella necopinata

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
2 visninger
18. juli 2019


Staegeriella necopinata 3 nymfer


Hovedstaden


Gul snerre



Staegeriella necopinata (Staegeriella necopinata)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Staegeriella necopinata (Staegeriella necopinata)
Foto: Linda Kjær-Thomsen
Staegeriella necopinata (Staegeriella necopinata)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Blodbi sp. (Sphecodes sp.)
Blodbi sp.
Sphecodes sp.
Citronsommerfugl (Gonepteryx rhamni)
Citronsommerfugl
Gonepteryx rhamni
Engpiber (Anthus pratensis)
Engpiber
Anthus pratensis
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Gederams (Epilobium angustifolium)
Gederams
Epilobium angustifolium
Skarv (Phalacrocorax carbo)
Skarv
Phalacrocorax carbo
Ager-Padderok (Equisetum arvense)
Ager-Padderok
Equisetum arvense
Lundsnegl (Cepaea nemoralis)
Lundsnegl
Cepaea nemoralis
Lys Jordhumle (Bombus lucorum)
Lys Jordhumle
Bombus lucorum
Sortbrun Vortelav (Verrucaria nigrescens)
Sortbrun Vortelav
Verrucaria nigrescens
Havbænkebider (Ligia oceanica)
Havbænkebider
Ligia oceanica
Bdellidae ubest. (Bdellidae indet.)
Bdellidae ubest.
Bdellidae indet.
Rødlig Rovsnegl (Aegopinella nitidula)
Rødlig Rovsnegl
Aegopinella nitidula
Gelis mangeri (Gelis mangeri)
Gelis mangeri
Paraswammerdamia nebulella (Paraswammerdamia nebulella)
Paraswammerdamia nebulella
Æblespindemøl (Yponomeuta malinellus)
Æblespindemøl
Yponomeuta malinellus
Sød Æble (Malus domestica)
Sød Æble
Malus domestica
Vingefrøet Hindeknæ (Spergularia media)
Vingefrøet Hindeknæ
Spergularia media
Blygrå Rapssnudebille (Ceutorhynchus obstrictus)
Blygrå Rapssnudebille
Ceutorhynchus obstrictus
Apion hookerorum (Apion hookerorum)
Apion hookerorum
Mecinus pascuorum (Mecinus pascuorum)
Mecinus pascuorum
Gul Snerre (Galium verum)
Gul Snerre
Galium verum
Exomias pellucidus (Exomias pellucidus)
Exomias pellucidus
Scymnus femoralis (Scymnus femoralis)
Scymnus femoralis
Schizomyia galiorum (Schizomyia galiorum)
Schizomyia galiorum
Stor Gulstribet Jordloppe (Phyllotreta nemorum)
Stor Gulstribet Jordloppe
Phyllotreta nemorum
Glimmerbøsse sp. (Meligethes sp.)
Glimmerbøsse sp.
Meligethes sp.
Scymnus rubromaculatus (Scymnus rubromaculatus)
Scymnus rubromaculatus
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Sandkryb (Glaux maritima)
Sandkryb
Glaux maritima
Blæremasketæge (Derephysia foliacea)
Blæremasketæge
Derephysia foliacea
Lindebladlus (Eucallipterus tiliae)
Lindebladlus
Eucallipterus tiliae
Kløverjordcikade (Aphrodes makarovi)
Kløverjordcikade
Aphrodes makarovi
Ege-Kridtstregtæge (Pilophorus perplexus)
Ege-Kridtstregtæge
Pilophorus perplexus
Rødbenet Vejhveps (Episyron rufipes)
Rødbenet Vejhveps
Episyron rufipes
Skinnende Bladlustæge (Anthocoris nemorum)
Skinnende Bladlustæge
Anthocoris nemorum
Orius sp. (Orius sp.)
Orius sp.
Orius niger (Orius niger)
Orius niger
Trestribet Tæge (Phytocoris varipes)
Trestribet Tæge
Phytocoris varipes
Lucernetæge (Adelphocoris lineolatus)
Lucernetæge
Adelphocoris lineolatus
Rosenbladskærerbi (Megachile centuncularis)
Rosenbladskærerbi
Megachile centuncularis
Sorttornet Blomstertæge  (Apolygus lucorum)
Sorttornet Blomstertæge
Apolygus lucorum
Rækkeplettet Blomstertæge (Plagiognathus chrysanthemi)
Rækkeplettet Blomstertæge
Plagiognathus chrysanthemi
Kortvinget Nymfetæge (Nabis flavomarginatus)
Kortvinget Nymfetæge
Nabis flavomarginatus
Nabis ferus (Nabis ferus)
Nabis ferus
Almindelig Blåfugl (Polyommatus icarus)
Almindelig Blåfugl
Polyommatus icarus
Citronsommerfugl (Gonepteryx rhamni)
Citronsommerfugl
Gonepteryx rhamni
Segl-Sneglebælg (Medicago sativa ssp. falcata)
Segl-Sneglebælg
Medicago sativa ssp. falcata
Sand-Lucerne (Medicago sativa ssp. x varia)
Sand-Lucerne
Medicago sativa ssp. x varia
Eupteryx thoulessi (Eupteryx thoulessi)
Eupteryx thoulessi
Hjertekarse (Cardaria draba)
Hjertekarse
Cardaria draba
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Grøn Gåsefod (Chenopodium suecicum)
Grøn Gåsefod
Chenopodium suecicum
Spyd-Mælde (Atriplex prostrata)
Spyd-Mælde
Atriplex prostrata
Kølle-Valmue (Papaver argemone)
Kølle-Valmue
Papaver argemone
Kølle-Valmue (Papaver argemone)
Kølle-Valmue
Papaver argemone
Læge-Jordrøg (Fumaria officinalis)
Læge-Jordrøg
Fumaria officinalis
Tidselsommerfugl (Vanessa cardui)
Tidselsommerfugl
Vanessa cardui
Tornet Salat (f. serriola) (Lactuca serriola f. serriola)
Tornet Salat (f. serriola)
Lactuca serriola f. serriola
Lille Tyv (Mesoligia furuncula)
Lille Tyv
Mesoligia furuncula
Gråkantet Engmåler (Idaea fuscovenosa)
Gråkantet Engmåler
Idaea fuscovenosa
Orientalsk Takkeklap (Bunias orientalis)
Orientalsk Takkeklap
Bunias orientalis
Glat Dueurt (Epilobium montanum)
Glat Dueurt
Epilobium montanum
Mark-Hindeknæ (Spergularia rubra)
Mark-Hindeknæ
Spergularia rubra
Klippe-Orangelav (Caloplaca scopularis)
Klippe-Orangelav
Caloplaca scopularis
Heliophanus flavipes (Heliophanus flavipes)
Heliophanus flavipes
Trypeta artemisiae (Trypeta artemisiae)
Trypeta artemisiae
Mælkebøtte sp. (Taraxacum sp.)
Mælkebøtte sp.
Taraxacum sp.
Stor Skovmejer (Mitopus morio)
Stor Skovmejer
Mitopus morio
Anaceratagallia venosa/ribauti (Anaceratagallia venosa/ribauti)
Anaceratagallia venosa/ribauti
Phyllonorycter maestingella (Phyllonorycter maestingella)
Phyllonorycter maestingella
Rødbenet Vejhveps (Episyron rufipes)
Rødbenet Vejhveps
Episyron rufipes
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Fjordterne (Sterna hirundo)
Fjordterne
Sterna hirundo
Engpiber (Anthus pratensis)
Engpiber
Anthus pratensis
Stenpikker (Oenanthe oenanthe)
Stenpikker
Oenanthe oenanthe
Aeolothrips fasciatus (Aeolothrips fasciatus)
Aeolothrips fasciatus
Almindelig Dyndflue (Eristalis arbustorum)
Almindelig Dyndflue
Eristalis arbustorum
Ectopsocus briggsi (Ectopsocus briggsi)
Ectopsocus briggsi
Enhjørning (Notoxus monoceros)
Enhjørning
Notoxus monoceros
Græsplænecikade (Javesella pellucida)
Græsplænecikade
Javesella pellucida
Hjælmebladlus (Laingia psammae)
Hjælmebladlus
Laingia psammae
Hvidplettet Agersvirreflue (Scaeva pyrastri)
Hvidplettet Agersvirreflue
Scaeva pyrastri
Krydderurtcikade (Eupteryx decemnotata)
Krydderurtcikade
Eupteryx decemnotata
Lindebladlus (Eucallipterus tiliae)
Lindebladlus
Eucallipterus tiliae
Recurvaria leucatella (Recurvaria leucatella)
Recurvaria leucatella
Rhyzobius chrysomeloides (Rhyzobius chrysomeloides)
Rhyzobius chrysomeloides
Rhyzobius litura (Rhyzobius litura)
Rhyzobius litura
Sæbeurt-Sækmøl (Coleophora saponariella)
Sæbeurt-Sækmøl
Coleophora saponariella
Almindelig Sankthansurt (Hylotelephium telephium ssp. maximum)
Almindelig Sankthansurt
Hylotelephium telephium ssp. maximum
Arkitektens Trøst (Fallopia baldschuanica)
Arkitektens Trøst
Fallopia baldschuanica
Ensidig Klokke (Campanula rapunculoides)
Ensidig Klokke
Campanula rapunculoides
Almindelig Markarve (Arenaria serpyllifolia ssp. serpyllifolia)
Almindelig Markarve
Arenaria serpyllifolia ssp. serpyllifolia
Nedliggende Surkløver (Oxalis corniculata)
Nedliggende Surkløver
Oxalis corniculata
Småbladet Lind (Tilia cordata)
Småbladet Lind
Tilia cordata
Tadder-Vikke (Vicia tetrasperma)
Tadder-Vikke
Vicia tetrasperma
Grøn Frynsealge (Urospora penicilliformis)
Grøn Frynsealge
Urospora penicilliformis
Ichneumon sarcitorius (Ichneumon sarcitorius)
Ichneumon sarcitorius
Strandrovbille (Cafius xantholoma)
Strandrovbille
Cafius xantholoma
Macquartia dispar (Macquartia dispar)
Macquartia dispar
Rhinophora lepida (Rhinophora lepida)
Rhinophora lepida
Sarcophaga nigriventris (Sarcophaga nigriventris)
Sarcophaga nigriventris
Platypalpus longiseta (Platypalpus longiseta)
Platypalpus longiseta
Rød Jordmide (Trombidium holosericeum)
Rød Jordmide
Trombidium holosericeum

De senest indberettede arter i Naturbasen: