Observation af Pilegulerodsbladlus

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
5 visninger
13. juli 2019


Pilegulerodsbladlus (Cavariella aegopodii) 5 imago


Hovedstaden


Skvalderkål, her sammen med Aphis fabae



Pilegulerodsbladlus (Cavariella aegopodii)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Springende Lindegalmyg (Contarinia tiliarum)
Springende Lindegalmyg
Contarinia tiliarum
Stor Uldbi (Anthidium manicatum)
Stor Uldbi
Anthidium manicatum
Stethorus pusillus (Stethorus pusillus)
Stethorus pusillus
Almindelig Engtæge (Lygus pratensis)
Almindelig Engtæge
Lygus pratensis
Myrenymfetæge (Himacerus mirmicoides)
Myrenymfetæge
Himacerus mirmicoides
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Ahornkrusegalmyg (Dasineura irregularis)
Ahornkrusegalmyg
Dasineura irregularis
Gul Vedsvirreflue (Temnostoma vespiforme)
Gul Vedsvirreflue
Temnostoma vespiforme
Hasselblomstertæge (Orthotylus prasinus)
Hasselblomstertæge
Orthotylus prasinus
Gulbenet Blomstertæge (Phylus coryli)
Gulbenet Blomstertæge
Phylus coryli
Skov-Galtetandtæge (Dicyphus pallidus)
Skov-Galtetandtæge
Dicyphus pallidus
Isfinger (Ceratiomyxa fruticulosa)
Isfinger
Ceratiomyxa fruticulosa
Sumpgræshoppe (Mecostethus grossus)
Sumpgræshoppe
Mecostethus grossus
Kobberfarvet Øjenløber (Elaphrus cupreus)
Kobberfarvet Øjenløber
Elaphrus cupreus
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Agernsnudebille (Curculio venosus)
Agernsnudebille
Curculio venosus
Mariehønesnyltehveps (Dinocampus coccinellae)
Mariehønesnyltehveps
Dinocampus coccinellae
Rødbenet Bredtæge (Pentatoma rufipes)
Rødbenet Bredtæge
Pentatoma rufipes
Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
Køllehornet Blomstertæge
Heterotoma planicornis
Enkelt V Blomstertæge (Deraeocoris flavilinea)
Enkelt V Blomstertæge
Deraeocoris flavilinea
Gederamsbille (Bromius obscurus)
Gederamsbille
Bromius obscurus
Hvidrandet Tornben (Legnotus limbosus)
Hvidrandet Tornben
Legnotus limbosus
Kat (Felis catus)
Kat
Felis catus
Mørk Skovtæge (Phytocoris reuteri)
Mørk Skovtæge
Phytocoris reuteri
Melet Blommebladlus (Hyalopterus pruni)
Melet Blommebladlus
Hyalopterus pruni
Tachydromia morio (Tachydromia morio)
Tachydromia morio
Næsehornsbille (Oryctes nasicornis)
Næsehornsbille
Oryctes nasicornis
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Almindelig Hvede (Triticum aestivum)
Almindelig Hvede
Triticum aestivum
Kæmpe-Natlys (Oenothera glazioviana)
Kæmpe-Natlys
Oenothera glazioviana
Perleedderkop (Enoplognatha ovata)
Perleedderkop
Enoplognatha ovata
Gedebladsløvtæge (Elasmostethus minor)
Gedebladsløvtæge
Elasmostethus minor
Rhopalus sp. (Rhopalus sp.)
Rhopalus sp.
Havesvirreflue sp. (Syrphus sp.)
Havesvirreflue sp.
Syrphus sp.
Stribet Skivevandkalv (Acilius sulcatus)
Stribet Skivevandkalv
Acilius sulcatus
Dunet Gedeblad (Lonicera xylosteum)
Dunet Gedeblad
Lonicera xylosteum
Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
Eupteryx aurata
Stenopsocus stigmaticus (Stenopsocus stigmaticus)
Stenopsocus stigmaticus
Sektoredderkop (Zygiella atrica)
Sektoredderkop
Zygiella atrica
Sortstribet Hedehjulspinder (Mangora acalypha)
Sortstribet Hedehjulspinder
Mangora acalypha
Kvadratedderkop (Araneus quadratus)
Kvadratedderkop
Araneus quadratus
Thereva microcephala (Thereva microcephala)
Thereva microcephala
Ellebladloppe (Psylla alni)
Ellebladloppe
Psylla alni
Kravebærende Elleminérbladhveps (Heterarthrus vagans)
Kravebærende Elleminérbladhveps
Heterarthrus vagans
Skvalderkål (Aegopodium podagraria)
Skvalderkål
Aegopodium podagraria
Bedebladlus (Aphis fabae)
Bedebladlus
Aphis fabae
Tidseltæge (Tingis cardui)
Tidseltæge
Tingis cardui
Nabis rugosus (Nabis rugosus)
Nabis rugosus
Hedemejer (Paroligolophus agrestis)
Hedemejer
Paroligolophus agrestis
Mompha epilobiella (Mompha epilobiella)
Mompha epilobiella
Mompha langiella (Mompha langiella)
Mompha langiella
Pragt-Røllike (Achillea filipendulina)
Pragt-Røllike
Achillea filipendulina
Agromyza idaeiana (Agromyza idaeiana)
Agromyza idaeiana
Udråbstegnsugle (Agrotis exclamationis)
Udråbstegnsugle
Agrotis exclamationis
Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
Have-Græsmøl
Chrysoteuchia culmella
Catoptria verellus (Catoptria verellus)
Catoptria verellus
Dunhammerhalvmøl (Calamotropha paludella)
Dunhammerhalvmøl
Calamotropha paludella
Busksommervikler (Archips rosana)
Busksommervikler
Archips rosana
Melampsora sp. (Melampsora sp.)
Melampsora sp.
Almindelig Rødært (Lycogala epidendrum)
Almindelig Rødært
Lycogala epidendrum
Glat kambænkebider (Haplophthalmus danicus)
Glat kambænkebider
Haplophthalmus danicus
Gaffelmejer (Dicranopalpus ramosus)
Gaffelmejer
Dicranopalpus ramosus
Rød Langbensmejer (Leiobunum rotundum)
Rød Langbensmejer
Leiobunum rotundum
Stor Navrbladgalmide (Aceria macrochela)
Stor Navrbladgalmide
Aceria macrochela
Lille Navrbladgalmide (Aceria myriadeum)
Lille Navrbladgalmide
Aceria myriadeum
Hæg-Punggalmide (Phyllocoptes eupadi)
Hæg-Punggalmide
Phyllocoptes eupadi
Philodromus dispar (Philodromus dispar)
Philodromus dispar
Nældebladloppe (Trioza urticae)
Nældebladloppe
Trioza urticae
Finpunkteret Blomstertæge (Pinalitus cervinus)
Finpunkteret Blomstertæge
Pinalitus cervinus
Sycophila biguttata (Sycophila biguttata)
Sycophila biguttata
Allygidius commutatus (Allygidius commutatus)
Allygidius commutatus
Brunmeleret Cikade (Allygus mixtus)
Brunmeleret Cikade
Allygus mixtus
Kuglebærerflue sp. (Sphaerophoria sp.)
Kuglebærerflue sp.
Sphaerophoria sp.
Ichneumoninae ubest. (Ichneumoninae indet.)
Ichneumoninae ubest.
Ichneumoninae indet.
Peripsocus didymus (Peripsocus didymus)
Peripsocus didymus
Peripsocus subfasciatus (Peripsocus subfasciatus)
Peripsocus subfasciatus
Stor Møgbille (Aphodius fossor)
Stor Møgbille
Aphodius fossor
Almindelig Møgbille (Aphodius prodromus)
Almindelig Møgbille
Aphodius prodromus
Anaspis thoracica (Anaspis thoracica)
Anaspis thoracica
Rhinoncus pericarpius (Rhinoncus pericarpius)
Rhinoncus pericarpius
Liophloeus tessulatus (Liophloeus tessulatus)
Liophloeus tessulatus
Curculio glandium (Curculio glandium)
Curculio glandium
Ceutorhynchus floralis (Ceutorhynchus floralis)
Ceutorhynchus floralis
Bøgeløvsnudebille (Phyllobius argentatus)
Bøgeløvsnudebille
Phyllobius argentatus
Barypeithes pellucidus (Barypeithes pellucidus)
Barypeithes pellucidus
Lille Kornsmælder (Agriotes sputator)
Lille Kornsmælder
Agriotes sputator
Cilea silphoides (Cilea silphoides)
Cilea silphoides
Fjortenplettet Mariehøne (Calvia quatuordecimguttata)
Fjortenplettet Mariehøne
Calvia quatuordecimguttata
Egedværgmariehøne (Scymnus auritus)
Egedværgmariehøne
Scymnus auritus
Rødbenet Markløber (Harpalus rubripes)
Rødbenet Markløber
Harpalus rubripes
Plebejisk Ovalløber (Amara plebeja)
Plebejisk Ovalløber
Amara plebeja
Læderløber (Carabus coriaceus)
Læderløber
Carabus coriaceus
Fireplettet Glansbille (Glischrochilus quadriguttatus)
Fireplettet Glansbille
Glischrochilus quadriguttatus
Tæppeklanner (Anthrenus verbasci)
Tæppeklanner
Anthrenus verbasci
Museumsklanner (Anthrenus museorum)
Museumsklanner
Anthrenus museorum
Rapsjordloppe (Psylliodes chrysocephala)
Rapsjordloppe
Psylliodes chrysocephala
Longitarsus succineus (Longitarsus succineus)
Longitarsus succineus
Liljebille (Lilioceris lilii)
Liljebille
Lilioceris lilii
Kornguldbille (Lema cyanella)
Kornguldbille
Lema cyanella
Hermaeophaga mercurialis (Hermaeophaga mercurialis)
Hermaeophaga mercurialis
Aphthona nonstriata (Aphthona nonstriata)
Aphthona nonstriata
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Almindelig Torngræshoppe (Tetrix undulata)
Almindelig Torngræshoppe
Tetrix undulata
Hemerobius lutescens (Hemerobius lutescens)
Hemerobius lutescens
Asiatisk Balsaminbladlus (Impatientinum asiaticum)
Asiatisk Balsaminbladlus
Impatientinum asiaticum
Asiatisk Balsaminbladlus (Impatientinum asiaticum)
Asiatisk Balsaminbladlus
Impatientinum asiaticum
Rosenbladlus (Macrosiphum rosae)
Rosenbladlus
Macrosiphum rosae
Almindelig Barktæge (Aradus depressus)
Almindelig Barktæge
Aradus depressus
Almindelig Bugsvømmer (Sigara striata)
Almindelig Bugsvømmer
Sigara striata
Stor Bugsvømmer (Corixa punctata)
Stor Bugsvømmer
Corixa punctata
Egegrenbladlus (Lachnus roboris)
Egegrenbladlus
Lachnus roboris
Lysesivcikade (Conomelus anceps)
Lysesivcikade
Conomelus anceps
Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
Broget Askebladloppe
Psyllopsis fraxini
Grøn Tjørnebladloppe (Cacopsylla peregrina)
Grøn Tjørnebladloppe
Cacopsylla peregrina
Acericerus heydenii (Acericerus heydenii)
Acericerus heydenii
Sort Blomstertæge (Capsus ater)
Sort Blomstertæge
Capsus ater
Egevikler (Tortrix viridana)
Egevikler
Tortrix viridana
Stor Smutugle (Noctua pronuba)
Stor Smutugle
Noctua pronuba
Tidselsommerfugl (Vanessa cardui)
Tidselsommerfugl
Vanessa cardui
Nældesommerfugl (Araschnia levana)
Nældesommerfugl
Araschnia levana
Kejserkåbe (Argynnis paphia)
Kejserkåbe
Argynnis paphia
Græsrandøje (Maniola jurtina)
Græsrandøje
Maniola jurtina
Syrenmøl (Gracillaria syringella)
Syrenmøl
Gracillaria syringella
Kastanieminérmøl (Cameraria ohridella)
Kastanieminérmøl
Cameraria ohridella
Lille Å-Ugle (Rivula sericealis)
Lille Å-Ugle
Rivula sericealis
Stor Kålsommerfugl (Pieris brassicae)
Stor Kålsommerfugl
Pieris brassicae
Lille Kålsommerfugl (Pieris rapae)
Lille Kålsommerfugl
Pieris rapae
Grønåret Kålsommerfugl (Pieris napi)
Grønåret Kålsommerfugl
Pieris napi
Citronsommerfugl (Gonepteryx rhamni)
Citronsommerfugl
Gonepteryx rhamni
Bananflue ubest. (Drosophilidae indet.)
Bananflue ubest.
Drosophilidae indet.
Anomoia purmunda (Anomoia purmunda)
Anomoia purmunda
Kvægflue (Musca autumnalis)
Kvægflue
Musca autumnalis
Staldflue (Muscina stabulans)
Staldflue
Muscina stabulans
Spids Bøgebladgalmyg (Mikiola fagi)
Spids Bøgebladgalmyg
Mikiola fagi
Klarvinget Engrovflue (Dioctria hyalipennis)
Klarvinget Engrovflue
Dioctria hyalipennis
Badeværelsemyg (Tinearia alternata)
Badeværelsemyg
Tinearia alternata
Feuerborniella obscura (Feuerborniella obscura)
Feuerborniella obscura
Guldflue sp. (Lucilia sp.)
Guldflue sp.
Lucilia sp.
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Droneflue (Eristalis tenax)
Droneflue
Eristalis tenax
Megathrips lativentris (Megathrips lativentris)
Megathrips lativentris
Buskørentvist (Apterygida media)
Buskørentvist
Apterygida media
Bedeguargalhveps (Diplolepis rosae)
Bedeguargalhveps
Diplolepis rosae
Almindelig Gedehams (Vespula vulgaris)
Almindelig Gedehams
Vespula vulgaris
Crossocerus sp. (Crossocerus sp.)
Crossocerus sp.
Agerhumle (Bombus pascuorum)
Agerhumle
Bombus pascuorum
Honningbi (Apis mellifera)
Honningbi
Apis mellifera
Lille Skovhumle (Bombus pratorum)
Lille Skovhumle
Bombus pratorum
Lys Jordhumle (Bombus lucorum)
Lys Jordhumle
Bombus lucorum
Stenhumle (Bombus lapidarius)
Stenhumle
Bombus lapidarius
Sort Havemyre (Lasius niger)
Sort Havemyre
Lasius niger
Kongelysbladhveps (Tenthredo scrophulariae)
Kongelysbladhveps
Tenthredo scrophulariae
Pontania proxima (Pontania proxima)
Pontania proxima
Stor Rosenbladhveps (Allantus cinctus)
Stor Rosenbladhveps
Allantus cinctus
Tråd-Ærenpris (Veronica filiformis)
Tråd-Ærenpris
Veronica filiformis
Nælde-Klokke (Campanula trachelium)
Nælde-Klokke
Campanula trachelium
Træmorder (Celastrus orbiculatus)
Træmorder
Celastrus orbiculatus
Atheta fungi (Atheta fungi)
Atheta fungi
Stor Stumpbille (Hister unicolor)
Stor Stumpbille
Hister unicolor
Kort Kalkløber (Ophonus melletii)
Kort Kalkløber
Ophonus melletii
Hydrobius fuscipes (Hydrobius fuscipes)
Hydrobius fuscipes
Markglansløber (Bembidion lampros)
Markglansløber
Bembidion lampros
Enochrus coarctatus (Enochrus coarctatus)
Enochrus coarctatus
Enochrus melanocephalus (Enochrus melanocephalus)
Enochrus melanocephalus
Enochrus quadripunctatus (Enochrus quadripunctatus)
Enochrus quadripunctatus
Lys Ovalløber (Amara bifrons)
Lys Ovalløber
Amara bifrons
Hygrotus inaequalis (Hygrotus inaequalis)
Hygrotus inaequalis
Anotylus rugosus (Anotylus rugosus)
Anotylus rugosus
Quedius umbrinus (Quedius umbrinus)
Quedius umbrinus
Prionocyphon serricornis (Prionocyphon serricornis)
Prionocyphon serricornis
Atheta graminicola (Atheta graminicola)
Atheta graminicola
Oxytelus laqueatus (Oxytelus laqueatus)
Oxytelus laqueatus
Anotylus rugosus (Anotylus rugosus)
Anotylus rugosus
Leptocerus tineiformis (Leptocerus tineiformis)
Leptocerus tineiformis
Cyrnus flavidus (Cyrnus flavidus)
Cyrnus flavidus

De senest indberettede arter i Naturbasen: