Observation af Almindelig Kvistlav

Indberettet af: Ole Bidstrup
1 visning
11. januar 2019


Almindelig Kvistlav (Hypogymnia physodes) 2


Hovedstaden



 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Sortmejse (Periparus ater)
Sortmejse
Periparus ater
Række-Sejporesvamp (Antrodia serialis)
Række-Sejporesvamp
Antrodia serialis
Træfods-Bægerlav (Cladonia coniocraea)
Træfods-Bægerlav
Cladonia coniocraea
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Håret Lædersvamp (Stereum hirsutum)
Håret Lædersvamp
Stereum hirsutum
Almindelig Bævretop (Exidia nigricans)
Almindelig Bævretop
Exidia nigricans
Kliddet Fnughat (Tubaria furfuracea)
Kliddet Fnughat
Tubaria furfuracea
Grenet Stødsvamp (Xylaria hypoxylon)
Grenet Stødsvamp
Xylaria hypoxylon
Douglasgran (Pseudotsuga menziesii)
Douglasgran
Pseudotsuga menziesii
Muslingesvamp sp. (Crepidotus sp.)
Muslingesvamp sp.
Crepidotus sp.
Randbæltet Hovporesvamp (Fomitopsis pinicola)
Randbæltet Hovporesvamp
Fomitopsis pinicola
Blankstokket Huesvamp (Mycena vitilis)
Blankstokket Huesvamp
Mycena vitilis
Almindelig Snylteskorpe (Hypomyces aurantius)
Almindelig Snylteskorpe
Hypomyces aurantius
Rådyr (Capreolus capreolus)
Rådyr
Capreolus capreolus
Grovtandet Kalkskind (Basidioradulum radula)
Grovtandet Kalkskind
Basidioradulum radula
Ræv (Vulpes vulpes)
Ræv
Vulpes vulpes
Rødlilla Sejskive (Ascocoryne sarcoides)
Rødlilla Sejskive
Ascocoryne sarcoides
Sortsidesnegl (Arion distinctus)
Sortsidesnegl
Arion distinctus
Bronzejordløber (Pterostichus oblongopunctatus)
Bronzejordløber
Pterostichus oblongopunctatus
Skovørentvist (Chelidurella guentheri)
Skovørentvist
Chelidurella guentheri
Blødende Lædersvamp (Stereum sanguinolentum)
Blødende Lædersvamp
Stereum sanguinolentum
Hvidlig Bævretop (Exidia thuretiana)
Hvidlig Bævretop
Exidia thuretiana
Svampemyg ubest. (Mycetophilidae indet.)
Svampemyg ubest.
Mycetophilidae indet.
Snegleådselbille (Phosphuga atrata)
Snegleådselbille
Phosphuga atrata
Vinter-Stilkporesvamp (Polyporus brumalis)
Vinter-Stilkporesvamp
Polyporus brumalis
Almindelig Cinnobersvamp (Nectria cinnabarina)
Almindelig Cinnobersvamp
Nectria cinnabarina
Kløvblad (Schizophyllum commune)
Kløvblad
Schizophyllum commune
Bøg (Fagus sylvatica)
Bøg
Fagus sylvatica
Stinkende Storkenæb (Geranium robertianum)
Stinkende Storkenæb
Geranium robertianum
Stor Fladstjerne (Stellaria holostea)
Stor Fladstjerne
Stellaria holostea
Lille Stråsækbærer (Psyche casta)
Lille Stråsækbærer
Psyche casta
Purpurlædersvamp (Chondrostereum purpureum)
Purpurlædersvamp
Chondrostereum purpureum
Krusblad (Plicatura crispa)
Krusblad
Plicatura crispa
Bogskål-Stødsvamp (Xylaria carpophila)
Bogskål-Stødsvamp
Xylaria carpophila
Rhizobium radiobacter (Rhizobium radiobacter)
Rhizobium radiobacter
Blødende Lædersvamp (Stereum sanguinolentum)
Blødende Lædersvamp
Stereum sanguinolentum
Ved-Stråhat (Psilocybe horizontalis)
Ved-Stråhat
Psilocybe horizontalis
Almindelig Violporesvamp (Trichaptum abietinum)
Almindelig Violporesvamp
Trichaptum abietinum
Almindelig Tåresvamp (Dacrymyces stillatus)
Almindelig Tåresvamp
Dacrymyces stillatus
Gran-Bævretop (Exidia pithya)
Gran-Bævretop
Exidia pithya
Almindelig Gedeblad (Lonicera periclymenum)
Almindelig Gedeblad
Lonicera periclymenum
Broget Læderporesvamp (Trametes versicolor)
Broget Læderporesvamp
Trametes versicolor
Smuk Lædersvamp (Stereum subtomentosum)
Smuk Lædersvamp
Stereum subtomentosum
Almindelig Barksmalbille (Rhizophagus dispar)
Almindelig Barksmalbille
Rhizophagus dispar
Bøgefiltgalmide (Aceria nervisequa)
Bøgefiltgalmide
Aceria nervisequa
Zygina angusta (Zygina angusta)
Zygina angusta
Rødgul Mikrocikade (Zygina flammigera)
Rødgul Mikrocikade
Zygina flammigera
Nøddesnegl (Monachoides incarnatus)
Nøddesnegl
Monachoides incarnatus
Grå Bænkebider (Porcellio scaber)
Grå Bænkebider
Porcellio scaber
Håret Snegl (Trochulus hispidus)
Håret Snegl
Trochulus hispidus
Knudret Skimmelbille (Cartodere nodifer)
Knudret Skimmelbille
Cartodere nodifer
Summeedderkop (Anyphaena accentuata)
Summeedderkop
Anyphaena accentuata
Sneorm (Cantharis sp. (larvae))
Sneorm
Cantharis sp. (larvae)
Orchesella flavescens (Orchesella flavescens)
Orchesella flavescens
Skovtroldegalmyg (Hartigiola annulipes)
Skovtroldegalmyg
Hartigiola annulipes
Cryptophagus sp. (Cryptophagus sp.)
Cryptophagus sp.
Leptusa ruficollis (Leptusa ruficollis)
Leptusa ruficollis

De senest indberettede arter i Naturbasen: