Observation af Anthomyza gracilis

Indberettet af: Walther Gritsch
1 visning
8. juni 2017


Anthomyza gracilis 1 imago han


Hovedstaden



Anthomyza gracilis (Anthomyza gracilis)
Billedet viser den indre del af hannens genitalier set fra siden. På det lille, indsatte billede ses det artstypiske vedhæng fra en anden og bedre vinkel. Præparatet er klaret i 10% KOH og fotograferet i glycerin under mikroskop. Foto: Walther Gritsch

 Log ind

Log ind for yderligere informationer om dette fund

Log ind

 Turinfo

På turen blev der også registreret følgende arter:

Philygria stictica (Philygria stictica)
Philygria stictica
Macrocera fascipennis (Macrocera fascipennis)
Macrocera fascipennis
Orfelia nemoralis (Orfelia nemoralis)
Orfelia nemoralis
Urytalpa dorsalis (Urytalpa dorsalis)
Urytalpa dorsalis
Mycomya fimbriata  (Mycomya fimbriata )
Mycomya fimbriata
Acnemia nitidicollis (Acnemia nitidicollis)
Acnemia nitidicollis
Dynatosoma fuscicorne (Dynatosoma fuscicorne)
Dynatosoma fuscicorne
Anatella unguigera (Anatella unguigera)
Anatella unguigera
Serromyia morio (Serromyia morio)
Serromyia morio
Serromyia morio (Serromyia morio)
Serromyia morio
Culicoides punctatus (Culicoides punctatus)
Culicoides punctatus
Dolichopus brevipennis (Dolichopus brevipennis)
Dolichopus brevipennis
Dolichopus latilimbatus (Dolichopus latilimbatus)
Dolichopus latilimbatus
Dolichopus nubilus (Dolichopus nubilus)
Dolichopus nubilus
Dolichopus plumipes (Dolichopus plumipes)
Dolichopus plumipes
Dolichopus ungulatus (Dolichopus ungulatus)
Dolichopus ungulatus
Gymnopternus metallicus (Gymnopternus metallicus)
Gymnopternus metallicus
Gymnopternus angustifrons (Gymnopternus angustifrons)
Gymnopternus angustifrons
Micromorphus albipes (Micromorphus albipes)
Micromorphus albipes
Sympycnus pulicarius (Sympycnus pulicarius)
Sympycnus pulicarius
Empis caudatula (Empis caudatula)
Empis caudatula
Empis nigripes (Empis nigripes)
Empis nigripes
Empis nuntia (Empis nuntia)
Empis nuntia
Empis stercorea (Empis stercorea)
Empis stercorea
Stor Danseflue (Empis tessellata)
Stor Danseflue
Empis tessellata
Phyllodromia melanocephala (Phyllodromia melanocephala)
Phyllodromia melanocephala
Rhamphomyia crassirostris (Rhamphomyia crassirostris)
Rhamphomyia crassirostris
Rhamphomyia geniculata (Rhamphomyia geniculata)
Rhamphomyia geniculata
Rhamphomyia simplex (Rhamphomyia simplex)
Rhamphomyia simplex
Oedalea flavipes (Oedalea flavipes)
Oedalea flavipes
Platypalpus candicans (Platypalpus candicans)
Platypalpus candicans
Platypalpus cursitans (Platypalpus cursitans)
Platypalpus cursitans
Platypalpus laticinctus (Platypalpus laticinctus)
Platypalpus laticinctus
Platypalpus longicornis (Platypalpus longicornis)
Platypalpus longicornis
Stilpon graminum (Stilpon graminum)
Stilpon graminum
Tachypeza nubila (Tachypeza nubila)
Tachypeza nubila
Microphor holosericeus (Microphor holosericeus)
Microphor holosericeus
Microchrysa flavicornis (Microchrysa flavicornis)
Microchrysa flavicornis
Hybomitra bimaculata (Hybomitra bimaculata)
Hybomitra bimaculata
Xylophagus ater (Xylophagus ater)
Xylophagus ater
Cerodontha fulvipes (Cerodontha fulvipes)
Cerodontha fulvipes
Galiomyza morio (Galiomyza morio)
Galiomyza morio
Liriomyza infuscata (Liriomyza infuscata)
Liriomyza infuscata
Phytobia cambii (Phytobia cambii)
Phytobia cambii
Phytomyza flavicornis (Phytomyza flavicornis)
Phytomyza flavicornis
Chlorops hypostigma (Chlorops hypostigma)
Chlorops hypostigma
Chlorops speciosus (Chlorops speciosus)
Chlorops speciosus
Elachiptera tuberculifera (Elachiptera tuberculifera)
Elachiptera tuberculifera
Gulhåret Fritflue (Lipara pullitarsis)
Gulhåret Fritflue
Lipara pullitarsis
Kornbladflue (Hydrellia griseola)
Kornbladflue
Hydrellia griseola
Lonchoptera lutea (Lonchoptera lutea)
Lonchoptera lutea
Milichia ludens (Milichia ludens)
Milichia ludens
Borophaga subsultans (Borophaga subsultans)
Borophaga subsultans
Diplonevra nitidula (Diplonevra nitidula)
Diplonevra nitidula
Homoneura interstincta (Homoneura interstincta)
Homoneura interstincta
Tomosvaryella palliditarsis  (Tomosvaryella palliditarsis )
Tomosvaryella palliditarsis
Anthomyza collini (Anthomyza collini)
Anthomyza collini
Angioneura acerba (Angioneura acerba)
Angioneura acerba
Morinia doronici (Morinia doronici)
Morinia doronici
Cleigastra apicalis (Cleigastra apicalis)
Cleigastra apicalis
Nanna fasciata (Nanna fasciata)
Nanna fasciata
Gulbenet Timotheflue (Nanna flavipes)
Gulbenet Timotheflue
Nanna flavipes
Gulbenet Timotheflue (Nanna flavipes)
Gulbenet Timotheflue
Nanna flavipes
Scathophaga inquinata (Scathophaga inquinata)
Scathophaga inquinata
Bessa selecta (Bessa selecta)
Bessa selecta
Cyzenis albicans (Cyzenis albicans)
Cyzenis albicans
Phorocera obscura (Phorocera obscura)
Phorocera obscura
Phryxe nemea (Phryxe nemea)
Phryxe nemea
Phryxe vulgaris (Phryxe vulgaris)
Phryxe vulgaris
Anthomyia procellaris (Anthomyia procellaris)
Anthomyia procellaris
Chirosia griseifrons (Chirosia griseifrons)
Chirosia griseifrons
Egle subarctica (Egle subarctica)
Egle subarctica
Hydrophoria lancifer (Hydrophoria lancifer)
Hydrophoria lancifer
Hydrophoria lancifer (Hydrophoria lancifer)
Hydrophoria lancifer
Hydrophoria linogrisea (Hydrophoria linogrisea)
Hydrophoria linogrisea
Hylemya nigrimana (Hylemya nigrimana)
Hylemya nigrimana
Hylemyza partita (Hylemyza partita)
Hylemyza partita
Paradelia intersecta (Paradelia intersecta)
Paradelia intersecta
Pegomya winthemi (Pegomya winthemi)
Pegomya winthemi
Fannia armata (Fannia armata)
Fannia armata
Fannia genualis (Fannia genualis)
Fannia genualis
Fannia sociella (Fannia sociella)
Fannia sociella
Coenosia pumila (Coenosia pumila)
Coenosia pumila
Coenosia pumila (Coenosia pumila)
Coenosia pumila
Haematobosca stimulans (Haematobosca stimulans)
Haematobosca stimulans
Helina impuncta (Helina impuncta)
Helina impuncta
Helina lasiophthalma (Helina lasiophthalma)
Helina lasiophthalma
Limnophora tigrina (Limnophora tigrina)
Limnophora tigrina
Morellia hortorum (Morellia hortorum)
Morellia hortorum
Mydaea urbana (Mydaea urbana)
Mydaea urbana
Phaonia fuscata (Phaonia fuscata)
Phaonia fuscata
Phaonia fuscata (Phaonia fuscata)
Phaonia fuscata
Phaonia perdita (Phaonia perdita)
Phaonia perdita
Polietes lardarius (Polietes lardarius)
Polietes lardarius
Thricops semicinereus (Thricops semicinereus)
Thricops semicinereus
Brun Sumpcikade (Macustus grisescens)
Brun Sumpcikade
Macustus grisescens
Birkecikade (Oncopsis flavicollis)
Birkecikade
Oncopsis flavicollis
Oncopsis subangulata (Oncopsis subangulata)
Oncopsis subangulata
Tachycixius pilosus (Tachycixius pilosus)
Tachycixius pilosus
Rødgul Mikrocikade (Zygina flammigera)
Rødgul Mikrocikade
Zygina flammigera
Kommentar til turen:
  • Malaisefælde 55° 35´49.47N, 12° 33´14.78Ø fra 28/5 - 8/6 2017. Vejret var overvejende klart og tørt i perioden med temperaturer omkring 20 grader. Kun lige ved månedsskiftet var det køligere. Vinden mest fra sydlige retninger. Fælden er placeret ca. 25 meter fra det gamle sted på græs og urter i en næsten rund åbning omkring 15 meter i diameter med mellemhøje pilebuske hele vejen rundt.

De senest indberettede arter i Naturbasen: