Observation af Myoleja lucida

Indberettet af: Linda Kjær-Thomsen
1 visning
23. juni 2018


Myoleja lucida 1 imago


Hovedstaden



Myoleja lucida (Myoleja lucida)
Foto: Linda Kjær-Thomsen

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Kat (Felis catus)
Kat
Felis catus
Parktæge (Neolygus viridis)
Parktæge
Neolygus viridis
Eurysa lineata (Eurysa lineata)
Eurysa lineata
Dicyrtoma fusca (Dicyrtoma fusca)
Dicyrtoma fusca
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Dasineura pustulans (Dasineura pustulans)
Dasineura pustulans
Avnbøg (Carpinus betulus)
Avnbøg
Carpinus betulus
Phyllonorycter esperella (Phyllonorycter esperella)
Phyllonorycter esperella
Bleg Bregnetæge (Bryocoris pteridis)
Bleg Bregnetæge
Bryocoris pteridis
Phytomyza ranunculivora (Phytomyza ranunculivora)
Phytomyza ranunculivora
Bækløber (Velia caprai)
Bækløber
Velia caprai
Elmemåler (Abraxas sylvata)
Elmemåler
Abraxas sylvata
Pegomya solennis (Pegomya solennis)
Pegomya solennis
Skyggehjulspinder (Metellina merianae)
Skyggehjulspinder
Metellina merianae
Feber-Nellikerod (Geum urbanum)
Feber-Nellikerod
Geum urbanum
Nellikerodbladlus (Macrosiphum gei)
Nellikerodbladlus
Macrosiphum gei
Mjødurtgalmyg (Dasineura ulmaria)
Mjødurtgalmyg
Dasineura ulmaria
Agromyza idaeiana (Agromyza idaeiana)
Agromyza idaeiana
Orius sp. (Orius sp.)
Orius sp.
Tue-Grenlav (Ramalina fastigiata)
Tue-Grenlav
Ramalina fastigiata
Butbladet Skræppe (Rumex obtusifolius)
Butbladet Skræppe
Rumex obtusifolius
Ramularia rubella (Ramularia rubella)
Ramularia rubella
Fjerbregne (Athyrium filix-femina)
Fjerbregne
Athyrium filix-femina
Chirosia betuleti (Chirosia betuleti)
Chirosia betuleti
Ager-Padderok (Equisetum arvense)
Ager-Padderok
Equisetum arvense
Parallelomma paridis (Parallelomma paridis)
Parallelomma paridis
Hassel (Corylus avellana)
Hassel
Corylus avellana
Stigmella microtheriella (Stigmella microtheriella)
Stigmella microtheriella
Phyllonorycter coryli (Phyllonorycter coryli)
Phyllonorycter coryli
Foranderlig Stilkporesvamp (Polyporus leptocephalus)
Foranderlig Stilkporesvamp
Polyporus leptocephalus
Aulagromyza cornigera (Aulagromyza cornigera)
Aulagromyza cornigera
Almindelig Skumcikade (Philaenus spumarius)
Almindelig Skumcikade
Philaenus spumarius
Håret Skyggebille (Lagria hirta)
Håret Skyggebille
Lagria hirta
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Ellepunggalmide
Eriophyes laevis
Eriophyes inangulis (Eriophyes inangulis)
Eriophyes inangulis
Stor Askebarkbille (Hylesinus crenatus)
Stor Askebarkbille
Hylesinus crenatus
Firblad (Paris quadrifolia)
Firblad
Paris quadrifolia
Parallelomma vittatum (Parallelomma vittatum)
Parallelomma vittatum
Skræppetæge (Coreus marginatus)
Skræppetæge
Coreus marginatus
Grøn Guldbasse (Cetonia aurata)
Grøn Guldbasse
Cetonia aurata
Rød-El (Alnus glutinosa)
Rød-El
Alnus glutinosa
Taphrina tosquinetii (Taphrina tosquinetii)
Taphrina tosquinetii
Almindelig Rovedderkop (Pisaura mirabilis)
Almindelig Rovedderkop
Pisaura mirabilis
Løvskovslanghornsmøl (Nemophora degeerella)
Løvskovslanghornsmøl
Nemophora degeerella
Mælkebøttegalhveps (Phanacis taraxaci)
Mælkebøttegalhveps
Phanacis taraxaci
Nyrebladet Ranunkel (Ranunculus auricomus)
Nyrebladet Ranunkel
Ranunculus auricomus
Skov-Skræppe (Rumex sanguineus)
Skov-Skræppe
Rumex sanguineus
Rødgul Forårsugle (Orthosia cerasi)
Rødgul Forårsugle
Orthosia cerasi
Almindelig Vedbend (Hedera helix)
Almindelig Vedbend
Hedera helix
Almindelig Løvefod (Alchemilla vulgaris coll.)
Almindelig Løvefod
Alchemilla vulgaris coll.
Spidslappet Løvefod (Alchemilla acutiloba)
Spidslappet Løvefod
Alchemilla acutiloba
Deraeocoris ruber (Deraeocoris ruber)
Deraeocoris ruber
Almindelig Nældeblomstertæge (Plagiognathus arbustorum)
Almindelig Nældeblomstertæge
Plagiognathus arbustorum
Børsteløber (Loricera pilicornis)
Børsteløber
Loricera pilicornis
Rødbrun Kvikløber (Oxypselaphus obscurus)
Rødbrun Kvikløber
Oxypselaphus obscurus
Trichopsychoda hirtella (Trichopsychoda hirtella)
Trichopsychoda hirtella
Plettet Tusindben (Blaniulus guttulatus)
Plettet Tusindben
Blaniulus guttulatus
Stenus pallipes (Stenus pallipes)
Stenus pallipes
Aceria tenella (Aceria tenella)
Aceria tenella
Lerkobberløber (Asaphidion curtum)
Lerkobberløber
Asaphidion curtum
Almindelig Springtæge (Saldula saltatoria)
Almindelig Springtæge
Saldula saltatoria
Oncotylus punctipes (Oncotylus punctipes)
Oncotylus punctipes
Ocypus brunnipes (Ocypus brunnipes)
Ocypus brunnipes
Limonia phragmitidis (Limonia phragmitidis)
Limonia phragmitidis
Trochosa ruricola (Trochosa ruricola)
Trochosa ruricola
Monophadnoides rubi (Monophadnoides rubi)
Monophadnoides rubi
Drymus sp. (Drymus sp.)
Drymus sp.
Almindelig Kvadratmos (Preissia quadrata)
Almindelig Kvadratmos
Preissia quadrata
Parornix devoniella (Parornix devoniella)
Parornix devoniella
Svampemyg ubest. (Mycetophilidae indet.)
Svampemyg ubest.
Mycetophilidae indet.
Skællet Stilkporesvamp (Polyporus squamosus)
Skællet Stilkporesvamp
Polyporus squamosus
Epuraea unicolor (Epuraea unicolor)
Epuraea unicolor
Hjortetrøst (Eupatorium cannabinum)
Hjortetrøst
Eupatorium cannabinum
Liriomyza strigata (Liriomyza strigata)
Liriomyza strigata
Brungul Skægløber (Leistus ferrugineus)
Brungul Skægløber
Leistus ferrugineus
Kær-Høgeskæg (Crepis paludosa)
Kær-Høgeskæg
Crepis paludosa
Rød Kornel (Cornus sanguinea)
Rød Kornel
Cornus sanguinea
Askekræft (Pseudomonas savastanoi pv. fraxini)
Askekræft
Pseudomonas savastanoi pv. fraxini
Almindelig Mjødurt (Filipendula ulmaria)
Almindelig Mjødurt
Filipendula ulmaria
Stor Mjødurtbladlus (Macrosiphum cholodkovsky)
Stor Mjødurtbladlus
Macrosiphum cholodkovsky
Tidselskjoldbille (Cassida rubiginosa)
Tidselskjoldbille
Cassida rubiginosa
Vorte-Birk (Betula pendula)
Vorte-Birk
Betula pendula
Agromyza alnibetulae (Agromyza alnibetulae)
Agromyza alnibetulae
Avnbøg (Carpinus betulus)
Avnbøg
Carpinus betulus
Stigmella microtheriella (Stigmella microtheriella)
Stigmella microtheriella
Almindelig Skriftlav (Graphis scripta)
Almindelig Skriftlav
Graphis scripta
Brun Kantskivelav (Lecanora chlarotera)
Brun Kantskivelav
Lecanora chlarotera
Scoparia sp. (Scoparia sp.)
Scoparia sp.
Chromatomyia periclymeni (Chromatomyia periclymeni)
Chromatomyia periclymeni
Gedebladskærmplantebladlus (Hyadaphis foeniculi)
Gedebladskærmplantebladlus
Hyadaphis foeniculi
Skovådselgraver (Nicrophorus investigator)
Skovådselgraver
Nicrophorus investigator
Sortfodet Skovrovflue (Neoitamus cyanurus)
Sortfodet Skovrovflue
Neoitamus cyanurus
Almindelig Agermåne (Agrimonia eupatoria)
Almindelig Agermåne
Agrimonia eupatoria
Dobbeltbåndet Svirreflue (Episyrphus balteatus)
Dobbeltbåndet Svirreflue
Episyrphus balteatus
Psallus flavellus (Psallus flavellus)
Psallus flavellus
Campyloneura virgula (Campyloneura virgula)
Campyloneura virgula
Køllehornet Blomstertæge (Heterotoma planicornis)
Køllehornet Blomstertæge
Heterotoma planicornis
Broget Askebladloppe (Psyllopsis fraxini)
Broget Askebladloppe
Psyllopsis fraxini
Orangerød Askegalmyg (Dasineura fraxini)
Orangerød Askegalmyg
Dasineura fraxini
Tomocerus vulgaris (Tomocerus vulgaris)
Tomocerus vulgaris
Admiral (Vanessa atalanta)
Admiral
Vanessa atalanta
Eng-Forglemmigej (Myosotis scorpioides)
Eng-Forglemmigej
Myosotis scorpioides
Agromyza abiens (Agromyza abiens)
Agromyza abiens
Hvid Anemone (Anemone nemorosa)
Hvid Anemone
Anemone nemorosa
Phytocoris longipennis (Phytocoris longipennis)
Phytocoris longipennis
Campyloneura virgula (Campyloneura virgula)
Campyloneura virgula
Steffensurttæge (Metatropis rufescens)
Steffensurttæge
Metatropis rufescens
Vådbundsmikrocikade (Eupteryx vittata)
Vådbundsmikrocikade
Eupteryx vittata
Busksnegl (Fruticicola fruticum)
Busksnegl
Fruticicola fruticum
Lille Blomsterbuk (Grammoptera ruficornis)
Lille Blomsterbuk
Grammoptera ruficornis
Protomyces macrosporus (Protomyces macrosporus)
Protomyces macrosporus
Pamphilius hortorum (Pamphilius hortorum)
Pamphilius hortorum
Stor Skovmejer (Mitopus morio)
Stor Skovmejer
Mitopus morio
Leptus phalangii (Leptus phalangii)
Leptus phalangii
Phytomyza pubicornis (Phytomyza pubicornis)
Phytomyza pubicornis
Jordbærgallelus (Adelges laricis)
Jordbærgallelus
Adelges laricis
Gulvinget Agerrovbille (Tachyporus solutus)
Gulvinget Agerrovbille
Tachyporus solutus
Ozyptila praticola (Ozyptila praticola)
Ozyptila praticola
Kegleformet Kulbær (Hypoxylon fuscum)
Kegleformet Kulbær
Hypoxylon fuscum
Bolitochara obliqua (Bolitochara obliqua)
Bolitochara obliqua
Metellina sp. (Metellina sp.)
Metellina sp.
Svamperøver sp. (Gyrophaena sp.)
Svamperøver sp.
Gyrophaena sp.
Perleedderkop sp. (Enoplognatha ovata/ E. latimana)
Perleedderkop sp.
Enoplognatha ovata/ E. latimana
Tvebånd-Dagugle (Deltote bankiana)
Tvebånd-Dagugle
Deltote bankiana
Firestreget Ugle (Charanyca trigrammica)
Firestreget Ugle
Charanyca trigrammica
Brombær-Dværg (Meganola albula)
Brombær-Dværg
Meganola albula
Dueurtsværmer (Deilephila elpenor)
Dueurtsværmer
Deilephila elpenor
Okkergul Bladmåler (Camptogramma bilineata)
Okkergul Bladmåler
Camptogramma bilineata
Lundmåler (Hemithea aestivaria)
Lundmåler
Hemithea aestivaria
Gul Bladmåler (Cidaria fulvata)
Gul Bladmåler
Cidaria fulvata
Citrongul Havemåler (Gandaritis pyraliata)
Citrongul Havemåler
Gandaritis pyraliata
Bakke-Bladmåler (Xanthorhoe montanata)
Bakke-Bladmåler
Xanthorhoe montanata
Strand-Ringspinder (Malacosoma castrensis)
Strand-Ringspinder
Malacosoma castrensis
Jordbær-Bladmåler (Dysstroma truncata)
Jordbær-Bladmåler
Dysstroma truncata
Blygrå Lavspinder (Eilema lurideola)
Blygrå Lavspinder
Eilema lurideola
Phytomyza hendeli (Phytomyza hendeli)
Phytomyza hendeli
Lygtebærer-ugle (Euplexia lucipara)
Lygtebærer-ugle
Euplexia lucipara
Egevikler (Tortrix viridana)
Egevikler
Tortrix viridana
Cnephasia sp. (Cnephasia sp.)
Cnephasia sp.
Vinkelstreget Løvmåler (Idaea aversata)
Vinkelstreget Løvmåler
Idaea aversata
Scoparia sp. (Scoparia sp.)
Scoparia sp.
Have-Græsmøl (Chrysoteuchia culmella)
Have-Græsmøl
Chrysoteuchia culmella
Rød Jordbærvikler (Celypha lacunana)
Rød Jordbærvikler
Celypha lacunana
Almindelig Snudeugle (Herminia tarsipennalis)
Almindelig Snudeugle
Herminia tarsipennalis
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Ege-Skulderdværg (Nycteola revayana)
Ege-Skulderdværg
Nycteola revayana
Brun Egevikler (Archips xylosteana)
Brun Egevikler
Archips xylosteana
Ege-Skulderdværg (Nycteola revayana)
Ege-Skulderdværg
Nycteola revayana
Stenoptilia pterodactyla (Stenoptilia pterodactyla)
Stenoptilia pterodactyla
Rød Knopvikler (Spilonota ocellana)
Rød Knopvikler
Spilonota ocellana
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Apamea monoglypha
Poecilobothrus nobilitatus (Poecilobothrus nobilitatus)
Poecilobothrus nobilitatus
Hvidtjørnseglvikler (Ancylis achatana)
Hvidtjørnseglvikler
Ancylis achatana
Phyllocolpa ubest. (Phyllocolpa sp.)
Phyllocolpa ubest.
Phyllocolpa sp.
Allacma fusca (Allacma fusca)
Allacma fusca
Ravn (Corvus corax)
Ravn
Corvus corax
Valenzuela flavidus (Valenzuela flavidus)
Valenzuela flavidus
Graphopsocus cruciatus (Graphopsocus cruciatus)
Graphopsocus cruciatus
Lys Bækbille (Elodes minuta)
Lys Bækbille
Elodes minuta
Krumbenet Ådselgraver (Nicrophorus vespillo)
Krumbenet Ådselgraver
Nicrophorus vespillo
Cercyon analis (Cercyon analis)
Cercyon analis
Smalbuk (Stenocorus meridianus)
Smalbuk
Stenocorus meridianus
Sortplettet Spidshale (Anaspis maculata)
Sortplettet Spidshale
Anaspis maculata
Rødhalet Busksmælder (Athous haemorrhoidalis)
Rødhalet Busksmælder
Athous haemorrhoidalis
Stor Sortsmælder (Melanotus castanipes)
Stor Sortsmælder
Melanotus castanipes
Scaphisoma boleti (Scaphisoma boleti)
Scaphisoma boleti
Scaphisoma agaricinum (Scaphisoma agaricinum)
Scaphisoma agaricinum
Quedius sp. (Quedius sp.)
Quedius sp.
Giftig Rovbille (Paederus riparius)
Giftig Rovbille
Paederus riparius
Dasytes plumbeus (Dasytes plumbeus)
Dasytes plumbeus
Toplettet Spejlløber (Notiophilus biguttatus)
Toplettet Spejlløber
Notiophilus biguttatus
Rhagonycha lutea (Rhagonycha lutea)
Rhagonycha lutea
Malthinus flaveolus (Malthinus flaveolus)
Malthinus flaveolus
Cantharis nigricans (Cantharis nigricans)
Cantharis nigricans
Skræppebladbille (Gastrophysa viridula)
Skræppebladbille
Gastrophysa viridula
Markfirben (Lacerta agilis)
Markfirben
Lacerta agilis
Ærtemusling sp. (Pisidium sp.)
Ærtemusling sp.
Pisidium sp.
Barktrådtusindben (Nemasoma varicorne)
Barktrådtusindben
Nemasoma varicorne
Almindelig Ferskvandstangloppe (Gammarus pulex)
Almindelig Ferskvandstangloppe
Gammarus pulex
Almindelig Mosskorpion (Neobisium carcinoides)
Almindelig Mosskorpion
Neobisium carcinoides
Pukkelrygget Stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
Pukkelrygget Stavedderkop
Tetragnatha obtusa
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovflåt
Ixodes ricinus
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stenskolopender
Lithobius forficatus
Ravsnegl ubest. (Succineidae indet.)
Ravsnegl ubest.
Succineidae indet.
Dræbersnegl (Arion cf. vulgaris)
Dræbersnegl
Arion cf. vulgaris
Nøgle-Skræppe (Rumex conglomeratus)
Nøgle-Skræppe
Rumex conglomeratus
Kræge (Prunus domestica ssp. insititia)
Kræge
Prunus domestica ssp. insititia
Pil sp. (Salix sp.)
Pil sp.
Salix sp.
Dunet Steffensurt (Circaea lutetiana)
Dunet Steffensurt
Circaea lutetiana
Knoldet Brunrod (Scrophularia nodosa)
Knoldet Brunrod
Scrophularia nodosa
Hulkravet Kodriver (Primula veris)
Hulkravet Kodriver
Primula veris
Hyldebladet Baldrian (Valeriana sambucifolia ssp. sambucifolia)
Hyldebladet Baldrian
Valeriana sambucifolia ssp. sambucifolia
Tyndakset Gøgeurt (Orchis mascula)
Tyndakset Gøgeurt
Orchis mascula
Skov-Star (Carex sylvatica)
Skov-Star
Carex sylvatica
Pigget Star (Carex pairaei)
Pigget Star
Carex pairaei
Manna-Sødgræs (Glyceria fluitans)
Manna-Sødgræs
Glyceria fluitans
Stor Konval (Polygonatum multiflorum)
Stor Konval
Polygonatum multiflorum
Cyphon palustris (Cyphon palustris)
Cyphon palustris
Micropterna sequax (Micropterna sequax)
Micropterna sequax
Chaetopteryx villosa (Chaetopteryx villosa)
Chaetopteryx villosa
Spindehveps ubest. (Pamphiliidae ubest.)
Spindehveps ubest.
Pamphiliidae ubest.
Sybistroma crinipes (Sybistroma crinipes)
Sybistroma crinipes
Tenthredo livida (Tenthredo livida)
Tenthredo livida

De senest indberettede arter i Naturbasen: