Observation af Karusse

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
4 visninger
14. juli 2019


Karusse (Carassius carassius) 30


Hovedstaden



Karusse (Carassius carassius)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Ræv (Vulpes vulpes)
Ræv
Vulpes vulpes
Dunhammermøl (Limnaecia phragmitella)
Dunhammermøl
Limnaecia phragmitella
Broget Blomstertæge  (Deraeocoris lutescens)
Broget Blomstertæge
Deraeocoris lutescens
Uloma culinaris (Uloma culinaris)
Uloma culinaris
Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
Almindelig Mosskorpion
Neobisium carcinoides
Sort Skovsnegl (Arion ater)
Sort Skovsnegl
Arion ater
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
Dræbersnegl
Arion cf. vulgaris
Ahornmeldug (Sawadaea bicornis)
Ahornmeldug
Sawadaea bicornis
Bøgebladlus (Phyllaphis fagi)
Bøgebladlus
Phyllaphis fagi
Væksthusspinder (Parasteatoda tepidariorum)
Væksthusspinder
Parasteatoda tepidariorum
Hornmejer (Phalangium opilio)
Hornmejer
Phalangium opilio
Eupterycyba jucunda (Eupterycyba jucunda)
Eupterycyba jucunda
Kanelbjørn (Phragmatobia fuliginosa)
Kanelbjørn
Phragmatobia fuliginosa
Bøghjort (Dorcus parallelipipedus)
Bøghjort
Dorcus parallelipipedus
Askemariehøne (Chilocorus renipustulatus)
Askemariehøne
Chilocorus renipustulatus
Huldue (Columba oenas)
Huldue
Columba oenas
Almindelig Spidsmus (Sorex araneus)
Almindelig Spidsmus
Sorex araneus
Hornmejer (Phalangium opilio)
Hornmejer
Phalangium opilio
Kirsebærflue (Rhagoletis cerasi)
Kirsebærflue
Rhagoletis cerasi
Buskbaldakinspinder (Neriene montana)
Buskbaldakinspinder
Neriene montana
Psectrotanypus varius (Psectrotanypus varius)
Psectrotanypus varius
Lindebladlus (Eucallipterus tiliae)
Lindebladlus
Eucallipterus tiliae
Scolopostethus thomsoni (Scolopostethus thomsoni)
Scolopostethus thomsoni
Mørk Dagpragtstjernetæge (Dicyphus errans)
Mørk Dagpragtstjernetæge
Dicyphus errans
Buksbombladloppe (Psylla buxi)
Buksbombladloppe
Psylla buxi
Stor Skovtæge (Phytocoris ulmi)
Stor Skovtæge
Phytocoris ulmi
Jomfrublomstertæge (Campyloneura virgula)
Jomfrublomstertæge
Campyloneura virgula
Cleopus pulchellus (Cleopus pulchellus)
Cleopus pulchellus
Cionus tuberculosus (Cionus tuberculosus)
Cionus tuberculosus
Vådbundsmikrocikade (Eupteryx vittata)
Vådbundsmikrocikade
Eupteryx vittata
Apion pallipes (Apion pallipes)
Apion pallipes
Agathidium varians (Agathidium varians)
Agathidium varians
Rhinoncus perpendicularis (Rhinoncus perpendicularis)
Rhinoncus perpendicularis
Blomsterkøllebille (Cychramus luteus)
Blomsterkøllebille
Cychramus luteus
Stroggylocephalus agrestis (Stroggylocephalus agrestis)
Stroggylocephalus agrestis
Cryptophagus scanicus (Cryptophagus scanicus)
Cryptophagus scanicus
Hedecikade (Megophthalmus scanicus)
Hedecikade
Megophthalmus scanicus
Pomerans-Høgeurt (Pilosella aurantiaca ssp. aurantiaca)
Pomerans-Høgeurt
Pilosella aurantiaca ssp. aurantiaca
Kløverjordcikade (Aphrodes makarovi)
Kløverjordcikade
Aphrodes makarovi
Rødbuget Møgbille (Aphodius foetens)
Rødbuget Møgbille
Aphodius foetens
Melskrubbe (Tenebrio molitor)
Melskrubbe
Tenebrio molitor
Ru Svinemælk (Sonchus asper)
Ru Svinemælk
Sonchus asper
Allecula rhenana (Allecula rhenana)
Allecula rhenana
Japansk Hestehov (Petasites japonicus)
Japansk Hestehov
Petasites japonicus
Fyrrenål-Blærerust (Coleosporium tussilaginis)
Fyrrenål-Blærerust
Coleosporium tussilaginis
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Nabis rugosus (Nabis rugosus)
Nabis rugosus
Gulplettet Aspargesbille (Crioceris asparagi)
Gulplettet Aspargesbille
Crioceris asparagi
Gulplettet Aspargesbille (Crioceris asparagi)
Gulplettet Aspargesbille
Crioceris asparagi
Phytomyza minuscula (Phytomyza minuscula)
Phytomyza minuscula
Akelejeminérflue (Phytomyza aquilegiae)
Akelejeminérflue
Phytomyza aquilegiae
Hvid Svinemælkbladlus (Hyperomyzus pallidus)
Hvid Svinemælkbladlus
Hyperomyzus pallidus
Chromatomyia horticola (Chromatomyia horticola)
Chromatomyia horticola
Grå Sektoredderkop (Zygiella x-notata)
Grå Sektoredderkop
Zygiella x-notata
Skinkebille (Korynetes caeruleus)
Skinkebille
Korynetes caeruleus
Poecilobothrus nobilitatus (Poecilobothrus nobilitatus)
Poecilobothrus nobilitatus
Rosen-Brombær (Rubus odoratus)
Rosen-Brombær
Rubus odoratus
Protomyces macrosporus (Protomyces macrosporus)
Protomyces macrosporus
Mjødurtgalmyg (Dasineura ulmaria)
Mjødurtgalmyg
Dasineura ulmaria
Kødflue ubest. (Sarcophagidae indet.)
Kødflue ubest.
Sarcophagidae indet.
Småblomstret Balsamin (Impatiens parviflora)
Småblomstret Balsamin
Impatiens parviflora
Phytoliriomyza melampyga (Phytoliriomyza melampyga)
Phytoliriomyza melampyga
Lille Stikkelsbærmåler (Macaria wauaria)
Lille Stikkelsbærmåler
Macaria wauaria
Birke-Barkmåler (Ectropis crepuscularia)
Birke-Barkmåler
Ectropis crepuscularia
Andemadhalvmøl (Cataclysta lemnata)
Andemadhalvmøl
Cataclysta lemnata
Vandpesthalvmøl (Parapoynx stratiotata)
Vandpesthalvmøl
Parapoynx stratiotata
Knoldet Brunrod (Scrophularia nodosa)
Knoldet Brunrod
Scrophularia nodosa
Amauromyza verbasci (Amauromyza verbasci)
Amauromyza verbasci
Vild Løg (Allium oleraceum)
Vild Løg
Allium oleraceum
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Elmecikade (Ribautiana ulmi)
Elmecikade
Ribautiana ulmi
Valsehjort (Sinodendron cylindricum)
Valsehjort
Sinodendron cylindricum
Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
Graphopsocus cruciatus
Enekølle-Bævrerust (Gymnosporangium clavariiforme)
Enekølle-Bævrerust
Gymnosporangium clavariiforme
Småkronet Eng-Gedeskæg (Tragopogon pratensis ssp. minor)
Småkronet Eng-Gedeskæg
Tragopogon pratensis ssp. minor
Almindelig Ørentvist (Forficula auricularia)
Almindelig Ørentvist
Forficula auricularia
Gedeskægbladlus (Brachycaudus tragopogonis)
Gedeskægbladlus
Brachycaudus tragopogonis
Ege-Kridtstregtæge (Pilophorus perplexus)
Ege-Kridtstregtæge
Pilophorus perplexus
Elletunge (Taphrina amentorum)
Elletunge
Taphrina amentorum
Eriophyes inangulis (Eriophyes inangulis)
Eriophyes inangulis
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Taphrina sadebeckii (Taphrina sadebeckii)
Taphrina sadebeckii
Mørkt Nøjsomt Møl (Incurvaria masculella)
Mørkt Nøjsomt Møl
Incurvaria masculella
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Stavtæge (Ranatra linearis)
Stavtæge
Ranatra linearis
Stavtæge (Ranatra linearis)
Stavtæge
Ranatra linearis
Øresnegl (Radix auricularia)
Øresnegl
Radix auricularia
Flueskimmel (Entomophthora muscae)
Flueskimmel
Entomophthora muscae
Pæregitter-Bævrerust (Gymnosporangium sabinae)
Pæregitter-Bævrerust
Gymnosporangium sabinae
Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
Treplettet Nældetæge
Liocoris tripustulatus
Tiplettet Mariehøne (Adalia decempunctata)
Tiplettet Mariehøne
Adalia decempunctata
Haremad (Lapsana communis)
Haremad
Lapsana communis
Haremadbladlus (Hyperomyzus lampsanae)
Haremadbladlus
Hyperomyzus lampsanae
Phytomyza astrantiae (Phytomyza astrantiae)
Phytomyza astrantiae
Dasineura pustulans (Dasineura pustulans)
Dasineura pustulans
Gul Elmebladlus (Tinocallis nevskyi)
Gul Elmebladlus
Tinocallis nevskyi
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Elmeminérbladhveps (Fenusa ulmi)
Elmeminérbladhveps
Fenusa ulmi
Vandrøver (Ilyocoris cimicoides)
Vandrøver
Ilyocoris cimicoides
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Måneplet (Phalera bucephala)
Måneplet
Phalera bucephala
Stor Gedehams (Vespa crabro)
Stor Gedehams
Vespa crabro
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Aceria campestricola (Aceria campestricola)
Aceria campestricola
Aceria ulmi (Aceria ulmi)
Aceria ulmi
Almindelig Buskspringhale (Entomobrya nivalis)
Almindelig Buskspringhale
Entomobrya nivalis
Skov-Galtetandtæge (Dicyphus pallidus)
Skov-Galtetandtæge
Dicyphus pallidus
Mjødurtmikrocikade (Eupteryx signatipennis)
Mjødurtmikrocikade
Eupteryx signatipennis
Skovjordløber (Pterostichus niger)
Skovjordløber
Pterostichus niger
Sortplettet Skovugle (Xestia triangulum)
Sortplettet Skovugle
Xestia triangulum
Grøn Dværgmåler (Pasiphila rectangulata)
Grøn Dværgmåler
Pasiphila rectangulata
Døvnældeugle (Hoplodrina octogenaria)
Døvnældeugle
Hoplodrina octogenaria
Nøgle-Landmand (Agrotis clavis)
Nøgle-Landmand
Agrotis clavis
Tørstetræblomstmåler (Acasis viretata)
Tørstetræblomstmåler
Acasis viretata
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Skinnende Mus (Hoplodrina blanda)
Skinnende Mus
Hoplodrina blanda
Vatret Bladmåler (Hydriomena furcata)
Vatret Bladmåler
Hydriomena furcata
Borkhausenia fuscescens (Borkhausenia fuscescens)
Borkhausenia fuscescens
Oldenvikler (Cydia fagiglandana)
Oldenvikler
Cydia fagiglandana
Orthotylus sp. (Orthotylus sp.)
Orthotylus sp.
Trebladet Brombær (Rubus pedemontanus)
Trebladet Brombær
Rubus pedemontanus
Børstehåret Brombær (Rubus radula)
Børstehåret Brombær
Rubus radula
Gyldenlaksnudebille (Ceutorhynchus contractus)
Gyldenlaksnudebille
Ceutorhynchus contractus
Brunmeleret Cikade (Allygus mixtus)
Brunmeleret Cikade
Allygus mixtus

De senest indberettede arter i Naturbasen: