Observation af Proteroiulus fuscus

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
16. marts 2019


Proteroiulus fuscus 1


Hovedstaden



 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Vertagopus arboreus (Vertagopus arboreus)
Vertagopus arboreus
Almindelig Gaffelblad var. ulvula (Metzgeria furcata var. ulvula)
Almindelig Gaffelblad var. ulvula
Metzgeria furcata var. ulvula
Trigonometopus frontalis (Trigonometopus frontalis)
Trigonometopus frontalis
Vortespringhale (Neanura muscorum)
Vortespringhale
Neanura muscorum
Pardosa paludicola (Pardosa paludicola)
Pardosa paludicola
Drassyllus sp. (Drassyllus sp.)
Drassyllus sp.
Toplettet Glansløber (Bembidion biguttatum)
Toplettet Glansløber
Bembidion biguttatum
Spraglet Kvikløber (Anchomenus dorsalis)
Spraglet Kvikløber
Anchomenus dorsalis
Skovkvikløber (Platynus assimilis)
Skovkvikløber
Platynus assimilis
Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
Rødbrun Kvikløber
Oxypselaphus obscurus
Matsort Møgbille (Aphodius ater)
Matsort Møgbille
Aphodius ater
Helophorus grandis (Helophorus grandis)
Helophorus grandis
Stenus impressus (Stenus impressus)
Stenus impressus
Stenus clavicornis (Stenus clavicornis)
Stenus clavicornis
Kompost-Sumpfrøtæge (Scolopostethus affinis)
Kompost-Sumpfrøtæge
Scolopostethus affinis
Hygronoma dimidiata (Hygronoma dimidiata)
Hygronoma dimidiata
Helophorus nanus (Helophorus nanus)
Helophorus nanus
Malakitbille ubest. (Malachiidae indet.)
Malakitbille ubest.
Malachiidae indet.
Russisk Skilla (Scilla siberica)
Russisk Skilla
Scilla siberica
Følfod (Tussilago farfara)
Følfod
Tussilago farfara
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langbenet Bænkebider
Philoscia muscorum
Båndtegnet Sivløber (Philorhizus sigma)
Båndtegnet Sivløber
Philorhizus sigma
Tornet Græstæge (Stenodema calcarata)
Tornet Græstæge
Stenodema calcarata
Lille Vandsalamander (Lissotriton vulgaris)
Lille Vandsalamander
Lissotriton vulgaris
Tagrørsfladbille (Psammoecus bipunctatus)
Tagrørsfladbille
Psammoecus bipunctatus
Gulstribet Kornjordloppe (Phyllotreta vittula)
Gulstribet Kornjordloppe
Phyllotreta vittula
Stor Sumpsnegl (Viviparus contectus)
Stor Sumpsnegl
Viviparus contectus
Omphiscola glabra (Omphiscola glabra)
Omphiscola glabra
Skarlagensvampehøne (Endomychus coccineus)
Skarlagensvampehøne
Endomychus coccineus
Kornet Løber (Carabus granulatus)
Kornet Løber
Carabus granulatus
Orchesella villosa (Orchesella villosa)
Orchesella villosa
Rød Dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
Rød Dværgbænkebider
Trichoniscus pusillus
Langhornet Fladbille (Uleiota planata)
Langhornet Fladbille
Uleiota planata
Finger-Bægerlav (Cladonia digitata)
Finger-Bægerlav
Cladonia digitata
Almindelig Judasøre (Auricularia auricula-judae)
Almindelig Judasøre
Auricularia auricula-judae
Træcylindertusindben (Cylindroiulus punctatus)
Træcylindertusindben
Cylindroiulus punctatus
Havetusindben (Cylindroiulus caeruleocinctus)
Havetusindben
Cylindroiulus caeruleocinctus
Barktrådtusindben (Nemasoma varicorne)
Barktrådtusindben
Nemasoma varicorne
Valnød (Juglans regia)
Valnød
Juglans regia
Rød Hestehov (Petasites hybridus)
Rød Hestehov
Petasites hybridus
Hestekastanie (Aesculus hippocastanum)
Hestekastanie
Aesculus hippocastanum
Almindelig Hyld (Sambucus nigra)
Almindelig Hyld
Sambucus nigra
Snubletrådsedderkop (Segestria senoculata)
Snubletrådsedderkop
Segestria senoculata
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
Flad Hjulspinder
Nuctenea umbratica
Leopardsnegl (Limax maximus)
Leopardsnegl
Limax maximus
Glat Foldsnegl (Cochlodina laminata)
Glat Foldsnegl
Cochlodina laminata
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Stød-Bægerlav (Cladonia ochrochlora)
Stød-Bægerlav
Cladonia ochrochlora
Bækorm (Eiseniella tetraedra)
Bækorm
Eiseniella tetraedra
Gråskive sp. (Mollisia / Tapesia sp.)
Gråskive sp.
Mollisia / Tapesia sp.
Sorthovedet Kardinalbille (Pyrochroa coccinea)
Sorthovedet Kardinalbille
Pyrochroa coccinea
Lysesivcikade (Conomelus anceps)
Lysesivcikade
Conomelus anceps
Hundegræscikade (Stenocranus minutus)
Hundegræscikade
Stenocranus minutus
Almindelig Gedehams (Vespula vulgaris)
Almindelig Gedehams
Vespula vulgaris
Rødhals (Erithacus rubecula)
Rødhals
Erithacus rubecula
Ravn (Corvus corax)
Ravn
Corvus corax
Musvåge (Buteo buteo)
Musvåge
Buteo buteo
Gærdesmutte (Troglodytes troglodytes)
Gærdesmutte
Troglodytes troglodytes
Bogfinke (Fringilla coelebs)
Bogfinke
Fringilla coelebs
Stor Bæltespringhale (Orchesella cincta)
Stor Bæltespringhale
Orchesella cincta
Lyse-Siv (Juncus effusus)
Lyse-Siv
Juncus effusus
Tøndersvamp (Fomes fomentarius)
Tøndersvamp
Fomes fomentarius
Krusblad (Plicatura crispa)
Krusblad
Plicatura crispa
Kløvblad (Schizophyllum commune)
Kløvblad
Schizophyllum commune
Håret Lædersvamp (Stereum hirsutum)
Håret Lædersvamp
Stereum hirsutum
Ege-Bævretop (Exidia glandulosa)
Ege-Bævretop
Exidia glandulosa
Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
Broget Læderporesvamp
Trametes versicolor
Almindelig Hyldehinde (Lyomyces sambuci)
Almindelig Hyldehinde
Lyomyces sambuci
Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
Almindelig Bævretop
Exidia nigricans
Isotoma sp. (viridis gruppe) (Isotoma sp. (viridis gruppe))
Isotoma sp. (viridis gruppe)
Hydroporus figuratus (Hydroporus figuratus)
Hydroporus figuratus
Stenus argus (Stenus argus)
Stenus argus
Stenus binotatus (Stenus binotatus)
Stenus binotatus
Toplettet Glansløber (Bembidion biguttatum)
Toplettet Glansløber
Bembidion biguttatum
Mannerheims Glansløber (Bembidion mannerheimii)
Mannerheims Glansløber
Bembidion mannerheimii
Markglansløber (Bembidion lampros)
Markglansløber
Bembidion lampros
Mørkgrønlig Glansløber (Bembidion assimile)
Mørkgrønlig Glansløber
Bembidion assimile

De senest indberettede arter i Naturbasen: