Observation af Poppelblomstertæge

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
16. juni 2019


Poppelblomstertæge (Sthenarus rotermundi) 1 Imago


Sjælland



Poppelblomstertæge (Sthenarus rotermundi)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Blåbåndet Pragtvandnymfe (Calopteryx splendens)
Blåbåndet Pragtvandnymfe
Calopteryx splendens
Skræppebladlus (Aphis rumicis)
Skræppebladlus
Aphis rumicis
Tidselbuk (Agapanthia villosoviridescens)
Tidselbuk
Agapanthia villosoviridescens
Nikkende Hullæbe (Epipactis phyllanthes)
Nikkende Hullæbe
Epipactis phyllanthes
Tapinotus sellatus (Tapinotus sellatus)
Tapinotus sellatus
Gifttyde (Cicuta virosa)
Gifttyde
Cicuta virosa
Tidselsommerfugl (Vanessa cardui)
Tidselsommerfugl
Vanessa cardui
Uldbladet Kongelys (Verbascum densiflorum)
Uldbladet Kongelys
Verbascum densiflorum
Fiskeørn (Pandion haliaetus)
Fiskeørn
Pandion haliaetus
Rørhøg (Circus aeruginosus)
Rørhøg
Circus aeruginosus
Galerucella calmariensis (Galerucella calmariensis)
Galerucella calmariensis
Horse-Tidsel (Cirsium vulgare)
Horse-Tidsel
Cirsium vulgare
Kæmpe-Bjørneklo (Heracleum mantegazzianum)
Kæmpe-Bjørneklo
Heracleum mantegazzianum
Almindelig Bjørneklo (Heracleum sphondylium ssp. sphondylium)
Almindelig Bjørneklo
Heracleum sphondylium ssp. sphondylium
Læge-Oksetunge (Anchusa officinalis)
Læge-Oksetunge
Anchusa officinalis
Agromyza abiens (Agromyza abiens)
Agromyza abiens
Sortplettet Bladbille (Phyllobrotica quadrimaculata)
Sortplettet Bladbille
Phyllobrotica quadrimaculata
Malthodes minimus (Malthodes minimus)
Malthodes minimus
Aphrodes sp. (Aphrodes sp.)
Aphrodes sp.
Ceutorhynchus erysimi (Ceutorhynchus erysimi)
Ceutorhynchus erysimi
Cassida vibex (Cassida vibex)
Cassida vibex
Gulstribet Egetæge (Miris striatus)
Gulstribet Egetæge
Miris striatus
Gul Vedsvirreflue (Temnostoma vespiforme)
Gul Vedsvirreflue
Temnostoma vespiforme
Sort Engrovflue (Dioctria atricapilla)
Sort Engrovflue
Dioctria atricapilla
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Ulden Ellebladhveps (Eriocampa ovata)
Ulden Ellebladhveps
Eriocampa ovata
Dueurtblomstertæge (Dicyphus epilobii)
Dueurtblomstertæge
Dicyphus epilobii
Crudosilis ruficollis (Crudosilis ruficollis)
Crudosilis ruficollis
Guldflue sp. (Lucilia sp.)
Guldflue sp.
Lucilia sp.
Ptychoptera contaminata (Ptychoptera contaminata)
Ptychoptera contaminata
Nephrotoma quadrifaria (Nephrotoma quadrifaria)
Nephrotoma quadrifaria
Rhyzobius chrysomeloides (Rhyzobius chrysomeloides)
Rhyzobius chrysomeloides
Almindelig Græstæge (Leptopterna dolabrata)
Almindelig Græstæge
Leptopterna dolabrata
Rhinoncus pericarpius (Rhinoncus pericarpius)
Rhinoncus pericarpius
Spættet Tornben (Tritomegas bicolor)
Spættet Tornben
Tritomegas bicolor
Sort Blomstertæge (Capsus ater)
Sort Blomstertæge
Capsus ater
Cantharis lateralis (Cantharis lateralis)
Cantharis lateralis
Rosenhveps (Arge ochropus)
Rosenhveps
Arge ochropus
Iteomyia major (Iteomyia major)
Iteomyia major
Skvalderkålbladloppe (Trioza flavipennis)
Skvalderkålbladloppe
Trioza flavipennis
Nældesnudebille (Phyllobius pomaceus)
Nældesnudebille
Phyllobius pomaceus
Hæg-Punggalmide (Phyllocoptes eupadi)
Hæg-Punggalmide
Phyllocoptes eupadi
Acrocercops brongniardella (Acrocercops brongniardella)
Acrocercops brongniardella
Hvidbåndet Humlesvirreflue (Volucella pellucens)
Hvidbåndet Humlesvirreflue
Volucella pellucens
Iteomyia capreae (Iteomyia capreae)
Iteomyia capreae
Øret Pil (Salix aurita)
Øret Pil
Salix aurita
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Cantharis cryptica (Cantharis cryptica)
Cantharis cryptica
Ananasgallelus (Adelges abietis)
Ananasgallelus
Adelges abietis
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Svinesennep (Erucastrum gallicum)
Svinesennep
Erucastrum gallicum
Stor Bredpande (Ochlodes sylvanus)
Stor Bredpande
Ochlodes sylvanus
Skov-Galtetand (Stachys sylvatica)
Skov-Galtetand
Stachys sylvatica
Gul Frøstjerne (Thalictrum flavum)
Gul Frøstjerne
Thalictrum flavum
Tårnurt (Arabis glabra)
Tårnurt
Arabis glabra
Sort Måler (Odezia atrata)
Sort Måler
Odezia atrata
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis
Flagermus-Vandnymfe (Coenagrion pulchellum)
Flagermus-Vandnymfe
Coenagrion pulchellum
Filtet Burre (Arctium tomentosum)
Filtet Burre
Arctium tomentosum
Phytomyza lappae (Phytomyza lappae)
Phytomyza lappae
Cantharis figurata (Cantharis figurata)
Cantharis figurata
Nældepunggalmyg (Dasineura urticae)
Nældepunggalmyg
Dasineura urticae
Hvid Kornel (Cornus alba )
Hvid Kornel
Cornus alba
Svøb-Gedeblad (Lonicera involucrata)
Svøb-Gedeblad
Lonicera involucrata
Tusindtop (Sorbaria sorbifolia)
Tusindtop
Sorbaria sorbifolia
Rødhovedet Kardinalbille (Pyrochroa serraticornis)
Rødhovedet Kardinalbille
Pyrochroa serraticornis
Tidselsommerfugl (Vanessa cardui)
Tidselsommerfugl
Vanessa cardui
Eriophyes inangulis (Eriophyes inangulis)
Eriophyes inangulis
Tipula fascipennis (Tipula fascipennis)
Tipula fascipennis
Tenthredo mesomela (Tenthredo mesomela)
Tenthredo mesomela
Køl-Svirreflue (Tropidia scita)
Køl-Svirreflue
Tropidia scita
Vand-Pileurt (Persicaria amphibia)
Vand-Pileurt
Persicaria amphibia
Tidlig Skjaller (Rhinanthus serotinus ssp. vernalis)
Tidlig Skjaller
Rhinanthus serotinus ssp. vernalis
Sværtevæld (Lycopus europaeus)
Sværtevæld
Lycopus europaeus
Prikbladet Perikon (Hypericum perforatum)
Prikbladet Perikon
Hypericum perforatum
Fjeld-Ribs (Ribes alpinum)
Fjeld-Ribs
Ribes alpinum
Dag-Pragtstjerne (Silene dioica)
Dag-Pragtstjerne
Silene dioica
Blæresmælde (Silene vulgaris)
Blæresmælde
Silene vulgaris
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Aften-Pragtstjerne (Silene latifolia ssp. alba)
Aften-Pragtstjerne
Silene latifolia ssp. alba
Stor Springedderkop (Marpissa muscosa)
Stor Springedderkop
Marpissa muscosa
Rørstavedderkop (Tetragnatha striata)
Rørstavedderkop
Tetragnatha striata
Enekølle-Bævrerust (Gymnosporangium clavariiforme)
Enekølle-Bævrerust
Gymnosporangium clavariiforme
Tachydromia sp. (Tachydromia sp.)
Tachydromia sp.
Stor Sumpbille (Microcara testacea)
Stor Sumpbille
Microcara testacea
Stor Skjoldbille (Cassida viridis)
Stor Skjoldbille
Cassida viridis
Stor Farvevandnymfe (Ischnura elegans)
Stor Farvevandnymfe
Ischnura elegans
Stor Blødvinge (Cantharis fusca)
Stor Blødvinge
Cantharis fusca
Smal Kornsmælder (Dalopius marginatus)
Smal Kornsmælder
Dalopius marginatus
Skræppebladlus (Aphis rumicis)
Skræppebladlus
Aphis rumicis
Skorpionflue sp. (Panorpa sp.)
Skorpionflue sp.
Panorpa sp.
Skakbræt (Propylea quatuordecimpunctata)
Skakbræt
Propylea quatuordecimpunctata
Rækkepunkteret Guldbille (Chrysolina oricalcia)
Rækkepunkteret Guldbille
Chrysolina oricalcia
Almindelig Regnklæg (Haematopota pluvialis)
Almindelig Regnklæg
Haematopota pluvialis
Nældehalvmøl (Anania hortulata)
Nældehalvmøl
Anania hortulata
Musegrå Smælder (Agrypnus murinus)
Musegrå Smælder
Agrypnus murinus
Minettia longipennis (Minettia longipennis)
Minettia longipennis
Melet Blommebladlus (Hyalopterus pruni)
Melet Blommebladlus
Hyalopterus pruni
Liophloeus tessulatus (Liophloeus tessulatus)
Liophloeus tessulatus
Lille Rosenbladhveps (Blennocampa phyllocolpa)
Lille Rosenbladhveps
Blennocampa phyllocolpa
Lille Blomsterbuk (Grammoptera ruficornis)
Lille Blomsterbuk
Grammoptera ruficornis
Lille Bladrandbille (Sitona sulcifrons)
Lille Bladrandbille
Sitona sulcifrons
Liden Busksmælder (Athous subfuscus)
Liden Busksmælder
Athous subfuscus
Klarvinget Engrovflue (Dioctria hyalipennis)
Klarvinget Engrovflue
Dioctria hyalipennis
Hundegræsugle (Oligia strigilis)
Hundegræsugle
Oligia strigilis
Gulgrøn Pilebladbille (Phratora vitellinae)
Gulgrøn Pilebladbille
Phratora vitellinae
Grøn Guldbasse (Cetonia aurata)
Grøn Guldbasse
Cetonia aurata
Foranderlig Humlesvirreflue (Volucella bombylans)
Foranderlig Humlesvirreflue
Volucella bombylans
Cephidae ubest. (Cephidae indet.)
Cephidae ubest.
Cephidae indet.
Apion onopordi (Apion onopordi)
Apion onopordi
Almindelig Sneppeflue (Rhagio scolopaceus)
Almindelig Sneppeflue
Rhagio scolopaceus
Musvåge (Buteo buteo)
Musvåge
Buteo buteo
Munk (Sylvia atricapilla)
Munk
Sylvia atricapilla
Havesanger (Sylvia borin)
Havesanger
Sylvia borin
Digesvale (Riparia riparia)
Digesvale
Riparia riparia
Sø-Kogleaks (Schoenoplectus lacustris)
Sø-Kogleaks
Schoenoplectus lacustris
Blære-Star (Carex vesicaria)
Blære-Star
Carex vesicaria
Hypera conmaculata (Hypera conmaculata)
Hypera conmaculata
Kruset Tidsel (Carduus crispus)
Kruset Tidsel
Carduus crispus
Asiorestia transversa (Neocrepidodera transversa)
Asiorestia transversa
Neocrepidodera transversa
Mystacides longicornis (Mystacides longicornis)
Mystacides longicornis

De senest indberettede arter i Naturbasen: