Observation af Tæppeklanner

Observatør: Brian Willum Petersen & Johannes Petersen
Indberettet af Brian Willum Petersen · 1 visning
29. juni 2019


Tæppeklanner (Anthrenus verbasci) 6 Imago


Sjælland



 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Birkeknopmøl (Argyresthia brockeella)
Birkeknopmøl
Argyresthia brockeella
Archarius crux (Archarius crux)
Archarius crux
Lille Kålsommerfugl (Pieris rapae)
Lille Kålsommerfugl
Pieris rapae
Fjortenplettet Mariehøne (Calvia quatuordecimguttata)
Fjortenplettet Mariehøne
Calvia quatuordecimguttata
Sumpbille sp. (Cyphon sp.)
Sumpbille sp.
Cyphon sp.
Almindelig Buskspringhale (Entomobrya nivalis)
Almindelig Buskspringhale
Entomobrya nivalis
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Perleedderkop (Enoplognatha ovata)
Perleedderkop
Enoplognatha ovata
Perleedderkop (Enoplognatha ovata)
Perleedderkop
Enoplognatha ovata
Tachydromia sp. (Tachydromia sp.)
Tachydromia sp.
Anobium fulvicorne (Anobium fulvicorne)
Anobium fulvicorne
Allacma fusca (Allacma fusca)
Allacma fusca
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Anystis sp. (Anystis sp.)
Anystis sp.
Knapsnegl (Discus rotundatus)
Knapsnegl
Discus rotundatus
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Ravsnegl ubest. (Succineidae indet.)
Ravsnegl ubest.
Succineidae indet.
Sepsis sp. (Sepsis sp.)
Sepsis sp.
Sortgul Cikade (Evacanthus interruptus)
Sortgul Cikade
Evacanthus interruptus
Sortgul Cikade (Evacanthus interruptus)
Sortgul Cikade
Evacanthus interruptus
Cantharis nigra (Cantharis nigra)
Cantharis nigra
Cantharis nigra (Cantharis nigra)
Cantharis nigra
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Krumknivgræshoppe (Leptophyes punctatissima)
Krumknivgræshoppe
Leptophyes punctatissima
Metellina sp. (Metellina sp.)
Metellina sp.
Kratsnegl (Arianta arbustorum)
Kratsnegl
Arianta arbustorum
Orius sp. (Orius sp.)
Orius sp.
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Anthomyia procellaris (Anthomyia procellaris)
Anthomyia procellaris
Aphrodes sp. (Aphrodes sp.)
Aphrodes sp.
Clubiona sp. (Clubiona sp.)
Clubiona sp.
Egegræshoppe (Meconema thalassinum)
Egegræshoppe
Meconema thalassinum
Philodromus sp. (Philodromus sp.)
Philodromus sp.
Anaspis thoracica (Anaspis thoracica)
Anaspis thoracica
Skærmplantetæge (Orthops campestris)
Skærmplantetæge
Orthops campestris
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Rødhovedet Blomstertæge (Orthonotus rufifrons)
Rødhovedet Blomstertæge
Orthonotus rufifrons
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
Søtykkæbe
Pachygnatha clercki
Eupteryx aurata (Eupteryx aurata)
Eupteryx aurata
Apion sp. (Apion sp.)
Apion sp.
Brachypterus urticae (Brachypterus urticae)
Brachypterus urticae
Stor Spidshale (Anaspis frontalis)
Stor Spidshale
Anaspis frontalis
Skræppebladbille (Gastrophysa viridula)
Skræppebladbille
Gastrophysa viridula
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Atomaria analis/nitidula (Atomaria analis/nitidula)
Atomaria analis/nitidula
Orange Vægmejer (Opilio canestrinii)
Orange Vægmejer
Opilio canestrinii
Atomaria sp. (Atomaria sp.)
Atomaria sp.
Atomaria gutta (Atomaria gutta)
Atomaria gutta
Anthocoris sp. (Anthocoris sp.)
Anthocoris sp.
Neria cibaria (Neria cibaria)
Neria cibaria
Guldflue sp. (Lucilia sp.)
Guldflue sp.
Lucilia sp.
Stribet Græsflue (Opomyza germinationis)
Stribet Græsflue
Opomyza germinationis
Norellisoma spinimanum (Norellisoma spinimanum)
Norellisoma spinimanum
Muscina levida (Muscina levida)
Muscina levida
Coleophora sp. (Coleophora sp.)
Coleophora sp.
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Stor Mjødurtbladlus (Macrosiphum cholodkovskyi)
Stor Mjødurtbladlus
Macrosiphum cholodkovskyi
Dasineura pustulans (Dasineura pustulans)
Dasineura pustulans
Havetæge (Lygocoris pabulinus)
Havetæge
Lygocoris pabulinus
Scolopostethus sp. (Scolopostethus sp.)
Scolopostethus sp.
Lestodiplosis sp. (Lestodiplosis sp.)
Lestodiplosis sp.
Dansemyg ubest. (Chironomidae indet.)
Dansemyg ubest.
Chironomidae indet.
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Braconidae ubest. (Braconidae indet.)
Braconidae ubest.
Braconidae indet.
Amblyaspis tritici (Amblyaspis tritici)
Amblyaspis tritici
Platygaster rutubus (Platygaster rutubus)
Platygaster rutubus

De senest indberettede arter i Naturbasen: