Observation af Cheiropachus quadrum

Indberettet af: Brian Willum Petersen
1 visning
15. februar 2019


Cheiropachus quadrum 1 imago


Sjælland


Artsbestemt: www.fugleognatur.dk...show_message



Cheiropachus quadrum (Cheiropachus quadrum)
Foto: Brian Willum Petersen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Kornet Løber (Carabus granulatus)
Kornet Løber
Carabus granulatus
Skovfladløber (Nebria brevicollis)
Skovfladløber
Nebria brevicollis
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Glat Bænkebider (Oniscus asellus)
Glat Bænkebider
Oniscus asellus
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Plettet Askebarkbille (Hylensis wachtli)
Plettet Askebarkbille
Hylensis wachtli
Kæmpe-Støvbold (Langermannia gigantea)
Kæmpe-Støvbold
Langermannia gigantea
Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
Skovørentvist
Chelidurella guentheri
Forårsmejer (Platybunus triangularis)
Forårsmejer
Platybunus triangularis
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Almindelig Buskspringhale (Entomobrya nivalis)
Almindelig Buskspringhale
Entomobrya nivalis
Løvskimmelbille (Cortinicara gibbosa)
Løvskimmelbille
Cortinicara gibbosa
Philodromus dispar (Philodromus dispar)
Philodromus dispar
Clubiona sp. (Clubiona sp.)
Clubiona sp.
Amaurobius sp. (Amaurobius sp.)
Amaurobius sp.
Stavedderkop sp. (Tetragnatha sp.)
Stavedderkop sp.
Tetragnatha sp.
Stenocranus major (Stenocranus major)
Stenocranus major
Nittenplettet Mariehøne (Anisosticta novemdecimpunctata)
Nittenplettet Mariehøne
Anisosticta novemdecimpunctata
Skovstavedderkop (Tetragnatha montana)
Skovstavedderkop
Tetragnatha montana
Syvplettet Mariehøne (Coccinella septempunctata)
Syvplettet Mariehøne
Coccinella septempunctata
Bedejordloppe (Chaetocnema concinna)
Bedejordloppe
Chaetocnema concinna
Cartodere bifasciata (Cartodere bifasciata)
Cartodere bifasciata
Gulstribet Kornjordloppe (Phyllotreta vittula)
Gulstribet Kornjordloppe
Phyllotreta vittula
Smaltæge (Ischnodemus sabuleti)
Smaltæge
Ischnodemus sabuleti
Smaltæge (Ischnodemus sabuleti)
Smaltæge
Ischnodemus sabuleti
Slank Mariehøne (Coccidula rufa)
Slank Mariehøne
Coccidula rufa
Metellina sp. (Metellina sp.)
Metellina sp.
Slank Græstæge (Stenodema laevigata)
Slank Græstæge
Stenodema laevigata
Pukkelhovedet Dværgedderkop (Hypomma bituberculatum)
Pukkelhovedet Dværgedderkop
Hypomma bituberculatum
Sortplettet Agerrovbille (Tachyporus hypnorum)
Sortplettet Agerrovbille
Tachyporus hypnorum
Atomaria sp. (Atomaria sp.)
Atomaria sp.
Atomaria mesomela (Atomaria mesomela)
Atomaria mesomela
Dictyla convergens (Dictyla convergens)
Dictyla convergens
Aphthona nonstriata (Aphthona nonstriata)
Aphthona nonstriata
Kornbladbille sp. (Oulema sp.)
Kornbladbille sp.
Oulema sp.
Gulvinget Agerrovbille (Tachyporus solutus)
Gulvinget Agerrovbille
Tachyporus solutus
Stenus bimaculatus (Stenus bimaculatus)
Stenus bimaculatus
Bladribbesnudebille (Ceutorhynchus pallidactylus)
Bladribbesnudebille
Ceutorhynchus pallidactylus
Corylophus cassidoides (Corylophus cassidoides)
Corylophus cassidoides
Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
Knudret Skimmelbille
Cartodere nodifer
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Epitrix pubescens (Epitrix pubescens)
Epitrix pubescens
Toogtyveplettet Mariehøne (Psyllobora vigintiduopunctata)
Toogtyveplettet Mariehøne
Psyllobora vigintiduopunctata
Bleggul Sivløber (Dromius melanocephalus)
Bleggul Sivløber
Dromius melanocephalus
Sneorm (Cantharis sp. (larvae))
Sneorm
Cantharis sp. (larvae)
Almindelig Kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig Kuglebænkebider
Armadillidium vulgare
Skovkvikløber (Platynus assimilis)
Skovkvikløber
Platynus assimilis
Metalskyggebille (Scaphidema metallica)
Metalskyggebille
Scaphidema metallica
Kugletusindben (Glomeris marginata)
Kugletusindben
Glomeris marginata
Åkandebille (Galerucella nymphaeae)
Åkandebille
Galerucella nymphaeae
Demetrias atricapillus (Demetrias atricapillus)
Demetrias atricapillus
Smal Sivløber (Paradromius linearis)
Smal Sivløber
Paradromius linearis
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Hippuriphila modeeri (Hippuriphila modeeri)
Hippuriphila modeeri
Elachiptera brevipennis (Elachiptera brevipennis)
Elachiptera brevipennis
Sort Moseløber (Acupalpus exiguus)
Sort Moseløber
Acupalpus exiguus
Sort Slavemyre (Formica fusca)
Sort Slavemyre
Formica fusca
Sekstenprikket Mariehøne (Tytthaspis sedecimpunctata)
Sekstenprikket Mariehøne
Tytthaspis sedecimpunctata
Græsspinder (Euthrix potatoria)
Græsspinder
Euthrix potatoria
Snerlefjermøl (Emmelina monodactyla)
Snerlefjermøl
Emmelina monodactyla
Geomyza tripunctata (Geomyza tripunctata)
Geomyza tripunctata
Lonchoptera scutellata (Lonchoptera scutellata)
Lonchoptera scutellata
Dicyrtomina saundersi (Dicyrtomina saundersi)
Dicyrtomina saundersi
Trimorus angustulus (Trimorus angustulus)
Trimorus angustulus
Trimorus flavipes (Trimorus flavipes)
Trimorus flavipes
Mycetophila sp. (Mycetophila sp.)
Mycetophila sp.
Aphanotrigonum trilineatum (Aphanotrigonum trilineatum)
Aphanotrigonum trilineatum
Carpelimus elongatulus (Carpelimus elongatulus)
Carpelimus elongatulus
Tagrørsfladbille (Psammoecus bipunctatus)
Tagrørsfladbille
Psammoecus bipunctatus
Stor Skægløber (Leistus rufomarginatus)
Stor Skægløber
Leistus rufomarginatus
Skovfrøtæge (Drymus sylvaticus)
Skovfrøtæge
Drymus sylvaticus
Treplettet Nældetæge (Liocoris tripustulatus)
Treplettet Nældetæge
Liocoris tripustulatus
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Dicyrtomina ornata (Dicyrtomina ornata)
Dicyrtomina ornata
Kelisia sabulicola (Kelisia sabulicola)
Kelisia sabulicola
Nabis ferus (Nabis ferus)
Nabis ferus
Anthocoris sp. (Anthocoris sp.)
Anthocoris sp.
Fritfluer ubest. (Chloropidae indet.)
Fritfluer ubest.
Chloropidae indet.
Kratbaldakinspinder (Neriene clathrata)
Kratbaldakinspinder
Neriene clathrata
Scolopostethus affinis (Scolopostethus affinis)
Scolopostethus affinis
Forskelligbladet Vortetand (Kindbergia praelonga)
Forskelligbladet Vortetand
Kindbergia praelonga
Gul Bævresvamp (Tremella mesenterica)
Gul Bævresvamp
Tremella mesenterica
Blå Førnehinde (Byssocorticium atrovirens)
Blå Førnehinde
Byssocorticium atrovirens
Entomobrya multifasciata (Entomobrya multifasciata)
Entomobrya multifasciata
Ectopsocus petersi (Ectopsocus petersi)
Ectopsocus petersi
Gelis sp. (Gelis sp.)
Gelis sp.
Kartoffeljordloppe (Psylliodes affinis)
Kartoffeljordloppe
Psylliodes affinis
Stenus juno (Stenus juno)
Stenus juno
Ectopsocus sp. (Ectopsocus sp.)
Ectopsocus sp.
Atomaria analis/nitidula (Atomaria analis/nitidula)
Atomaria analis/nitidula
Atheta sp. (Atheta sp.)
Atheta sp.
Telmatophilus typhae (Telmatophilus typhae)
Telmatophilus typhae
Tagrørssækspinder (Clubiona phragmitis)
Tagrørssækspinder
Clubiona phragmitis
Malakitbille ubest. (Malachiidae indet.)
Malakitbille ubest.
Malachiidae indet.
Toplettet Glansløber (Bembidion biguttatum)
Toplettet Glansløber
Bembidion biguttatum
Lepidocyrtus sp. (Lepidocyrtus sp.)
Lepidocyrtus sp.
Langstrakt Kvikløber (Agonum thoreyi)
Langstrakt Kvikløber
Agonum thoreyi
Acrotrichis sp. (Acrotrichis sp.)
Acrotrichis sp.
Rybaxis sp. (Rybaxis sp.)
Rybaxis sp.
Sminthurides malmgreni (Sminthurides malmgreni)
Sminthurides malmgreni
Anacaena limbata (Anacaena limbata)
Anacaena limbata
Stribet Bladrandbille (Sitona lineatus)
Stribet Bladrandbille
Sitona lineatus
Lille Tunnelløber (Dyschirius globosus)
Lille Tunnelløber
Dyschirius globosus
Corticarina minuta (Corticarina minuta)
Corticarina minuta
Apion virens (Apion virens)
Apion virens

De senest indberettede arter i Naturbasen: